NIEUWE No. 68. Donderdag 11 October 1877, 2® Jaargang. BUITENLAND. Laatste Berichten. Engeland. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. HÜRMMSdl! C0IR4IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 n Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. stekmït: AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPEES. DE OORLOG. Uit het Russisch hoofdkwartier zoo meldt men uit Bucharest aan de Politische Gorres- pondenz is het bevel verzonden om een nieuw legerkorps onmiddellijk te mobiliseeren en naar Bulgarije te zenden. Het garde-korps zal bin nen weinige dagen op het oorlogstooneel ge heel aanwezig zijn. Tusschen Giurgewo en Rustschuk worden onafgebroken kanonschoten gewisseld. Bij Plewna worden ondanks den kouden regen de Russische sappeurs-werken met kracht voortgezet. De Rumeniers vorderen belangrijk met hunne loopgraven. Prins Arnulf van Beieren is in het Russische hoofdkwartier aangekomen. Of Servië zich stil zal houden, is nog altijd niet volkomen zeker. Voorzichtigheidshalve hebben de Turken bij Novi-Bazar 20,000 man met 6 batterijen geconcentreerd. Volgens de Polit. Corr. zijn de onderhandelingen tusschen Servië en Rusland, betreffende een overeen komst, voor goed gesloten, en zijn zeven bri gades naar de grens afgemarcheerd. Uit Constantinopel wordt gemeld: Vieren twintig bataljons, welke een convooi geleidden dat voor Plewna bestemd washebben, volgens hier ontvangen berichten, een Russisch deta chement geslagen en zijn te Kiretch-Keupra aangekomen. Zij zouden daags daarna hun tocht voortzetten. Een Turksch-leger onder aanvoering van Mehemid-Alimaakt zich gereed om eens ern stig met de Montenegrijnen af te rekenen en zal trachten de in den laatsten tijd verloren positiën te herwinnen. In den nacht van den ln op den 2n dezer werd de linkervleugel van Moukhtar-pacha's le ger tusschen Kars en Alexandropel, verrast door een onstuimigen aanval, waaraan 24 bataljons Russische infanterie en 6 regimenten cavalerie, dragonders en kozakken deelnamen. De Rus sen veroverden na een zwaren strijd de Groote Yagnien al de verdedigers werden gevangen gemaakt of over de kling gejaagd. De Russen hadden een verlies van 1000 dooden en 2000 gewonden. Volgens latere berichten uit Erze- rum verloren de Russen 4000 man. De Rus sen hebben deze zoo bloedig veroverde posi tie later ontruimdnaar 't heetomdat geen drinkwater aldaar te verkrijgen was. Ver volgens deden zij in den namiddag eene nieuwe poging om de Turken af te snijden van Kars. Ten einde dit te beletten, tastte Moukhtar-Pacha het Russische centrum aan; hij rukte over de vlakte, die de beide legers scheidde, waarbij de kanonnen op Kyzil Tepe hem krachtig ondersteunden. De Russen echter, onder generaal Fleymann, ontvingen de Turken met een woedend artillerie-vuurwaarna hunne infanterie voor den dag kwam en den vijand terugdreef. De Turkengeheel gedemoraliseerd sloegen in verwarring op de vluchten werden tot den avond vervolgd. Met dit al werd 't oog merk der Russen (om Moukhtar-Pacha van Kars af te snijden) dien dag niet bereikt. Zij zouden het den volgenden dag trachten te bereikenop Vrijdag werd dus wederom een veldslag geleverd. Dien dag gingen de Turken op hun beurt aanvallend te werk en werden de Russen vol gens een telegram van Moukhtar-Pacha geslagen. Zij verloren in de laatste gevechten 15,000 aan. Aan de Weener Presse wordt uit Tiflis ge meld, dat blijkens daar ontvangen particuliere berichten Moukhtar-Pacha op Kars is terug getrokken, na 1500 man aan gevangenen te hebben verloren. Te Birmingham is men aan 't verzamelen van gelden om den millionair Gambetta zijn boeten te helpen betalen, er is bijna 40 pd, st. bijeengebracht. "William Gale, die een weddingschap aan ging van 1500 Eng. mijlen in 1000 achter eenvolgende uren te zullen afleggen, begon daarmee den 26 Augustus en volbracht 11. Zaterdag zijn taak. Volgens de Parijsche Assemblée nationale is uit Londen een buitengewoon courier naar Parijs vertrokkenmet hoogst gewichtige depêches aan den maarschalk Mac-Mahon. De Tablettes dyun Spectateur zeggen, dat er eene vergadering is gehouden ten huize van lord Derby en besloten is tegen eiken prijs een bondgenootschap