BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. België. Italië. Spanj e. Amerika. nieuw complot van nihilisten heeft ontdekt, waarin zelfs generaals zouden betrokken zijn. Talrijke arrestatiën moeten te Mos- cou en te Kiew hebben plaats gehad. De Ritterschaftliche Privatbank te Stettin is gefailleerdnaar men zegt met een aan zienlijk deficit van 10 millioen mark. Ver scheidene Duitsche bankiershuizen van den eersten rang zijn sterk bij dit faillissement betrokken. Omtrent den dood van den di recteur der bank, de heer Pabst, spreekt men van zelfmoord. De socialistische pers in Duitschland neemt met den dag in bloei toe. Het aan tal socialistische bladen is nu weder met negen vermeerderd. Onder anderen is te Weenen de Socialistte Zurich de Beo- bachter verschenen. Bovendien wordt de Neurenberger Social democratdie slechts tweemaal per week verscheennu dagelijks uitgegeven, terwijl de socialisten te Biele feld een plaatselijk blad h,ebben opgericht, hetwelk den lsten Januari zal verschijnen. Haai' het zich laat aanzien, zal dit ook in een twaalftal andere steden plaats hebben. Tot de nieuwe bladen behoort ook de Erfurter Volkszeitunqwier eerste nommer door de openbare autoriteit in beslag is genomen. Haar geestverwant, de Berliner freie Presse steekt met dien maatregel den draak en beroemt zich op zijn groot aan tal lezers onder de militairen, o. a. ont dekte men in de kazernes, alwaar die lec tuur verboden wasdat er worst, poetsgoed en dergelijke kleinigheden gewikkeld waren in uitgeknipte stukken van de jongste nom- mers der socialistische Presse. Er bestaat geen twijfel meer, Servie heeft zich aan Rusland verkochtonder welke voorwaardewordt niet gezegd. Eene nota, houdende verzoek en opheldering, door de Porte aan Servie gezonden, heeft den vorm van een ultimatum; de eisch wordt gestelddat de Russische consul uit Belgrado wordt verwijderd en het Servische leger onmiddellijk ontwapend. Ook zijn er reeds geweerschoten tusschen de grenspos ten gewisseld. Aan welke gevaren de, Ser- ven zich blootstellen behoeft nauw gezegd te worden. Zou Torst Milan nog droomen van de oude koningsproclamatie Volgens telegraphische berichten uit Cal cutta, laat de oogst zich voordeelig aanzien. Door de overvloedige regens is alle gevaar voor hongersnood in noordelijk Indie ge weken. Ook de finantieele toestand is ver beterd. TROONSOPVOLGING IN FRANKRIJK. Lodewijk XIII heeft, volgens de over levering twee zoons gehadde oudstede man met het ijzeren maskerregeerde niet. Lodewijk XIV had vier zoons, en de oudste de groote dauphinkwam niet tot den troon. Lodewijk XV had twee zoons en de oudste regeerde niet. Lodewijk XVI had insgelijks twee zoons van welke de oudstede dauphin in den Temple stierf. Napoleon I had eenen zoon die almede niet tot de regeering kwam. Lodewijk XVIII stierf zonder nakomelingen. Karei X had twee zoons de dauphin (her tog van Angoulème) regeerde echter niet. Lodewijk Philips eindelijk had zes zoons, en de oudstede hertog van Orleansstierf insgelijks zonder den troon te beklimmen. Napoleon III had een zoondie tot nu toe ook nog niet regeerde. DE KARDINAAL-AARTSBISSCHOP SIXTUS MARIO SFORZA. {Ingezonden). De onlangs overledene kardinaal S. Riario Sforza, aartsbisschop van Napels sedert 24 November 1845, was geboren den 5en Dec. 1810 en tot de kardinaals waardigheid ver heven den 19 Januari 1846 door Paus Gre- gorius XVI. Z.Em, was een kundig man, die zeer bemind was door alle partijen. De vol gende bijzonderheden ontjeenen wij aan een te Napels verschijnend blad Een uur voor de stoet het aartsbisschoppe lijke paleis verliet, was de ruime markt Don- naregina opgepropt vol menschen, terwijl de straten, die doorgetrokken moesten worden, insgelijks wemelden van belangstellenden. Het was een indrukwekkend, gezicht, die enorme massa personendie oceaan van hoofden van uit de hoogte te zien, maar niet alleen de pleinen enz. waren bezet; neen, zelfs de ter rassen balcons en de daken der huizen zagen zwart van de toeschouwers. Geene muziek geen soldatengeen offieiëele vertegenwoor digers waren er bijde