NIEUWE Zondag 21 October 1877, 2e Jaargang. m Revolutie en Misdaad. Uitgever W. KÜPPERS. de Uit 's Hertogenbosch kwam treurige tijding, dat Z. D. H. Mgr JOANNES ZWIJSEN, aartsbisschop bisschop van die stad, in den namid dag van "Woensdag overleden is. Wij behoeven niet te zeggendat dit sterfgeval niet alleen het bisdom 's Her togenbosch maar ook de geheele Ne- derlandsche R. K. Kerk treft. Monseigneur Zwijsen, geboren te Hriel, in Gelderland, den 28 Augus tus 1794, de eerste aartsbisschop van Nederland, nadat Z. H. de Paus de kerkelijke hiërarchie had hersteld, stond jaren lang aan het hoofd van die Kerk en werktekrachtig ge steund door zijne broeders in het Episcopaat, aan hare uitbreiding en haren bloei, tot hij eindelijk het moede hoofd nederlegde, vol van deugden en goede werken, beladen met de zegeningen van tijdgenoot en nakomelingschap. De zoete herinneringen uit zijn werkzaam en deugdzaam leven steun den hem tot in hoogen ouderdomen de begeerte om alles voor zijn geloo- vigen te zijn, bleef hem bij tot in zjjn laatsten stond. Wat een terug blik: reeds in 1833 pastoor te Til burg, stichtte hij aldaar het Liefdehuis, dat weldra de kweekschool en het moederhuis werd van een aantal der gelijke inrichtingenvoorts dankte Tilburg hem twee armenscholen, een oude mannen- en een oude vrouwen huis, een weeshuis en een gasthuis voor minvermogende zieken. In 1842 werd pastoor Zwijsen door Paus Gregorius XYI tot de bisschop pelijke waardigheid verheven, en van toen af rustte het bestuur van een groot gedeelte der Nederlandsche kerk op zijne schouders; het onderwijs en armenzorg vooral, waren het, die zijne aandacht bezig hielden. De stichting van een groot seminarie, de oprich ting van nieuwe parochiënde krach tige bijstand tot stichting van kerken, scholen, liefde- en ziekenhuizen zijn de bewijzen wat Mgr. Zwijsen voor de kerk van Nederland gedaan heeft. God verleene den betreurden over ledene het loon voor zijn langdurigen en trouwen arbeid in Zijn wijngaard Bij de Katholieken van Nederland zal de naam van Z. D. H. Mgr. Joannes Zwijsen in dankbaar en hoog- vereerd aandenken blijven. De doorluchtige overledene was Huisprelaat van Z. H. den Paus Assistent-bisschop bij den Pauselijken troon en Romeinsch Graaf. Z. M. Koning Willem II versierde de borst van den edelen Bisschop eerst met het Ridder-, daarna met het Commandeurs-kruis van den Ne- derlandschen Leeuw. Nog later werd Monseigneur benoemd tot Groot-Offi- ciej der orde van de Eikenkroon. Toen de zoogenaamde wijsgeeren der 18e eeuw met hunne stelsels voor den dag kwamenvoorspelden zij de wereld het aan breken der gouden eeuw, bijaldien hunne leerstellingen aangenomen en toegepast wer den. De menschheid moest een radicale hervorming ondergaanvrij moest de mensch zijn in zijn doen en latenlos van de ban den van priester- en gewetensdwang; vrij heid, gelijkheid en broederschap moesten over de geheele aarde heerschenalle vol keren der aarde moesten slechts ééne groote vereeniging uitmaken, een enkele familie door de Reden saam verbonden. Dan, ja dan zou deze aarde een paradijs worden eene eeuwige vrede zou op aarde heerschen rechtbanken en rechterslegers en soldaten toezicht en politie dat alles zou onnoodig worden, want van twist, tweedracht, oor log en misdaden zou dan geen sprake meer kunnen zijn. Het jaar 1789 brak aan en daarmede het begin der groote Fransche omwente ling. Het door de wijsgeeren der 18e eeuw uitgestrooide zaad begon te ontkiemen en door geheel Frankrijk deed zich de kreet: „Vrijheidgelijkheid en broederschaphoo- ren. En de golven der omwenteling stegen steeds hooger op; de banden van orde, gezag en wet werden verbrokenhet sou- vereine volk was opgestaanwas ontwaakt uit den langen slaap endoor zijne revo- lutionnaire