NIEUWE No. 67. Zondag 7 October 1877, 26 Jaargang. Het hinkend paard HAARlMStH! COIIRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem15 Gents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letterB worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. Als binnen kort het onderzoek en de behandeling der Staatsbegrooting voor 1878 in de Kamers een aanvang zullen hebben genomenals het weder eens op de duiten en niet meer op mooie praatjes aankomt, dan zullen zeker velen in den lande de minder aangename ondervinding opdoen, dat het niet voldoende is om in de politiek vooruit te komen, Bteeds den mond of de pen vol te hebben van schimpredenen over ultramontaanschen overmoed, clericale knoei erijen en andere dergelijke logen- en las tertaal meer. Thans toch staan wij voor het sinds lang voorspelde feit, dat de ko loniale begrooting in plaats van baten af te werpente horten zal gaan opleveren om te beginnen, komen er nu maar eventjes zestien millioen guldens te kortdie door een leening zullen moeten gevonden worden. Welke zijn nu de oorzakendie tot zulk eenen toestand hebben geleid Men kan die in het kort samen vatten als volgt Het is nog niet heel lang geleden, dat de huishouding van onze Oost-Indische be zittingen telken jare overschotten opleverden, welke onder de benaming van batig slot aan de algemeene schatkist van het moe derland ten goede kwamen. Die overschotten bedroegen soms van 20 tot 30 millioenja wij meenen zelfs eenmaal 36 of 3 8 millioen 's jaars. Daarvan hebben wij o. a. orize staats spoorwegen gebouwd (meer dan 100 milli oen), nationale schuld gedelgd, enz. Die gunstige resultaten mochten evenwel geen genade vinden in de oogen van, wie zou het gelooven van de zoogenaamde „libe rale" partij. Niet tevreden met in het moederland al het bestaande zooveel moge lijk naar hare begrippen van vooruitgang te willen verwringen en uit zijn verband te rukkenzouden ook de Indische toestan den niet van hare onverzadigbare zucht tot nieuwigheden en verandering ontsnappen. Onze westersche begrippen van beschaving en samenleving zouden ook op de Javaantjes en andere inlanders daar ginder worden toegepastzoo luidde de wet van den voor uitgang; en dwaas genoeg, meende men zoo maardoor wat wetten en reglementen de zeden en den volksaard van eenige mil- lioenen oosterlingen te kunnen veranderen net als bij kon. besluit een nieuw model kapotj assen of, schakots voor het leger wordt ingevoerd. De gunstige finantieële toestand nu van ons Oost-Indie was voornamelijk te danken aan het door den Gouverneur-gene raal van den Bosch in de jaren 1830 en volgende ingevoerde zoogenaamde gedwon gen cultuurstelsel. Die dwangofschoon van Weinig beteekenis en overigens mede groo- telijks dienstbaar in het belang van de Ja- Vanen zelve, die dwang, dat cultuurstelsel ttioet vallen en plaats maken voor het stel- 8el van den vrijen arbeid; dat paste zoo precies tevens in het kader van de vrij heidlievende liberale partij. Onze ruimte iaat niet toe, daaromtrent in wijder be schouwing te tredenmaar genoeg Zoolang "Voelde de bedoelde partijdat zij het cul tuurstelsel (met uitzondering van dat voor de koffie, 't welk nog tot tijd en wijle in stand gebleven is) er ondergebrachten de exploitatie der bronnen van Java's rijkdom men ter beschikking van den vrijen arbeid wist te doen stellen. En de uitkomst was dat de Javaan nu niet langer het slachtoffer is van 's lands Regeering, maar thans het genoegen heeftvan honderdmaal erger soms, uitgemergeld en uitgezogen te wor den door particuliere nijverheids-onderne mers, welke particulieren, zelfs niet altijd Nederlanders, tevens gaan strijken met de enorme winsten, welke anders in 's Rijks kas zouden vloeien. En nu de moraal van de fabel Helaashet hinkende paard komt ach teraan. Alle mogelijke overschotjes zijn in de laatste drie, vier jaren bij elkander ge schraapt en