B 1T E N i7a ivi>. BINNENLAND. Laatste Berichten. rel fabriek vijf mérischou (een man met zijne Vrouw en tWee kinderenbenevens eene Werkster) in de vlammen omgekomen. DE OORLOG. Engeland. Duitschland. alle afst,an3en spreken kan mot verwijderde personen en het door dozen gesprokene ook liooren kan. De samenstelling is zoer een voudig. Het voornaamste gedeelte is een meta len plaat. Deze wordt door den toon in schom meling gebracht, die schommelingen regelen den magnetischen stroom en door overbrenging van dezen stroom op een dergelijken metalen plaat aan het andere einde van don draad worden daar dezelfde schommelingen en de zelfde tonen verkregen. Tegenover de tele graaf heeft de telephon het voordeel dat de vereischte bestanddeelen zeer eenvoudig en goedkoop zijn en tot de vervaardiging er van geene voorbereiding noodig is. Deze uitvin ding kan zeer geschikt aangewend worden tot telegrafische verbinding van kleine plaatsjes, waar een geoefend telegrafist te weinig werk zou hebbenen als zoodanig zal zij eerlang in Duitschland toegepast worden. Leeuwarden22 November. Een bijna 4 jarig knaapje, gisteren-voormiddag een oo- genblik door de moeder alleen gelatenmaakte zich meester van een op de tafel staand flesch- jewaarin een schadelijk vocht wasdronk het uit en was zeer spoedig daarop een lijk. Zandvoort, 21 November. Bij de giste ren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is het aftredende lid de heer E. Groenherkozen. GEMENGD NIEUWS?" in de oogen, „ik bezweer u, dat hij' dood is." STEDELIJK NIEUWS.* Op het oorlogstooneel in Europa blijft het wachten en wachten op de beslissende ge beurtenissen, die ongetwijfeld wel eenmaal ko men zullen. De Russen hebben bij de verovering van Kars geweldig veel hoofd-officieren verloren. Onder de gesneuvelden zijn do generaals Grab- bo en Belinskv, de kolonel Butsclikieuw, do luitenant-kolonel Prins Melikoff en de ma joor Geritsch. Toen het .bericht van den val van Kars in het leger voor Plewna bekend gemaakt werdlosten al de Russische batte rijen tegelijkertijd saluutschoten; te Poradin verkondigden drie salvo's van artillerie, dat er een heuglijk wapenfeit voor de Russen had plaats gehad. Ali Saib Pacha telegrafeerde uit Scutari, dat de Montenegrijnen den 19den des nachts de 1 urksche stelling bij Karmassi aanvielen, welke den weg van Antivari naar Scutari ver dedigt. De lurken sloegen na een gevecht, dat 7 uur duurde, den vijand terug met een verlies van 300 dooden. Een kanonvuur uit Erzerum noodzaakte de Russen het opwerpen van verschansingen ten zuiden van die vesting te staken. De Russi sche cavalerie patrouilleert in verschillende richtingen over de vlakten. The Morning Post bericht, dat Mehemet- Ali den 20sten te Sofia is aangekomen en dat hij zijn troepen organiseert om onverwijld zijn marsch voort te zetten en te trachten Plewna te ontzetten. De Turksche vloot in de Zwarte Zee heeft na lang stilzwijgen weer iets van zich doen hoo- ren. Husni-pacha, de bevelhebber der vloot, bericht, dat hij den 18n 5 booten, bemand met gewapende troepentegen een Russisch detachement uitzonddat zich in het Sulina- kanaal had vertoond. De vijand werd uiteen gejaagd, zjjn kamp vernietigd en zijn voor raad buitgemaakt Zeventien duizend man zullen van het leger van Kars ter versterking van de Russische strijdkrachten voor Plewna gezonden worden. Het Engelsch comité tot ondersteuning van zieke en gekwetste Turksche soldaten heeft, van den graaf van Sheffield 1000 pd. st. ont vangen. Een Russisch parlementair heeft de overgave van Erzerum geeischt. De Sultan heeft echter de verdediging tot het uiterste bevolen. Aan Darwin is Zaterdag 11. door den Senaat der universiteit van Cambridge het doctoraat in de rechten honoris causa verleend. Toen Darwin de Senaats-kamer binnentrad, barstten daverende toejuichingen los. De studenten hadden voor die gelegenheid een grap verzon nen. Een pop in den vorm van een aap had den zij in academisch gewaad gehangen aan een touw, dat van de eene galerij tot de an dere reikte, en toen Darwin de speech aan hoorde waarmede