NIEUWE No. 72. Donderdag 25 October 1877. 2e Jaargang. BUITENLAND^ Laatste Berichten. ?cls Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitschland. STEDELIJK NIEUWS. UyRWHE COIIRAKT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 0 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WO ENSDAGS AYONDS. In geheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1—6 regelsj30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woonsdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Opnieuw is den 19 October een mislukten aanval op de Turksche posities voor Plewna gedaan. Uit Gornji-Studeni wordt van den 21sten dezer de volgende bijzonderheden om trent dit gevecht medegedeeld. Den 19den 's namiddags ten 12'/» ure verlieten vier Ru- meensche bataljons de vierde parellel om een redoute aan te tasten. Tengevolge van het hevig geweervuur des vijands moesten zij terug trekken. 's Avonds ten 67. ure herhaalde de kommandant van de vierde Rumeensche divisie den aanval tegen de redoute. Drie vooruitstor- mende bataljons sprongen in de grachtbleven er een uur lang en poogden te vergeefs de redoute te veroveren. Dit langdurig oponthoud van de troepen in de gracht gaf aanleiding tot het voorbarig bericht dat de redoute ge nomen was. Eindelijk moesten de Rumeenen terugtrekken met verlies van twee officieren en 200 soldaten aan dooden en 20 officieren en 707 soldaten aan gewonden. Het verlies der Turken moet ook aanmerkelijk zijn. Wat do 50,000 Russen, die voor Plewna liggen dien dag deden, daarover zwijgt de Russische telegraaf. Uit dit stilzwijgen kan men de gevolgtrekking makendat de Russen rustig toezagen, hoe de Rumeniërs tot drie malen toe de redoute bestormden en daarna, nadat zij ze genomen haddente vergeefs aan eene Turksche overmacht tegenstand boden, of, dat de Russen aan het échec van Yrijdag deelnamen maar het hoofdkwartier 't niet noo- dig acht het Russische publiek met deze nieuwe teleurstelling bekend te maken. Volgens een telegram uit Berlijn aan de Pall Mall Gazette is tusschen den grootvorst Nicolaas en Osman-Pacha te Plewna eene overeenkomst onderteekend omtrent het begra ven van lijken. De gevallen sneeuwwelke volgens vroegere berichten den Sqhipka-pas bedekte, schijnt toch niet te verhinderen dat men ook daar weder aan het vechten is. Reouf-Pacha seint van den 21sten uit Schipka: Twee Russische bataljons benevens cavalerie deden een aanval op Dedebak Tschirwordere doch werden met 200 dooden en 400 gewonden teruggeslagen; wij hadden eenige gewonden; onze verliezen en schade zijn gering. De stedelijke prefect van Belgrado, heeft Vrijdag 11. de reeds voorbereide illuminatie der stadter viering van de Russische overwinnin gen in Azië, verboden. Rusland is niet op zijn gemak over Servië. De Russische consul-generaal te Persiani heeft dan ook bevel ontvangen vooral toe te zian, dat de aan de Servische Regeering gezonden millioenen roebels uitsluitend voor militaire doeleinden besteed worden. In den strijd voor Plewna van de laatste maanden heeft de Moldavische divisie van 10,000 man, er 6500 verloren. De Russen hebben een aantal Bulgaren bij hun leger ingelijfd en een nieuw corps van 30,000 man trekt tegenover Nicopolis over den Donau. Er loopt een gerucht, dat tusschen het leger van Suleiman-Pachaen de Russen langs de geheele linie gevochten wordt. De zangeres Titiens heeft 30,000 pd. st. (f 360,000) aan hare zuster nagelaten. Een firma te Limmeriek heeft een contract gesloten voor de levering van 1000 ton bloem aan de Russische Regeering ten behoeve van haar troepen te velde 500 zakken zouden bo vendien reeds verzonden zijn. De Naald van Cleopatra is behouden. Het Engelsche stoomschip Fitzmaurice heeft ze 90 mijlen benoorden Ferrol ontmoet en op sleep touw genomen. Er is een inschrijving geopend voor de na gelaten betrekkingen van hendie bij het overbrengen van de Naald van Cleopatra om kwamen de heer Dixon staat bovenaan met 250 pd. st. Kapitein Carter en de bemanning van de Cleopatra zijn te Londen aangekomen. Omtrent den obeliskeen der 42 die men weet dat bestaanzij herinnerddat hij wel den naam van Cleopatra draagt, doch eerst verscheiden jaren na den dood dier Koningin, en wel in het 8e jaar van de Regeering van Augustus, in den tempel van Caesar werd opgericht. In de steenkolenmijn High Blantyoebij Glasgow, is brand ontstaan. Er waren in de mijn 400 werkliedenvan welke men vreest dat vele zijn omgekomen. Te Parijs loopt het gerucht, dat de staat van beleg zal afgekondigd worden. Men brengt dit in verband met het feit dat de toon dei- liberale bladen steeds scherper wordt. 