binnYnlandT BUITENLAND. I de mijn in een oogwenk gevold hebben. Frankrijk. Duitschland. België. Engeland. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. Op wat wijze het werd ontkluisterd en aan gestoken, is niet met zekerheid te zeggen. Men hoort verschillende gissingen, die echter alle hierop neerkomen, dat Ook deze ont zettende ramp weder hare aanleiding moet gehad hebben in de onverbeterlijke roeke loosheid der arbeiders in de mijnen. Het ontsnappen van gas bij 't doorhakken van een kolenwand is natuurlijk niet te ver mijden. Doch dit zou op zichzelf weinig te beteekenen hebbenindien er gearbeid werd bij behoorlijk beschutte lichten. Alle waar schuwingen en afschrikwekkende voorbeel den baten echter niets. De mijnwerker gaat voort met licht te ontsteken als be stond er geen mijn-gas. Yaak zelfs laat hij dynamiet-patronen springen, om zich den arbeid te bekorten. Hij tart den vernieler, dien hij toch maar al te goed moet kennen en heeft leeren duchten. DE OORLOG. Tegenover de verhalen van Turksclie deser teurs, die een treurig tafereel ophangen van het Turksche leger te Plewna bericht een cor respondent van de Standard in het Turksche leger, uit Plewna en Sofia het volgende aan zijn blad: Te Plewna is sedert 12 September, toen de Turken de twee redoutes aan den weg naar Lowtscha heroverden nagenoeg niets ver anderd. Wel hebben de vijandelijke troepen hunne loopgraven tot dicht bij de tweede redoute van Grivica gebracht, maar zelfs zoo zij die veroverden, zou het voordeel ongeveer nul zijn daar zij dan nog drie andere redoutes zouden moeten nemen en de Turken bezig zijn daar achter eene nieuwe versterkte linie aan te leg gen, welker defensieve kracht voor de eerste niet onderdoet. De gezondheidsstoestand te Plewna en de stemming der troepen is voor treffelijk. In de stad heerscht volkomen orde en aan levensmiddelen is geen oogenblik gebrek geweest. Alleen was 't brood dikwijls schaarsch daar er te weinig molens zijn en ook het voe deren van een groot aantal paarden en ossen werd onmogelijk. Het hoofdkwartier staat met alle Turksche posities in telegraphische ver binding. Het geschutvuur van den vijand is zonder uitwerking. De aanvallen der Russische cavalerie op transport-kolonnes tusschen Dobnik en Plewna waren tot dusverre wegens hunne onbeduidendheid waarlijk belachelijk. Ongeveer 20,000 Turken zijn op afstanden van ongeveer 2 uren groepsgewijze langs den weg sterk ver schanst en voldoende van artillerie voorzien. De verbinding tusschen Plewna en Sofia werd tot dusverre volkomen open gehouden. Met duizenden ossekarren worden proviand en am munitie naar Plewna gebracht en zieken en gewonden geëvacueerd. De sterfte onder de gewonden is zeer groot. Osman-Pacha heeft alle Mohamedaansche en Bulgaarsche non-com battanten en alle Circassiërsdie zich zeer slecht gedroegenPlewna doen verlaten. Ook Hussein-Pacha (de bevelhebber die het eerste konvooi binnen Plewna bracht) handelt zoo. De Mohamedaansche dorpsbewoners keeren zelfs weder naar hunne woningen aan den weg naar Sofia terug. Een bataljon Softas is te Plewna aangekomen. Volgens berichten uit Sofia trokkeu de Tur ken 30,000 man troepen samen te Kassowo om tegen Servië of tegen Griekenland te ope- reeren. Volgens een bericht uit Constantinopel van 25 October verloren de Russen in een gevecht bij Yovan Chiftlik 800 man. Gisteren werd weder bij Teleche gestreden. Maandag trokken 160 Turken 's nachts de Donau tusschen Rust. schuk en Pyrgos over; na eenige Russische wachtposten te hebben verslagenkeerden zij naar Rustschuk terug. Suleiman-Pacha is over Varna te Schumla gekomen om de inspectie voort te zetten. Met nieuwe batterijen en mortieren beschieten do Turken het fort St. Nikolaas in den Schipka- pas. Een Turksch detachement is de Lom over getrokken en voortgerukt naar Ayazar. Aan de Lom wordt een beslissend gevecht geleverd. Het bombardement voor Plewna door dc Russen en voor 't fort St. Nieolaas in den 1 Schipka-pas door de Turken is sedert Woens- 1 dag, levendig aan den gang. (Men zie verder de laatste berichten). De bisschop van Corsica, Mgr. Sarrebay