hem het doctoraat werd aangeboden, maakte de aap allerlei grimassen. Alles behalve ingenomen met. die grap ver scheen Darwin niet op liet feest dat door de studenten gegeven werd. Men schrijlt uit Londen dat het Britsche gouvernement zich krachtig toerust tot den oorlog. De markies van Salisbury heeft zelf verklaarddat met het oog op de handelingen van Rusland in Afghanistan en zijne verove ringen in Armenië een langer dralen niet ge oorloofd is. Het totaal der troepen, die gereed zijn om naar Constantinopel te vertrekkenbedraagt 50,000 manin garnizoen in Engeland, Schot land en Ierland. Het Indische leger van 70,000 man is gereed op het eerste sein zich in te schepen. Aan het departement van oorlog heerscht eene koortsachtige drukte. Het wordt voor Engelaud zeer moeilijk om langer eenvoudig toeschouwer te blijven in do aangelegenheden in het Oosten. Nadat kortgeleden in het pantserkanon van Krupp een nieuw moordwerktuig uitgevonden was, heeft thans eene minder gevaarlijke uit vinding veel opzien verwekt. Het is die van den Telephon of Ver-spreker. Tot nog toe kon men met den telegraafdraad slechts in de verte schrijven; thans heeft een Amerikaan op grond eener vroegere uitvinding van een Duitscher eett instrument vervaardigd, waarmede men op De Minister-presidentde heer Kappeyne van de Coppello, heeft gereorganiseerdde door zijn voorganger ingediende bogrooting voor de Landsdrukkerij. Een tweede klerk wordt door den Minister voor 's hands overbodig geacht en de opzichter en de meesterknechts bij genoemde instelling hebben voorloopig geen traetements-verhoo- ging noodig. Door een en ander wordt f285 bespaard. D. Hoorn, 22 November. De rederijkerska mer. „Ons genoegen" heeft feesteljjk haar 50-jarig bestaan gevierd. Tilburg22 November. Een zonderlinge diefstal heeft hier plaats gehad; bij don kof fiehuishouder F. K. werd namelijk eonige da gen geleden een okshoofd jenever afgeladen en door den brenger met behulp van nog twee andere personen in den kelder op de stelling gelegd. Toen men Zaterdag uit het vat wilde tappen, kwam er geen druppel uit; het was tot den bodem geledigd. De politie tracht de daders op het spoor te komen. Dalfsen, 21 November. Gisteren-middag omstreeks twee ure sloeg de bliksem in een molen, beschadigde uitwendig een der roeden, baande zich een weg langs de as, die mede beschadigd werd, en heeft vervolgens do spil gedeeltelijk in splinters geslagen. De molenaar D. J. Snel, stond in de onmiddellijke nabij heid en viel van schrik tegen den grond, maar bleef ongedeerd. Zandvoort, 23 November. Heden is bij paal 71 gestrand de Duitsche schoener Paul Ernst kapitein George Ernst mot granen van Hamburg naar Landerneau. De équipage is door de reddingsboot gered, de stuurman is doodgeslagen. De schipbreukelingen zijn ver zorgd. Noordwijk, 23 November. Heden-och tend is gestrand een Groningsch kofschipge laden met granen. De bemanning is gered door de reddingsboot van Katwijk. In een circus te Berlijn had in de vo rige week de volgende treurige scène plaats Twee clowns, broedersamuseerden des avonds tusschen do voorstellingen het publiek met allerlei toeren. Onder andoren hadden zij er een, die het publiek in vervoering bracht. De eenen broeder vertoonde zich als dood en bleef in dien toestand, wat zijn broeder ook met hem deed. Op bedoelden avond kwamen de broeders weder in den circus, groetten het publiek en begonnen hunne toeren. De eerste wierp zich ter aarde en bleef bewegingloos liggen. De andere trok hem aan de armen, de beenen, sloeg, sleepte hem enz.; niets baattede man bleef dood. Hij gaf geen teeken van leven meer. Het publiek juichte. Eensklaps stond de clowndie zjjn broeder moest doen opstaanals door den donder ge troffen. Hij wierp zich op het lichaam zijns broederslegde de hand op zijn hartals wilde hij voelen of het nog klopte gaf een schreeuw en opstaande riep hij: „Mijn broeder, helaas, mijn arme broeder is dood!" Het publiek ant woordde hem met een eindloozen schaterlach. „Mijne Heeren," riep de clown met tranen Het publiek stond verbaasd over de