BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. België. Italië. Turkije. Ken escadron kozakken en 150 Bulgaarsche opstandelingen vielen den brug van Izor aan, die geheel van troepen ontbloot was. Zij staken er den brand inna alle woningen en gebou wen geplunderd te hebben; daarop bonden zij de bewoners aan de met buit beladen wagens en aan de staarten van de paarden, en sleep ten ze op die wijze onder de wreedste mis handelingen met zich voort. Als door een wonderdadig toeval werden de ongelukkigen verlost door een escadron van het regiment Fathié, dat, gealarmeerd geworden door het flikkeren van den vuurgloed, in allerijl zich in de richting van Izor voortspoedde en zoo gelukkig was, de Kozakken en de Bulgaren nog in tijds den verderen marsch te beletten, hen volkomen te verslaan en de krijgsgevan genen van een wissen dood te redden. Twee duizend baschi-bozouks en 200 cava leristen, zijn gisteren uit Serajewo te Mostar aangekomen, waar een leger van 10,000 man wordt samengetrokkendat trachten zal het door de Montenegrijnen genomen grondgebied te heroveren. Een bericht uit Constantinopel van 2 Octo ber meldt: Gisteren had een groote veldslag plaats bij Alexandropol. Het was een hard nekkig gevecht en de strijd duurde nog voort, toen de depêche verzonden werd. De overwin ning scheen aan de zijde der Turken te zijn. Uit Philippopoli wordt bericht, dat twee Turksche divisiën, die in dorpen door Bul garen belegerd werden, bevrijd zijn door Ibrahim-paeha, die de beide divisiën naar Philippopoli bracht en vervolgens naar Kar- lowa is opgerukt, welke plaats, nadat de Muzelmannen en de Joden er uit waren ge trokken gebombardeerd werd. De Bulgaren zonden eenige notabelen aan Ibrahim om hun onderwerping aan te biedendie aangenomen is. Bij Tultcha trachtten 2 Turksche pantser schepen te vergeefs de versperring der Donau te forceeren, welke de Bussen door 't laten zinken van met steenen geladen schepen al daar maakten. Sedert zijn opnieuw eenige schepen met steenen daar gezonken. „Den 30sten September zijn weder, thans van Leova, twee Eussische artillerie-brigades en eene cavalerie-divisie Rumenië binnen getrokken." In een telegraphisch bericht uit Constanti nopel van 4 October wordt medegedeeld, dat wegens den mist de operatiën bij den Schipka- pas zijn geschorst. Yolgens de Politische Correspondenz heeft in de Dobrudscha tusschen 27 en 29 Septem ber eene uit 6000 man infanterie en cavalerie bestaande kolonne van het korps van generaal Zimmermann, onder bevel van generaal Man zin, eene verkenning van Kustendje uit naar Bazardsjik ondernomen. De Russen vonden deze plaats versterkt en door 6000 Turken onder Riza-pacha bezet. Daar de Russische kolonne geen bevel had om de plaats aan te tastentrok zij zich na een kort gerecht terug. De Russen maakten 4 gevangenen en veel slachtvee buit. De Turken hadden in deze schermutseling ongeveer 100 dooden en gewonden. Ongeveer 20,000 man Russische infanterie zijn door Bucharest getrokken zich begevende naar Bulgarije. In een officieel bericht uit Plewna, van 5 October te St. Petersburg ontvangen, wordt gemeld: Het Russische Roustschouldeger rukt na den terugtocht van Mèhemet Ali voorwaarts. De Turken maken toebereidselen om bij Si- listria over den Donau te trekken, waartegen door de Russen reeds maatregelen genomen worden. Den lsten dezer vertrok eene Turksche ko lonne uit Plewna naar de Wid tot aan het dorp Doinz Metropol om te fourageoren. De Russen schoten het dorp in brand en deden een kruitwagen in de lucht vliegenwaardoor de vijand tot een snellen terugtocht gedwon gen werd. Heden is een Russisch parlementair afgezonden om vergunning te vragen voor het opzoeken der gekwesten en het begraven der gesneuvelden, hetgeen door de Turken werd toegestaan. Tusschen Woronesch en Nestaw is een spoorwegtrein verongelukt, waarin 400 govan- cene Abchazische opstandelingen naar Siberië getransporteerd werden. Zij waren aan elkaar geketend en verloren daardoor allen het leven. Dat is zeker wel het eerste spoorwegonge luk, waarbij geen enkel passagier behouden bleef. In Azië heeft een algemeene aanval