NIEUWE No. 77. Zondag 11 November 1877, 2e Jaargang, E u r o p a. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Hummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KIJPPERS. „Daar is geen Europa meer", deze klacht werd eenige jaren geleden door baron Yon Beust niet zonder bitterheid geuit. Dit blijkt echter heden nog meer. Indien er een Europa was, dan zou het thans pogingen in het werk stellen, om een bloedigenwreeden en nutteloozen oor log te doen eindigen, welke het niet heeft kunnen voorkomen. Kan men uit de dagbladen wel de cijfers van die duizenden offers lezen, die om Plewna vallen, zonder zich af te vragen, waarom de groote mogendheden het den oorlogvoerenden niet opleggen die menschen- slachting te doen ophouden Niemand is bedrogen geworden door de leugenachtige voorwendselswaaronder deze oorlog is begonnenniemand heeft het ern stig opgenomen met de beschermingdie de verdrukkers van het katholieke Polen „den verdrukten Christenen van het Oosten gingen aanbieden. Niet alleen de aanvallers, maar allen, die geloofden dat de „zieke man" stervende was en men diens diplomatieke begrafenis nog slechts had voor te bereiden, hebben zich in den moed en den krachtigen weer stand van Turkije vergist. De vredesvoorwaarden schijnen niet zoo moeilijk te regelen. Turkije heeft nooit geweigerd, aan zijn Christen onderdanen van het Oosten zekere waarborgen toe te staan; opdat deze meer afdoende zoude zijn, zou men ze in een te sluiten tractaat opnemen en ze onder de bescherming en den gezamenlijken waar borg van al de mogendheden kunnen stellen. De interventie zou voor Turkije niets vernederends hebben want zij zou onder geschikt zijn aan de wederkeerige verplich ting aan Rusland opgelegd, om aan zijn katholieke onderdanen dezelfde rechten en dezelfde godsdienstvrijheid te schenken, die de Christen onderdanen van den Sultan genieten en genieten zullen. Polen zou meer dan half verlost zijn "Wat de oorlogskosten betreft, zij behoor den ontegenzeggelijk op den aanvaller en wel op den overwonnen aanvaller te rus ten. Trouwens, hoeveel het der eigenliefde der Russen ook kosten moge moet erkend worden dat deze de tweevoudige positie van Rusland is Zij hebben zonder aan nemelijke redenen aangevallen en hun aan val is mislukt. "Wij voegen er bij dat, van welke zijde ook beschouwd, de bemiddeling van Eu ropa gewettigd en gerechtvaardigd zijn zou. De oorlog drukt niet alleen als een ver schrikkelijke geesel op de oorlogvoerende natiënmaar slaat wonden ook aan geheel westelijk Europa. Daarbij komt nog, dat hij de voorlooper schijnt te zullen zijn van de pest; de mannen der hygiènie maken zich ongerust over de gevolgen van de op hooping van lijken, die meestal onbegraven blijven liggen in die woeste en eenzame strekenwaar die bloedige veldslagen wor den geleverd, waarvan wij dagelijks de akelige berichten lezen. Eene zwarigheid schijnt die zoo- vurig gewenschte bemiddeling in den weg te staan. Welke mogendheid zal het initiatief nemen Duitschland of Oostenrijk zal men van te veel vooringenomenheid jegens Rus land verdenkenwanneer Engeland optreedt, zal het van partijdigheid voor Turkije wor den beschuldigd. Wat de overige natiën betreft, deze vervullen eene te onderge schikte roldan dat wij met haar rekening behoeven te houden. De tegenstrijdigheid der politieke belangen levert eene ernstige moeilijkheid op, en zal meestal aan de oprichting van die scheidsrechterlijke recht banken in den weg staandie eenige, meer edelmoedige dan practische philantropen hebben uitgedacht, om de oorlogen onmo gelijk te maken. Eertijds had de Christenheid een opper hoofd, die te gelijkertijd een rechter en een vader was. Onafhankelijk souverein, stond hij bovendien door zijn ambt en zijn karakter bij de strijdende partijen boven alle verdenking, en rechtvaardigheid ging immer hand aan hand met de barmhartig heid. Maar men is het