BUI T E N L AN D m BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. België. Italië. Rusland. Turkij e. GEMENGD NIEUWS. om te doen uitkomen, dat liet streven der getuigen van den godsdienst ook ten slotte geen vrucht zou. opleveren, dan moeten wij een zeer ernstig protest tegen zijn ziens wijze aanteekenen. Het is toch onze bepaalde overtuiging, dat tegen de drankzonde evenals tegen eene zonde, welke het menschelijk hart veront reinigt, de godsdienst het eenig doeltreffend wapen van bestrijding is. Alleen het geloof in den Gekruiste geeft moed en kracht ons ook tegen den drank duivel den strijd aan te bindenterwijl het de zegepraal niet alleen belooftmaar ver zekert. i Groot is daarom de verantwoordelijkheid van hen, die in onzen tijd van sociale el lende, den eerbied voor God en Godsdienst voor Kerk en Christendom, ondermijnen. Ook in den strijd tegen de drankgewoonte geldt toch het woord: Alleen in het Kruis- teeken zult gij overwinnen. I). M. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De opgewondenheid in Frankrijk is groot. In de zitting der Kamer hebben heftige tooneelen plaats o. a. noemde Jules Ferry de politiek van het Kabinet gevaarlijk voor Frankrijk. De binnenlandsche alliantiezon der welke dit Kabinet niet kan, zal Frankrijk tot een toestand brengen erger dan die vóór Sedan. Twee quaestiën zijn er in Europa: eenerzijds de Oosterscheanderzijds de "Wes- tersche quaestie. De laatste is de clericale quaestie en in Frankrijk wil de clericale partijin strijd met alle groote Mogend heden die ons omringenden toestand in Italië veranderen, op 't zwaard van Frank rijk rekenend. In Frankrijk is niets anders mogelijk als een republikeinsche en anti- clericale meerderheid, of een clericale en monarchale meerderheid. "VVilde het onge luk, dat de meerderheid ophield republi- keinsch te zijn, dan zou de vreemdeling het recht hebben zijn belangen bedreigd te achten. De Heer Jules Ferry zegt verder Tn den loop van de verldezings-periode heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het gerucht omtrent een alliantie tusschen Duitschland en Italiëom zich tegen zekeré gebeurlijkheden te verdedigen, tegenge sproken. Toch is 't zekerdatals er geen geteekend tractaat was, toch verbindtenis- sen waren aangegaan en een overleg was voorbereid voor 't geval de clericalen de overwinning behaalden Deze woorden lokten de hevigste protes ten rechts uit: De heer ParisMinister van Openbare Werken. Gij moest zoo in het Duitsch Parlement gaan spreken. De heer Decazes, Minister van Buiten land sche Zaken verklaartdat de verzeke ringen van den spreker ten eenemale met de waarheid in strijd zijn. (Toejuiching rechts.) De heer Jules Ferry houdt zijn bewering vol en beroept zich op een couranten-artikel. De heer Robert Mitchell. Een artikel van de Bépublique frangaise! De heer Paul de Cassagnac. De spreker staat in dienst van den vreemdeling. De Voorzitter roept den heer de Cas sagnac tot de orde. De heer de Cassagnac. Den heer Jules Ferry moest gij aan een vaderlandslievend schaamtegevoel herinneren Terwijl nu ook de republikeinsche pers haar wraakkreten doet hooren, heeft een deputatie van de Bonapartistische Senaats leden den Maarschalk Mac-Mahon hunnen steun komen verzekeren. De „Univers" deelt mede, dat de graaf en de gravin De Chambord Frohsdorf heb ben verlaten, om gedurende den winter te Goritz in de villa Beckmann verblijf te houden. Don Carlos is met zijn gevolg te Weenen aangekomen; bijna al zijn bloedverwanten zijn aldaar bijeen, bij zijne tante, de her togin van Modena. In den Pruisiselien Landdag worden de beraadslagingen over de begrooting voort gezet zonder belangrijke voorvallen. De minister Friedenthal is naar Yarzin geweest om met von Bismarck, zoo men zegt de verdere reorganisatie van het binnenlandsch bestuur te bespreken. Koningin Isabellakomende van Madrid op weg naar Parijs, werd te Hendaye door de autoriteitenmet den prefect der Bene- den-Pyreneën aan het hoofd ontvangen. Zij zal tot 