geestelijkheid wilde alleen de nagedachtenis van den kardinaal vereeren. Drie minuten voor 4 uur zette de stoet zich in beweging met langzamen tred; achtereenvolgens zag men de Carmeliters, de Augustinianende Antonianen en de Dome- nicaneniedere orde voorafgegaan door het Kruishierop volgden het Kapittel van St. Johannes, de Seminaristende Domheeren enz. enz. Nu kwam de kist, waarin de Kardinaal overgebracht werd naar de kerk; het lijkkleed was van blauw fluweel met goud geborduurd, de slippen werden gedragen door vier dom heeren die de vier bovengenoemde orden van het kapittel vertegenwoordigden. Op de kist lagen o. a. op een zwart fluweelen kussen de mijterverder de roode kardinaalshoed en het opengeslagen misboek. Daarachter werd de kist, waarin de aartsbisschop begraven moest wordengedragen door vier bediendenterwijl de stoet gesloten werd door de curie, de bis schoppen, de geheele geestelijkheid, de armen van San Genuaro in rouwuniform verscheidene burgers uit den aanzienlijken stand en drie kardinaalskoetsenwaarvan één verguld. In 't midden van de kerk was eene catafalk het groote altaar en al de kleine kapellen waren verlicht en met rouw behangen. Den 3en Oct. had de plechtige lijkmis plaats en daarna werd het lijk overgebracht naar de kerk Santa Maria di Pianta waar het bijgezet is geworden. De H. Mis werd bijgewoond door den prefect, den burgemeester en ver scheidene aanzienlijken; de elegante lijkkoets was bespannen met acht paarden en werd ge volgd door dezelfde personen, die twee dagen te voren bij de stoet waren geweestdoch dit maal volgden er ook een groot aantal koetsen van Napolitaansche patriciërs. De voornaamste bepalingen van het testa ment des Kardinaals zijn Aan den H. Vader 10,000 Lire, om die te gebruiken zoo Z. H. noodig oordeelt. Uni verseel erfgenaam van de goederenwelke de Kardinaal van zijne familie geërfd had, is zijn achterneef Nicola Riario Sforza. Overige geërfde goederen heeft hij vermaakt aan twee domheereneenige schilderijen aan eene kerk en verschillend e personeneen horloge en 25 Lire maandelijks aan zijn secretarisaan een geestelijke eene schilderijvoorstellende de afneming van het kruis en 4250 Lire. Een villa werd vermaakt aan een college van mis sionarissen de bedienden ontvingen zes maan den salaris en de bibliotheek is tot uitsluitend gebruik der geestelijkheid gesteld. DE OORLOG. Uit Bulgarije komen berichtendat het ruwe wederstormsneeuw en regen de operaties op het oorlogstooneel zeer belemmeren. De Donau was zoo onstuimig, dat voertuigen niet over de bruggen konden passeeren en het stormweder van eergisteren, zoo telegrapheert men den 9en uit Bucharestheeft eenige zwak ker geankerde pontons der brug van Nicopolis losgerukt. Onder leiding van generaal Todleben worden de approche-werken voor Plewna met ijver voortgezet. Groote voorraden levensmiddelen en winterkleederen voor 't Russische leger worden op 't oogenblik in alle richtingen door Bulgarije vervoerd. Volgens berichten uit Constantinopel heeft Chefket-Pacha zichondanks de talrijke Rus- sisch-Rumeensche cavalerie bewesten Plewna met Osman-Pacha vereenigd. Bevestigt zich dit bericht, dan worden, in verband met den naderenden winter, de kansen voor de Russen inderdaad hopeloos om zich dit jaar nog van Plewna meester te maken. Aan de Daily Telegraph wordt uit Bucha rest gemeld, dat 17000 18000 man aan dy senterie en koorts lijden, waarbij zelfs nog niet het aantal zieken gerekend is in de veld hospitalen en in de Rumeensche ambulance tenten voor Plewna. Ook de correspondent der Kölnische Zeitung schrijftIk geloof dat dooreengenomen dagelijks van het Russisch- Rumeensche leger minstens 200 man naar de lazaretten gebracht en gedeeltelijk ook naar Sistova geëvacueerd wordenterwijl de toevoer aan herstelden dagelijks hoogstens 20 a 30 man bedraagt. Dit maakt toch in 5 a 6 dagen een verlies van 1000 man uit, waardoor de toch reeds zoo verz wakte regimenten nagenoeg alle kracht verliezen. De correspondent klaagt zeer over de getalsterkte der troepen voor Plewna. „Wel hebben wij hier, schrijft hij, behalve