BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Engeland. Frankrijk. België. Italië. Haarlemmermeer, 10 November. Gis teren-ochtend omstreeks 5 uur is de boerderij aldaar binnen. Het garnizoen werd grooten- deels nedergesabeld en liet geschut vernageld, terwijl tien officieren en veertig manschappen werden gevangen genomen. Onze troepen keer den met betrekkelijk gering verlies terug. De verliezen des vijands zijn aanzienlijk. De Morning Post vernam reeds, dat Erze- rum opgegeven was en elk oogenblik verwacht werd, dat de Russen de stad zouden binnen trekken. De Polit. Corr. meldt uit Cattaroonder dagteekening van 8 November, dat de Mon- tenegrijnen den 6den dezer zijn begonnen met het bombardement van het fort Serdanbij Sputzen dat zij twintig stukken geschut naar Podgoritza hebben gebracht om de plaats te belegeren. Gedurende de laatste 4 maanden zijn 47,000 zieken en gewonden per spoor door Moldavië naar het binnenland van Rusland vervoerd. De lijken van omstreeks 2000 Russen, die bij een gevecht van den 11 September voor Plewna gevallen zijn, ondergaan onder den blooten hemel hun ontbindingsproces, doordat de bevelhebbers over de beaardiging dier on- gelukkigen het niet eens kunnen worden. In het gevecht bij Telisch hebben de Tur ken de eersten op hen gerichten aanval met groote dapperheid afgeslagen. De Russen moes ten 600 dooden op het slagveld achterlaten,. Twee uren later keerden de Russen in over weldigend aantal terug en deden onder een regen van granaten, die ze niet minder dan uit 50 kanonnen op het dorp wierpenzoodat de lucht er van verduisterd werd een vreese- lijken onweêrstaanbaren aanval. De Turken voor de overmacht moetende zwichtengaven zich over en ten einde uitvoering aan de over eenkomst te geven, legden de Turken de wa penen neder, toen de Russen zich plotseling op de manschappen in de loopgraven wierpen en allen met de bajonet overhoop staken. Een telegram uit Constantinopel van 9 Nov. deelt mede, dat de troepen van Mouklitar en Ismael-Pacha na de nederlaag bij Doveboyun in volslagen wanorde binnen Erzerum zijn ge- vlucht.Het gerucht dat Moukhtar-Pacha gewond wasis onjuist. De Russen hebben eene positie bezetwelke Erzerum beheerscht. De bewoners verlangen de capitulatie der stad. Sir Arnold Kemball heeft Erzerum verlaten. De van Tre- bizonde verwachte versterkingen zijn niet aan gekomen; de communicatie tusschen Erzerum en Trebizonde is uiterst moeilijk. Bij Bayburt heeft eene ontmoeting met den vijand plaats gehad, waarbij Rifaat-Pacha gewond werd. Men verwacht gecombineerde operaties van Osman, Mehemed Ali en Chefket-Pachavan welke het lot van Plewna afhangen. Er is tot den oorlog a oiotrance besloten en tot eene nieuwe lichting van troepen. De divisie op Kreta is naar Constantinopel ontboden. Moukhtar-Pacha seint den 9 November ten 12 ure 's middags uit Erzerum„Heden och tend ten 4 ure deden de Russen een aanval op de versterkingen der stad. Onze troepen sloegen den aanval moedig af en vervolgden den vijand tot op een afstand van anderhalf uur. De vijand is totaal geslagende grachten en versterkingen zijn opgevuld met zijne dooden. Onze overwinning is volkomen." Een officieus Hongaarsch blad verzekert dat Engeland bij eventuëele vredesonderhandelin gen aan Ruslandzelfs de vrije vaart door de Dardanellen voor zijn vloot in de Zwarte Zee zal toestaan, tenzij daartoe door wapengeweld gedrongen. Is dit zoo, dan dreigt nog een Europeesch conflict. Als een bewijs, dat de willekeurwaarmede de Meiwetten in Pruisen toegepast worden, tot in alle takken van bestuur doorgedrongen isdiene het volgende In het stadje Duiken moest de burgemees ter Wachter aftreden en de gemeenteraad moest aldus tot eene nieuwe keuze overgaan. De heer Wachter was liberaal en aangezien de meer derheid van den raad conservatief was, liet het zich voorzien, dat hij niet herkozen zou wordon. Wat doet ru de liberale partij Zij stelt eene aanklacht in tegen vier conserva tieve raadsledenwegens beleediging des bur gemeesters en bewerkt daardoor, dat zij voor den duur van het proces het stemrecht ver liezen. Zeer behendig wordt nu van dien tijd