N I E U W E No. 82. Donderdag 20 November 1877, 2e Jaar&ang. Eene niet vleiende gelijkenis, BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Duitscliland. Frankrijk. O o io Cent rfrntl "OiXJti. Per 3 maanden voor Haarlem Binten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S W O E S D A G S AVONDS. In geheel ZATERDAGS COIIMIT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels -30 Cents. Elke regel moer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents por advertentie a Contant. Adverteutiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags yóór 12 uur 's middags ingewacht. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Het is van oudsher gewoonte geweest, tot het beschermen van jonge groenten en vrachten tegen de roofzucht van de geve derde luchtbewonersin de tuinen of boom gaarden zoogenaamde vogelverschrikkers te plaatsen. Een paar stukken houtkruis lings aan elkaar bevestigdin een afgesleten jas gestoken enom de illusie te volmaken met een ouden hoed gedektmoeten dienen om de onnoozele musschen in den waan te brengen dat er eene geduchte macht op hen te loeren staat. Dat middel helpt soms en de musschen durven de kersen of jonge doperwtjes niet aan. In de politiek, waar men, even als in den oorlogop alle listen bedacht moet zijn om zijn doel te bereikenis dat gebruik van vogelverschrikkers niet onopgemerkt gebleven. Napoleon III wist de Franschen in bedwang te houden met de vrees voor het roode spook der sociaal-communistische revolutieen liet van tijd tot tijd zelfs eene geveinsde samenzweering tegen zijn persoon op touw zetten en door zijne politie ach terhalen om de vrees bjj het Fransche volk gaande te houden en zich zeiven als on misbaar te doen beschouwen. De „zoogenaamde" liberalen van- onzen tijd hebben dat voorbeeld nagevolgd, en als eerste en laatste middel om ter hunner gunst op de bevolkingen, en vooral op de kiezers te werkenhebben zij een kolossalen vogelverschikker te haat genomen in den persoon f of beter gezegd in het beeldvan een ultramontanismus dat de geheele wereld dreigt te verslindenals de liberalen niet daar waren om het te beletten. En de wereld die, als altijd, bedrogen wil wor den laat zich verschalken en kiest liberale kamerleden enzalleen uit vrees voor een ingebeelden vijand. Indien de meerderheid de kiezers in onze oud-hollandsche provin ciën liberalen afgevaardigden naar den Haag zendt, dan is dit alleen omdat de kiezers zich door de liberale bladen weder tot den ouden papenhaat van de zestiende eeuw hebben laten terugvoeren en niet meer op conservatieve candidaten durven stemmen, omdat men hun deze heeft afgeschilderd als „te heulen met Rome." Wanneer de republikeinen in Frankrijk bij de jongste verkiezingen in de meerderheid zijn geble ven dan hebben zij dit grootendeels te dan ken aan de behendige, maar weinige eer volle taktiek, om de uitoefenaars van het algemeen stemrecht in den waan te brengen dat eene zegepraal der conservatieven on vermijdelijk leiden zou tot eenen nieuwen oorlog ten behoeve vanultramon- taansehe belangen. Voor den oorlog zijn vele Franschen sedert 1870/71 bang gewor den; die onder hen dus aan de ultramon- taanschen vogelverschrikker geloof sloegen stemden natuurlijk voor de liberalen. Maar niet alleen de kiezers ook de ge kozene worden door dat middel in bedwang gehoudenen de nationaalliberale meer derheid in de Pruisische en de Duitsche kamersb. v. zouden von Bismarck al ras in, den steek latenwanneer hij die vrien den niet aan een lijntje hield door zijn AGITE MA NON AGITATE. Uitgever W. K UPPERS. Culturkampf. Eene opheffing, of eene ver zachting maar zelfs der Meiwettenis het schrikbeeld, waarmede hij hen voortdurend naar zjjne pijpen laat dansen. Dat ultramontaansche spook is dus een zeer nuttig ding voor alle liberale en an dere dwingelanden van onzen tjjder is maar een zaak jammer vandat het n. 1. den overgrooten hoop van al die „beschaaf de" en „verlichte" mannen van den voor uitgang op ééne lijn doet stellen met de onnoozele musschen die zich door een ou den hoed laten schrik aanjagen. K. W. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In Frankrijk is de crisis nog niet ten eindemaar wordt steeds erger. Alle sluiers zijn weggerukt; men ziet thans de brutale werkelijkheid. Het nieuwe Ministerie verscheen Zaterdag in de Senaat en in de Kamer en het deed zich kennen als een Ministerie van verzoe ning, een extra-parlementair Kabinet van overgangvan zakenverheven boven de partijen en bereid om, krachtens de con stitutie aan allen recht te doen. Onmiddellijk begon echter in de Kamer de aanval. De meerderheid van de Kamer van afgevaardigden ontving het Kabinet al dadelijk met een zoo scherp mogelijk ge stelde motie van wantrouwen. De minister Welche verdedigde het constitutioneele recht van een extra-parlementair Kabineten verzekerde op nieuwdat de Regeering slechts verzoening wil. 't Mocht niet baten Na een hartstochtelijke discussie werd een motie aangenomenwaarbij de Kamer ver klaart met het nieuwe Ministerie in geenerlei betrekking te willen treden en zijn orga nisatie te beschouwen als een schending van de rechten der Natie! Die motie werd aan genomen met 323 tegen 208 stemmen. Yolgens te Moniteur Universel heeft de Maarschalk over het gebeurde in de Kamer 't volgende gezegd„Ik had een wapen stilstand aan de partijen aangebodenwaar door wij tot een vredesverdrag konden komen. De Kamer heeft daarop met een heftige oorlogsverklaring geantwoordhet Hoofd van den Staat heeft die aangenomen. Elke verdere concessie ware thans een capitulatie de Kamer, mijn openingen verwerpende, heeft 't mij tot een door de waardigheid en de eed geboden plicht gemaakt, mijn post van strijd en van tegenstand weder in te nemen." Maar wat zal de Maarschalk doen? Zal hij de Kamer op nieuw ontbinden? Alsdan zullen de radicalen een Conventie formeeren en Frankrijk aan een burgeroorlog prijs geven. Zoo wil de Vraie France weten dat wanneer een tweede Kamerontbinding plaats heeft, de linkerzijde te Rijssel bijeen zal komen en zich van daar tegen de Regee ring des lands zal verzetten. De hiertoe noodige proclamatiën zijn of zullen op Bel gische drukkerijen besteld worden. Onder de redenen, waarom men juist Rijssel gekozen heeft, wordt deze genoemd, dat deze stad dicht bij de grenzen ligt. Als de beweging mislukte, konden de heer Gambetta en consorten (aanvoerders der revolutionnairen) spoedig het lijf in veilig heid brengen. Maar het arme bedrogene volk? Le Soleil vreest een coup d'état van de zijde der Bonapartisten. DE OORLOG. De jongste tijdingen van het oorlogstooneel zijn van weinig belang. De Russen zijn in het zuiden van Plewna werkzaam om bij een ver overing van die plaats het Turksche leger den terugtocht te beletten. Het weder is gunstig voor de operatiesmaar de nachten zijn zeer koud. Toen bij Gornje- Dubnik gevangen genomen Turken op weg naar Rusland te Puteneutusschen Simnitza en Fratesti, in den nacht van 13 November bivouakkeerdenbleek den volgenden ochtend dat vijf hunner waren doodgevroren. Offieieele rapporten uit Kars melden het volgende dd. 23 November. Het Turksche garnizoen bestond uit 32 batal jons infanterie2400 artilleristen en eene bri gade ongeregelde cavalorie; bohalve de in de hospitalen gevonden zieken en gewondenvio len den Russen 17,000 man gevangenen, onder welke 5 generaals en 800 officieren van lageren rang, in handen. Yan Russische zijde namen 39 bataljons aan do bestorming deel. Het ver lies der Russen bedroeg 1 generaal30 staf- en subalterne officieren en 469 soldaten ge sneuveld 43 officieren en 1790 soldaten gewond. Van den 25n wordt uit Bogot geseindGis teren-avond namen de vereenigde kolones van prins Alexander van Oldenburg en kolonel Lubowitzkyonder opperbevel van generaal Dandeville, de versterkte stad Etropol (nabij Prowatsch). De Turken vluchten in wanorde, door de dragonders vervolgd. De Politische Correspondenz verneemt uit Cottinjedat de Montenegrijnen in den nacht van den 24sten dezer het stadje Spizza en de haven van dien naam, benovens de dominee- rende forten Naj-Nehaj en Golobrdo verover den. Zij hebben thans, met uitzondering van de citadel van Antivari en Dulcigno, het ge heele gebied tot de Bojana bezet. De eerste opzichter van de bommongieterij