tusschen Duitschland en Rusland te beletten. Te Castries, waar de republikeinsche can- didaat Charles Simon, de zoon van Jules Si mon, in een meeting het woord zou voeren in de Salie Estève, zakte de vloer in met het gevolg dat 2 i 3000 personen naar beneden vielen. Niemand verloor zijn leven maar vele werden gekwetstkiezersbureau en candidaat allen lagen door elkaar. Berlijn, 8 October. Gisteren werd weder een Ministerraad gehouden, onder voorzitting van prins von Bismarck. Heden vertrok den Rijkskanselier, vergezeld van zijn zoon Her- bert, naar Varzin, waar hij tot het einde dezes jaars vertoeven zal. Sedert eenige dagen is er te Berlijn sprake van een nauw verbond met Italië, een ver bond, dat zich niet lang zal doen wachten, zoo het niet al reeds een fait accompli is. Het schijnt, dat de Pruisische kanselier Rusland te zeer verzwakt acht om hem voortaan tot uitsluitenden of voornaamsten steun te dienen; Italië zou nu bestemd zijndie rol te spelen. De reis van Crispi naar Berlijn heeft de waarschijnlijkheid dezer combinatie nog groo- ter gemaakt en haar als het ware tot zeker heid gebracht. Wat de rol van Italië in de nieuwe politie ke positie aangaatdie is zeer eenvoudig. Bismarck houdt het als een en-tout-cas om Weenen op den rug te werpen en Oostenrijk- Hongarije te belette aan zijnen invloed te ont snappen. Daarbij moet het hem flink helpen om de beruchte Culturkamf tot een goed einde te brengenen voor hem een machtigen invloed bij gelegenheid van het toekomstig Conclave verwerven. Italië maakt zijne reke ning bij die combinaties van den kanselier, die het de toekomstige annexatie van Trente, Tyroleen deel van Italiëhet graafschap Nizzavoorspiegelten het huis van Habsburg de gedweeë dupe, maakt zich gereed om on der de hooge leiding van den beroemden graaf Andrassy met zich te laten sollen. De Najaars-veemarkt zal te Haarlemmermeer op den 17 October en te Beverwijk op 3 November e. k. gehouden worden. De heer Oscar Carré directeur van den Koninklijken Nederlandschen Circus, thans te Elberfeld werkzaamheeft van Z. M. den Kei zer van Oostenrijk het gouden kruis van ver dienste met de kroon ontvangen. De oorsprong van een ongeluk ligt soms diep. Een huis te Parijs werd geverfd en, daar het zeer vele jaren stond, zeer vele malen. Daartoe gebruikte men o. a. ook loodhoudende verf. Te oud geworden werd het huis nu on langs verkocht voor afbraak. Het hout werd publiek verkocht en kwam in bezit van een bakker; deze stookte er zijn oven mede, en., zoo vertoonden zich weldra bij zijn klanten sporen van loodvergiitiging. Naar men verneemt is de leening van den Anna-Paulownapolderrentende 4'/, pc. en uitgegeven tegen 100 pc., meer dan vijf maal volteekend. Op de kermis te Maasniel, in de nabij heid van Roermond werden gisteren-nacht 3 uur door de marechaussees twee jongelingen uit Roermond doodgeschoten en vijf gevan gen genomendie zich tegen de politie tracht ten te verzetten. Depianofabriek van Erard te,Parijs is bijna geheel afgebrand; de schade wordt op 1,500,000 francs begroot. Een brand te Bordeaux in een houtzaag molen veroorzaakte eene schade van 300,000 francs. Te Utrecht bevinden zich op dit oogen- blik ruim 400 groote en kleine huizen zonder huurders. Yoor eenige weken was dit aantal in den Haag nog grooter. Volgens waarnemingen te Utrecht is de afgeloopen maand September de koudste ge weest, die sedert 1849 is waargenomen. Een locomotief van den Ned. Centraal - spoorweg, die Vrijdag-avond extra werk moest doen tot vervoer van vee, heeft tusschen Weesp en Elburg den arbeid gestaakt. Tusschen Houthem en Meerssen is de woning van den barrièrewachter van den Grand Central Beige spoorweg in afwezigheid der bewoners geheel afgebrand. Eenige beetwortelsuiker-fabrieken te Ber- gen-op-Zoom hebben wegens gebrek aan water den arbeid moeten staken. Vele werklieden loopen hierdoor zonder werk. Woensdag 11. heeft te Sappemeer een afschuwelijk voorval plaats gehad. De scheeps- trekker P. kwam 's avonds thuis, waar zijn vrouw hem met het eten wachtte. Na het eten dronk hij een glas melk. Kort daarop gevoelde hij zich zoo ongesteld, dat er om een dokter gezonden werd. Deze kwam en meende al