NIEÜ W E No. 69. Zondag 14 October 1877, 2® Jaargang. Wat er van Sicilië werd! Uitgever "W. KUPPERS. Toen het Koninkrijk der Beide Siciliën, in strijd met elk begrip van internationaal rechtdoor koning Victor Emmanuelna den rooftocht van Garibaldi, werd gean nexeerd en met het één Italië verbonden, heette het, in den mond der vrijheidaan brengers, dat een tijdperk van maatschap pelijke en zedelijke wedergeboorte voor Sicilië was aangebroken. Al het kwaad wat daar bestond zou ver dwijnen door de macht eener regeering, waarvan gezegd werd, dat zij door den volkswil was verkozen. De Bourbons hadden de Beide Siciliën ongelukkig gemaakthet Huis van Savoije zou er een aardsche Messias voor wezen. Onze lezers, voor zoover zij de geschie denis van den dag nagaan, weten op hoe jammerlijke wijze ook de Siciliaansche be volking door het Italiaansche gouvernement werd misleid. Van al de schoone beloften, met zoo groote mildheid afgelegd, kwam ten slotte niets terecht; het prachtig vergezicht, dat aan de Italianen werd geopend, is bij de uitkomst gebleken niets anders geweest te zijn, dan een politiek zinbedrog. In het algemeen heeft Italië weinig schoone vruchten aan den zoogenaamden vrijheidsboom zien rijpen. Het zag integen deel zijn schuldenlast klimmen, zijn ge westelijke vrijheden, ten bate der alge- meene zoo werd het althans voorge steld inkrimpen en zijn welvaart niet weinig verminderen. Ging het zoo met Italië in het algemeen met de Beide Siciliën in het bijzonder ging het niets beter. Als afzonderlijk Koninkrijk genoot het meer bloei en meer vrijheid dan onder het hooggeroemd bestuur van koning Victor Emmanuel. Wellicht zou het Italiaansche bestuur de veiligheid der Siciliaansche burgers beter hebben verzekerd, dan dit aan de Bour bons mogelijk was, omdat het Italiaansche gouvernement over meerder krachten kon beschikken. Zoo zouden sommigen hebben kunnen Verwachtenmaar als zij dat dedendan heeft de uitkomstook in dit opzichthen jammerlijk teleurgesteld. Gelijk men weetis de onveiligheid vooral groot op het eiland Sicilië; een toestand, daartegen het Bourbonsch bestuur, vooral ia de laatste jaren van zijn bestaan, met bracht ageerde. Zonder eenige partijdigheid mag men aannemendat het ten slotte aan de Bour bons zou gelukt zijn, het kwaad te over winnen omdat hun regeering in ieder geval 'O de nationale sympathiën worstelde en <ius op de nationale medewerking mocht fekenen. Wat is er nu evenwel van dat bedwin- &®n der rooverijen op Siciliëonder de peering van Italië's Koning geworden? Wij zullen hier het woord geven aan iWee Toscaners, aanhangers van het gou- vornement van koning Victor Emmanuel die de resultaten van een ernstig onderzoek openbaar maaktenterwijl een overzicht van hun bevinding in het Engelsch tijd schrift the Edinburgh Review werd opge nomen. „De erfelijke veeten en langdurige ven dettas der middeleeuwen" (zoo schrijven zij) „zijn op Sicilië nog in vollen bloei, en een gansche boekerij zou men kunnen vul len met de verhalen van tragische toonee- len, dagelijks voorkomende tusschen deze hedendaagsche Monfecchi en Capuletti deze Siciliaansche zwarte en witte Cancel- lière der negentiende eeuw. 't Is nog niet lang geleden, dat de moord van een lid van een der familiën, welke in een stad der provincie Palermo elkaar de opperheer schappij betwistten, het sein was tot een gemeentelijken burgerkrijg, !gevoerd door middel van sluipmoorden die in den loop van een jaar aan niet minder dan vijfen dertig menschen het leven kostte. Men kan zich niets verderfelijkers voor de openbare zedelijkheid of schadelijkers voor de open bare veiligheid denken dan deze plaatse lijke rivaliteiten, zelfs wanneer zij, zooals gewoonlijk, zich in een officiëel costuum vermommen en doen alsof haar strijd zich bepaalt tot de kiesvereeniging en den ge meenteraad. Achter