natuur lijkheid van beider spel en juiclitto als een troep razendön. Nu nam de clown in zijn wanhoop het lijk zijns broeders op zijn rug en bracht het buiten den Circus. Men applaudisseerde en wilde dat hij zou terugkomenmaar geen van beide vertoonden zich meer. De een had zijn rol nog natuurlijker gespeeld dan altijd: hij was inderdaad dood. De trekking der verloting van de ten toonstelling van kunstnijverheid te Amsterdam die dezer dagen zou plaats hebben, is acht dagen uitgesteld. Eene vrouw, die in 't Departement van Oorlog te 's Hage werkzaam washad het ongeluk van oen trapladder te vallen waardoor haar hersenpan verbrijzeld werd Geneeskundige hulp terstond verleend, mocht niet baten, een uur na het ongeval was zij overleden. De treinsmid van het Oosterspoor te Zutfenin 't begin dezer week een treindie op vertrekken stond inspecteerendokwam met de beenen onder een waggon terechtwaardoor hem de beide voeten zijn afgeredenhjj ver keert in zorgwekkenden toestand. Het nieuwe bronzen 21cent-stuk heeft de grootte van een tienguldenstuk; aan de eene zijde ziet men den Nederl, leeuw, waar omheen de woorden: Koninkrijk der Nederlan den 1877en aan de andere zijde een lauwer krans, met de aanduiding der waarde „27, cent" in het midden. Door den wachtmeester der marechaussee te Yenlo is een Duitscher gearresteerd, die zich in zijn vaderland aan moord en te Well (Limburg) aan diefstal van een horloge heeft schuldig gemaakt. Een vreeselijk tooneel heeft eergister- middag te 's Hage in de Paulus-Potterstraat plaats gehad. In een aldaar wonend huisgezin ontstond een twistdie ten slotte zoo hoog liep, dat Je man, letterlijk blind van woede, alles vernielde wat hem onder de handen kwam. Na eerst zijn vogels, hond en kat te hebben gedood, greep hij ook zijne kinderen aanom diezooals hij riephet leven te be nemen. Op het moordgeschreeuw zijner vrouw kwam toen een buurman te hulp snellendoch nauwelijks had deze den drempel overschre den, of de woestaard wierp zich op hem en bracht den man met een mes een zoo gewel digen stoot onder het hart toedat hij nau- welijks kracht genoeg had het huis te ont vluchten. Niemand durfde zich toen meer tus schen den ellendeling en zijn slachtoffers wer pen en spoedig zou het wellicht met de vrouw en do kinderen gedaan zijn geweestzoo niet de politie ware tnsschenbeide gekomen. Zes politie-agenten hadden nog zeer veel moeite, den woesteling te knevelen, en hom vervol gens gehooid naar het commissariaat op de Groenmarkt over te brengen. De gewonde buurman is in het gasthuis opgenomen. Tusschen Mastenbroek en Genemuiden is Zaterdag jl. iemand dood aan den weg ge vonden. Het bleek toen, dat het een welge steld landbouwer uit deze gemeente was, die, van Genemuiden huiswaarts keerendeaan een beroerte was overleden. Te 's Hage struikelde dezer dagen een man in dronkenschap in een gracht; op zijn ang stig geschreeuw is hij met veel moeite gered en naar zijn woning gebracht. De heer Mr. J. S. Duijvis, die twee maanden geleden naar Indië vertrok om de redactie van het „Bataviaansch Handelsblad" te aanvaardenis kort na aankomst aldaar plot seling overleden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep een vrouw tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het afleg gen van een valschen eed in een civiele zaak. De rechtbank te Alkmaar had haar vrijge sproken. Te Coeverden is in de afgeloopen week op het erf van L. van der Kolkeen pereboom (Jut) gerooid, die volgens oude geschriften en overleveringen omstreeks 1640 geplant werd en dus bijna 27, eeuw oud is. Hij droeg vruch ten tot in 1871. In een Berlijnsch blad kwam dezer da gen de volgende advertentie voor: „In de Boterstraatno. 