NIEUWE FüTtënland7 No. 80. Donderdag 22 November 1877. 2e Jaargang. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitsehland. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. iuiliircie mi rut. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Volgens de laatste berichten van het oor- logstooneel hebben de Russen een volkomen overwinning op de Turken in Azië behaald. Is het nieuws uit Europa zeer schaars en van zeer geringe beteekenis, in Azië is de tegen stand der Turken gebroken, niet Erzerum, maar Kars is ingenomen. Volgens een depêche, die de Daily News uit Verankaleh en onder dagteekening van 18 November ontving, bestormde generaal Lazareff met de 40e divisie het op den rech tervleugel op een steile hoogte ten oosten van Kars gelegen fort Hafiz Pachageneraal Grabbe richtte zich met een regiment van de 39e brigade op het fort Kanli Tabia en op den toren van Suwari Tabia ten zuiden en zuid westen van Kars. Een brigadedie uit Arda- han kwam en een ander regiment grenadiers uit Moskou greep onder de generaals Roop en Komarolf het fort Inglia aan ten noord noordwesten der vesting. De strijd begon in het centrum ten 87s ure. Grabbe viel aan het hoofd zijner stormcolonne voor Kanli Tabia. Kapitein Kwadmicki van het 39e regiment was de eerste in de vijandelijke redoute. De citadel en het fort Suwara vielen tegelijk met het fort Kanil. Ook Hafia Tabia werd bestormd en tegen den ochtend ook de versterkingen aan de Karadagh. De overige forten, namelijk Tikmet en Arale boden tot aan den ochtend tegenstand: toen namen 40 bataljons de vlucht in de richting van Erzerumdie echter door de cavalerie werden ingehaaldde wape nen nederlegden en in gevangenschap werden teruggebracht. De Russische strijdmacht be droeg 15,000 man, hun verlies ongeveer 2700 man. De Turken verloren 5000 man aan doo- den en gewonden en 10,000 man aan gevan genen, 300 kanonnen, veel vaandels en voor raad. De stad en de vesting is weinig gedeerd. De soldaten plunderden niet veel en ontzagen de vreedzame inwoners. Yolgens berichten uit Constantinopel hebben de Bulgaren de Maliomedaansche bewoners van Wratza vermoord. Eenige honderden Bos niër»die op Oostenrijks grondgebied de wijk hadden genomenzijn naar hunne dorpen teruggekeerd. Het groote manufacturen-paleis van de heeren Field en Leiter te Chicago in Amerikais een prooi der vlammen geworden. Het verlies wordt op een millioen dollars geraamd. Uit het noorden van Schotland komen be richten van een vreeselijke orkaan, die op vele plaatsen de huizen van hun dak beroofde en roerende goederen als huisraadkoopwaren enz. opnam en naar zee slingerde. Een tele gram uit Wiek meldt, dat sedert Kerstmis 1808 zulk een vreeselijk onweer niet gewoed heeft. Te Boston vindt men op een tentoonstelling van kinderenonder de 240 concurrenten daar aanwezig, het grootste kind een jongen van 2 jaren, die 58 pond weegt; het kleinste meisje van 3 maandendat 6 pond weegt. Men merkt er een van 18 maanden op, dat vlot spreekt en de liederen van Moody en Sankey zingt. Parijs, 20 November. Le Journal officiel dat heden-ochtend later dan gewoonlijk is ver schenen, bevat het bericht, dat de Ministers op nieuw hun ontslag hebben ingediend, het- Vrelk thans door den Maarschalk-President is aangenomen. De Ministers blijven zich even wel met de afdoening van de loopende zaken belasten, totdat in hun opvolging zal zijn voorzien. De toestand is kalmer. Het conservatief be ginsel is in de Senaat gehandhaafd. Naar het gerucht wilzal het nieuwe minis terie samengesteld zijn als volgtRochebouet Oorlog en president van den ministerraad; JVelche, Binnenlandsche Zaken; Pouyer Quer- tierFinanciënDepeyreJustitieBanneville Buitenlandsche ZakenDupuy DelomeKoop handel; Montgolfier, Openbare Werken; Gicquél, Marine. Een politie-agent zag Zondag op het plat van de Arc-de-Triomphe een individu, dat de armen uitstrekte alsof het zich naar beneden wilde werpen. De agent hield den man in tijds tegen en vroeg hem waarom hij zich naar beneden wilde werpen. „Ik wilde hooger vlie gen" antwoordde de man en deelde verder mede, dat hij een „elixer" tot vliegen had uitgevondendat het lichaam aan de wetten der zwaartekracht onttroken dat hij van Bre- tagne naar Parijs was gekomen om de proef te nemen. De ongelukkige werd naar een „maison de Santé" overgebracht. De bankier W. A. Ziegfeld te Bremer haven voor eenige jaren nog een rijk man is failliet verklaard. Zijn lijk is in de Weser gevonden. