NIEUWE No. 85. Zondag 2 December 1877, 2* Jaargang, Een moordaanslag. BÏÏ1 TUNL AN PT Engeland. Duitschland. 1AA11EI8MI (ÜIR1VT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijks Hummers 75 Cents. 90 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In Leheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdag, vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. Donderdag 16 November nam het vree- selijk drama te Berlijn een aanvang. Een langmager manmet een blonden stoppelbaard steeg uit den treinkeek voor zichtig rond, nam een huurrijtuig en reed naar een hotel. Met bliksemende oogen sloop een half dozijn bewegelijke gestalten hem achterna en twee hunner volgden in eene vigilant het rijtuig des vreemdelings vatten toen post voor het hotel tot de vreem deling er weer uitkwam en volgden stap voor stap. En zij hadden werkelijk reden daartoe want de lange magere man met den blon den stoppelbaard was de pen weigert haar dienst hij was een sluipmoordenaar en niet slechts een enkelemaar een dub bele sluipmoordenaardie zoowel den Keizer als prins von Bismarck wilde ver moorden. Wel was bij zijne aankomst noch de Keizer noch von Bismarck te Berlijn en er was ook in het geheel geen uitzicht op, dat Berlijn in de eerstvolgende weken den Rijkskanselier terug zou zien; maar waarom zou de lange magere man toch evenwel beide offers niet dooden willen De politie wist het maar al te goedwant zij had |twee brieven te gelijk ontvangen waarin de verschrikkelijke aanslagen des moordenaars onthuld werdenja de eene brief was nog wel door eene dameshand geschreven. Wie kon dus nu nog twijfelen De booswicht heette von Lyskowski, hij was een Pool, hij was een ultramontaan alzoo hij was tot alles in staat Tot Zaterdag liet de politie den adellijken Pool en dollen ultramontaan onder haar opzicht in Berlijn rondloopen. Toen echter Zaterdag de Keizer aan het station van de voorstad Lehr terugkeerde, moest er ge handeld worden. Mijnheer Lyskowski werd gearresteerd en het station te Lehr door een aantal politie-agenten bezet en bewaakt. Middelerwijl werd de sluipmoordenaar nacht en dag in verhoor genomen; men vond een geladen revolver bij hem en hij be kende getrouw al zijne schandelijke moord plannen, zoodat de haren der ambtenaren over zulke snoodheid ten berge rezen. Hij beweerde de zoon te zijn van een bisschop en met de geestelijkheid te Rome in ver binding te staan. Opk een medeplichtige wist de politie machtig te worden. In het hotel waar de misdadiger zijn intrek ge nomen had, verscheen kort na zijne in hechtenisneming een verdacht persoon, die den hotelhouder trachtte uit te vorschen, hoe het met den moordenaar gegaan was. Eer hij er erg in hadwerd de nieuws gierige door geheime politie-agenten opge pakt en in triomf naar de Molkenmnrkt gesleurd. Doch nu werd de zaak belachelijk. De gearresteerde medeplichtige bleek niets meer dan een onschuldig dagblad-agent te zijn, die met nieuwtjes over den sluipmoorde naar eenige stuivers verdienen wilde. En toen een ambtenaar van de rechtbank nauw keurig den stoppelbaard van den dubbelen moordenaar bekeken had, riep hij: „Dien man heb ik toch meer gezienNa- eenig nadenken herinnert hij zich hem op eene photographie gezien te hebben, die hem door een zaakwaarnemer uit Schonlanke toegezonden was; het was het portret van diens secretaris, die met eenige duizenden mark op den loop' gegaan was. Toen kwam aan het licht, dat de gearresteerde niet v. Lyskowski, maar Lujowski heette, dat hij geen ultramontaanmaar een schelm en spitsboef van den eersten rang wasdat hij geene moordaanslagenmaar slechts schelmerijen in zijn schild voerde en dat de gansche geschiedenis van zijne moordplan nen eenvoudig verzonnen was om de politie om den tuin te leiden. Hij is reeds eenmaal door de Berlijnsche rechtbank tot eene meerjarige tuchthuisstraf veroordeeld. Men houdt het er nu algemeen voordat hij de brieven, waarin de politie gewaarschuwd