opgesmeerdmaar eindelijk is het oogenblik daar, dat de pot leeg is, totaal leegEn «laar nu toch voortdurend in de behoeften der kolonie, ook al door liberale eischen van jaar tot jaar tot eene schrikbarende hoogte opgevoerdmoet wor den voorzien, zoo zit er niets anders op dan geld te leenen Zestien millioen. Een kleinigheid om te beginnenDe Regeering heeft het uitdrukkelijk geconstateerd. Om in de kosten van rentebetaling dier leening eenigzins tegemoet te komenwil men ook personeele belasting en patentrecht op Java invoeren. Dat is immers ook vooruitgang Leve de liberalen dus Weg met de con servatieven en hunne clericale bondgenoo- ten Hoerah Als dat leelijke hinkende paard maar niet achteraank wam Geldleening Verhoo ging van belastingen. Zoo zal menige contribuabele in Neder land zuchten, en met recht. Maar komaan men moet er dan toch ook iets voor hebben, om in eene constitutioneele monarchie naar de echt democratische begrippen van den vooruitgang bestuurd en geregeerd te worden. Nog zou intusschen de bom zoo spoedig niet gebarsten zijn, als dat andere legaat van liberalistische regeeringswijsheid, de fameuse Atchin-oorlogdie al voor een jaar geëindigd heette en toch nog niet geëindigd isons niet als een looden blok aan 't been hing. Gezwegen van de duizenden menschen- levensnutteloos geofferdheeft ook deze liberale knoeiwinkel op groote schaal onze rekening met millioenen en millioenen be zwaard. Hoe schoon ook alles werd voorgespie geld en voorgelogen zelfsde uitkomst heeft het ons dus verre gelogenstraftmaar toch het hinkende paard komt nu achteraan. Schulden makende belastingen verhoogen, geen ander kan het gevolg zijn van de roekelooze politiek der liberalen in alle op zichten. En nog zijn ze niet tevreden neenze zijn het nooitnu op het oogen blik zelfs eischen zij schatten geld voor de bevordering van het onderwijs, dat wil zeggen van hun onderwijs, het neutrale staats- met uitsluiting van het bijzonder onderwijsen durven zij de stelling uiten dat de Regeering zich maar niet al te be zorgd moet maken over de beurzen der belastingschuldigen. Tot hoelang zal de meerderheid van het zoogenaamd verlichte deel der Nederlandsche natie, van het Kiezers-korps voor Leden van de Tweede Kamerverblind genoeg zijn om de behartiging harer hoogste stof felijke belangen te blijven toevertrouwen aan mannen van zulken liberalen stempel Misschien wel tot er geen enkel resje van vorigen voorspoed te vernietigen meer zal overblijven K. W. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Russisch-Rumeensche opperbevelheb bers hebben de belegeringswerken voor Plewna geinspecteerd en hun tevredenheid over den stand van zaken betuigdde troe pen hebben versterkingen ontvangen en 't zal er de volgende week op los gaan. De Turken blijven stilletjes achter hun verschansingen en men vreest dat ze mijnen hebben aangelegd om, zoo de belegeraars voortrukkendeze op een gegeven oogen blik in de lucht te laten vliegen. In Klein-Azië is weer gevochtende uitslag moet in 't voordeel der Turken zijn. Uit Belgrado schrijft men aan The Times 't is zeker dat Servië aan den oorlog zal deelnemen. In den kabinetsraad zou de quaestie van deelneming ten gunste van Rusland beslist zijn. Voortdurend worden troepen naar de grenzen gezonden, terwijl de met verlof zijnde officieren zijn opge roepen om terstond weder in actieven dienst te treden. Te Kragujewatz wordt dag en nacht gearbeid; groote hoeveelheden kruit en mondbehoeften worden naar de grenzen gezonden. Servië's medewerking in dezen oorlog is dus niet langer twijfelachtig. Rusland heeft te Londen 700 Krupp-ka- nonnen bestelden met acht Russische firma'seen Engelsch en een Belgisch huis contracten gesloten tot het leggen van een kolossale ponton-brug over den Donau. De pontons zullen uit dik smeedijzer vervaar digd worden, zoodat zij aan ijsgang weer stand kunnen bieden. De kosten zullen 