leiders voorgelicht, wierp het troon en altaar omver. Op het eerste plantte het de roode vaan der revolutie, op de tweede plantte het de „Godin der Rede". Wel kostte het bloed, veel bloed om de wereld te hervormen, wel werden duizen den geestelijken, edellieden en burgers ter dood gebracht, maar elk zuiveringsproces vraagt strijd en vernietiging van 't geen onzuiver en verwerpelijk is. De geheele maatschappij moest toch opnieuw herboren worden en om het zooverre te brengen was eene schifting noodzakelijk. Gelukkig! de maatschappij werd herboren en de atmos- pheer teas gezuiverd. De aanhangers van het oude versleten koningschap de voor standers van den christelijken godsdienst de achterlingen schenen uitgeroeid door de guillotine, door voortdurende moordtoo- neelen. De lessen en voorschriften der phi- losophen waren in praktijk gebrachtde republiek bestondten minste in Frankrijk reeds, en zij zou zich uitbreiden en aan geheel Europa de'vrijheid, gelijkheid en broederschap brengen. Weg nu met de ruwheid en het bijgeloof der middeleeuwenin de toekomst geene misdaden meer, zoodra de onsterfelijke be ginselen der revolutie slechts overal toege past waren. Sedert zijn tachtig jaren verloopende beginselen der revolutie zijn overal toege past kunnen wordenhet ontkiemende zaad heeft den tijd gehad om op te schieten en tot een wereldboom opgroeiend, met zijne takken de geheele aarde te omvatten. Is de gouden tijd gekomen Zijn de legers de politiede gevangenissen verdwenen bij gemis aan tweedracht en misdadigers Wie denkt er .aan! Zeker, er zijn te allen tijden misdaden bedreven, voortspruitende uit geld zucht, uit haat en vijandschap, ontstaande uit 's menschen booze natuurmaar wij mogen gerust beweren dat nooit nog 't getal der misdaden en vooral hare gruwelijkheid die hoogte heeft bereikt van den tegenwoordi- gen tijd. Kan het trouwens anders De wegbereiders der Fransche revolutie leerden met al het heilige den spot drijven en hun ne leerzame volgelingen hebben God en godsdienst geheel over boord geworpen. Het hooger doel des levens is dus verdwenen geene eeuwigheid na den dood, dus hier genieten wat er te genieten valt, moest wel de leus worden onzer moderne heide nen; God was uit het hart der menigte verdwenenmaar er moest noodwendig een andere God in de plaats komen de Mammom. Geld toch en geld alleen baande den weg tot alle genietingen des levens en 't moest wel het levensdoel worden der ongeloovige massa's om zich binnen den kortst mogelijken tijd zooveel goud moge lijk te verschaffen. De gewone middelen talent en arbeid waren niet meer toereikende om aan de steeds meer en meer veldwinnende goudzucht te voldoen en zoo zien wij in schier alle landen voortdurend misdaden, ook de afschuwelijkstebedrijven om 't geliefkoosde geld machtig te worden. Heeft de laatste tijd niet 't verhaal ge leverd van tallooze elkander snel opvolgende gruwelijke moorden, en wel zoodanig, dat sommige dagbladen er eene afzonderlijke rubriek op nahouden, die zij eigenaardig de „kroniek der misdaden" noemen. Heb ben de laatste jaren in BelgiëEngeland Frankrijk enz. niet talrijke ontrouwe be stuurders van anderen vermogen opgeleverd, die alleen om op grooten voet te kunnen leven duizenden en millioenen uit de hun toevertrouwde kassen ontvreemddenzoodat er in enkele landen een ware crisis door ontstaan is En wat is er van de broederschap geworden? De oorlogsbudgetten zijn tot eene bedenkelijke hoogte geklommen en verslinden het beste deel der staatsinkom sten. Europa verkeert voortdurend op voet van oorlog en de nationale haat der ver schillende rijken neemt steeds grooter af metingen aan. De revolutie meende haat tweedracht, misdaad en bedrog te vernie tigen, maar zij heeft niets uitgewerkt dan door God en eeuwigheid