2500 Oostenrijksche firma's zullen deelnemen aan de Parijsche tentoonstelling in 1878. De gemeenteraad van Parijs heeft 27,450 francs toegestaan voor een brandspuit met toebehooren ten behoeve dier tentoonstelling. Donderdag 11. is te Parijs de lijkdienst ge houden voor een geestelijke zuster, Simplice genaamd, wier heldhaftige zelfopoffering haar het leven gekost had. Een aantal kinderen ter wandeling geleidende en een dolle hond op deze ziende afkomenhad zij zich namelijk tusschen het woedende dier en de kinderen geworpen, waarop zij, ernstig gebeten, kor ten tijd daarna overleed. Zij behoorde tot de orde der Zusteren „du Bon Secours". Al haar ordegenootenvele zusters uit andere congre gatiën en verscheiden priesters woonden benevens een menigte volks, haar uitvaart bij. De stad Friedrichstadt in Sleeswijk-IIolstein zal eerstdaags vergoeding ontvangen voor de schade, die zij geleden heeft bij het bombar dement in1850. Beter laat dan nooit. De Duitschers gaan weder een goed jaar te gemoet. Keizer Wilhelm heeft bij de ope ning van den Pruisischen Landdag aangekon digd lo. eene verhooging, en wel een belang rijke verhooging der matruculaire bijdrage en 2o. een leening. Daar kunnen de Duitschers het dus vooreerst mêe doen. Te Breslau bestaat sedert eenige jaren een Protestantsch genootschap tot bekeering der joden. Dit genootschap is thans ontbonden, omdat tot heden de bekeering voor iederen Jood gemiddeld 18,000 mark kostte. De Duitsche veldmaarschalk, graaf Wran- gel, oud 93/1, jaar, zal waarschijnlijk weer herstellen. GEMENGD NIEUWS. Volgens de Amsterdamsche Courant zal het nieuwe ministerie, welks benoeming op heden (Woensdag) in de Staats-Courant zou verschijnen, aldus zijn samengesteld: Kappey- ne van de Coppello Binnenlandsche Zaken mr. GremersRaadsheer bij het hof te Arn hem Justitievan DeventerRaad van Indie met verlof hier te lande, Koloniën; Smidt lid van de Tweede Kamer, Financien; de Boo Oorlog; KipMarine; Franse van de Putte Buitenlandsche Zakenbovendien wordt ver wacht de voordracht tot instélling van een departement voor Openbare Werken, waarvan het Kamerlid Tak van Poortvliet de minister en de heer van Kerkwijklid der Tweede Kamer, de secretaris-generaal heeten te zul len worden. Te Roermond is een gevangen-bewaarder ontslagendie met de gevangenen op al te vriendschappelijke voet omging. De directeur betrapte hemtoen hij een gevangene boter hammen met ham van „moeder thuis over handigde. Uit den Amstel ('s Gravelandsche Veer) is Zondag-avond het lijk opgehaald van een jeugdig dienstmeisje. Zaterdag 3 November a. s. zalvolgens advertentie in het Nieuwsblad voor den Boek handel het eerste nommer verschijnen der IJmuider Courant. De uitgever zegt: „Een courant uit te geven voor een plaats waar nog bijna geen huizen staan, is zeker een bijzon derheid". De politie te Amsterdam werd dezer dagen geroepen om bij de dienstboden van een ge zin onderzoek te doen naar f 13,50 aan ge merkte rijksdaalders en kwartjes uit een geslo ten secretaire ontvreemd. De gerechtsdienaren keerden echter aan het politiebureau terug met deschoondochter van den besto lene, die het geld had ontvreemd. Te Leiden is een sedert 15 jaren in dienst zijnde agent van politie uit zjjn dienst ontslagen wegens doorgaand misbruik maken van sterken drank niettegenstaande herhaalde en ernstige vermaningen om dat na te laten. Te Texel is aan het strand aangespoeld het lijk van een man, naar gissing 25 jaar oud, vermoedelijk een der onlangs verdron ken Scheveninger visschers.' Het lijk is in on geschonden toestand gevonden. In de voorstad St. John's te New-Bruns- wick (Amerika) is een brand uitgebroken waardoor 230 huizen zijn in de asch gelegd 2000 personen zijn zonder huisvesting. Een Fransche courant met het raadsel achtig adres M. van Schnizlenburghau cha teau d'Uhlenpas prés Dohburgh