geprofiteerd en de kunstmatig bewerkte meer derheid herkiest den heer Wachter tot burge meester. Tegen zulk een kunstgreep wordt natuurlijk bij den minister van binnenlandsche zaken geprotesteerd doch te vergeefs. De vier raadsleden waren in eerste instantie reeds tot 20 mark boete veroordeeldde tweede instantie doet die straf tot 100 a 200 mark verlioogen. Aldus behalen de liberalen en de rechtbank beiden de overwinningHet komt er maar op aan de wet juist aan te wenden om zijn doel te bereiken. In den boekhandel van Kirchheim te Mentz zal eerstdaags onder den titel: „drie jaren uit mijn leven" een nieuw vlugschrift verschij nen van den bisschop van Paderborn Mgr. Conrad Martin. Bismarck''s hondSultan, is dezer dagen te Varzin „door boosaardige hand" doodgeslagen. Dit zal wel een der grootste Crimes zijn van onze eeuw, in de oogen der humaniteits-pers. Het Safford-house-comité tot ondersteuning van zieke en gekwetste Turksche soldaten heeft tot heden 30,000 pd. st. bijeengebracht. De hertog van Portland schonk in 't geheel 6000 pond. Het comité heeft een oproeping tot het publiek gericht om meer gaven te stortendaar de ellende op dit oogenblik in Turkije alle beschrijving te boven gaat. Kapi tein Burnaby, de door zijn fameuzen „rit naar Chiwa" en zijn reis „te paard door Klein-Azië" bekende Engelsche garde-officier, heeft zich naar het Oosten begeven om den staat van zaken in Bulgarije op te nemen en zoo moge lijk tot binnen Plewna door te dringen. Het Stafford-comitéwaarvan hij lid is, droeg hem op een rapport te zenden over de beste mid delen om het weldadige werk zoo doeltreffend mogelijk te bevorderen. Dat een werkstaking ook weldadig kan wer ken, bewijst het feit dat tijdens de jongste strike in de katoenspinnerijen te Bolton de arrestatiën wegens dronkenschap aldaar met 30 pCt. afnamen. De inschrijvingen voor het „Mansion House Fund" zijn nu gesloten. Het bedrag is 446,000 pd. st. In Australië is 76,000 pd. st. bijeen gebracht. Maarschalk Mae-Mahon zond aan zijn ex- collega generaal Grantdie zich thans te Parijs bevindt, een toegangskaart voor de presiden- tiëele tribune ter bijwoning van de wedrennen te Auteuil. Omdat het volksfeest op Zondag viel ging Grant er niet heen. Volgens de Union zal de baron De Charette oud-kolonel der pauselijke Zouaven, eerlang in het huwelijk treden met miss. Antoinette Polk, die tot eender oudste familiën derVer- eenigde Staten behoort. Haar grootvader was een van de voornaamste onderteekenaars van de acte van onafhankelijkheid, een harer ooms in 1815 president der Republiek, en haar vader nam als generaal deel aan den oorlog van 1863. Te Montpellier is het „Théatre des Variétés" in den nacht van Zondag op Maandag geheel afgebrand. Men verhaalt, dat in het kanton van Lagny waar Rothschild candidaat was voor den Al- gemeenen Raad. Het volgende gesprek werd gevoerd tusschen don candidaat en een boer, een dag voor de verkiezing. Boer. Ge zijt een best manmijnheer de baron „maar ik stem toch niet op u Rothschild. En waarom niet? Boer. Omdat ge clericaal zijt Rothschild. Ik clericaal, ge weet toch dat ik een jood ben. Boer. Odat doet er niets toege zijt toch een clericaal! Volgens de Meuse wordt de notaris Simons uit Luik zes en dertig jaren oud en thans voortvluchtigbeschuldigd van in zijne betrek king door middel van valschheid in openbare geschriften, gelden te hebbon verduisterd en ontvreemdtot een gezamenlijk bedrag van 85,918 francs. Eene verschrikkelijke botsing heeft gis teren-avond plaats gehad ten 9.45 ure nabij de Bleuse Hom, tusschen een trein komende van Anzin en een die van Rijssel kwam. Een wagensmeerder werd op den slag gedood en een twintigtal reizigers werden min of meer erg gewond. Het ongeval werd veroorzaakt door eene vérgissing van den wisselwachter. De man bemerkte zijne dwaling onmiddellijk, en riep zoo luid hij kon, doch werd niet ge hoord. De machinisten der beide treinen be merkten de vergissing, deden den stoom eene terugwerkende beweging nemen, doch te laat; de schok was vreeselijk. De beide loco motieven waren letterlijk in elkander geloo- pen; een der tenders stond op