ouze is overleden. t. De heer Vincent du Bochet, directeur der Parijsche gaz-maatschappij is overleden en laat een vermogen na van meer dan 60 millioen, welke tortuin grootendeels neefjes en nichtjes ten goede komt. Ook Gambetta staat voor een millioentje in het testamenthij was de vriend van den overledene. Ter gelegenheid van zijn huwelijk dat heden te Frankfort gevierd wordt, heeft de heer Edmont von Rothschild, den heer Ferry, maire in het 9e arr. van Parijs 100,000 francs ter hand gesteld ter beschikking voor het school-comité. De rente zal worden bestemd om te hulp te komen aan behoeftige ouders, die verlangen hun kinderen behoorlijk en vol ledig lager onderwijs te doen genieten. Te Parijs is de blikslager Duval gearres teerd beschuldigd van eene vrouw te hebben vermoord en wel op een wijze, die nieuw mag heeten. Hij had haar nl. eerst met petroleum overgoten en toen in brand gestoken. Een wapensmid en een herbergier kregen te Tulle twist over den afloop der stemming Yan 14 dezer, over de politiek van den dag; de quaestie liep zoo hoog, dat de een den ander heeft doodgeslagen. Volgens een bericht van den Rhein-Cour. is de runderpest te Eibingen, bij Ruderheim uitgebroken. Op elf hofsteden te Geisenheim is al het vee afgemaakt en de noodige maat regelen zijn genomen om de verdere versprei ding der veepest tegen te gaan, Mgr. Von Ketteler heeft al zijn meubilair nagelaten aan de Vincentius-vereeniging te Mainz die de opbrengst daarvan aan de armen zal uitdeelen. Men dacht aanvankelijk aan een openbare veilingdoch men is van dit denkbeeld teruggekomenomdat vele personen niet op een veiling willen komenofschoon zij gaarne een of ander voorwerp ter nagedachtenis van den beroemden overledene zouden bezitten. Daarom zijn de meubelen in eenige zalen van het bisschoppelijk paleis gedurende eenige da gen ten toon gesteld. De bezoekers kunnen nu de prijzen opgevenwelke zij voor de voor werpen besteden willen, en na den afloop der tentoonstelling worden deze gegeven aan hen, die het hoogste bod hebben gedaan. Het denk beeld is zeer practisch, zal den armen voor- deelig zijn en verdient elders nagevolgd te worden. Volgens de Indépendance zal het Brusselsche gemeentebestuur een lijken-oven laten bouwen op het nieuwe kerkhof te Evere voor hendie het verlangen hebben te kennen gegeven om na hun dood verbrand te worden. Vrijdag-avond heeft een verschrikkelijk onge luk plaats gehad in de boekdrukkerij van den heer Guyot te Brussel. Een d werklieden, Theodoor Verstraeten conducteur der drukpersen was bezig met het gereedmaken van een der persen, welke die nen moest voor, het drukken van een dagblad toen eensklaps de oliefleschwelke diende tot het smeeren van het raderwerk aan zijn hand ontsnapte en in den put viel onder de pers, door welke het mechanisch werk zich heen en weêr bewoog. De werkman wildezich bukkende, de flesch oprapen zonder acht te geven op de bewegende machine, de pand van zijn linnen vest werd in het werk gevat en sleepte den conducteur mee in den put onder de pershet hoofd stiet op eene staaf, terwijl het lichaam bij de kleê- ren werd meêgesleept en alzoo letterlijk in een oogwenk onthoofd was. Men kan dit ijselijk ongeluk aan niets anders toeschrijven dan aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. De ongelukkige was getrouwd en vader van veel kinderen. Twee zijner zonen werken in dezelfde boekdrukkerij. Op de North Westen Railway heeft een botsing plaats gehad tusschen een goederen en een personentrein. Drie personen, ambte naren van politie, die voor dienstzaken reis den, werden gedood en een twintigtal gekwetst. Te Sheffield is bericht ontvangen uit Ame rika dat de Italiaansche regoering bjj de Brid geport-Work's aldaar 80 millioen patronen heeft besteld, de Russische regeering 40 mil lioen en de Turksche 70 millioen en 250,000 revolvers. Te Rome is in den ouderdom van 67 jaren overleden Z. Em. kardinaal Capalti. Hij was een der presidenten van het Vaticaansch con cilie en tot aan zijn dood secretaris van de Propagande. De H. Vader heeft kardinaal Panebianco op diens verzoek om