NIEUWE No. 78. Donderdag IS November 1877. 2e Jaargang. BUITENLAND. Duitschland. Frankrijk. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HMRIEMMHI (01 RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post. 90 Afzonderlijk# Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1—6 regels30 Cents. Elk# regel meer"5 Grooto letters worden ber#k#nd naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÏÏPPEES. DE OORLOG. De oorlogsberichten zijn voor heden in 't voordeel der Russen en dadelijk wordt hun taal weêr stouter, de eischen hooger en niet tegenstaande den Czaar al huichelend verze kert het hem niet om veroveringen te doen is, gaan: de Russische bladen voort als onver mijdelijke vredesvoorwaarden te noemenden afstand van Armenië in Aziëaangezien daar zooveel Christenen wonen; in Europa de ge- heele zelfstandigheid van Bulgarijë vrije vaart door de Dardanellenook voor de Russische oorlogsschepen, en daar Turkije geen geld heeft om oorlogskosten te betalen, uitlevering van de Turksche vloot. Bij het waarschijnlijkedat Ruslandzich beroepende op de aangebrachte offersnog be- zwarender voorwaarden zal stellen, blijft de vraag of Engeland alsdan spoedig en tot een energiek optreden zal besluiten. Het prestige van Engeland krijgt een ge weldige schokzoo zegt Daily Telegraph bij een lijdelijk aanzien van Ruslands veroverin gen in het Oosten. Inmiddels blijft het succes van de Russen ook in Oostenrijk bezorgdheid wekken. De pers spoort de Regeering ook van dat land tot voorzichtigheid aan. „Er is geen fout meer te begaan", zegt de We en er Deutsche Zeitung. De Vorstadt-Zeitung ziet ook slechts zwarte stippen aan den horizon. De Morgenpost en de Neue freie Pr esse geven de hoop te kennen dat de Monarchie tijdig haar maatregelen zal nemen om met de noodige energie de komende gebeurtenissen 't hoofd te kunnen bieden. Officieel wordt gemeld, dat generaal Leon- hardt den 9en Wratza innam en eenige dui zenden wagens en gevulde proviandmagazijnen buit maakte. De vele aanvallen in aanmerking nemende, is het verlies der Russen gering. De macht van de Russen rondom Plewna wordt met inbegrip van de Rumeenenthans geschat op 120,000 man. Volgens de Köln. Zeitung zullen de Russen nog in dit jaar met een leger over den Balkan rukkeneen korps van 40 a 60 duizend man zou daarvoor ge reed zijn of gereed gemaakt worden. Uit Bogot wordt van den lOen dezer ge meld: Den 8sten heeft voor Schipka een ar tilleriegevecht plaats gehad. Den 9den heeft generaal Skobeleff eene versterkte hoogte voor Plewna veroverd en de Turksche bezetting neergesabeld. Volgens een bericht aan de Daily News hebben de Turken getracht de hoogte te heroveren. De uitslag is niet bekend. Een telegram uit Petersburg van 13 No vember deelt mede: De kolonnen van gene raal Heyman rukten in den nacht van 9 dezer van Deweboyun op Erzerum aan; doch door de duisternis verdwaalden zij en bereikten het bepaalde punt niet. De voorhoede eener kolonne vermeesterde de versterking Azizi, doodde de bezetting en Ham 19 officieren en 540 soldaten gevangen. Toen bij de morgenschemering eene aanzien lijke Turksche strijdmacht kwam opzetten, Verliet de voorhoede het fort, hare gevange nen met zich voerende. Ons verlies bedroeg 32 gedoode of gekwetste officieren en 600 sol daten. Het aantal kanonnen, door de Russen op 4 dezer veroverd, bedraagt 36. Volgens de laatste berichten zijn de steden Plewna en Kars ruim van levensmiddelen voor zien. Een der aanzienlijkste Israëlitische familiën uit Frankfortde familie Gersonwier hoofd, Jacob Gerson, consul-generaal van Saksen is heeft verzocht om opgenomen te worden in de Katholieke Kerk. De oudste dochter van den heer Gerson heeft het jodendom reeds af gezworen. In het proces bij de rechtbank te Berlijn tegen graaf Hermann von Arnim, beschuldigd van beleediging jegens den Rijkskanselier heeft zich een episode voorgedaandie den vereerders van Richard Wagner niet weinig aanstoot zal geven. De beschuldigde had na melijk in een dagblad-artikel geschreven „Bismarck is na Wagner de grootste man." De advocaat-generaalin de onderstelling dat met laatstgenoemden naam bedoeld werd de gewezen referendaris Wagener, die indertijd is betrokken in zekere zwendelarijen, uit de Staatsdienst was verwijderd, zag in die woor den een beleediging tegen den