zijn achtereind rechtterwijl de andere omvergeworpen was vijf waggons waren vermorzeld. De stokers en c|6 machinisten zijn op de baan gesprongen doch werden min of meer gewond. Vijftien gewonden zijn naar de fabriek van Bleuse Hom gebracht, en vervolgens, na eene eerste verpleging te hebbon ondergaannaar hunne wo ningen gevoerd. Vijftien duizend francs, wel ke som zich in de beide treinen bevondwerd op den weg verspreid, en stuk voor stuk door de beambten opgeraapt. Een gendarm vond een zakje mot 10,000 fr. in bankbiljetten en over handigde het aanstonds aan den station-chef. Dank aan het slechte weêr, waren de reizi gers niet zeer talrijk, en men moet het dan ook daaraan danken, dat er niet meer onge lukken te betreuren zijn. Te Lugo is de gemeente-ontvanger Zater dag in zijn bureau vermoord gevonden. Hij moet een vreeselijken strijd hebben doorgestaan. Niet minder dan 25 wonden had hij. Zijn ge laat was misvormdzijn handen waren om zoo te zeggen afgehouwen. Diefstal was de beweegreden tot deze gruweldaad: 40,000 fr.; die in de kas moesten zijnwaren verdwenen. De moord is gepleegd in het midden der stad, en in een gebouw, waar talrijke bureaux zijn gevestigd. Volgens berichten uit Rome nemen de aan randingen van roovers op de wegen weder toe, ondanks de groote rooverjachtdie Nicotera op Sicilië begonnen is. Bij Voghera werd den 24sten de overste Colli door vijf roovers aan gevallen die zijne paarden bij de teugels gre pen. Hij zelf bekwam eene ernstige wond en viel op den grond. Toen nu de roovers begon nen hem te plunderen, werden zij door een ander rijtuig gestoord. Bij Polanzo in Colabrië werd de grondei genaar Milite eveneens op den 24sten door vijf roovers voortgesleept, en in een pas ge graven kuil werden hem de voeten vastgebon den. Het gelukte hem echter het touw door te snijden en zijn bewaker met een mes te wonden en hem een pistool te ontnemen. Hier mede schoot hij op de anderenen hij zegt er een gewond te hebben. Hij zelf ontkwam ongedeerd. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van 7 November, met ingang van den 8sten daaraanvolgende, te benoemen tot minis ter van het departement van WaterstaatHan del en Nijverheid inr. J. P. II. Tak van Poort vliet, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Beverwijk 8 November. De gemeente raad heeft besloten voor eenige groote werken een geldleening van f 50,000 aan te gaanin 30 jaren af te lossen. Vlissingen9 November. Van 1 Januari tot 1 November 1877 werd aan accijns op dran ken voor de gemeente kas ontvangen de som van f 44.000. Verleden jaar bedroeg dit tot denzelfden datum f 46,000. Het drankgebruik is er dus van jaarlijks 56 liters per hoofd tot ruim 53 liters gedaald. Terwijl het vorige jaar ieder ingezetene (vrouwen en zuigelingen daar onder begrepen) op ongeveer 1050 borrels kon worden gesteld, schijnt men zich dit jaar, met ongeveer 900 borrels per hoofd te willen be helpen. Amsterdam, 9 November. Gisteren-mor gen heeft zich op den Singel een man door een pistoolschot van 't leven beroofd. In den afgeloopen nacht is een afgrijse lijke moord gepleegd op den heer K rijks ambtenaar, wonende op de Brouwersgracht. De heer K. was weduwnaar en had vier kin deren, waarvan een, een jongentje van 10 jaar, bij hem sliep. Dit kind tegen 5 uur wak ker wordendemiste zijn vader. Op het geroep van den knaap werd de huishoudster wakker. Men vond den heer K. met afgesneden hals op een bovenvoorkamer liggenterwijl bloedvlek ken op de glazen en het behangsel zichtbaar waren. De polsen van den verslagene toonden sporen van kneveling. Een mes of ander wapen werd niet gevonden. Arnhem, 8 November. Eergisteren-avond kwam een kostganger naar men vermoedt in beschonken toestand te huis en viel van de trappen aan welke gevolgen hij niettegenstaande geneeskundige hulp in den morgenstond over leed. Ravenstein8 November. Een treurig ongeval had gisteren even voorbij de spoorbrug op de Maas plaats. De 17-jarige jongeling van schipper J. Walraven had het ongeluk over boord te vallen en te verdrinken. Tot heden is zijn lijk niet gevonden. bewoond door G. Hop aan den Spiering'weg een