redenen van gezondheid eer vol ontslag veHeend uit zijne betrekking van Groot-penitentiarius en kardinaal Bilio deze betrekking opgedragen. Op den 19den dezer heeft de nieuwe patri arch van YenetiëMgr. Agostinibezit ge nomen van zijn patriarchaat. Deze gebeurtenis was voor Venetië een groot feest. De Ministers van Oorlog en van Marine zoo beriéht men uit Rome, hebben maatrege len genomen voor het brengen van leger en vloot op voet van oorlog. Er zijn tentenam bulances en torpedo's besteld in de militaire magazijnen werkt men druk, maar dat alles gaat in 't geniep. Als men niet naar den win ter liep, zou men bang worden dat nog dit jaar een oorlog ging uitbreken. Te Florence ziet het er met den handel treurig uit. In het afgeloopen jaar zijn aldaar reeds 63 firma's in staat van faillissement verklaard. Bij de in het district Boxmeer gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in plaats van den heer van den Heuvellwer den uitgebracht 1294 geldige stemmen, waar van de heer mr. H. J. Brouwers, Bur gemeester van Roermond, 1114 verkreeg, zoodat die heer is gekozen. De heer mr. Yer- heyen van Esveld kreeg 148 stemmen. Het aantal kiezers in het district bedraagt 2602. i Rotterdam25 October. Gisteren-namid dag had alhier in de Warmoesstraat het vol gende ongeluk plaatsEene moeder had haar kind aan eene buurvrouw in bewaring gege ven die evenwel onvoorzichtig genoeg was het kind bij eene kuip met kokend water al leen te laten en middelerwijl eene boodschap te doen. Terwijl zij weg was, werden de buren verschrikt door het angstgeschrei der kleine. Toen zij in het huis kwamen vonden zij het kind in de kuip liggen met vreeselijko brand wonden overdekt. Spoedig ingeroepen genees kundige hulp mocht niet baten. Het kind is aan de gevolgen overleden. 's Hage, 25 October. Een man, die gis teren-middag op een bleekerij in den Zuster- polder aan den waterkant werkzaam was, ver loor daarbij zijn evenwicht en stortte in de slootmet het treurig gevolg dat hij er leven loos werd uitgehaald. Bij het vernemen van deze treurige tijding werd zijn vrouw krank zinnig van den schrik. Amsterdam, 24 October. Gisteren-mid dag hoeft zich een man, in de Quellijustraat woonachtig, in het Vondelspark door een pistool schot van het leven beroofd. Zijn lijk is naar het Binnen-Gasthuis gebracht. De ongelukkige was sedert drie maanden gehuwd. Men zegt dat de achteruitgang in zijn zaken ham tot deze noodlottige daad heeft geleid. De groote koemarkten te Alkmaar zullen gehouden worden op Maandag 5 November en Woensdag 21 November 1877. De gemeenteraad van Delft heeft reeds eene som van f 4000 bestemd voor de opluistering van de studentenfeesten in 1878. De politie te Goudswaard heeft zich van een paar gevaarlijke wezens meester gemaakt en zezonder vorm van procesaan de vlam men prijsgegeven. Het waren eenige colorado kevers, die een inwoner, door een vriend uit Amerika, zorgvuldig van voedsel voorzien, had laten overzenden. Eene niet onaardige bijzonderheid omtrent den brand in de cavalerie-kazerne te Amster dam Door de verwarring waren onder het naar buiten brengen der paarden eenige losge raakt en verschrikt de schans opgeloopen. De kommandantdit bemerkende liet het signaal blazen voor „havervoeren" en de deserteurs keerden-onmiddellijk terug! Te Groningen is een nieuwe vereeniging met 82 leden geconstitueerdn. 1. een korps vrijwilligers voor de brandweer. In de fabriek „Heiberna" te Meeden (Groningen) is Dinsdag-ochtend een 16jarige knaap te dicht bij het kamrad gekomen, met het gevolg dat hij medegesleept en bijna geheel verbrijzeld werd. Te Utrecht is een kindje van ongeveer twee jaren in eene tobbe met water gevallen en verdronken. De veelbesproken muur op de Muntsluis te Amsterdam is verder afgebroken. Een krachtig bewijs van moedertrouw. In een heidestreek in ons vaderland verhuisde onlangs een arm boerengezin 3/4 uurs verder. Juist had de kat eenige dagen te voren 5 jon gen ter wereld gebracht. De boerin wildo echter slechts één jong katje meenemen; de andoren verdrinken kon niet, omdat er geen water op de heide wasdoodslaan vond zij