20 December te Parijs vertoeven. DE OORLOG. De Russen bombardeeren voortdurend Plewna met alle krachtmaar schijnen nog geen plan of moed te hebben om een bestorming te wa gen en leggen het er op toe, om Osman- Pacha's leger door uithongering te verzwakken. Men zegt dat binnen de vesting dagelijks 200 a 300 man omkomen door ziekten en aan ge wonden en dooden. Uit Cronstadt wordt bericht, dat het Russi sche Zwarte Zee-eskader die haven niet kan verlaten, wegens gebrek aan steenkolen. Een staaltje van Russische eerzucht vinden wij in een telegram van den particulieren cor respondent der Kölnische Zeitung„Een dooi de kanselarjj van Gortschakoff geinspireerd artikel van een dagblad te Bucharest verklaart dat de bekende woorden van den Czaar dat Rusland naargeene veroveringen streefde slechts gesproken werden om de andere mogendheden te overtuigendat 't tot het laatst Ruslands wensch was den vrede te handhaven. Na den oorlog en de daarbij gebrachte offers zou Rus land echter niet meer gebonden zijn. Ondanks Engeland en wie ook zal het bij het sluiten des vredes slechts naar eigen goeddunken handelen. Hervormingen in Bulgarije zijn niet meer voldoende; thans moet daar eene defini tieve regeling plaats hebben." Men kan in Engeland nu den Czaar zijn be lofte in herinnering brengenmaar den zich noemende beschermer der Christenen beloofde ook dat Khiwa niet geannexeerd zou worden. Allerlei geruchten omtrent Ruslands neiging omzoo Plewna valt vrede te sluiten schijnen dus voorbarig. Berichten uit Bucharest bevestigen dat ge neraal Skobeleff zich staande houdt in de ver overde positie „Groenen Heuvel" en dat de laatste poging der Turken om ze hem weder te ontnemen door 70 Russische kanonnen bloo- dig verijdeld werd. De verliezen der Turken in dit gevecht zijn zeer groot geweest. De door generaal Skobeleff bezette positie heeft den Turken het eenige hun nog zuidelijk van Plewna gebleven bergpad afgesneden. Men leest in de Tablettes d'un Spectateur Ten gevolge van de ongeregeldheden, die 11. Zondag te Aries hebben plaats gehadzijn eenige personen gearresteerd, bij een van welke eenen brief gevonden is, die zeer compromit- teerend is voor een afgevaardigde van de lin kerzijde. In dien brief, waarin men den op stand aanbeveelt als een plicht, liet men doorstralen, dat voor het einde van November te Parijs ernstige gebeurtenissen plaats hebben en men de vrienden en broeders waarschuwt zich gereed te houden. De Gazette de France noemt de 40 Consti- tutiën op, die Frankrijk sedert 1789 gehad heeft. Treffender bewijs van hetgeen de revo lutie van Frankrijk gemaakt heeft, is wel niet te leveren. Het garnizoen van Versailles wordt niet al leen voor een deel door een ander korps ver vangen, maar het krijgt ook een nieuwen kommandantden Bonapartistischen divisie-ge neraal Garnier. Tot nu toe was de garnizoens- kommandant een brigade-generaal. Na de herstemmingen, die jl. Zondag plaats haddenismet betrekking tot de sa menstelling van de Algemeene Radende stand van zaken thans aldus (volgens opgave van liberale zijde). Op de 77 benoemingen f die nog moesten plaats hebbenwonnen de republikeinen 27 en verloren zij 10 zetels. Zij zouden daardoor de meerderheid hebben verkregen in de Algemeene Raden van Sarthe, Cher en Beneden-Alpen. Op de 90 departe menten (Belfort en Algerië daaronder begre pen) zouden zij in 49 en de conservatioven in 38 departementen do meerderheid hebben. Twijfelachtig is de stand der partijen in de departementen GardCorrèze en Cher. Volgens de „Défense" heeft de minister De Fourtou aan alle prefecten een bevel ge zonden, dat zij zonder bijzondere vergunning hun post geen oogenblik mogen verlaten, en evenmin zonder zijn toestemmig verlof aan de onderprefecten mogen toestaan. Bismarcks orgaan de Nordd. Allg. Ztg. be klaagt zich, dat de Fransche telegraphie een telegram geweigerd heeftdat een verkort ar tikel uit genoemd blad bevatte. Dat artikel was geschreven om de met feiten gestaafde ver zekering van de Univers, dat