er nu over eens, dat zoo iets tot de theocratiebehoort, en de moderne geest zou zich onmogelijk kunnen verzoenen met een dergelijke te rugkeer tot misbruiken van eene andere eeuw." Er dient dus een ander middel gezocht te worden, om tot eene vreedzame oplos sing te komen van den strijddie in oos telijk Europa een bloedbad aanricht. Van eene verandering van grenzen zou er geen sprake kunnen zijndewjjl die on vermijdelijk geschillen en conflicten zou in 't leven roepen. Maar zou de diplomatie dan tot machteloosheid gedoemd zijntenzij de kaart van Europa veranderd worde Moeten de gouvernementen slechts eene ver andering der grenzen op 't oog hebben en zijn zij ook niet een weinig gemaakt in 't belang hunner onderdanen P Wat blijft er dan over van dat befaamde evenwichts- systeem, door de bewonderaars der heden- daagsche staatkunde zoozeer in bescherming genomen? Is 't niet mogelijk, in de di plomatieke weegschaal tegenwicht genoeg te leggen, om den strijdlust van Turkije of Rusland onschadelijk te maken Voor zoo veel Turkije betreft, heeft men 't er nooit van kunnen zeggen; men heeft zelfs te hoog opgegeven van zijn gedweeheid en onderworpenheid. Wat Rusland aangaat, de feiten spreken te luide en hebben het van de hoogte gerukt, waarop het door zijn veroveringszucht en zijn hoogmoed ge voerd werd. Wij houden het voor een plioht van de gezamenlijke mogendheden, om door eene krachtige tusschenkomst een einde te mar ken aan een oorlog, waarvan de gruwelen eene scherpe en bittere teleurstelling vor men met de holle declamatiën onzer wie- reldbeschaversover de zachtheid der zedep, den vooruitgang der beschaving en de ver spreiding van humane denkbeelden in deze eeuw. Laat ons wat minder wijsgeerig en wat meer christelijk zjjn. Rusland alleen zou, uit gekrenkte eigenliefde, zich tegen eene vreedzame oplossing kunnen verzetten maar de gevoeligheid weegt niet zwaar tegenover de ernstige nederlagen door de Russische legers ondergaan, tegenover de wenscben van het Russische volk zeiven en tegenover de hoogere belangen van Europa. Men behoeft slechts een oppervlakkigen blik, om zich te overtuigen, dat van alle kanten binnenlandsche moeilijkheden en maatschappelijke vraagstukken opdoemen, ernstig genoegom de gouvernementen aan te sporen, hunne twisten te staken enden vrede der natiën en het herstel der orde, of, zooals men eertijds zeideden vrede Gods te sluiten. D. G. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Toen bij den laatsten Pruisischen land dag de wakkere afgevaardigde Windthorst van het centrum op de hem alleen eigen satyrieke wijze de nationaal-liberalen, doch inzonderheid het ministerie hekelde, had het volgende incident plaats „Wij hebben" sprak Windthorst „nu in Pruisen een sou verein minister met onbeperkte macht, en daarnaast eene rij van mannen, die niets meer zijn dan zijne zaakgelastigden in de onderdeelen des bestuursin waarheid be zitten wij dus geene staatsministers, die ge meenschappelijk arbeiden, maar eene rij hoogst achtingswaardige, brave lieden, die echter niets meer zijn dan kommiezen van vorst Bismarck." Bij deze laatste uitdruk king rees er een gemompel op uit de libe ralen. Deze pil viel hun wat zwaar te slik ken. Althans minister Camphausen rijst op en zegt „Zeer wel, mijnheer Windthorst! doch wat is dan de reden, dat de katholieke pers er zoo op aandringt, dat de kommies Falk aftreden zal en waarom maakt de cijnsvrije pers zoo veel drukte om den kommies Camphausen tot heengaan te be wegen „O," antwoordt Windthorst, „het is mij geheel onverschilligof Falk en Camphau sen gaan of blijven, want zoolang vorst Bismarck zijne plaats behoudtzal alles bij het oude blijven. Het standpunt dei- katholieke pers is overigens duidelijk ge noeg. Zij valt wel is waar Falk aan, om dat diens naam onder de wetten staat en hij ook menige bijzonderheid zelf daarbij gevoegd heeft, doch als er