plaats gehad tegen het leger onder bevel van Mukh- tar-pacha. Generaal Loris Melikoff voerde de troepen aan onder opperste leiding van Groot vorst Michael. De sleutel Yan Mukhtar's stel ling door één enkel bataljon verdedigd, werd genomen en bedoeld bataljon vernietigd. De Turken beproefden daarop de verloren positie te hernemen; doch zij werden teruggeslagen. De Russen verloren 1500 man. De laatsten zijn thans in een kring rondom de veroverde position gelegerd. De linkervleugel van Moukhtar-Pachaver- eenigd met het garnizoen van Karsheeft den 4den dezer des middags een hevigen aanval op den rechter vleugel der Russen gedaan, maar is met zware verliezen teruggeslagen. Des namiddags te 4 uur werd die aanval, mede zonder gevolg, herhaald; de Russen bleven hunne stellingen behouden. Miss Constance de Rothschild, de oudste dochter van wijlen Sir Anthony, is verloofd met den heer Cyril Flower, op Aston Clinton in Buckinghamshire. Een persoon, die Zondag te Hanley (Staf ford) was gevangen genomenwist echter vóór het bereiken der gevangenis aan zijne geleiders te ontsnappen. Deze zetten hem aanstonds achternawaarop de vluchteling een kerk binnen ging en voorts den toren beklom, nog altijd door den politie-agent achtervolgd. Toen eerstgenoemde daarna echter langs den blik semafleider naar beneden begon te klauteren, achtte de agent het geraden zijn prooi maar te laten varen. Zekere Hunter, in Sunderland, die in 48 uren 160 Engelsche mijlen te voet aflegde, is ten gevolge van de geleden vermoeienis be zweken. Het „Mansion House Fund" voor de nood lijdenden in Indië is thans tot 302,000 pd. st. geklommen. Er dreigt aan de Clyde eene nieuwe werk staking te zullen uitbreken, ditmaal onder de ijzerwerkers en ketelmakers. Deze lieden eischen eene loonsverhooging van 10 pet.; en de pa troons zijn overeengekomen aan dien eisch geen gehoor te verleenen alsvorens 't werk volk wijziging zal hebben gebracht in de regels, die 't aannemen van leerjongens beperken. Luidens een telegram uit Alexandrie aan de Daily Newsis 't Suez-kanaal gedurende drie etmalen versperd geweest door de Fran- sche mailboot Iraivaddydie bij den ingang aan den grond geraakt was. De fraivaddy kon eerst na ontlading worden vlot gekregen. Parijs, Men verzekert, dat de ex-Keizer lijke prins zich op het oogenblik hier bevindt naar men zegtmoet hij een aan hertog Fernan Nuenez toebehoorend appartement, een soort van pied a terre, betrokken hebben. Yolgens de Temps" is Jules Simon weer te Parijs teruggekeerd. De ex-premier lijdt aan een pestkoolzijn toestand is niet gevaarlijk. Gambetta is Dinsdag 11. van het tegen hem gevelde vonnis in hooger beroep gekomen. Zijne zaak zal de volgende week weder voorkomen. Bleichröder te Berlijn en eene groep Duit- scho en Fransche bankiers gaven een voor schot van 20 millioen mark aan de Russische Regeering. Er zal een nieuw radicaal blad te Parijs het licht zien, in plaats van le Mot (P Ordre, die opgehouden heeft te verschijnen. Het blad zal le Réveil heeten. Yoor een paar dagen stapte een persoon uit de Engelsche boot te Havre aan walmet eene zwaar valies bij zichdat hij zelf droeg. Nu laten de tolbeambten in den regel het „passasiersgoed" gemakkelijk door. Zij vragen den reiziger eenvoudig, of er in zijn bagage ook iets isdat bij het belastingkantoor moet worden aangegeven. Luidt het antwoord neen, dan laat men den reiziger gaantenzij zijn uiterlijk verdenking wekt. Een der tolbeamb ten nu zag den bedoelden persoon voor een Pruis aan. Vandaar dat hij een bijzondere ijver ontwikkelde. Do verzekering dat het valies niets belastbaars bevatte, mocht niét balen. De tolbeambte wilde zelf onderzoeken. De reiziger ziendedat tegenstand niet kon baten verklaarde dat er photografien in de valies waren. Photografienantwoordde de tolbeambte zijn aan een recht onderworpen. Bovendien zijn er onzedelijke photografien, en, nog erger, er zijn staatkundige photografien. Ik verzoek u dus mij naar het tolkantoor te volgen en daar het valies te openen. De reiziger had geen keus. Aan het kan toor gekomenwerd de valies geopend. Er kwamen eene menigte