Bismarck ten voordeele van zijn politiek de radicalen tegen Mac-Mahon steunt, eine.Lüge te noemen. De Telegraphie-directie vond echter dat afgetrok ken artikeltje van de Nordd. zoo'n recht ge drukte Lügedat het niet mocht passeeren. Berlijn in rouweDe gorilla is doodDe gorilla, die alle Berlijner aapvergoders door zijn „menschelijke" streken in verrukking bracht! Anderhalf jaar heeft hij in Pruisens hoofdstad gewoond. Hij zal waarschijnlijk op vorstelijke wijze begraven worden. Of Berlijn den halvenheelen of dubbelen rouw zal aan nemen, wordt niet gemeld. LI. Woensdag en Donderdag zijn nabij Bre- delar, in Westfalen, proefnemingen gedaan met een nieuw pantserkanon van Kruppin tegenwoordigheid van officieren der artillerie en genie uit Pruisen, Oostenrijk, Rusland, Engeland, Nederland, Italië, Spanje, Portu gal, Zweden, Denemarken, België, Japan, Brazilië en de Argentijnsche Confederatie. Vol gens het Westfal. VolJcsblatt hebben de werk zaamheden een hoogst gunstig resultaat opge leverd. De Courrier de Bruxelles maakt melding van een vreemd geval, dat de afschaffers der doodstraf niet voorzien hebben. Een misdadi ger, dezer dagen ter dood veroordeeld, wil zijne straf ondergaan en meldt zulks aan den minister van Justitie. De adressant heeft voor zich zijn vonnis van het hof van assises en de Code Pénalwaarin de doodstraf behou den gebleven is. Kan men nu tegen zijn wil zijne straf door eene andere vervangen Het trekt zeer de nieuwgieriglieid om te vernemen, op welke wijze men dit vreemd verzoek van de hand zal weten te wijzen. Eenige fabrikanten te Luik zijn met de Rus sische en Rumeensche regeering in onderhan deling voor de levering van 95.000 geweren binnen een kort tijdsbestek. In een hoofdartikel van de Londensche Pali Mall Gazette wordt ten stelligste verzekerd, dat Duitschland België zijn protectoraat heeft aangeboden, opdat in geval van een oorlog, zijD onzijdigheid verzekerd zou zijn. Het blad voegt er bijdat de zaak in zekere hooge kringen der Belgische maatschappij grooten tegenstand ontmoet, doch dat men er in nog hoog ere kringen wel ooren naar heeft. Dat het in het „gelukkige" Italië al hoe langer zoo fatsoenlijker wordt beschouwd, zich een andermans goed te eigenen bewijst o. a. de volgende vermakelijke historie van een struikrooverdie, zijn kleine „hebbelijkheid" daargelateneen volkomen gentleman is. Te Acquapendente in de provincie Yiterbo, is een berucht bandietBiscarino genaamd heer en meester van de omliggende streek en stelt den bewoners in den omtrek de wet. On langs had hij zekeren Pictro Leali het bevel doen toekomen, hem binnen 24 uur tijds 1000 lires te betalen. Pietro Leali gewaardigde zich niet te antwoorden; doch zich eenige dagen later op jacht bevindende met een zijner vrien den den afgevaardigde Zeppahield de ban diet hen staande. „Weet gij wel wie ik ben?" voegde hij den heer Zeppa toe. „Ik ben de bandiet Biscarino. En gij „Ik ben de afgevaardigde Zeppaluidde het antwoord. „Eizoo hernam de eersteblijkbaar aange naam verrast. "Maar weet gij wel, dat ik bij de jongste verkiezingen gedurende drie dagen jacht op u heb gemaakt en dat het maar wei nig scheelde of gij waart in mijne handen ge vallen De roover was van top tot teen gewapend, doch deed den beiden heeren volstrekt geen kwaad. Hij was zelfs zoo wellevend hun uit muntende tabak aan te bieden. Vervolgens zette hij het gesprek met hen voorten zoo doende kwam ook minister Nicotera ter sprake. „Ode Nicotera riep Biscarino spottend- mot dien man moet ik werkelijk lachen. Hij kan me zooveel veldwachters en gendarmen op de hielen zenden, als hij maar wil, maar ik ken alle hoeken en gaatjes van deze bos- schen te goed, en ik zou den minister wel eens een lesje willen geven hoe men bandie ten vangt. „Weet gij wel zoo ging hij voort, zich tot den heer Zeppa richtende weet gij wel, mijnheer de Afgevaardigde, dat gij mij een dienst zoudt kunnen bewijzen Hij bestaat hierin, om mij van de Regeering een pas te bezorgen, waarmede ik