N I E U W E No. 74. Donderdag 1 November 1877. 2e Jaargang. BUITENLAND^ Frankrijk. Engeland. DuitscMand. GEMENGD NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. llilRLEHSlHi: Uil RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In Kalf formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ümmnti AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. De beslissende gevechten op het oorlogstoo- tteol laten zich wachten, wel hebben dagelijks Schermutselingen plaats, die de voorteek en en Schijnen te zijn van belangrijke operatiën. Zoo had volgens den correspondent der Weener Presse het bombardement voor Plewna geen ander doeldan om Osman-Pacha te misleiden, hem in den waan te brengen, dat hij een al- gemeenen aanval te duchten had, en hem zoo doende te beletten de Turksche afdeeling die te Gornji-Dobnik in een gevecht gewikkeld Was, te hulp te snellen. Omtrent dit gevecht seint de correspondent den 25 October het vol gende: Toen Osman-Pacha's verbinding met Sofia verbroken was, had generaal Gourkho ftiot 14 regimenten cavalerie3 bataljons jagers, en 8 batterijen rijdende artillerie zich van den linkervleugel der Russische posities zuidelijk Van Plewna, waar de geheele garde staat, in beweging gezet en was hij de Wid bij Ciri- howo overgetrokken. Weldra volgde de le gar de-divisie en de eerste brigade der 3e infan- terie-divisie zijn korps. Deze strijdmacht, 35,000 hian met 80 stukken geschut sterk, nam ver- Volgens positie bij Telisch. „Den 23en ontving generaal Laskareff, die noordwestelijk van Plewna tusschen de Isker en de Wid met 6 regimenten cavalerie, twee bataljons jagers en 4 batterijen rijdende artil lerie positie genomen had, bevel den volgen den dag tegen de Turksche voorhoede wes telijk van Plewna te demonstreeren. Denzelfden dag werd het bombardement op Plewna langs de geheele linie geopend en tot gisteren-na middag (24 October) voortgezet. „Gisteren nu begon generaal Gourkho zijne offensieve bewegingterwijl hij langs den weg Van Telisch naar Plewna oprukte en de bij Gornji-Dobnik staande Turken aanviel. Het gevecht duurde den geheelen dag, en eindig de hoewel de Turken nu en dan versterkingen kregen, niettemin met hunne totale nederlaag. Öet bevel over de Turken voerde Achmed- ttifzi-Pachadien Chefket-Pacha met 20 ba taljons, drie eskadrons en 15 stukken geschut ter versterking van Osman-Pacha op den weg haar Plewna achtergelaten had. Hifzi-Pacha, ?0 officieren en 30Q0 man, eene batterij en drie eskadrons Circassiers werden door de Rus ten gevangen genomen. De verliezen van Gourk ho zijn belangrijk. Hij houdt de hoogten van Gornji-Dobnik bezet. De Turken weerden zich dapper, maar moes ten voor de overmacht bukken, 15,000 man Turken boden gedurende 10 uren een hard- hekkigen tegenstand aan het 35,000 man sterke korps der Russen. Het bezetten van den weg naar Sofia doet tiendat men van plan is Plewna geheel in te sluiten en Osman-Pacha's leger door uithon geren tot de overgave te dwingen. Te Constantinopel is de opgewekte stemming door de laatste nederlagen hoegenaamd niet Verminderd. De menigte heeft geestkracht geput ®h is tot zelf-bewustzijn gekomen door het groote "Ucces dat eerst behaald is en zij troost zich °Ver de nederlagen met de gedachten, „dat 'hen niet altijd overwinnen kan"en „dat de sWkste stier een slachter vindt." •In December worden in Rusland weer recru- *eh onder de wapenen geroepen en wel 220,000 hiandat is 40 pCt. meer dan in gewone tijden. Derwich-Pacha seint uit Batum den 26sten: ^iar bataljons met artillerie zijn den vijand komen versterken. Moukhtar-Pacha meldt den Usten, dat de Russen gekampeerd zijn bij ^zop drie uren van hem verwijderd en ^hevket-Pacha beriohtvan Qrhanie den 27steH dat de Russen, na Kraschewitza in brand ge stoken te hebben, zijn afgeslagen met 60 bui ten gevecht gestelden. Gisteren had een scher mutseling plaats op den weg van Orhanie naar Plewna; de Russen staan bij Slathzar. Yan den Schipka-pas is geen ander bericht ontvangen dan een telegram van Reouf-Pacha van den 26 dezer, dat het artillerie-gevecht voortgezet wordt en nu en dan tusschen de voorposten gevochten wordt. De Golos deelt een telegram mede uit Win- sinkoivan 29 dezerinhoudende dat gene raal Heiman zich bij generaal Tergukasoff heeft aangesloten en dat beiden