N I B U W E 79. Zondag 18 November 1877, 2e Jaargang. De Drankzonde. Sint Nicolaas. RA1RIM ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijks Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. IIRAIT. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Uitgever WK II P P E R S. Niemand zal kunnen ontkennen, dat het misbruik van sterke dranken (om een ge tuigenis over te nemen, voor eenige jaren afgelegd door de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal) een kanker is, welke knaagt aan het welzijn des volks. Van verschillende kanten werden in den loop des tijds geneesmiddelen aan de hand gedaan om dat ontzettend kwaad te be strijden. Al die raadgevingen vloeiden ongetwij feld uit eerbiedwaardige' bron. Zij werden ingegeven onder den indruk der vreeslijke feiten, welke zich schier alle dagen voor doen en wier ontstaan aan den rampzaligen drankduivel moet geweten worden. Men kan toch bijna geen nummer van eenig dagblad ter hand nemen, of onder de nieuwstijdingen vindt men misdrijven en misdaden vermeld, welke werden ge pleegd in dronkenschap. De meest satani sche handelingen zijn het gevolg der on matigheid en door haar beheerscht, ziet men den mensch in een onmensch ont aarden. Geen wonder daarom, dat (gelijk wij reeds aanstipten) alle menschenvrienden zich bezig hielden met de vraagwat ter bestrijding van dit heilloos verschijnsel kan geschieden Ook in ons Vaderland werden er stemmen gehoord, die aandrongen op het invoeren van wettelijke beperkende maatregelen. Als met de arm der wet, wil men den onmatige tot bekeering dwingen en den zwakke tegen het vervallen tot onmatig heid behoeden. De voorstanders van die tusschenkomst der wet, bij het bestrijden eener zoo veel verwoestende volkszondeberoepen zich meestal op Engeland en Amerika, waar hun denkbeeld verwezenlijking vond. Daar nu inderdaad zulke voorbeelden aiet weinig zouden bewijzen ten gunste Zou er één enkele naam bestaanwaaraan Voor ieder, zonder onderscheid van rang of stand aangenamer herinneringen verbonden zijn dan aan dezen St. NICOLAAS! Welk een genot was het ons als kind op moeders schoot gezeten, reeds weken lang te Voren te hooren verhalen hoe de goede Bis schop op zijn gevleugeld paard gezeten en Van zijn zwarten knecht vergezeld ons eerlang zou komen bezoeken en ons, dan, o zooveel moois zou medebrengen; hoe kropen we achter moeders stoel verschrikt weg, als op den zoo lang verbeiden avond onze oude keukenmeid, Voof die plechtige gelegenheid zoo onkenbaar mogelijk toegetakeld en met een halve takke- bos bij wijze van gard in de hand, met Veel eedruisch binnenkwam om zich met een Rfoven basstem te informeeren of de kinderen ahijd nog al zoet waren, waarop moeder dan geregeld antwoordde, dat zij geen klagen over ons had en de gewaande Bisschop het eens klaps suiker en erwten en boonen liet regenen, °m vervolgens te maken dat hij weêr gauw "Oet goed fatsoen uit de voeten kwam; hoe onrustig sliepen we dien nacht j deels naar aan- eener interventie van den wetgever op liet gebied der drankbestrijding, wanneer het bleek, dat de genomen maatregelen doel hadden getroffenzoo is het niet van be lang ontbloot, eens te weten te komen, welk resultaat zulk een wets-veldtocht tegen den drankduivel heeft uitgewerkt. Met belangstelling namen wij dan ook kennis van een getuigenisin een reisboek afgelegd, omtrent de werking van het be sproken beginsel in Amerika. 