de stembus loert steeds de Mafia; want de wezenlijke kracht van ,elke factie bestaat in het aantal gehuurde moordenaarswaarover zij kan beschikken. De belooning dezer booswichten bestaat in straffeloosheid voor misdrijven, die zij ten eigen bate begaan, en tusschen de locale aanzienlijke en de locale moordenaars wor den de betrekkingen van patroon en cliënt getrouw in acht genomen. Zoo heeft elk dorp zijn Don Rodrigo met zijn stoet bravo's en met een macht, die feitelijk onbeperkt is, tenzij door de tegenwoordigheid van een mededinger. „De medeplichtigheid van het gros der bevolking aan de bestaande orde van za ken, de zedelijke zoowel als de stoffelijke oppermacht der georganiseerde ongerech tigheid, het door de stem des volks be krachtigen van roof, knevelarij en sluip moord maken het herstel der openbare orde tot een bijna hopeloos iets. „Vele oorzaken werken samen om Pa lermo tot het roornaamste brandpunt van den chaos te maken. Dat het Arabische en het Afrikaansche ras in den noordweste lijken hoek van het eiland de overhand heeft, is ongetwijfeld een der oorzaken, dat de bewoners van dit gedeelte, niet den geringsten afkeer hebben van bloed vergieten. Daarbij komt, dat de afstamme lingen der talrijke bravo's, welke de te Pa lermo ver blij fhoudende edelen vroeger er op nahieldende familie-overleveringen van geweld en moord levend houden, terwijl voorts de in elke hoofdstad te vinden vlot tende bevolking zonder geregelde middelen van bestaan tijdens de omwenteling van 1860 verbazend is toegenomenzoowel dooi de verwijdering der regeerings-bureaux als door het sluiten der kloosters vroeger een bron van arbeid en een bron van aal moezen. Een hoofdstad is eenigermate een verpersoonlijking van het landen de geest van geheel Sicilië wordt maar al te getrouw vertegenwoordigd door de Mafiade meest karakteristieke instelling van Palermo. „De groote maatschappelijke verwarring die op Sicilië heerscht, heeft sedert lang alle pogingen om het tot een normalen toestand te brengen, doen mislukken en zal dit nog lang doen mislukken. De ijzeren hand van Manescalcode minister van politie onder de Bourbons, heeft de elementen van wanorde wel onderdrukt, maar niet vernietigd en het ledigen der gevangenissen en de algemeene in vrijheid stellingdie op Garibaldi's landing te Maïsala volgde, bracht dadelijke verergering van het kwaad te weeg. De Italiaansche constitutie steunt vooral op de middelstanden en geeft dezen de macht in den staat in handen. Op Sici lië vond zij slechts adel en prolitariaat. Tusschen deze uitersten liggende belangen kan men zeggen dat niet bestaan, want die der gabellotti zijn dezelfde als die der groote grondeigenaars, wier afgeleefde krach ten zij sterken met de meerdere levenskracht van nieuw bloed. Men hoopte dat de ver koop van kerkelijke goederen en staatsdo meinen de vorming van een stand van kleine grondeigenaren zou ten gevolge ge had hebbenmaar in deze verwachting werd men teleurgesteld." Uit de geleverde aanhalingen zal aan onze lezers in de eerste plaats gebleken zijn, wat er van Sicilië werd, onder de gezegende regeering van Italie's Koning en in de tweede plaats zal het hun getroffen hebbenhoe door voorstanders van het gouvernement der berooving werd erkend: 1°. dat de verwijdering der regeering-bu- reaux en het sluiten der kloostersgevolgen der omwenteling van 1860, allernoodlot- tigst hebben gewerkt op de welvaart, ook der mindere standen; 2°. dat een minister onder de Bourbons er in geslaagd was de elementen van wanorde te onderdrukken 3°. dat de inval van Garibaldi's roover- bende, ook door de bevrijding der gevan genen een ramp voor Sicilië werd 4° dat de Italiaansche constitutie ongeschikt is voor Sicilië en 5°. dat de berooving van de kerk de sociale ellende nog maar te meer verhoogde. Men zal moeten toestemmen, dat deze