sprake van is, dat de Culturkampf ophouden of voortgaan zaldenkt niemand aan mijnheer Falk maar alleen aan vorst Bismarck. Mijnheer Falk zal ook zelf wel ondervonden hebben, dat de katholieke pers niet veel respect voor zijne persoon heeft, want hij heeft bijv. reeds meermalen de Germania aange klaagd, omdat zij zijne persoon niet voor beduidend genoeg hield." Graaf Hermann von Arnimlegatie-secre taris buiten dienstneef van den ex-gezant graaf Harry von Arnim is in hooger beroep tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging van prins v. Bismarck, in twee artikelen opgenomen in Die Deutsche Reichsglocke. De eerste rechter had hem drie maanden; gevangenisstraf opgelegd. Zijn medebeklaagdede redacteur Gehlsen, moet vier jaren in den kerker doorbrengen, een jaar minder dan bepaald was bij het von nis, waarvan hij appelleerde. Te Berlijn loopen voortdurend geruchten over een aanstaande Ministercrisis, omdat prins von Bismarck ontevreden is over zijn ambtgenootenwelke volgens hem niet prac- tisch genoeg te werk gaan. De onzekerheid in den politieken toe stand van Frankrijk duurt voort. Het Mi nisterie Pouyer-Quertier heeft geen levens vatbaarheid na zijne samenstelling getoond en mocht niet eens den volgenden dag aan schouwen. Men vleit zich numet het voorloopig aanblijven van het Kabinet-de Brogliede Fourtou. Eenige der oud-Ministers zijn in den Senaat verschenen en de eerste zittingen van de beide Fransche Kamers zijn rustig en zonder incident afgeloopen. Opmerkelijk is 't, hoe de radicale partij in het geheim intrigeerd en werkt. Zij heeft blijkbaar weinig goeds voor den dag te brengenalthans haar plannen schuwen het daglicht. Er valt echter met de crisis in Frankrijk niet te spotten. De ingetogen heid van 't oogenblik kon wel eens ten doel hebben om tijd te winnen. Het gerucht, dat Mac-Mahon zijn ontslag zou willen nemen is ongegrond. De Maar schalk heeft de deputatie der rechter zijde ten gehoore ontvangendeeen zeer bepaald antwoord gegeven en zijn vast besluit ken baar gemaakt om niet af te treden. Men verzekert dat de Meerderheid van den Senaat eendrachtig besloten is, den Maarschalk-President te blijven steunen. De spanning tusschen Servië en Turkijë is plotseling toegenomen, ten gevolge van eene te Belgrado ontvangen nota der Porte, waarin deze onder bedreiging van krach tige maatregelen de verwijdering van het Servische observatiecorps van de grenzen verlangt. De Koningin-moeder van Saksen is Don derdag-avond overleden. Zij was geboren 13 November 1801, gehuwd met Koning Jan 13 November 1822 en weduwe sedert 29 October 1873. DE OORLOG. Uit nadere berichten blijkt dat bij het jong ste gevecht bij Gornzi-Dobnik een pacha met verscheidene officieren en 1600 man de wape nen neerlegde. Men gist dat een deel der troe pen reeds vroeger in de richting van Telisch de wijk had genomen. De Russen maakten 4 stukken geschut en eene groote hoeveelheid wapenen buit. De Turken verloren aan dooden en gewonden 3500, de Russen 4000 man, waaronder 230 officieren. Twee brigade-gene raals werden zwaar gewondvele stafofficieren gedoodmaar de garde had haar taak volbracht. Een uur nadat het gevecht was geëindigd ver scheen generaal Gourko en bedankte elk dei- regimenten voor de betoonde dapperheid. „Chefket-pacha rukt aan het hoofd van een sterk legercorpsPlewna ter hulp. Volgens een telegram uit Coustantinopel is Moukhtar-pacha ijverig bezig met Erzerum dat door een aanzienlijk versterkt leger bezet wordt in staat van verdediging te brengen. Uit Kurukdara wordt in dato 6 dezer ge meld Gisteren beproefden de Turken een aanval op de positie van generaal Lasareff vóór de zuid-oostelijke forten van Kars. Zij leden de nederlaag en trokken in wanorde terug tot onder bereik van het geschut op het fort Hafupascha. Twee Russische bataljons drongen HAARIMSdl (OULUT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1