Ismaïl-Pacha ver volgen. Zij bivacqueeren thans bij Sassan-Kaleh. Yolgens de laatste berichten hebben de Turk sche troepen bij Koprikoi 30 mijlen oostelijk van Erzerum sterke posities ingenomenen zijn de Russen reeds tot op 3 uren afstand van die posities genaderdzoodat een gevecht aan staande is. De uitslag van de gehouden 15 herstem mingen is als volgt: Gekozen 11 conserva tieven en 4 republikeinen. De Kamer zal derhalve bestaan uit 320 republikeinen en 210 conservatieven. Het aftreden van het Kabinet is door Mac- Mahon in beginsel aangenomen. De Pays meldt, dat de Ministers door den Maarschalk zijn verzocht aan 't bestuur te blijven totdat het nieuwe Kabinet, dat uit het rechter- en het linker-centrum zal gekozen worden, zal samen gesteld zijn. De „Gaulois" spreekt het gerucht tegen, dat Rouher ziek is. De ex-vicekeizer is in Auvergne en volkomen wel. Jules Simon is herstellende en gaat weer uit. In een schrijven van den heer Pietri wordt tegengesproken dat de gezondheidstoestand van Prins Lodewijk Napoleon een verblijf in zuidelijker klimaat noodig maakt. Hij blijft dan ook te Chislehurst. Ook wil men weten dat Keizerin Eugénie een kasteel te Ventmor (Wight) heeft gehuurdwaar zij met den keizerlijken prins den winter zal doorbrengen. Volgens de laatste berichten zijn uit de steedkolenmijn te Hich Blantyrebij Glasgow 44 lijken opgehaald. Een pony werd nog in leven gevonden. De Zuil van Cleopatra zal gedurende den winter te Ferrol blijven. Te Barmen is een kind van 6 maanden ge stikt aan een klontje suiker, dat de moeder, om hem stil te houden, den kleinen in den mond gestopt had. Toen de vader met den inmiddels gehaalden dokter kwam, was het reeds te laat. Het Militair Wochenblatthet officieel or gaan van het Departement van Oorlog, be vatte aan den vóóravond van de verkiezing in Frankrijk, juist toen de bekende geruchten betrekkelijk een verbond tusschen Duitschland en Italië verspreid werden, een zeer uitvoerig artikel over de sterkte van Frankrijks strijd krachten. Na tot in kleine bijzonderheden te hebben nagegaan, wat op deze quaestie be trekking heeft, kwam de schrijver tot het resultaat' dat Frankrijk kan beschikken over 840,000 manvpn wie 652,000 volledig ge oefende soldaten, 153,000 paarden en 2700 stukken. Wat dit artikel te beteekenen had weet men tot heden nog niet, doch zeker is het dat het in Frankrijk groote sensatie verwekte. Een Duitseh blad maakt op den naam van den Pruisischen Culturkanipfer v. Sijbel, Bismarcks rechterhand, de volgende parodie Ameijer. Dat hebben we gehad Bmeijer. Wat dan Ameijer. Wel, de staatslieden der oude volken gingen om raad vragen bij de Sibyllendie der nieuwe volken echter bij de Sybellen. De eersten waren vrouwen, en de anderen zijn ook rechtuit geene mannen. Bmeijer. Maar waarom zegt gij Sybellen. Ik zou liever Sibellen schrijvenwegens het latijnsche sïbilare. Ameijer. Wat heteekent sïbilare dan Bmeijer. Onder dorre bladeren rondkruipen en sissen als eene Ameijer. St. st Wil je misschien ook besybeid, versybeldingesybeld worden Door nu wijlen den heer J. A. P. W. Bor- dens te Amsterdam is een legaat van f 3000 besproken aan het R. K. oude Armenkantoor en eene som van f 10,000 aan het R. K. oude Mannen- en Vrouwenhuis „St. Jacob" aldaar. Binnen eenige dagen zal te Tilburg een nieuw orgaan verschijnen, getiteld: „De Kruis vaan, weekblad van den Bonifaciusbond der Nederlandsche Zouaven. Eenige uren na de uitspraak van den president dor Rechtbank te Amsterdamis de Omnibus-maatschappij namens den heer Oost- meyer bjj deurwaarders-exploit gesommeerd om dadelijk, immers binnen 2 maal 24 uren, den huurder (van den beruchten muur) in het genot van het gehuurde te herstellen. Te Velp is Zondag-ochtend een stoker der gasfabriek, Visscher genaamd, dood gevon den. Waarschijnlijk is de man tengevolge van den kolendamp in] zwijm geraakt en later bezweken. Twee knaapjes uit het dorp Sint-Pieter, een van 5 en een van 6 jaar, hebben voor het kantongerecht te Maastricht terechtgestaan wegens het uithalen van een nest grasmusschen in het stadspark. Het nest was door den een aan den ander voor 3 centen verkocht, Een jongeling te IJselmuiden heeft in eene koorts zijn bed verlaten en is daarna de deur uitgeloopenzonder dat zijn broederdie voor een oogenblik, op aanraden van den