Rjjkskanselier. Toen de beschuldigde hierop antwoordde, dat hij niet Wagener, maar den componist Wagner had bedoeldverklaarde de advocaat-generaal dat het daarom toch een beleediging bleef, daar Richard Wagner bij het publiek wordt beschouwd als „leidende aan buitensporige verwaandheid". Te Dresden heeft men een grijsaard ver moord in zijn kamer gevonden; hij had niet minder dan 64 wondenmet verschillende werktuigen toegebracht. De man leefde geheel alleenhad zeer zonderlinge manierenwas buitengewoon gierig en zeer rijk. Zijn vermo gen dat de moordenaars hebben medegenomen wordt op twee en een halve ton gouds ge schat. In de zitting van Zaterdag zijn bij de stem ming voor het benoemen van den voorzitter der Kamer 460 biljetten ingekomen, waarvan 159 in blanco. Van de 301 uitgebrachte gel dige stemmen (volstrekte meerderheid 151) verkreeg de heer Grevy 299zoodat hij tot voorzitter is gekozen. De strijd in de Kamers heeft een aanvang genomen. De Ministers waren op hun post. Maarschalk Mac-Mahon heeft aan de Minis ters verklaard, dat hij met 't oog op de hef tige beschuldigingen waaraan zij in de Kamer blootstaan en die op het geheele Gouvernement terugvallenhun aanvrage om ontslag niet kon aannemen en hij hen derhalve verzocht hun betrekking te blijven vervullen. Een der oudste beambten van het huis Rothschild te Parijs is met de noorderzon ver trokken, een te kort van 1.800,000 francs in zijn kas achterlatende 't gevolg van gewaagde speculatie. Het historische domain Malmaisono. a. bekeiid door het verblijf van de ongelukkige keizerin Josephine de Beauharnais, echtge- noote van Napolaon Iis in openbare veiling gekocht door den heer Gautier van Parijs voor de som van 750,000 francs. Twee knaapjes van twaalf jaren hebben van de afwezigheid hunner ouders gebruik gemaakt om elk een pistool te nemen omzooals zij naïf zeiden, op de wolvenjacht te gaan; toen zij buiten in het veld waren laadde de een zijn pistoolhet wapen ging daarop onmiddel lijk af en de kogel trof zijn makkertje, dat dood ter aarde stortte. Te Locemo, provincie Novarro, zijn twee jongetjes geboren, die aan elkander gehecht zijn. Tusschen beide schepseltjes is 14 a 15 centim. ruimte. Zij hebben mooie gezichtjes, een goede kleur, levendige kijkers, waarmeê zij elkander bijna aanzien. De beide kinderen zijn langs de beenen aan elkander gehecht door de huid, die zich tot aan den buik uit strekt, zoodat zij te zamen maar twee beenen en tweö voeten hebben. Prikt men een der kinderen op het bovenlijf, dan gevoelt het an dere niets; legt men daarentegen de hand op het onderste deel van het lichaamdan gevoe len beide de aanraking, openen zij de oogen en beginnen te schreien. Het gebeurt ook wel dat een van beiden weent, terwijl het andere slaapt, en dat het eene jongentje zuigt, terwijl het andere met zijn handjes woelt. De moeder, Luigia Mezzano, gehuwd met Battis- ta Tocci, is 19 jaar oud. Donderdag 8 November jl. is uit het Huis van Verzekering te Arnhem ontvlucht Jacob Bruhloud 27 jaarblikslager en ketelsmid geboren te Langel in Pruisen, laatst woon achtig te Nijmegen, die door het gerechtshof te Arnhem wegens diefstal onder verzwarende omstandigheden tot 5 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld. De Procureur-Generaal bij voornoemd Ge rechtshof verzoekt zijne opsporing en aanhou ding. Een conducteur van den Oosterspoorweg te Amsterdam, is Maandag jl. tusschen de buffers van twee waggons geraakt. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar het gast huis vervoerd. Te Deventer is Zondag-middag een schippersknecht uit den mast van een vaar tuig gevallen. Hij was onmiddellijk een lijk. Gisteren-ochtend omstreeks 8 ure is in het portaal van een huis aan de Halvemaan straat te Rotterdam dood liggende gevonden zekere F. v. d. V., die steeds veel misbruik van sterken drank maakte, aan alles gebrek leed en in hoogst onreinen toestand verkeerde welk een en ander dan ook de oorzaak van zijn dood schijnt te zijn geweest. Uit eene advertentie in de Graafsche Courant blijkt, dat een smid te Ravenstëijn, tegen betaling van 5 cent voor de armen, een levenden coloradokever ter bezichtiging heeft gesteld. Nader wordt echter bericht dat die adver tentie afkomstig is van een grappenmaker; althans toen de politie bij den smid kwam om op het gevaarlijke dier beslag te