werdzelf geschreven en verzonden heeft. Zoo is er dus van den gansehen aanslag dien de telegraaf de geheele wereld doör ruchtbaar gemaakt heeftniets overgebleven dan dat de hoogwijze heeren die met blin den ijverde schelmerij uitgevorschthebben danig gecompromitteerd zijn. Yeien zullen zich ergeren, dat de aan slag in blauwen nevel opgelost is, want zulk eene moordaffaire zou weer een# juist van pas geweest zijn om do moede zenu wen der Culturkcimpfer in beroering te brengen. Sedert meer dan twee jaren geen aanslag meerDat is stellig te minwant in het eerste jaar na het schot te Kissin gen hadden er nog vier aanslagen plaats, behalve die van Kullmann. De lichtgeloovigheidwaarmede men alweder het oor verleend heeft aan eene tastbare schelmerijtoont ons dat de moord aanslag-manie nog niet verdwenen is. De eerste sporen dezer zeldzame ziekte open baarden zich bij de inhechtenisneming van Emilius Westerwelle en deze eerste mis greep van de politie heeft eene fameuse overeenkomst met den laatsten. Ook toen was het eene Poolsch-clericale samenzweering, ook toen ontdekte men een moordwapen in den koffer van den verdachte. Echter ter wijl ditmaal de politie door een schelm in den val gelokt is, vergreep zij zich toen aan een doodonschuldig jongmensch, die slechts tot divies had„leven en laten leven" en die liever een flesch wijn knapte dan een geweer afschoot. Yat men kortelijk de tot nu toe beraamde moordaanslagen te zamen, zoo verkrijgt men het volgende lijstje 1. De pasgenoemde Westerwelle. 2. Kullmann. Deze schoot een pistool af en verwondde von Bismarck aan de hand, doch zjjn kogel heeft men nog niet gevon den. De poging om in hem een lid van eene Katholieke gezellen-vereeniging te vin den mislukte, en het gerecht bewees dat zijne misdaad in halven waanzin gepleegd hem wegens zijne jeugd nauwelijks toe te rekenen was. Prins von Bismarck had kort te voren Kullmann aan de rokspanden der centrumsleden gehangen, maar door deze rechtszitting werden de rokspanden weder vrij. 3. Zelcher schreef brieven uit „Pest" en gaf voor geboren te zijn in Rheinpreus- zen doch bij onderzoek was hij in Pest onbekend en ten overvloede bemerkte men dat het poststempel niet „Pest" maar „Bu dapest" isterwijl bovendien de echte „Reinpreuszen" zich steeds Rheinlander noemen. 4. Duchesne-Ponceles handwerksman te Seraingwil voor de kleinigheid van 60,000 francs von Bismarck dooden maar de Fran- sche aartsbisschop tot wien hij zich wendt, stuurt den brief op naar de Belgische regee ring, die de zaak onderzoekt, en den man onschuldig bevindt. 5. Dunin was de volgende, en men meende een echte „ultramontaansche moor denaar" want een vroegere bisschop heette ook Dunin. Na drie weken onderzoek werd hij echter stilletjes losgelaten. 6. Wiesinger had aan een provinciaal der Jezuïten voorgesteld voor een millioen von Bismarck te vermoorden. De provinci aal maakte de zaak bekend en nu verklaarde zich Wiesinger als te zijn een liberaal die de Jezuïten had compromitteeren willen om von Bismarck een voorwendsel te geven hen strenger te behandelen. Bij zijne gevan genneming had hij gezegd „waarom word ik gearresteerd, ik heb toch niet anders dan naar instructie gehandeld 7. Onze held Lujowski sluit de rijal thans voorloopig. Wie weet hoe spoedig de Duitsche politie nieuwe lauweren zal kun nen plukken BUITEN)LANDSCH OVERZICHT. In Frankrijk wordt de strijd steeds scherper en hevigerde crisis verergert en eene verzoening der partijen is jammerlijk mislukt. De geruchtendat aan den heer Dufaure de samenstelling van een nieuw Kabinet is opgedragen, werden door le Temps ten stelligste tegengesproken. De naar Parijs ontboden prefecten hebben naar aanleiding van de in den Minister raad gevoerde beraadslagingen allen bevel ontvangen om naar hun post terug te keeren. Generaal Leflo en markies de Yagué, ge zanten te St. Petersburg en te Weenen zijn uit Parijs naar hun post vertrokken. Ook de burggraaf de