Hollande", is in goede orde bezorgd aan jhr. van Schuylen- burghkasteel Ulenpasbij Doesborgh Gel derland. En dan klaagt men nog over de „post" zegt de Standaard. Te Epen (Witttem) wilde zekere Vos uit Verjaren het geweer van zijn makker aanne men dat deze hem door eene haag aanreikte; onverwachts ging echter het geweer af en kreeg genoemde Vos de volle lading in den buik. Eenige uren later was hij een lijk. Zekere A. v. G. koopman te Delft, is door de politie aangehouden en gisteren gevan kelijk naar 's Hage gebrachtonder verdenking van valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvam De bekende impressario Strakosch heeft mej. Estella de la Marpensionnaire van Z. M. den Koning en leerlinge van Georges Cabel, geën gageerd voor een kunstreis door Europa en Amerika. De jeugdige zangeres is voor 5 jaar tegen een honorarium' van 40,000 frs. jaarlijks verbonden. Nabij het station Arnemuidenis bij aan komst van den goederentrein uit Rozendaal, een wisselwachter op de rails geraakthij was onmiddellijk een lijk tien geladen waggons waren over hem gegaan. De ongelukkige was 'een oppassend man en laat eene weduwe met vier kinderen achter. De gemeenteraad van Urk heeft besloten gedurende de wintermaanden de kom der ge meente te verlichten met 30 lantaarns. Bij het inslaan van den bliksem in den toren te De Lemmer is de oude klokkenist getroffen. Men vond den ouden man bewuste loos op den grond liggen met verscheidene brandwondendie hem hevige pijnen veroor zaakten. Zijn toestand is gevaarlijk. - Te Hallumgem. Ferwerdersdeelwerd dezer dagen de manaan wien de zorg voor den watermolen was opgedragendoor een der wieken dermate getroffen, dat hij onmiddellijk een lijk was. Het trouwkleed voor de aanstaande Ko ningin van Spanje is reeds besteld. Het is van wit satijn met een overkleedwaarin al de wapens zijn ingewreven van de Koninkrijken, waarin Spanje vroeger verdeeld was. In de stoompapierfabriek te Kampen is een man met zijn hand tusschen de machine geraakt tengevolge waarvan zijn rechterarm moest worden afgezet. De toestand van den lijder is redelijk. Een sigarenmaker wandelde in staat van verregaande dronkenschap Zaterdag-avond op den Singel te Leiden en liep in't water. Zon dag-morgen is zijn lijk opgehaald. Eergisteren-avond half negen ontdekte men brand in het bovengedeelte der cavalerie- kazerne te Amsterdam. Spoedig sloegen de vlammen uit de fouragezolders naar buiten. Onmiddellijk werden maatregelen tot blussching en redding genomen. De paarden werden alle naar elders gebracht en ook het nachtleger werd gered. Te half een was men het vuur meester en was men er in geslaagd het te be perken tot de genoemde zolders, die geheel uitgebrand zijn. Haarlem. Bij vonnis der Rechtbank dd. 6 Sept. jl. is de Heer G. J. O., wijnkooper te dezer stede vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit, het afleggen van een val- schen eed (meineed) in een burgerlijk geding. Het openbaar Ministerie kwam bij het Hof in hooger beroep. Heden voor acht dagen werd de zaak nu voor het Hof to Amsterdam behan deld, waarbij de beschuldiging werd volge houden door den adv.-gen. mr. Optenoordtde verdediging namens den bekl. voorgedragen door mr. S. J. Cohen, die den bekl. ook°in eerste instantie had ter zijde gestaan. In deze zaak had zich het weinig voorkomend geval voorgedaan, dat het O. M. bij het in hooger beroep komen in een hoogst uitvoerige memo rie zijn grieven had uiteengezet. Bij arrest van heden heeft het Hof het vonnis van den eerston rechter, overeenkomstig de gevoerde veidedigingbekrachtigd en dus de vrijspraak gehandhaafd. LONDEN, 22 October. De Standard ontving een bericht uit Plewna van den 14den, volgens hetwelk de Turken eene nieuwe linie forten en redouten binnen de bestaande makenaan levensmiddelen heeft t nooit ontbroken en de verbinding met Sofia was steeds open. "WEENEN 23 October. Aan de Pol. Corr. werd uit Bucharest gemeld dat er gisteren gestreden is aan de Lom. Het ka nongebulder was te Giurgevo duidelijk hoor baar. Prins Peter Karageorgewitz vertoeft te Bucharest. LONDEN, 23 October. Het aantal om gekomenen bij den brand in de kolenmijn te High Blantyoe bedraagt 232.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1