naar Amerika kan ver* huizen. Ik ben het ellen lige leven, dat leidmoedeen ik bezit overigons thans ge'® genoeg, om mijn verdere levensdagen in zoete rüst te slijten. De paswelke ik u vraag^'as mij door een rijksambtenaar beloofdmaar wacht hem nog en ik verzeker u dat ik niets anders behoef om u in vrede te laten gaan. De Afgevaardigde belooft bij het Gouvefflfl" ment het verlangde document te zullen aan* vragenwaarna Biscarinomet tal van plicht plegingen en beleefde buigingen, zich weder verwijderde. Voeg bij zulke toestanden de algemeene on tevredenheid onder de bevolkingten gevolg6 der van dag tot dag toenemende ellende, eö men kan zich het liefelijke bekoorlijke Itah0 voorstellen als een kopie van Dante's hel. De heldenmoed, waarmede keizer Alexander in de gevaren des oorlogs deelt, en zich zelfs niet in, maar bij het vuur waagt, moet zijnen soldaten wel geestdrift inblazen. On langs nog heeft keizer Alexander een bewij» van zijn helden-karakter gegeven in het vol gende geval, dat door de Buss. Inv. en ('e Nordd. Allg. Ztg. met veel geschal wordt rondgebazuind. „Toen op den gedenkdag van den slag van Leipzig een feestje in het kamp gegeven werd aan het kozakken-regiment der lijfgarde, trad daar op eens Zijne Majesteit te voorschijn, en ging meê aan den disch zitten, waar de soldaten plaats genomen hadden. O® Czaar wilde eens meê proeven. Daar de sol' daten gewoon zijn de lepels bij zich te drag00 en dus geen lepel op tafel lag, riep de kom mandant: Jongens, geef eens een lepel aam De kozakken werden verlegen. Zo° hebt gij niet eens lepels om meê te eten, zeide nu Zijne Majesteit op vaderlijke toom Een naast hem staande kozak haalde nu zil" lepel uit de schacht van zijn laars, veegd® ze een beetje met de hand af en reikte z® toen den keizer over. Goedertieren lachend® nam Zijne Majesteit den lepel aan en at va" de koolsoep." Tot zoover de Buss. Inv. en d® Nordd. Ieder heeft zoo zijn eigen soort va" heldenmoed; die van dén Czaar schijnt bestaan in het eten van ratjetoe met vuile 1®' pels. Elk zijn smaakzelfs in het artikel heldhaftigheid. te Safvet-Pacha zou, volgens the Eastern getbinnenkort Edham-Pacha als Grootvizi®r opvolgen. Dit zou als een bewijs voor spoedig sluiten van den vrede zijn aan merken. Er zijn te Constantinopel 30,000 reerut0" van de jongste lichting aangekomenzooined® 700 gevangen Russen uit Azië. Amsterdam, 15 November. Weder 13 een lijkje gevonden van een pasgeboren kind- Het verkeerde reeds in staat van ontbindiG> en lag achter een nachtwachthuisje, in dook011 gewikkeld. Roermond, 15 November. Gisteren lS op 81jarigen leeftijd overleden de hoogeer^' heer S. Moonen, proost van het kathedr»9 kapittel, deken van Roermond en pastoor v»11 de kathedrale kerk aldaar. De overledene, d1® zich door hooge priesterlijke deugden onde1" scheiddewas versierd met de orde van de® Nederlandschen Leeuw. In het jaar 1819 ent' ving hij de H. Priesterwijding. Arnhem15 November. Een landboO' wersknecht is in het land door een ezel am1' gevallen en dermate gebeten, dat men v°°r zijn leven vreest. Met de grootste moeite ko" het woedend dierdat op het lichaam van zi)" vijand was gaan staan, daar af getrokk0" worden. Te Wierden heeft jl. Maandagbij ®el1 twist, die ter gelegenheid van den marktdm? tusschen twee personen ontstaan was, de 0011 den ander doodgeslagen. Van wege de Reek4' bank te Almelo is een onderzoek ingesteld- De kiesvereeniging Vooruitgangte $c' verwijk (hoofdkiesdistrict Haarlem,) heeft d0'1 heer mr. A. Kerdijk met algemeene stemmen t° candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De zoon van den landbouwer Bte Kl°°s ter, onder de gemeente Koevorden, Maand»^ avond uit Koevorden huiswaarts keerendeweI onderweg aangevallen door een paar liedf1 van welke één hem een gevaarlijke wonde den rug toebracht, zoodat terstond geneeskn® dige hulp moest worden ingeroepen. Te Amsterdam werd dezer dagen man, in de Goudsbloemstraat woonachtig,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2