't Spreekt van zelf, dat wij volstrekt niet voorbijzien het verschil tusschen de Amerikaansche en Nederlandsche toestanden. Dit neemt echter niet weg, dat het al lergrootste punt van overeenkomst tusschen ginds en hier niet kon geloochend worden, namelijk dit, dat men zoowel in Amerika als in'Nederland menschen vindt, waarin dezelfde trek naar het verbodene heerscht menschen, wier harten door dezelfde zon de worden verpest, en die, onder den in druk eener zelfde kwade gewoonte gevaar lijk worden voor zich zelven en voor de Maatschappij. En wat staat nu geschreven in het door ons bedoeld reisverhaal Een ander euvel, zoo heet het daarin, waarmede de Amerikaansche Maatschappij te worstelen heeft, en dat ontzagelijke verwoestingen aanricht, is de verregaande onmatigheid, de dronkenschap. Deze schier onbedwingbare trek naar sterke drank is een erfenis van de Ger- maanscheEngelsche en Duitsche voorva ders van het tegenwoordige Amerikaansche volk hier echter wordt die behoefte nog meer geprikkeld door den invloed van een klimaatdat zoowel in warmte als in koude telkens tot uitersten overslaat. Even als de Engelschenhebben ook de Amerikanen allerlei middelen aangegrepen om dit steeds heftiger voortwoekerend kwaad te stuiten. Zij zijn daarin zelfs verder ge gaan dan in Engeland. In sommige Staten werd de verkoop van leiding van dat bezoek, deels in de blijde ver wachting van de heerlijke dingen, welke wij verzekerd waren den volgenden ochtend bij ons ontwaken te zullen vinden Hij ligt al lang achter ons, die gelukkige tijd, waarin wij, nog geen zorgen kenden, waarin ons grootste verdriet nog bestond in een te water geraakten knikker of priktol, waarin we nog een onwrikbaar geloof hechten aan den goeden Heilige en diens jaarlijksch bezoek. We weten al lang wat er van dien St. Nicolaas is en in stede van door hem be zocht te wordenstellen wij hem thans zelf voor. Maardaarom heeft dit feest zijne aan trekkelijkheid nog geenszins voor ons verloren. Of is het ons geen genot die fonkelende oog jes onzer kleinen te zien, die gelukkige ge zichten van ouden van dagen, die zoo onver wacht in staat zijn gesteld de barre winter koude met minder zorg te gemoet te treden f Gevoelen wij ooit krachtiger de waarheid van de spreukdat het zaliger is te geven dan te ontvangen Ik geloof het niet Wat in den loop der eeuwen ook veranderd moge wezenwelke gebruiken in den loop der tijden ook geheel verloren mogen zijn gegaan, Sint Nicolaas komt nu eerstdaags al voor den meer dan veertien honderdsten maal terug en bedwelmende dranken geheel verboden in andere werd die handel aan beperkingen onderworpen, welhaast met een verbod gelijk staande. De drankverkooper werd in onderschei dene Staten verantwoordelijk gesteld voor de vergrijpen of misdaden, door den be- schonkene begaan; en in vele andere is doorgaande dronkenschap een grond voor echtscheiding. En toch, in Amerika zoowel als in Engeland, is de uitkomst van dergelijke maatregelen voor het minst twijfelachtig. Over het geheel genomen, wordt er in Amerika tegenwoordig meer sterke drank gebruikt dan ooit te voren. Zelfs in die Staten, die tot dusver ge acht konden worden, het minst aan dit euvel te lijden, nemen de veroordeelingen wegens dronkenschap voortdurend toe. In spijt van zijn uiterst gestrenge wetten werden er in Maine, in het jaar 1875, meer personen ter zake van dronkenschap veroordeeld, dan in eenig vroeger jaar, sedert de invoering der verbodsbepalingen. Massachusetts, na gedurende meer dan twintig jaar de proef te hebben genomen met het verbod van dronkenschapheeft onlangs die wet ingetrokken, en laat nu den verkoop van sterke drank toe, behou dens vergunning der overheid. Wetten, reglementen en politiemaatrege len zijn onmachtig gebleken om het kwaad te keerenmaar evenmin is dit tot dusver gelukt aan de ijverige en welmeenende po gingen van particulieren, afschafïings-ge- nootschappenvereenigingenmeetings, pre dikers en zendelingen. Zelfs de in sommige opzichten misschien bespottelijke, maar in ieder geval goed gemeende kruistocht door de vrouwen in Ohioonder aanvoering van moeder Caiey tegen den drank ondernomen, heeft voor zooyer men oordeelen kan, niet bijzonder veel vrucht gedragen. Het kwaad is zoo ingeworteld en zoo velerlei wordt nog altijd met hetzelfde enthousiasme verbeid. Kent ge de geschiedenis van dien goeden Sint Niet Welnu in het kort komt zij hier op neêr. Omstreeks het jaar 300 onzer jaartelling was zekere