te hardvochtigmaar wel besloot zij daaropde vier hulpelooze diertjes in het nest te laten liggen doodhongeren. Het gezin vertrok met de kat en één jong naar de nieuwe stee. Maar den volgenden, morgenhad de kat haar vier andere kindertjes behoorlijk van de oude naar de nieuwe steê overgebracht en ze dus drie kwartier gaans gedragen. Een inwoner van Ambt-Vollenhoven ver kocht eene koe aan een koopmandie het rund met andere naar het drie uren verder gelegen Genemuiden voerde om het op de markt te verkoopen. Den volgenden ochtend echter vond de vroegere eigenaar de koe op zijn land onder zijn ander vee grazen. De koe, in eene weide gedaanwas in den nacht het Zwarte Water, op eene plaats waar het 30 a 45 meter breed is, overgezwommen en naai de vorige weide teruggekeerd. In het gehucht Ophoven (Limburg) zijn door een hevigen brand in weinige uren acht woningen in de asch gelegd. Men zegt dat de brand is ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. Een landbouwer te Berg-Ambacht wilde zich van een bejaarden hond, dien hij reeds 14 of 15 jaren in zijn bezit had, ontdoen. Hij verkocht hem aan een opkooper te Schoon hoven, die hem Dinsdag per stoomboot mede naar Rotterdam namen aldaar aan iemandbuiten die stad woonachtig verkocht. Maar reeds den volgenden avond had onze hond zijn oude do micilie gevonden en lag hij voor zijn hok. Aan de Utrechtsche hoogeschool is de verhouding van aangekomen studenten en pro fessoren bij de Litter, faculteit6 professoren en 1 student. Medische faculteit9 professoren en 7 studenten. „Door een vergeeflijk abuis, schrijft de Standaard, lieten we het artikel van den heer K. in ons nummer van 19 October eindigen o droge vréugdHiervoor was te lezendood- gewurgd.'''' Volgens telegraphisch bericht uit New- York is de Opera aldaar een prooi der vlam men geworden. Te Hoogeveenwaar gedurig diefstallen uit vaartuigen werden gepleegd is thans de dief ondekt en gearresteerd. De man draagt, den noodlottigen naam Jut. De kruisheeren van St. Agatha hebben den Staat der Nederlanden bij deurwaarders- exploit gedagvaard om op 7 November a. s, te verschijnen voor de Rechtbank te 's Bosch, ter zake van den verkoop van nabij het kloos ter staande boomen. Twee touwslagers te Kampen zijn door het Kantongerecht aldaar veroordeeld ieder tot eene boete van f 3 of één dag gevange nisstraf, ter zake van het in dienst hebben van kinderen beneden de 12 jaren. Aan het theatre musical te Berlijn heb ben zich dit jaar 12 jongelieden uit den hoo- gen adel en 14 jonge dames, die't recht heb ben den titel van gravin te dragon, verbon den: althans volgens een statistiek, in een tooneelblad voorkomende. Een advocaat te Pesth heeft een zon derlinge testamentaire beschikking genomen. Hij legateert een som van 30,000 francs aan het corps de ballet van den schouwburg. Dia som zal op rente gezet worden en telkens als een balletdanseres een wettig huwelijk aan gaat zal de vervallen interest als huwelijks gift worden uitgekeerd. Ten behoeve van de haringvisscherij- vereeniging, te Einden gevestigd, zal op de Pruisische Staatsbegrooting eene som van 150,000 mark worden gebracht. Yroeger is gemeld, dat de bekende Duit- sche diplomaat graaf Harry von Arnirn zich hier te landeen wei op den huize Linscho- ten, zou komen vestigen. Dit plan is, naar wij vernemenopgegeven naarmen wil om dat de kosten der restauratie van dit land goed te hoog zouden loopen. Haarlem, 25 October. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad is tot rector aan het Gymnasium bénoemd de heer dr. li. W. Hoffmann, thans conrector. De heer dr. J. li. Wijnhoff is herbenoemd tot stads doctor. Na de pauze is de behandeling der gemeente-begrooting aangevangen. W oensdag is hier onverwacht overleden de heer C. G. Yoorhelm Schneevoogtoud 75 jaren, gedurende een tal van jaren deel genoot van een der voornaamste boom- en bloeufkweekerijen in Nederland, nl. der firma Zocher en Voorhelm Schneevoogt. De over ledene was mede Directeur van Teyler's Stich ting en een ijverig lid van een aantal com' om- Jl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2