4. worden de haren drie trap pen hoog geknipt; mocht de deur gesloten zijn, dan wordt men verzocht van 's morgens 8 tot 's avonds 9 uur te bellen. Te Walmen (Zwitserland) was een kas telein bezig een ledig biervat uit den kelder te halen, terwijl zijne vrouw boven in de ge lagkamer met een gast in gesprek was. Plot seling hoorde men een hevigen slag, en volg de er een uitbarsting, waardoor een ontzag* lijke verwoesting in het huis word aangericht. De kastelein en de gast worden doodclijk ge troffen de vrouw kwam er met oen lichte verwonding af. Daar hier aan een misdaad op de wijze als die van den beruchten Thomas te Bremerhaven moet worden gedachtdoet de politie onderzoek. Te Rotterdan wierp dezer dagen een smidsjongen een knecht een pruim tabak in het gelaat. De knecht drukte in zijn drift den jongen een gloeiend stuk ijzer in den mond, waarop de jongen, gevaarlijk gewond, naar het ziekenhuis werd vervoerd. Het aantal studenteningeschreven bij de Amsterdamsche universiteit voor het loo- pende studiejaar, bedraagt 468. Onder dit ge tal behooren 70 personen ingeschreven voor enkele colleges. Te Gorinchem, Yianen, Ameide, en vele andere plaatsen zijn de prijzen van het vleesch met 10 ct. het kilo verminderd. Te Hillesluis had Maandag-avond een ernstige vechtpartij plaats. Vier nog jeugdige werklieden voerden strijd om een 17-jeugdige dienstmaagd. De twist ontstond in de herberg van J. Bollee. Zekere L.v.B., de partij voor een ander opvattende, greep spoedig zijn zak mes en bracht L. S. een snede in den hals en in de hand toe. Hiermede nog niet voldaan: kreeg zijn vader, die hem tot bedaren tracht te te brengeneen ernstige wond van hem over den arm. Spoedig waren de te Fijenoord dienstdoende nachtwachts van Charlois bij de vechtpartij aanwezig. De zaak werd in handen der politie gesteld. Te Zutfen zijn de brievenbestellers voor zien van kleine lantaarns. Deze zijn voor op do borst bevestigd en verspreiden een helder licht voor het lezen der adressen. Haarlem, 20 November. Prov. Staten hebben heden de vroeger uitgebrachte rappor ten der commissiën uit hun midden allen aan genomen, dus ook goedgekeurd de suppletoire begrootingen van Meer-en-Berg voor 1877 en 1878 en de subsidiën aan Linnaeus en de Zeevaartschool te Amsterdam toegestaan. 21 November. In de heden gehouden vergadering van den Raad zijn de artikelen der concessie voor een railroute behandeld, doch over het laatste art., bepalende de aan de Gemeente te betalen retributiehebben de stemmen gestaakt, zoodat daarover in een vol gende vergadering herstemming moet plaats hebben. Tot leeraar in de Engelsche taal en let terkunde aan de hoogere burgerscholen met vijf-en-drie-jarigen Cursus is benoemd de heer C. Heijman te Zaandam. ALMANAK DER WEEK. November, Slachtmaand, 30 dagen. Zondag 25 27n en laatste Zondag na Pinkster. De Kussen onder Murawiefl' nemen Kars 1855. Maandag 26 II. Oatharina. Rotterdam sluit zich bij bet algemeen bestuur aan, 1613. Dinsdag 27 H. Mamertus. PietHein geboren, 1578. "Woensdag 28 11. Sostenes. "Willem II als Koning dor Nederlanden gehuldigd; 1810. Donderdag 29 Vigilie zonder vastendag. Keizerin Maria Theresia sterft, 1780. Vrijdag 30 H. Andreas. De Prins van Oranje landt te Sch'eveningen1830. December, Wintermaand, 31 dagen. Zaterdag 1 Gedachtenis officie der Onbevlekte Ontvangenis van de Allerh. Maagd Maria. H. Gabianus. Kaarden geeft zich aan de Spanjaarden over 1572. CONSTANTINOPEL, 23 November. Tengevolge van vertogen van den heer Layard heeft de Porte beloofd, de blokka de in de Zwarte Zee door de Grieksche schepen te doen inachtnemen en elke ex- ceptioneele vrijlating te zullen weigeren. Graaf Andrassy heeft verklaard, dat hij eene poging ter bemiddeling thans ontij dig acht. Ingeval Servië aan den oorlog deelneemt, zal Oostenrijk in overweging nemen in hoever zijn belang daarbij be trokken is. PARIJS, 23 November. Het cabinet d'affaires is samengesteld als volgt: gene raal de Rochebouet, Oorlog en voorzitter van den Ministerraad; de Banneville Bui- tenlandsche Zaken; Welche, Binnenland- sche ZakenLepelletierJustitieDutilleux, PinantiënGraffeOpenbare werkenFaye, Onderwijs; Ozenne, Koophandel. De Mi nister van Marine is nog niet benoemd. ST. PETERSBURG, 22 November. (Officieel). Het verlies der Rumeniërs bij de inneming van Rahova bedroeg aan gesneuvelde 4 officieren en 77 man, aan gekwetsten 4 officieren en 139 man.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2