Gontaut-Birongezant te Ber lijn, die zich insgelijks te Parijs bevindt, zal spoedig weêr naar Berlijn vertrekken. De storm in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in Virginia (Amerika) groote landstreken onder water gezet. Plantages, spoorwegbruggen en telegraafleidingen heb ben groote schade geleden. Een gedeelte van Richmond werd overstroomd en aan huizen en landerijen in den omtrek dier plaats is groote schade berokkend. De groote Manchester-brug werd vernield. Op de Engelsche kust was de storm vreeselijk. Het aantal der tusschen Rawsgate en Deal gestrande schepen wordt op 30 geschathet verlies aan menschenlevens is zeer groot. De Belgische Minister van Financien heeft in de Kamer wetsontwerpen ingediend waarbij hij krediet vraagt voor 't maken van twee forten te Antwerpen en tot aan vulling van het geschut. Yolgens berichten uit Warschau, is de onveiligheid daar en ook op het platte land op schrikbare wijze toegenomen; zelfs op klaarlichten dag worden de vermetelste aanslagen, gepaard met berooving, moord en diefstalop de openbare straat gepleegd. DE OORLOG. De correspondent der Neue freie Presse klaagt over de schandelijke zorgeloosheid en nalatig heid der Russische intendance. Hij schrijft uit Bucharest dat de Russische soldaten letterlijk van honger en koude omkomen en de paarden van gebrek sterven. Ook de Correspondent van de Times schrijft dat de Turken binnen Plewna volgens zeggen van deserteurs weldra van alle lerensmiddelen ontbloot zullen zijn; anderen daarentegen verzekerendat er voldoende voor raad in de Depots ishoewel zij vaak in de meest voorgeschoven linies honger leden. Zoo de Russische intendance er niet met gunstiger uitslag dan tot dusverre in kan sla gen reservedepöts op te richten en mochten door slecht weder de wegen voor eenigen tijd onbruik baar worden, dan zal men het zonderlinge schouw spel zien van twee vijandige legers tegenover elkander, die beide aan hongersnood lijden. Servië speelt nog altijd de onschuldige, maar hoe ongunstiger de oorlogskansen voor de Turken beginnen te staandes te oorlogzuch- tiger houding neem het Servische leger aan. Dat het de Servische regeering met hare plannen om in den oorlog op te treden ernst iszou men vermoeden uit een bericht uit Belgradovolgens hetwelk al de in den vreem de verblijf houdende Serviërs onder de wa pens zijn geroepen. Het feitelijk begin der vijandelijkheden zal men op zijn vroegst tegen het einde der eer ste helft dezer maand kunnen verwachten. Prins Milan's Regeering wil zich aan geene avontuurlijke ondernemingen wagen en eerst te velde trekken, als zij de zekerheid heeft, dat zij, zooals de Neue freie Presse met ge paste minachting zegt, de rol vervullen kan van den ezel, die den stervenden leeuw den laatsten schop geeft. The Daily Telegraph schrijft: Kars is door een Pacha, die zich door russisch goud liet omkoopen, verraderlijk aan de Russen over geleverd. The Times meldt, dat de wissels van de sedert 1812 te Londen gevestigde firma in granen „Richard Harper and Sons" met pro test teruggekomen zijn. Lord Derby heeft aan eene deputatiedie bij hem kwam om een woord te spreken ten gun ste van de bescherming der Engelsche belan gen, verklaard dat er geen enkele reden be stond om van de onzijdigheidspolitiek af te wijken. Constantinopel was nog niet in gevaar en Suez wordt niet bedreigd. Engeland zal zijne bemiddeling aanbiedenals het meent dat het geschikte oogenblik daarvoor gekomen is. De Leipziger Huisvrouwen-vereeniging is met een partij gerookt vleesch, die zij uit Brunswijk had ontboden bedrogen geworden Blijkens eene officieele bekendmaking zijn reeds 134 personen na het gebruik van dat vleesch door trichinenziekte aangetast en zijn reeds twee personen overleden. Volgens een uitgevaardigde instructie van den Duitschen postmeester-generaal zal de telephon (Fernsprecher.) bij den telegraafdienst gebruikt kunnen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1