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. Melchers aarts bisschop van Keulen die „wegens het uitoefe nen zijner geestelijke functiën" op nieuw tot een gevangenisstraf was veroordeeld, en zich niet zoo gedwee in den kerker verkoos te la ten opsluiten, is thans aan de politie als een gewoon misdadiger gesignaleerd om te worden gegrepen daar waar hij gevonden wordt. „Dr. Melchersvoormalig aartsbisschop van Keulen „zoo staat in de Koln. Zeitung„geboren te Munster, laatstelijk gewoond hebbende te Keu len, 64 jaren oud, 1,70 meter langmet blonde haren en wenkbrauwen hoog voorhoofd bruine oogeneenigzins gebogen neusgewonen mond spitse kin, langwerpig gezicht, bleeke gelaats kleur en slanke gestalte." Een Pool is te Berlijn in hechtenis geno men, verdacht een aanslag tegen den Keizer en von Bismarck in den zin te hebben. Of het eene mistificatie is of werkelijkheid zal het gerechtelijk onderzoek aan het licht bren gen. De beschuldigde weet van nietsten min ste hij ontkent alles. Uit Rome wordt gemeld dat Z. H. de Paus Mgr. de Bianchi-Dottulaaartsbisschop van Trani, benoemd heeft tot opvolger van Mgr. Riario Storza op den aartsbisschoppe- lijken zetel van Napels. Kardinaal Manning is op zijn reis naar Rome te Parijs aangekomen en kan wegens ziekte zijn reis niet vervolgen. Z. Em. lijdt aan eene ontsteking van den luchtpijp en heeft een be zoek van den Kardinaal-aartsbisschop van Parijs ontvangen. „Naar men verneemt", zoo werd Zater dag door 't „liberaal" correspondentie-bureau naar Oost en West als een wereldschuddend feit uitgebazuind, „naar men verneemt" zullen de wetsontwerpen betreffende School wet en Kiestabel altijd nog maar naar „men" verneemt wordeningetrokken!! Naar men wil had men even veilig daarbij kunnen voorspellen, dat men, naar men ver neemt, eerlang een nieuw Schoolwets-ontwerp van den heer Kappeyne kon verwachten. Dagblad. De N. II. Ct. had dezer dagen een ver telseltje over een geit, die een boterham zou gegeten hebben, welke gewikkeld was in een stuk van de N. R. Ct. Yan de melk dier geit dronken geestelijke zusters en deze kregen de liberale ziekestof in het bloed. De N. R. Ct. moet dus wel zeer giftig zijn: dat zelfs hare aanraking met een boterham deze vergiftigd, en ook de geit, en ook de melk van een geit en ook die de melk van die geit drinken. We hebben van deze dwaasheid niet eens notitie genomen zegt de Maasbodeen de geit gelaten waar zij behoordenl. in de N. R. Ct. Maar nu komt de Tijd melden, dat men hem medegedeeld heeftwat onnoodig wasdat het geheele vertelseltje een leugen is. Dus nu valt ook het versje in het water, dat het schendblaadje van de dominé's op de geit gemaakt hebben. In het vorige jachtseizoen troffen de domi né's te Rozendaal een ezel; nu schieten zij te Ravenstein het wijfje van een bok. Op het terrein van den Rijnspoorweg te Rotterdam heeft een werkman het linkerbeen gebroken, doordien hij daarmede onder afrol lende vaten geraakte. Bij het kisten eener oude vrouw te Meppel vond men onder haar kleederen eenige honderden guldens aan munt en bankpapier. De uit de gevangenis te Arnhem ont vluchtte J. Brühl is te Hannover weder in arrest genomen. Te Nijmegen is Zaterdag een man in hechtenis genomendie in Duitsehland een gendarme heeft doodgeschoten. Hij was da delijk naar ons land vertrokken, door twee Duitsche gendarmes gevolgd, die hem te Nij megen inhaalden. Zaterdag is in het huis van arrest te Middelburg overgebracht de oud-notaris V. thans koopman in sigaren te Vlissingen, ver dacht van oplichting en misbruik van vertrouwen. De leeuwin in Artis te Amsterdam heeft in de vorige week een jong geworpen, dat echter spoedig na de geboorte is gestorven. De Vliss. Ct. noemt het onlangs ver meld bericht over het groote drankgebruik aldaar zeer overdreven. De ontvangst wegens gedistilleerd door het Rijk bedroeg niet f 44,000 maar f 12,000. Te Nootdorp is eer gisteren-avond een molenaarsknecht op den omloop door een wiek van een in beweging zijnde molen getroffen, waardoor een zijner armen geheel verbrijzeld werd. Mgr. Capri, Pauselijke internuntius te 's Hage is te Sittard aangekomenom daar den winter door te brengen. Zoo vindt men er weinig. Toen