1,800,000 roebels bedragen. Ten noorden van den Donau worden spoorwegen aangelegd en in Bulgarije zelf worden spoorwegen of tramway's gemaakt, terwijl hutten voor 150,000 soldaten en 15,000 afzonderlijke hutten voor gewonden en zieken worden gebouwd. Volgens berichten zal vóór den winter, hoe ook de oorlogskans zich wende, nog een poging tot bemiddeling worden gedaan men houdt het er echter voor, dat zij al leen kan slagen wanneer de Russen in de volgende dagen een schitterende overwin ning behalen. Vorst Nikita van Montenegro heeft in een schrijven aan den Czaar te kennen gegeven, dat zijn hoofddoel, de bevrijding van de volksstammen in het noorden van de Herzegowina bereikt was. Verder dan Banjani zou hij niet gaan en hij hoopte dat de Czaarbij een eventueel sluiten van den vrede, zou zorgen dat de Ban- jani-streek bij Montenegro werd ingelijfd. Montenegro acht één vogel in de hand beter dan tien in de luchthet neemt de zaken philosophisch en practisch op en tegelijker tijd kan men het nooit van verloochening van zijn „humaniteits" doel beschuldigen. De Circulaires der Fransche bisschoppen omtrent de verkiezingen vooral die van den Bisschop van Kamerijk en van Bour- geshebben kwaad bloed gezet in het liberale kamp. In het Journal des Débats schrijft de heer Lemoine het volgende „De Paushet hoofd en de vader van alle Christenen ministerieel geworden. Groote God, waartoe moet hij al niet dienen! De zegen van het hoofd der algemeene Kerk aan de witte (legitimistische) stembriefjes ziedaar waartoe men den godsdienst ver nedert Wat een teedere bezorgdheid voor het heil der kerk. De Aartsbisschop van Bourges zegt in den aanhef van zijn schrijven: „De aan staande verkiezingen hebben een kapitaal belang voor Frankrijk en voor de Kerk. Iedereen gevoelt dat; 't is onnoodig er over uit te weiden. Als het revolutionnair programma zegepraalt, dan is het misschien voor langen tijd gedaan met ons land, met zijn bestemming, met zijn ernstigste be langen en met onze dierbaarste zaken! In zoo'n omstandigheid hebben de Katholieken zich geen oogenblik te bedenkenzij mogen niet onverschillig blijven in dezen beslis- senden strijd Behalve de plicht om te gaan stemmen en vereenigd te blijven tegenover het gemeenschappelijk gevaar, is het ook hun plicht te bidden. God alleen houdt het lot der volkeren in handenlaat ons dat niet vergeten De Duitsche Keizer wordt den 20 dezer te Berlijn terug verwachtom hoogstwaar schijnlijk den 21 n, den Pruisischen Land dag te openen. Frankfort a/M zal eerst den Keizer nog een schitterend feest aanbieden. Von Bismarck is reeds te Berlijn aan gekomen. DE OORLOG. Op het tooneel van den oorlog in Europa voor Plewna, in den Schipka-pas en aan de' Lom is het tamelijk rustig, met spanning ziet men de berichten van Plewna tegen half Oc tober te gemoet, nu Generaal Todleben's krijgs plan omtrent die stad door den Czaar is goed gekeurd. Uit het Russische kamp wordt dan ook verzekerd, dat men zich omstreeks midden October van deze sterkte hoopt meester te maken. De toestand van het Russische leger is volgens een correspondent van de Daily News minder voordeelig, de gezondheidstoe stand gaat er niet op vooruit en ook de sol daten, die niet bepaald ziek zijn, zijn minder bruikbaar, veel koorts en dysenterie heerschen in 't leger, alleen tusschen 20 en 30 Septem ber zijn 12,000 zieken geëvacueerd; een deel der troepen voor Plewna liggen zonder eenige beschutting in 't open veld, en 't is bijna onmogelijk ze behoorlijk van voedsel te voorzien. Een telegram van Grootvorst Nicolaas con stateert, dat koude en mist over het geheele oorlogstoonoel in Bulgarije heerschen. Aan de vertegenwoordigers van Turkije te Brussel en te Parijs is door den Minister van Buitenlandsche zaken uit Constantinopel het volgende verhaal van een bloedige episode medegedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1