photografien van den keizerlijken prins uitzoomede een groot aan tal exemplaren eener proclamatie aan het Fransche volk. Er viel niets aan te doende photografien en de proclamatien moesten in be slag worden genomen. De tolbeambte had zijn ijver wel willen vervloekenwant hij begreep dat hij een Minister De Fourtou een leelijken trek had gespeeld. "Wiewas de reiziger? De hertog van Feltre Bonapartistisch candidaat. Hij was van Chis- lehurst gekomen. Men berichtdat Maarschalk de Mac-Mahon een besluit heeft onderteekend, waarbij ambts halve op de begrooting van de stad Parijs het noodige crediet voor de bezoldiging van de Protestantsehe predikanten wordt gebracht. Depêches uit Brussel meldendat de Banque Nationale heden het disconto van 2'/a op 3 Va pCt. zal verhoogen. Er loopt te Parijs een gerucht, dat H. M. de Keizerin van Rusland den 13 en te Bucha rest wordt verwacht. Aan de gemeente Mariënwerder is door de Regeering, voor een tijdvak van 5 jaren, ver gund om de Poolsche taalnevens de Duitsche, als officieele taal te bezigen. De Reichs Am. meldt, dat bij de rech terlijke autoriteit een aanklacht tegen de Ger- mania is ingediend, wegens haar agitatie ten gunste eener afscheiding van Pruisisch-Polen en herstelling van het Poolsche Rijk. Een Berlijnsch' blad verhaalt de volgende anecdote omtrent de verloving van Aristarchi- Beyden vroegeren Turkschen gezant te Ber lijn, met eene dochter van generaal van Bonin. Generaal van Bonin is arm aan aardsche schatten, maar des te rijker aan huwbare dochters. Toen hem nu de Turksche gezant vroeg, of hij hoop mocht koesteren schoon zoon van den generaal te worden, antwoordde deze terstond: „Met genoegen. Hoevelen ver langt gij?" Generaal van Bonin meende n.l. dat de Turksche diplomaat een Muzelman was. „Ik ben Christenmerkte Aristarchi-Bey op. „Dat is dom," zou de generaal spijtig geant woord hebben. „Maar beter ééne dan geene." De generaal van Bonin gaf Aristarchi-Bey eene van zijne dochters. Zijn er nog rechters te Berlijn? Een 74-jarig gepensioneerd onderwijzer in het diocees van Limburgis gesommeerd om hoofdelijken om slag te betalen voor zijn dit jaar overleden heerzoon, een kapelaan, aan wien de Staat zelfs de gewone geringe toelage onttrokken had! In Posen zijn 34 boeren tot geldboeten veroordeeld, omdat zij tegenwoordig waren bij de oprichting van een missiekruis aan den openbaren weg. Dit feest werd als eene on geoorloofde „vergadering" aangemerkt. Reeds acht of negen jaren werd te vergeefs gezocht naar don moordenaar, die op klaar lichten dag den stationschef in de rue de la Loi (in het volkrijkste gedeelte van Brussel) bestolen en vermoord heeft. Eindelijk is hij gevonden of liever hij zelf heeft zich aange geven, en isgendarme. Eerst was hij beambte bij den spoorweg, en na den moord op zijn chef te hebben gepleegd nam hij dienst bij de gendarmerie. Voorzeker was dit een middel om aan de nasporingen der Justitie te ontsnappen. Kardinaal Riario Sforzaaartsbisschop van Napels, is Zaterdag overleden. Mgr. Sixtus Riario Sforza was den 5den December 1810 te Napels geboren; den 19 Januari 1846 werd hij tot het kardinaals-purper verheven. Z. Emin. Kardinaal Riario Sforza behoor de tot de Kardinaals, die het purper ontvan gen hadden van Paus Gregorius XVI. Door zijn dood zijn er onder de thans bestaande 63 Kardinaals nog vierdie door Paus Gregorius XVI benoemd werden; namelijk HH. Eminentiën Amat, geboren den21 sten Juni 1796 en benoemd in 1837; v. Swarzenberg, geboren den 6 den April 1809 en benoemd in 1842; Asquini, geboren in 1802 en benoemd in 1844, en, eindelijk, Carafa di Fraetto, geboren in 1805 en benoemd in 1844. Reuf-pacha is tot bevelhebber over het Balkan-leger te Schipka benoemd. Suleiman-pacha zal als bevelhebber over het leger aan den Donau optreden. Mehemet-Ali is van zijn kommandement ontheven. Constantinopel, 4 October. Door een ongelukkig toeval is in een deel van het kruit magazijn te Makrikeni eene ontploffing ont staan. Er zijn eenige dooden. De materieele schade bedraagt 10,000 Turksche ponden. De magazijnen der ammunitie zijn niet beschadigd. De Tweede kamer hield