zieke, was gaan slapen, hiervan iets bemerkte. Tot dusver werd te vergeefs naar hem gezocht zoodat men vermoedt, dat hij verdronken is. Op eene publieke verkooping van roe rende goederen te Groningenkocht eene groen- tenvrouw eenige boeken voor 25 cent. In een dezer vond zij aan bankpapier f 135 en eene obligatie groot f 850. De verdere verkoop van boeken is onmiddellijk gestaakt. Te Nieuwer-Amstel is eene vrouw in beschonken toestand op den openbaren weg in bewaring genomen; eenigen tijd later was zij een lijk. Tot beteugeling van den invoer van vee uit Duitschland zullen weder detachementen cavalerie en infanterie, naar de oostelijke gren zen van Limburg worden gedetacheerd. Gisteren-voormiddag ten 107* ure geraak te aan het station van den Rhijnspoorweg zekere Jan van Gelder, wisselwachter, oud 28jaren, bij het af- en aanzetten van wagens, er tus schen geklemd. Toen men hem vrij kreeg was hij reeds een lijk. De onlangs gestorven hardlooper Ber- taccuni heeft reeds een opvolger gekregen. Zekere Louis Wilson legde dezer dagen in 9 uren en 25 minuten het traject van Parijs naar Orleans afhetgeen gelijk staat- met 1 kilometer in elke 4 minuten. Sedert 1 dezer zijn door de beambten, belast met den straatreinigings-dienst te Am sterdam, uit het vuil opgezameld een tiental zilveren vorken een zilveren lepel en twee gouden Noord-Hollandsche hoofdsieraden. Uit de Brouwersgracht te Amsterdam is Zaterdag het lijk van een pas geboren kind, onder een paar koolsbladeren verborgen, op gehaald. Een braaf koper- en blikslager te Almelo A. genaamd, is op uiterst treurige wijze een moordenaar geworden. Donderdag-avond bij zijn vader, te Hengelo, binnentredende, vond hij dezen in hevigen twist met zekeren B. Om op afdoende wijze dezen twist te beslechten, werkte hij B. de deur uit, waarbij deze der mate beklemd geraakte, dat hij eenige oogen- blikken daarna overleed. Bij de gerechtelijke lijkschouwing was A.die zich in hechtenis bevindt, diep bewogen en heeft der weduwe B. op aandoenlijke wijze om vergiffenis gevraagd. Het lijk van een onbekend manspersoon is te Krimpen aan den IJsel aangespoeld. Te Lonneker heeft een hoogbejaarde land bouwer door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt, de man leed aan zwaarmoedigheid. Sedert 1 Januari zijn te Amsterdam on geveer 4000 proces-verbaal opgemaaktter zake van overtreding van politie-verorderingen. Te Deventer zijn bij het graven van een put, op een diepte van 6 meter, twee goed bewaarde aarden kruiken gevonden met het jaartal 1572. Uit het Voomsche kanaal werd gisteren morgen opgehaald het lijk van een stoker, eener sleepboot, die eergisteren-avond of gis teren-nacht in het water moet zijn gevallen zonder dat iemand het schijnt te hebben bemerkt. STEDELIJK NIEUWS. UaRrlom. Bij de door het gemeentebe stuur gedane aanbesteding van de levering van paardenvoeder ten behoeve van de paarden van den gemeente-reinigingsdienst van 1 No vember 1877 tot ultimo April 1878, is de wed. J. Leupen en Zoon aannemer geworden van haver, voor f 11,50 de 100 kg. en de heer H. van Yeen van paardenboonenvoor f8,65 per hectoliter- De heer Dr. B. W. Hoffmann, nieuw benoemd rector aan het Gymnasium is door den burgemeester geinstalleerd. Als blijk van waardeering ontving de heer Hoffmann van zijne leerlingen een fauteuil ten geschenke. In de gehouden raadsvergadering is de gemeente-begrooting voor 1878 vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf toteen bedrag van f 493,848,957». Zitting van 25 October 1877. 1 WH, Haarlemovertreding der wet op de hon denbelasting te Haarlem eene boete van f 6 en een dito van f 5 of 1 dag sub. gev. straf voor elke boete. 2 J. KZaandammoed w. misli. f3 boete of 1 dag subs. gev. straf. 3 P P, en II P, Zaandam, moedw. mish. de 1" 3 dagen cell straf de 2° f 1 boete of 1 dag subs, gev. straf, solidair in de kosten. 4 S PZaandambij verstek diefstal 6 maanden gev. staaf. 5 M Kr; h/v E S, Haarlemmermeer, diefstal en moedw. mish. 45 dagen cell, straf. 6 E van Th, Zaandam bel. met woorden bed. beambte in functie, f8 boete of 3 dagen subs gev. straf. 7 0 K, Zandvoort, feitelijk en geweldadig verzet 2° geweldadigheid tegen bed. beambte in functie 2 maand cell. gev. straf. En al de veroordeelden in de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1