pillendoor liberalen bereidvoor de libe ralen moeielijk zullen zijn te slikken. Het meestal tot in de wolken opgehe meld gouvernement van koning Yictor Emmanueltreedt in dit verband allerminst in een hemelsch licht voor ons op. Trouwens zoo min in Italië als in eenig land ter wereldkunnen de libertijnen zegen aanbrengen. D. M. BUITEN LANDSCH OVERZICHT. De Russisch-Turksehen oorlog staat bij een groot deel van 't publiek op den ach tergrond, doordat men met spanning den uitslag der verkiezingen in Frankrijk te gemoet ziet. Van al wat geen betrekking heeft op de verkiezingen in Frankrijk gaat voor de al gemeene aandacht veel verloren. Er heqft te Parijs eene vergadering van het conservatief Comité plaats gehad. De heer de Broglie wederlegde de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. Hij verklaarde dat de eigenlijke quaestie is behoud of ra dicalisme Mac-Mahon of Gambetta en kwam op tegen de beschuldiging, dat het Minis terie clericaal is. Hij constateerde dat Frank- rijks betrekkingen met alle Mogendheden van den meest vriendschappelijken aard zijn. Toch verwachtte hijin de bladen weder bestrijdende artikelen te vinden, of telegrammen, die uit Parijs naar Rome, Berlijn en Londen en vandaar naar hier worden geseind, om ter beurze schrik te verspreiden. Hij verklaardetegenover die manoeuvres een beroep te doen op de po litieke eerlijkheid en het gezond verstand. Gambetta heeft een redevoering gehouden in het Cirque-Américain tot een auditorium van 7000 personen Al de officieele candi- daten werden vijanden van de Republiek genoemd enz. Maarschalk Mac-Mahon heeft een mani fest uitgevaardigd waarin hij zegt„De heftigheid van de oppositie" doet alle illusie verdwijnen. Geen laster kan de waar heid veranderen. NeenDe Constitutie verkeert niet in gevaar-, en het Gouverne ment staat niet onder een voorgewenden clericalen invloed. Niets zou het kunnen doen besluiten tot eene politiek, die den vrede in gevaar zou brengen. Neengij wordt niet bedreigd met een terugkeeren tot de misbruiken van het verleden. De strijd is tusschen orde en wanorde. Gij hebt uwe meening reeds uitgesproken. Gij wilt niet door vijandig gezinde verkiezingen het land storten in eene duistere toekomst van crisis en botsing. Gij wilt de rust ver zekerd zien, van binnen en van buiten. Gij wilt overeenstemming met de openbare overheid, veiligheid bij uw arbeid en uwe zaken. Daarom zult gij stemmen op de candidatendie ik aanbeveel. Geeft gehoor aan mijne stem en ikdoor de Consti tutie geplaatst op een post, die de plicht mij verbiedt te verlaten ik sta in voor orde en vrede." De Graaf van Chambord is te Genève aangekomen. Ter gelegenheid van het Bairamsfeest heeft de Sultan van Turkije aan de bevel hebbers der troepen gelukwenschen toege zonden en de hoop uitgedruktdat de oor log weldra geëindigd moge zijn ten voor- deele der Turken, zoodat het den soldaten gegeven zal zijn spoedig naar Turkije terug te keeren en de belangrijke verliezen te herstellen, die zij ter verdediging van het land zich moeten laten welgevallen. In Spanje schijnt het bezwaar, 't welk zich tot dusverre verzette tegen het huwe lijk van Koning Alphonsus van Spanje met princes Mecedes, nl. de impopulariteit van den vader der bruid, daardoor opgeheven zal worden, dat de hertog van Montpen- sier, het geluk van zijne dochter niet in den weg willende staanzich voorgenomen heeft onmiddellijk na de voltrekking van het huwelijk Spanje te verlaten. Deze schik king is genomen met goedkeuring van den jongen Koning. Een depêche uit Berlijn aan the Morning Post bericht, dat de Russische politie een ABONNEMENTSPRIJS 75 Cents ■ar ÏHRRgrat-jp PRIJS DER ADVERTENTIEN Pei' 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Van 16 re Elke regel meer 30 Cents. 5 AGITE MA NON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1