de Rumeniërs nog 6 Russische divisies^ maar in werkelijkheid zijn 't er, wat hare ge talsterkte aangaat, slechts 3." Van ééne di visie was de correspondent in de gelegenheid het enorme aantal ontbrekende manschappen geconstateerd te zien; met 24 hoofdofficieren uit Rusland uitgerukttelde zij er thans nog slechts 11van de officieren beneden den rang van bataljons-kommandant had één regi ment 2/3, de drie andere omstreeks de helft verloren. Aan onderofficieren en manschappen telde één regiment nog omstreeks 1350, het tweede 1550, het derde 1700, het vierde 1900 man. De geheele divisie welke 12,000 man infanterie-troepen sterk moest zijntelde dus nog slechts 6500 man, en deze treurige ver houding zegt de correspondentbestaat in alle divisies welke aan de moorddadige storm aanvallen deelnamen. De Bey van Tunis heeft den Sultan opnieuw 100,000 fr. doen toekomen als bijdrage in de oorlogskostenhij heeft nu sedert den aanvang van den oorlog met Servië bijna twee millioen fr. gegeven. Ook van anderen kant ontvangt de Porte finantiëelen steun. Graaf Ladislas Plater is met vier millioen fr, te Constantinopel aangekomen, ter uitbreiding van het Poolsche legioen waar van de organisatie en het bevel is opgedragen aan twee Polenrespectievelijk Nihad-pacha en Iskender-bey. De Russen bereiden inmiddels een beslissen- den aanval op Plewna voor. Hun belegerings park is met een groot aantal mortieren ver meerderd. Uit Azië telegrapheerde dd. 11 Oct. Moukh- tar-Pacha naar Constantinopel dat eergisteren, tijdens zijne concentreerende beweging te Moud- jadagh, eene aanzienlijke Russische troepen macht met 60 kanonnen trachtte het obser vatiecorps van Chefket te overrompelen. Het corps van Djavid-Rechid snelde te hulp. Na een gevecht van vijf uren trokken de Russen terug. De Turken overnachtten gedeeltelijk in hunne eerste positiën en gedeeltelijk op het slagveld, en zetten verder zonder verhindering hunne concentreerende beweging voort. Het verlies der Russen bedroeg 1200 man; dat der Turken was onbekend. De Duitsche oorlogsbodems Hertha en Gaselle zijn van Malta naar Smyrna vertrokken, ook de kanonneerboot Albatros is daarheen gevolgd. Als een blijk van de groote mate van ont wikkeling van het denkbeeld van godsdienstige vrijheid en verdraagzaamheid hier te lande herinnert „the Jewish World" er aan, dat in de volgende steden Israëlieten tot eerste magi straten werden gekozente Londen, Liverpool, SouthamptonPortsmouth Canterbury en Tauton. De stormen van de laatste dagen hebben reeds een groot aantal schipbreuken veroor zaakt. Op de Goodwin-zandbanken ging een Fransche visscherspink met man en muis ver loren. De smak Ringleader bragt de equipage van de Duitsche brik Expertdie in open zee verlaten moest worden, naar Yarmouth. De brik was het eigendom van kapt. Jansen. Noch schip noch lading waren verzekerd. Dezer dagen is te Londen een zeer gevaar lijke, even behendige als vermetele gauwdief en inbreker gevangen genomen, die, zooals thans is gebleken, op 12 Nov. van het vorige jaar ongeveer 100,000 pond sterling aan effec ten had gestolen. Op aanwijzing van den di recteur van politie te Pesth, de heer Engel- bachheeft die te Londen den verdachte doen surveilleeren. Een geheim agentdie voorgaf bankier te zijnwist het vertrouwen van den verdachten persoon te winnen en ontving van hem effecten, ten einde ze te gelde temaken. Deze bleken afkomstig te zijn van den roof op 12 November jl. gepleegd. De gauwdief is eigenaar van een aantal kapitale huizen te Londen. De begrooting voor 1878, die onmiddellijk na de opening der Kamers bij haar zal worden ingediend sluit met een voordeelig saldo van 21.359.33 francs en voorstellen zijn te wachten tot vermindering van belastingen, terwijl de Prui sische regeering eene aanzienlijke leening moet sluiten voor den aanleg van openbare werken. Uit Lausanne wordt van den 9den op gezag van de daar verschijnende courant bericht dat Prins Louis Napoleon en de heer Rouher dien dag ten 2 ure het station zijn gepasseerd, uit Bern komende en zich naar Genève bege vende. De inschrjjving door de