gisteren-namiddag eeS korte openbare zittingwaarin de heer Barge nieuwbenoemd lid voor Eindhoven, beëedigd is en zitting heeft genomen en waarin voorts zijn ingekomen o. a. een afzonderljjk wetsont werp tot herziening van de Kiestabel (losge maakt van de ingetrokken-ontwerp-kieswet) en een onteigenings-ontwerp voor den spoorweg Nijmegen-Venlo. Het begrootings-onderzoek in de afdeelingen is bijna afgeloopen. Als men er geheel mee gereed is, zal de Kamer, hangende de minis- teriëele crisis, op recès uiteengaan. Over dat besluit is een korte gedachten- wisseling gevoerd (zie het verslag der zitting) waaruit Z. M. de Koning zal kunnen ontwaren, dat, wanneer hij zich niet bijzonder mocht reppen met de oplossing van de ministeriëele crisisZ. M. in mora zal gesteld worden door den Heer van Houten. De „liberalen" te Amersfoort hebben een herstemming voor het lidmaatschap van de Prov. Staten weêr eens aangegrepen als een aanleiding om geloofshaat te openbarentot het hoogste fanatisme opgevoerd. Een eigen candidaat konden zij niet tot herstemming brengen; deze moet geschieden tusschen den door de anti-revolutionnairen en den door de R. Katholieken gesteunden candidaat. Laatst genoemde is Protestant, maar de „liberalen" zullen hem trachten te werenomdat de keuze van de R. Katholieken op hem gevallen is. De „liberalen" stellen z'ich aan als zijn z'j verontwaardigd wanneer hun verweten wordt, dat zij uitsluiten om des geloofs wille of maar onverdraagzaam zijn. Toch toonen zij telkens dat er een kerkgeloof is, dat men niet eens zelf behoeft te belijden, maar waardoor men slechts even, zijdelings of in de vertebehoeft te worden aangeraakt om een politiek-vervolgde te zijn. Hoe liberaal En hoe zuiver constitutioneel(Dagblad.) Utrecht3 October. Het is de Utreehtsche politie gelukt, heden den persoon te arrestee ren, die omstreeks de helft der vorige maand een boerin op klaarlichten dag op den weg onder Achttienhoven een gouden halsketting afrukte en toen het hazenpad koos. 'S Bosch, 3 October. Gisteren-namiddag had hier het volgend ongeluk plaats. De zak kendragersbaas G. had zich na afloop van 't werk tegen een hoop zakken graan ter ruste gezet en was in slaap gevallen. De zakken geraakten in beweging en kwamen terecht op den 65-jarigen mandie onder het gewicht werd bedolven. Toen zijn dochter hem 's avonds kwam zoekenvond men den man onder de zakken gestikt. Hij was een oppassende huis vader. Am.Sterd.am3 October. De Amsterdam- sche-Omnibus-maatschappij heeft in het 3 kwar taal 1877 vervoerd 1,630,071 personen, tegen 974,410 in hetzelfde tijdsverloop van 1876. 4 October. Voor de leden van wege de Amsterdamsche afdeeling der Holl. Maatschap pij van Landbouw op de Stadhouderskade gehouden harddraverij met paard en sjees waren 28 paarden ingeschreven. De prijs (f 400be nevens f 50 voor den rijder) is gewonnen door Nobel van Y. Boste Zevenhuizenrijder de eigenaar; de 1ste premie (f 200) door Susanne van C. Paarlbergte Zijpe, rijder L. G. Lampede 2de premie (f 100) door Goliath van F. W. Koopmanste Akkrum rijder de eigenaar. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den heer WafelbaJcJcef uitgereikt aan wiens goede zorgen tevens de uitmuntende inrichting van de baan te dan ken is. Meerkerk, 4 October. In geen jaren zijn de prijzen van de kaas in deze omstreken zoo buitengewoon hoog geweest als thans; men besteedt van f 31 tot f 32 per 50 kilo. 'S Hage, 4 October. De bekende rijtuig- fabriek van de firma M. L. Hermans C° op den Fluweelen Burgwal alhieris in den nacht van Woensdag op Donderdag jl. eene prooi der vlammen geworden. De brand is ontstaan in de wagenmakers-werkplaats en verspreidde zich zoo sneldat het gebouw niet te redden was. De belendende zadelma kers- en schilderswerkplaatsen, benevens de rijtuigen in het magazijn en het bewoonde huis nevens de werkplaatsen zijn door den ijver van de brandweer behouden. Linschoten, 5 October. Er loopen alhier geruchten dat graat Harry Von Arnim, de bekende Duitsche ex-diplomaatvoornemens is zich te vestigen op het huis te Linschoten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2