in het laboral orium van het arsenaal te Wool wich, John Tonkïnis door don heer Krupp te Essen, voor tien jaren tot hoofdopzichter van de Kruppsche ijzergieterijen benoemd op een jaarlijksch salaris van 1000 pd. st. en een evenredige vergoeding van het pensioen, dat hij door het verlaten van de Britsche Staats dienst verliest. Een teekenaar en twee andere opzichters van het arsenaal Begeleiden hem, om insgelijks tegen flink honoraria een be trekking bij de groote geschutfabrielc te be- kleeden. Twee Engelsche regimenten zullennaar men verzekert, naar Malta vertrekken om de regimenten te vervangendie bevel hebben gekregen zich naar Indië te begeven. Het garnizoen van het eiland bedraagt thans 9000 man2000 man meer dan het gewone effectief. Het is een zeer gewoon verschijnsel, dat Europeanen, tengevolge van een korter of langer verblijf in heete luchtstrekennaar ons werelddeel tot herstel van gezondheid moeten terugkeeren. Thans doet zich echter oen voor beeld van het tegenovergestelde op. Dr. Schwein- furch de beroemdo reiziger in Afrika bevindt zich sedert Augustus dezes jaars te Berlijn maar zal eerstdaags naar Afrika terugkeeren, omdat hij het klimaat in zijn vaderland en vaderstad niet meer verdragen kan. In de papierfabriek Montfouras bij Centras is de machine gesprongen, terwijl al het werk volk aan den arbeid was. Een algemeene ver woesting had plaats. Zes werklieden werden vermist. Emile de Gerardin, de hoofdredacteur van de Francestelt voor Mac-Mahon eene som van f 1,800,000 francs aan te biedenop voor waarde dat hij dadelijk aftreedt. De Univers noodigt den heer de Gerardin uitdit voorstel persoonlijk aan den Maarschalk te gaan doen. Te St. Geniès, een kleine gemeente in den omtrek van Ntmes, kan men nog dagelijks een grijsaard zien wandelen die de veldtochten meêinaakte van 1789 van het Consulaat en van het Keizerrijk. Hij maakte deel uit van het expeditiecorps, dat in 1804 naar Rome vertrok, om den Paus naar Frankrijk te ge leiden bij gelegenheid van de Keizers-kroning van Napoleon I. Hij was toen 30 jaarzoodat hij thans den ouderdom heeft bereikt van 103 jaar. De „liberale" organisatie gaat, nu in den landevoort. Te Zierikzee heeft zich een „libe rale" kiesvoreenig'ing gevormd. 't Moot gezegd worden, dat de „liberalen" goed begrijpen, dat elk leger aanvoerders en leiders behoeft. En aanschouwt, tegenover die activiteithet kiesdistrict Haarlem, waar thans de kans voor de anti-radicalen schooner stond dan ooit: slechts verspreide trommelslagers der anti-radicalen, hier en daar, maar de vele kiesvereeni- gingon allen „liberaal"! {Dagblad.) De Tijd schreef gisteren een hoogst belang rijk artikel, waaraan wij haastig onze volle adhaesie willen schenken. Hij wil thansdat men overga tot het vor men van een Centrum in het Nederlandsch Parlement." Reeds voor eenige jaren hebben wij dat plan verdedigd, maar werden, helaas, door onze hooggewaardeerde confraters in de Katholieke pers niet gesteund, tenzij in het Venloosch Weekbladofschoon de algemeene overtuiging in die dagen zich overigens zoo sterk uitsprak dat onze Katholieke afgevaardigden laat het zijn met eenigen weerzin een begin van uitvoering aan het plan gaven. Hot bleef bij dat beginmoge mem nu het plan op nieuw aanvatten en doorzetten wij steunen het met de innigste overtuiging, al meenen wijdat de Centrumsformatie vroegor onder veel gunstiger omstandigheden had kun nen plaats vinden. (Maasbode.) Tilburg, 26 November. Bij een onder zoek door de politie te Tilburg is gebleken, dat het fust jenever, waarvan wij in een vo rig nummer melding maakte, niet was leeg gestolen, maar tengevolge van een lek was lediggeloopen. Amsterdam, 26 November. De directeur Busbroelc, van het dienstbodenkantoor alhier, tegen wien een bevel van gevangenneming was verleend, is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. In de vorige week stond voor de arrondis- sements-rechtbank alhier terecht de moeder, die voor eenigen tijd nadat zij uit broodgebrek haar kind had te vondeling gelegd, aan het bestcdelingenhu's aldaar het kwam aanvragen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1