uit het hart des volks te verbannen, alle slechte hartstoch ten bij het volk aan te wakkeren en de maatschappij in een poel van jammer en misdaad te storten. Alleen de godsdienst kan een dam op werpen tegen zooveel ongerechtigheid en de wereld van den ondergang redden. Moch ten de Europeesche regeeringen zulks toch spoedig inzien BUITENLANDSCH OVERZICHT De uitslag der verkiezingen in Frankrijk heeft voor geen der partijen voldoende re sultaten geleverd. Dat deze uitslag den republikeinen niet geheel naar den zin is, kan men opmerken uit le Bien Public" die zonder de bewijzen te leverenmet in't oog loopende letters schrijftdat er ongehoorde pressie en schandelijke feiten bij de ver kiezingen in de departementen hebben plaats gevonden, en dat sommige republikeinsche Afgevaardigden het Ministerie in staat van beschuldiging willen stellen. De Duitsche pers echter toont zich over het algemeen zeer ingenomen met den uit slag der verkiezingen in Frankrijk. Die blijdschap kan als een voeldoende aanbe veling der zaak van Mac-Mahon moeten worden beschouwd; want als Duitschland pleit voor Gambetta, zal Frankrijk wel doen om vast te houden aan den Maarschalk. Het is noodeloos zich af te vragen, wat Mac-Mahon doen en de toekomst opleveren zalWij staan hier voor een vraagteeken. Maar het gebeurde bevat een groote les, en wel deze, dat het gezag in Frankrijk tot in zijne grondslagen is geschokt. Met al de moeitedie de Regeering aanwendde is zij ver in de minderheid gebleven; de meerderheid der kiezers heeft niet ge schroomd de mannen der Commune te ver kiezen boven hendie den stempel des ge- zags hadden gekregen. Dat is een groote maar tegelijk een droevige les. De Servische regeering heeft aan de Porte haar voortdurende neutraliteit, ver zekerd, zoo werd 16 dezer uit Belgrado aan the Times gemeld. Aan the Standard wordt uit Cettinje van denzelfden dag ge schreven dat vorst Nikita zijn hoofdkwar tier bij Podgoritza zal opslaan om bij het zuidelijk legercorps te zijn. De Turken trekken zich volgens hetzelfde bericht daar snel samen, om de vijandelijkheden zoo spoedig mogelijk te hervatten. Hetzelfde geschiedt te Gatzko en te Mostar om het westen van de Herzegowina itegen een eventueelen aanval van Montenegro te dekken. Graaf Keilermilitair attaché bij het Pruisische gezantschap te Weenen, zal ge rechtelijk vervolgd worden wegens zijn omkoopen van drie medeplichtigendie hem de geheime fabricage van het Uchatius-ka- non zouden verklappen. Keiler, de hoofd schuldige, is voortvluchtig. De Gemeenteraad te Gotha heeft eene som van 72,000 mark aangewezen ten be hoeve eener inrichting voor lijkverbranding op een der stads-begraafplaatsen. Te Eichenzell, in het diocees Fulda, zal den 3en November op bevel van de Prui sische regeering de pastorie met aan- grenzenden tuin openbaar verkocht worden. De pastoor was ingevolge de Meiwetten gesper rtmaar niemand had verwachtdat men ook zijn huis zou verkoopen. Te Regensburg is door Mgr. Senestrey, het huweljjk voltrokken tusschen don Mi guel. II van Portugal met de dochter van de hertogin Helena van Beieren, princes- douairière van Turn en Taxis en zuster der keizerin van Oostenrijk. Eene deputatie van legitimistische Portugeezen van den hoogsten adel gekomen om bij de hu welijksplechtigheid tegenwoordig te zijnis door den prins in audiëntie ontvangen. Dr. Strousberg, vroeger de Spoorweg koning geheeten, heeft de leiding op zich genomen van het aanleggen van eenige paardenspoorwegenwaaronder een naar RAARIMCHl (III RAVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franoo per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In i.alf formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1—6 regelsSO Cents, Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1