prooi der vlammen geworden. Het gebouw was niet maar de inboedel waar van een gedeelte is gered wel verzekerd. De boerderij was onlangs het eigendom geworden van den heer P. Kisten:akeren door dezen nog niet verzekerd. Do oorzaak van den brand is niet bekend. GEMENGD NIEU WS. Te Harderwijk vierde de weduwe Cornells Zegers dezer dagen, haar lOOsten verjaardag. Zij geniet nog het volle gebruik harer zintui gen, en is helder van geest. Eene weduwe te Maastricht, die deels door werkendeels door bedelen in haar on derhoud voorzag, heeft haren erfgenamen eene som van f 6000 nagelaten aan hypothecaire inschrijving, behalve de gereede gelden, di0 nog in hare woning kunnen gevonden worden. Een matroos van het Engelsche schip John F. Kranz liggende in de Westerhaven te Rotterdam is terwijl hij bezig was met touw te splitsenvan het dek in het water geval len. Hoewel spoedig door eenige werklieden er uitgehaaldis hij kort na zijne aankomst in het ziekenhuis overleden. Te Barnsley (Engeland) heeft het spelen met kruit aanleiding gegeven tot het volgende: Vier jonge lieden hadden een oud kanon ge" ladenterwijl een hunner daarmede bezig was, en de drie anderen tegen het kanon leunde offl naar de operatie te ziensprong het ijzeren gevaarte, met het gevolg dat een van de jon gelieden door een brokstuk van het ijzer let terlijk onthoofdde anderen zwaar gekwetst werden. Nieuwste mode. Na de oude handschoe nen en de minder oude in Londen uitgevonden '„mondschoenen" tegen mist en koude lucht, zijn nu te Parijs de „oorschoenen" (gants d' oreilles) gekomenhulsels van rosé caout chouc of gom-elastiekdie men 's winters over de ooren trekt. Maandag den 12n dezer ten 4 urewordt de tentoonstelling van schilderijen in het Oü" mannenhuis te Amsterdam gesloten. De mazelen zijn uit de Zaanstreek naar Krommenie overgebracht. Te Krommeniedija liggen 10 pCt. van de bevolking ziek ten gevolge van moeraskoortsen. De sterfte is ech ter gering. Maandag is te Utrecht bij vergissing paardenmarkt gehouden. De herfstmarkt op 12 dezer bepaald, was in den Provincialen Al manak der week vervroegd. Het gemeentebe stuur moest nu wel bepalen, dat ook den 5» dezer op het Vreeburg handel in paarden zon toegelaten worden en er ging heel wat om. Onder Steenwijkerwold is een boeren woning met zes stukken vee en duizenden kil° hooi afgebrand. Alleen de woning was geas sureerd. Zekere A. Schoenmakerseen 59 jan!? man uit Raamsdonk is met zijn rijtuig in d0 rivier de Dongen gereden. Man en paard vei" dronken. - Te Zaandam heeft eene vrouw haar echt genoot sedert 4 Januari jl. nu reeds met vi0r kinderen „verblijd." De burgemeester van een Zuid-IIolland- sche gemeente deed in de vorige week den Raad het voorstel, om ten behoeve van e0» der openbare scholen een wandkaart van onz0 Oost-Indische bezittingen aan te koopen. Een der leden van het achtbare college verklaard0 zich hiertegen „omdat de kinderen daarvan geenerlei nut zouden trekken, aangezien 0l' toch geenwiskunde op die school weid onderwezen." Op de vraag van den voorzitt01- naar het verband in deze, tusschen wiskund0 en aardrijkskundige kennis onzer overzeescb0 bezittingen luidde het antwoord: „dat meni om naar de Oost te komen toch den groote» Oceaan moest oversteken en dat men dit ni0" kon doen zonder kennis der wiskunde!" Commentaar is overbodig. Te Teteringen heeft zich een man opgeha»' gen in zijn bed; hij leed aan mania regilioz0, Nabij het station te Barneveld is het gevonden van den timmerman v. d. W., u' Renswoude, 70 jaren oud. Hij had blijkba»r met den dood geruimen tijd geworsteld. Na»1' men meent had hij zijn familie bezocht. lijk is naar hier overgebracht. De oorzaak va» den dood is onbekend. In de omstreken van Langogne had dez01 dagen een treurig ongeval plaats. Een land bouwer en zijn vrouw gingen naar do kerm18 te Chauteauneufen lieten een kind van olJ' geveer zes maanden aan de zorg van de groot moeder over. Het was juist dien dag bij eetl der buren bruiloft. De oude vrouw, die d0 muziek hoorde van den optocht der bruiloft gasten, liep even de deur uit en liet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2