onlangs vier eigen woningen van moderne predikanten te Amsterdam te koop waren aangeslagen, vroeg ieder verbaasd: „was soil esbedeuten?" Naar de oorzaak van den verkoop van zijn huis gevraagdantwoordde ds. Pantekoek dat het bewonen van het huis hem te bezwarend werd en hij het daarom voor 30 mille van de hand wilde doen. Eenige heeren vervoegden zich nu Zaterdag bij hem en overhandigden hem f 30,000, met verzoek om vooreerst het huis niet te verlaten. Het bordje werd dade lijk afgehaald. Wij vernemen, dat de kaarten, teeke- ningen en bestekken voor een te onderwerpen plan van een spoorweg over land, van Neder land en aangrenzende Staten naar Indiëmet kolossale overbruggingenwelk werk voorloopig op 100 millioen wordt begrootreeds ten deele gereed komen. De uitvoering loopt over meer dan 20 jaren. Een jeugdige dienstbode is te Rijswijk bij het spoelen van waschgoed in de sloot gevallen en verdronken. Haarlem. LI. Zondag-namiddag tusschen 3'/i en 5 ure is uit een schip liggende in het Spaarne naast de Melkbrug alhier, door middel van braak uit het achteronder ont vreemd ruim f 30.— aan geld. De wijze waar op de dief zich toegang tot die plaats heeft verschaft doet vermoeden dat hier iemand ge weest is die met de inrichting van dusdanige vaartuigen bekend is. Eenige gouden en zil veren voorwerpen, mede in het achteronder voorhanden, zijn onaangeroerd gebleven. LI. Maandag 19 dezer des morgens tus schen 9 en 9'/i ure heeft in een werkplaats alhier een treurig voorval plaats gehad. De 64 jarige J. S, woonachtig in de Yalkesteeg, een aantal jaren aldaar werkzaam, die sedert eenigen tijd niet goed bij het hoofd en daar door malende washeeft zich in den regenwa- tersput op de binnenplaats verdronkenna vooraf, vermoedelijk met een scheermes, zich eene zeer diepe wonde in den hals te hebben toegebracht. Omstreeks 10 ure werd hij in den put gevonden door de dienstbode die een em mer water kwam halen. 20 November. In de heden gehouden vergadering der Provinciale Staten is met 35 tegen 23 stemmen besloten, aan Zaandam een provinciaal subsidie van f 186,000 te verleenen voor verbetering van de Voorzaan. De liberale kiesvereeniging „Eendracht" heeft in hare gisteren gehouden vergadering met 35 van de 45 uitgebrachte stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal gesteld den wel eerw. heer W. de Meijier, predikant te Wormerveer. Bij Kon. besluit van 19 November is met ingang van 1 December benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger Mr. A. Kist, advocaat alhier. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een gouden medaillon met portret; Een boven stuk van een gouden oorbel; Een armband ran gevlochten zilverdraadTwee portemonaie's met eenig geld; Een witbeenen kokertje met pater noster; Een zwart zijden pet; Een paarden dek; Een ceintuur; Een kinderboezelaar; Een bont boezelaar; Een parapluieknopEen witte doek; Drie sleutels aan een touwtje, en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen: Eene portemonaie met geld en spoorwegbriefje. Zitting van 15 November 1877. 1. J J de L te Haarlem. Het dragen van een verboden wapen en moedw. verwonding f 1 en f 3 boete of een dag sub. gev. straf voor elke boete en in de kosten. 2. C D te Zandvoort moedw. verwonding 15 dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag sub cell gev. straf en in de kosten. 3. L S te Haarlem. Overtreding der wet op de bondenbelasting en verzet f 18 f 5 en f 10 boete of vier, een en drie dagen sub. gev straf en in de kosten. 4. N A S te Haarlem. Overtreding der wet op de bondenbelasting f 12 boete of 3 dagen sub. gev. straf en in de kosten. 5. J R te Haarlem. Overtreding als voren f 6 en f 5 boete ol een dag sub. gev. straf voor elke boete en in de kosten. 6. A C M wed. V v B te Haarlem. Feit als voren I 6 boete of een dag sub. gev. straf en in de kosten. tA Z te Zaandam. Beleediging met woorden aan een bedienend beambte in functie f 8 boete of 3 dagen sub. gev. straf en in de kosten. 8. P G te Bennebroek. Moedw. mishandeling vrijgesproken. 8 9. J v Z te Haarlem (in verzet). Laster vijftien dagen cell. gev. straf f 25 boete of eeii da" sub. cell. gev. straf en in de kosten. 0 10. J J v L (gedete). Misbruik van vertrouwen drie maanden cell. gev. strat en in de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1