Nicolaas Bisschop van Myra in Klein-Azië en stond in zijn dioceese algemeen bekend als oen zeer weldadig man. Hij was een dier vrome en brave kerkvaders, door wien de spreuk „Doe wel en zie niet om" steeds in zoo ruime mate in toepassing werd gebracht. Onder de brave arme liedendie niet ver van den Bisschop afwoonden, behoorden o. a. ook een schoenmaker. De man had 3 doch ters en moest hard werken voor een dage- lijksch stukje brood. Gaarne zou hij zijne oudste dochter hebben uitgehuwelijkt, maar er ontbrak hem een bruidschat. Het meisje zelf leed hier onder ook, totdat op een goeden avond op geheimzinnige wijze een goudbeurs de deur in werd geworpen en zoodoende eensklaps do huwelijksgift voor de dochter gevonden was. Toen later van uithuwelijking der tweede dochter sprake wasgebeurde hetzelfdeter wijl eindelijk voor de 3e dochter nogmaals en op even geheimzinnige wijze een goede som gelds in huis werd geworpen. Eu het was eerst bij gelegenheid van dien derden keer oorzaken werken juist in onzen tijd mede om het te bevorderendat de vraaghoe die ver derfelijke en steeds grooter verwoestingen aanrichtende kanker kan worden genezen of althans beteugeldinderdaad eene der ergste is, die de staatsman en ieder vriend des volks zich ter verantwoording kan voor leggen. Hier eindigen wij onze aanhaling uit het bewuste reisboek. - 't Is zeker te bejammerendat de schrij ver op de vraag, welke hij aan het eind zijner opmerkingen steltzelfs geen proeve van beantwoording gaf. Niemand zal hem toch kunnen tegen spreken, dat werkelijk het kwaad van het drank-misbruik eene ziekte iswaardoor tel kens meerderen worden aangetast, maar al te dikwerf met doodelijke gevolgen. Als wij rondzien in de wereld, dan ontdekken wij overal de sporen van dien grooten verwoesterdiehelaas door dui zenden bij duizenden als een vriend wordt beschouwd en wiens omhelzingen toch ver derfelijk zijn. Uit de gevangenissende krankzinnigen gestichten en de verblijven der armoede gaan de akeligste jammerkreten der drank ellende op, geslaakt door de slachtoffers van het bedwelmend vocht, die door het misbruik daarvan tot misdaad vervielen van hun verstand werden beroofd of hun maatschappelijke welvaart zagen vernietigd. Wat valt nu tegen die vreeselijke zonde te doen Gelijk ons werd medegedeeld baten tegen haar geen bepalingen der wetde hartstocht toont zich sterker dan het legaal verbod. De schrijver, wiens voorstelling wij over namen constateertdat om het drankkwaad te keerenniet alleen wettenreglementen en politie-maatregelen onmachtig bleken maar dat ook de pogingen van predikers en zendelingen het gewenschte resultaat niet opleverden. Was het de bedoeling van den schrijver dat de brave bisschop ontdekt werd de milde gever te zijn geweest en dat hij zich niet kon onttrekken aan de hartstochtelijke dankbetui gingen van dat beweldadigde gezin. Tevens was het nu uitgemaakt wie de ge heime weldoener was van zooveel anderen, die op dezelfde of op soortgelijke wijze hun kommer zoo dikwerf door een onverwachte gift in eens hadden zien wegnemen. En ziedaar de oorsprong welke er toe geleid heeft om ten minste ééns op een jaar het voor beeld van den ouden Bisschop toch te volgen en anderen, vooral onze kleinen, op aange name wijzo te verrassen. Laat ons steeds dat feest in eere houden laat ons steeds de St. Nicolaas volgens oud gebruik blijven vieren. Aan iets nieuws om de onzen mede te verrassen zal het wel nooit ontbreken, want de 6e December moge ook al uitsluitend in Nederland gevierd worden, hij heeft toch over de grenzen reputatie ge noeg om den fabriekanten aldaar te doen zor gen dat we niet met leege handen behoeven te staanzoo zag ik dezer dagen niet alleen in den Printemps, boulevard Haussmann te Parijs, maar ook reeds, in deze stad Sint- Nicolaas étalage's zóó keurig en rijk, zóó smaak vol en uitgebreid als ik er nog zelden heb aangetroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1