Bien public geopend voor een standbeeld van Thiers bedraagt reeds meer dan 10,000 francs. Maandag jl. zijn 's ochtends omstreeks 5 uur op verschillende plaatsen in den omtrek van Lyon aardschuddingen waargenomenwel ke van een dof geluid werden voorafgegaan. Zij zetten zich van het Zuid-Oosten naar het Noord-Westen voort en hielden op ééne plaats te Pontchara, zelfs 25 seconden aan. Op som mige plaatsen waren de verschijnselen vrij hevig en deden muren en schoorsteenen scheu ren. Te Saint Just werden de huizen op hun grondvesten heen en weder geschud; in het midden der stad begonnen de schellen van zelve te klingelen. Te Euily zijn op een der buitenplaatsen de muren van een waterwerk gespleten en is het water weggeloopen. Te Lyon heeft het dreunen 3 seconden aangehou den de pendules bleven stilstaande meu belen werden door elkaêr geslingerd en het vaatwerk verbrijzeld. De schrik en de angst der bewoners waren algemeen groot; zij die nog te bed lagenwaren in minder dan geen tijd overeind en opgestaan; die zich steeds op de been bevondenvluchttenuit vrees dat hun huizen zouden instorten, in allerijl de straat op. De honden hieven een klagend ge huil aan. Gelukkig kwam men ditmaal met den schrik vrij. Gambetta is ter zake van zijn manifest aan de kiezers opnieuw bij verstek veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 4000 fr. boe te. Le Pévre, de drukker van het manifest, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en tot 2000 fr. boete. Het heeft Z. M. den Koning der Belgen behaagd, den gevierden letterkundige en ro manschrijver Aug. Sniedersgeboren te Bla- bel, wonende te Antwerpen, redacteur van het „Antwerpsch Handelsblad", te benoemen tot ridder der Leopoldsorder. De heer Snieders ontving reeds eenige jaren vroeger van Z. M. den Koning Willem III der Nederlanden de Luxemburgsche ridderorde van de Eikenkroon. Kapiten Tackelsdie in 1875 eene brochure heeft geschreven over de noodzakelijkheid eener nieuwe groote handelshaven in België heeft thans bij den Minister van openbare werken concessie aangevraagd voor den aanleg eener zeehaven van den eersten rang te Nieuwpoort. De Osjervatore Romano deelt het volgende mede; tijdens de Cholera-epidemie te Napels in 1854 hadden de ruime giften, waarmede de overleden kardinaal Riario Sforza zoo kwis tig was, zijn kas geheel uitgeput. De nood der armen deed hem besluiten zich tot baron Adolf van Rothschild te wendenom van deze 12000 dukaten te leenen. De baron was da delijk bereid, en de dukaten werden aan Zijn Eminentie ter hand gesteld. Natuurlijk besteed de de kardinaal ook dat geld aan het lenigen van de verschrikkelijke ellende. Van liever lede echter werden de tijden beter en met moeite kwam eindelijk de geleende som bijeen, om ze aan Rothschild terug te geven. Toen hij met dit doel den baron bezocht, weigerde deze ze aan te nemen; hij liet den kardinaal in het bezit er van en zeide hem„Eminentie gij kunt die som tot andere liefdadige einden gebruiken waartoe de gelegenheid u niet ontbreken zal." De ex-koningin Isabella van Spanje, heeft als koningin-moeder thans ook haar luisterrijken intocht gehouden in Madrid. Zij zat naast den Koning in een rijtuig met zes paarden bespan nen. De Ministers en de hoogste beambten wacht ten haar op en het volk juichte. Deze triom fale intocht in Madrid der Koningin, die in 1856 uit hare hoofdstad verdreven werd, 13 wel geschikt om andere pretendenten moed t0 geven. In de vacantietijd hebben vele Amerikaan- sche studenten de gewoonte zich te verhuren als tafelbediende in een hotel, en de hotel houders nemen hen gaarne aan. Zij zijn g°0C' voor hunne taak, bestelen de hotelhouder3 niet en de reizigers worden gaarne door hen bediend, terwijl de jongelieden door hetge0® hun wordt uitbetaald, hun ouders in de stu diekosten te hulp komen. Het Indiaansche opperhoofd Joseph hee# den 5den dezer zich met 60 zijner strijder3 aan generaal Miles overgegeven. In het kamp werden 400 gekwetste Roodhuiden gevonden- Aldus is de oorlog tegen de Nez Percés g0' ëindigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2