spoedig teekenen ran vergiftiging te bespeu ren. In dit vermoeden werd hij nog versterkt, toen de dochter van P. hem op zijn zeggen, dat het er slecht met den vader uitzag, ant woordde: „wij hebben hem toch niet vergif tigd." Een uur na den maaltijd was P. een lijk. Zijn vrouw, naar men zegt, een zeer slecht bekend staand mensch, wordt als de schuldige aangewezen. Natuurlijk is de Justi tie reeds met de zaak in kennis gesteld. Er heeft een lijkschouwing plaats gehad. Een vrouw te Charlois, die Donderdag middag eene boodschap ging doenwerd door eene buurvrouw, met wie zij in vijandschap leefde, aangegrepen en in eene gracht gewor pen. De vrouw werd gelukkig gered, kwam met den schrik en een nat pak vrij en deed bij de politie een aanklacht tegen hare vij andin. Te Eext heeft een landbouwer een on geluk gehad met een jachtgeweer. Bij het springen over een sloot ging het geweer af en trof de volle lading den heer B. in de borst; de ongelukkige was terstond een lijk. Bij den tuinder J. Verboom te Overschie vindt men een boomdie als tweede vrucht van dezen zomer een twintigtal rijpe witte pruimen te zien geeft. Twee heeren wandelden onlangs in de Warmoesstraat te Amsterdam. Een hunner, iemand versierd met een prachtige doekspeld, werd tot zijn schrik eensklaps hardstochtelijk omhelsd door eene juffrouw, die vervolgens verklaarde dat zij zich had vergist, en heen ging. Het kostbare dassieraad bleek later ook te zijn verdwenen. De politie, met het geval in kennis gesteld, vond in korten tijd het dassieraad bij een opkooper, en ook de dade- res, die natuurlijk de jonge dame was die in de Warmoesstraat den bestolene omhelsd had. De Amsterdamsche Tentoonstelling van Kunst-nijverheid zal den 18n dezer, zonder ceremonieel, worden gesloten. Nu loopen weer geruchten omtrent een huwelijk van onzen Kroonprins met eene doch ter van den voormaligen koning van Hannover. Z. K. H. wordt deze maand uit het buitenland terug verwacht. Het „paardmensch" heeft gisteren-mid dag te 's Hagein 54 minutenhet Malieveld 10 keeren rondgeloopen. Te Westzaan is een man in hechtenis genomen, die pakjes blauwsel rondventte, en waar hij zijn kans schoon zag, bij de boeren kaasjes stal om die aan anderen teverkoopen. De Rechtbank te Maastricht heeft een jongen beneden de 16 jaren, die als bode goederen en gelden had verduisterd, schuldig verklaard aan valschheid in geschrift en hem veroordeeld tot 1 jaar opsluiting in een ver beterhuis. Te 's Hage loopen geruchten, dat het tegenwoordig ministerie, op uitdrukkelyk ver- langen van Z, iff. den Koningzijn verzoek om ontslag zou intrekken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Zondag jl. zijn in de Kathe draal door Z. D. H. Mgr. P. M. Snickers de HH. wijdingen toegediend: van het H. sub- diakonaat aan den heer J. S. Planken; van het diakonaat aan de Eerw. heeren W. C. Kortekaas, N. NieuwenhuizenG. F. G. M. van Rijn, J. F. Rutten en A. Verbeek, en van het H. Priesterschap aan de Eerw. heeren H. F. Akersloot, C. C. van Berckel, Th. J. A. Bosman, A. H. Hammer, W. J. M. Her- scheitA. J. HolierhoekA. van RijnA. P. SnellemanG. H. F. Stoffels, J. Zwart, P. Zwart en Jhr. W. M. G. Wittert van Hoog land. LI. Zaterdag-namiddag is vrouw van der Baan, woonachtig in de Lange Laken straat alhierin den gang harer woning geval len, terwijl zij een steenen kom in de hand haddie daarbij is gebrokenen waarvan een stuk de polsslagader van haar rechterhand heeft doorgesneden. ST. PETERSBURG, 9 October. Uit Karajal werd gisteren het bericht ontvan gen, dat den 30en September bij Kainet en 3 October bij Bschemikent een bende oproerlingen, 3000 man sterk, verslagen werd. De opstandelingen verloren 550 man en 300 werden van hen gevangen genomen. Onzerzijds werden 2 officieren en 12 sol daten gewond, een luitenant en drie sol daten werden vermist. Volgens de laatste berichten bedragen Moukhtar-Pacha's verliezen op 2 en 3 Oc tober ongeveer 6000 man. ST. PETERSBURG, 9 October..Het bericht van een blad te Weenen omtrent de reductie van de kapitalen der spoorwe gen, door opheffing der verplichte betalin gen in specie, is eene opzettelijke onwaar heid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1