leggen, wist de man van de geheele zaak niets af. Te 's Hage heeft zich een armoedig ge kleed man op de openbare straat door een pistoolschot van het leven beroofd. Men berekend dat Blondin, de beroemde koordedanserreeds 3000 maal tot eene hoogte van 30 Meter is gestegein en op het koord een afstand van 2400 kilometers heeft afgelegd. Een allerdroevigst ongeval is dezer da gen te 's Hage voorgekomen. Een moeder wilde haar kindje van 10 maanden dat al lief „met de pot begon meê te eten" -ook een stukje spek laten proeven. Het bleef't wichtje echter in de keel zitten en ondanks de pogin gen om het spoedig te verwijderen, stikte het kind. Men stelle zich de droefenis der arme vrouw voor Een eerzame „boerensnijder" in de buurt van Mantinge, onder de gemeente "Westerbeek, had dezer dagen buiten zijn gehucht gewerkt, en keerde tegen den avond huiswaarts, toen hij op eens door een geweerschot aan het hoofd en beenen ernstig gewond werd. De da der is nog niet bekend; maar vermoedelijk was 't een wildstrooperdie in den ongelukkigen ridder van de schaar den jachtopziener uit het naburig dorp meende te herkennen, op wien de gekwetste „als twee druppelen water" ge leek. Onlangs werd te 's Hage een 13-jarig knaapje vermist, zonder dat eenig spoor van hem te ontdekken was. In 't laatst der vorige week is nu de jongen teruggebracht door de politie uit Leeuwardenwaar hij een visite had gemaakt bij zijn pleegmoeder. Het reisje had hij te voet in acht dagen afgelegddes nachts bij de boeren verblijf houdende. Te IJmuiden is een terrein afgebakend om te dienen tot veepark. De Engelsche vee booten zullen nu in de gelegenheid zijn, on middellijk uit zee hun lading te lossen. Twee huizen zijn in aanbouw, die worden ingericht voor broodbakkerij. Eerstdaags zal ook een winkel in victualiën geopend worden. Te Budapest zijn door het omslaan van een veerschuit 32 boerinnendie naar de marlet gingen en overgezet moesten worden verdronken. H. M. de Keizerin van Dnitschland heeft het „gouden Kruis van veertigjarigen trouwe diensten" toegekend aan Agneta Ma thilda Schrader van Gildehaus bij Bentheim. Deze zeldzaam langen tijd van trouwen en eerlijken dienst, heeft Agneta Schrader door gebracht bij de firma Johannes Muller, Kal- verstraat te Amsterdam. Zaterdag-avond stonden een aantal werk lieden van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen op de brug aan de Wittenburgergracht te Amsterdam, wachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die bezweek, zoodat ze allen in de gracht terecht kwamen. Zij werden allen gered; ten minste tot nog toe is geen vermissing bekend geworden. Volgens het Politieblad is uit een mand die den 15n October per van Gend en Loos uit Haarlem naar Utrecht is verzonden, doch daar eerst den 19n is ontvangen, ontvreemd 1 gouden dames horologie en 1 ovaal gouden medaillon. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. Honderd duizend francs zijn te Parijs bij een vrouw gevondendie van aalmoezen sinds jaren leefde en van honger is gestorven. De heer Kappeyne van de Coppello Minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft te kennen gegevendat hij zich in het kiesdistrict Haar lem niet weder verkiesbaar stelt als lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. Eergisteren-namiddag overleed plotseling te Deventer na het nuttigen van enkele beten van den middag-maaltijd, de heer J. v. T. koopmen in verfwaren. Daar vermoedens van vergiftiging bestonden, is dadelijk een onder zoek ingesteldwaartoe de rechter-commissaris uit Zutfen denzelfden avond is overgekomen. Heden-nacht heeft eene lijkschouwing plaats gehad, waarvan de uitslag nog niet bekend is. De heer v. T. leefde met drie kinderen geschei den van zijne echtgenoote, die te Amsterdam verblijf houdt. Haarlem, z. D. H. Mgr. Snickers heeft benoemd tot pastoor in de parochiekerk St. Antonius alhier, de zeer eerwaarde pater N. A. A. Aussems, kapelaan in die Kerk. LI. Zaterdag-avond werd door de politie alhier wegens landlooperij aangehouden een manspersoon, genaamd O., oud 50 jaar, die zich tevens had schuldig gemaakt aan diefstal van een ladder uit een loods in het Flora park. Hij is naar het huis van arrest overge bracht en heeft vroeger meermalen wegens diefstal en bedelarij getucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1