N I E U W E No. 84. Donderdag 6 December 1877, 2e Jaargang. BUITENLAND. Uitgever W. KUPPEES. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. 75 Cents MXJill •*T5K.M< C9VKAIT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummer» Dit blad verschijnt twee maal per weok. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Van 16 regels Elke regel meer 30 Cents, 5 AGITE MA NON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdag» vóór 12 uur 's middags ingewacht. De belangrijkste berichten van het oorlogs- tooneel zijn dat onder het Russische leger voor Plewna onder de Finsche garde-regimenten typhus en bloed-dysenterie epidemisch heer- schen. Deze regimenten staan te Telisch en te Dolnji- en Gornji- Dubnik en maken dus een deel uit van het insluitingsleger voor Plewna, zoodat ook de andere Russische korpsen daar ter plaatse allicht aan een uitbreiding der vreeselijke epidemiën blootstaan. Gevochten wordt er weinig daar regen en sneeuw de operaties zoowel in Europa als in Azië belemmeren. En cavaleriegevecht had den 22 November bij Kara-Derbent plaats. Ten einde de aandacht der Turksche bezet van Orhanie van den voorgenomen aanval op Prawetz af te leidenwerd een cavalerie-deta- chementuit bereden grenadiers en dragonders der garde met eene batterij rijdende artillerie bestaande, uit Wratza gezonden, om uit het noordwesten tegen Orhanie te demonstreeren. Dit detachement werd in twee afdeelingea ge- splits en eene dezer afdeelingen werd bijna geheel vernietigd. Het geschut moest in den afgrond geworpen worden, opdat niet de Cir- cassiers 't zouden buitmaken; 2 stukken wer den echter door dezen veroverd, nadat debe- dieningmanschappen allen neergesabeld waren; van de 12 officieren dezer afdeeling bleven slechts 2 in leven, en van 150 man cavalerie werden 69 buiten gevecht gesteld, „De te Orhanie zijnde Turkschen troepen konden, door dit detachement afgeleid, den Turken in de positie van Prawetz niet te hulp komen." Zes Turksche oorlogschepen hebben zich aan de Albaneesche kust vertoond. De Montene- grijnen hebben het ontschepen der Turksche troepen belet. De Polit. Corr. vernam uit Belgrado dat vorst Milan een toespraak hield tot de uitmar- cheerende troepen. Hij gaf hun stellig uitzicht op een beteren afloop van den aanstaanden veldtochtwelke thans weder doch met betere uitrusting en geholpen door machtige bond- genooten ophanden was. De minister Ristic zal een ontvangen Brit- sche nota waarin het deelnemen aan den oor log ontraden wordt onbeantwoord laten. Servië zal zich den 11e dezer onafhankelijk verklaren en den volgenden dag actief tegen Turkije optreden. De journalisten van Londen gaven Zaterdag ter eere van den oorlogscorrespondent van the Daily Newshun collega Archibald-Forbes, vóór zijn terugkeer naar Bulgarije, een diner, waaraan o. a. aanzaten de hertog van Suther land, lord Houghton, generaal lord Mark Kerr en andere personen van aanzien. In Frankrijk i* geenerlei verandering in den toestand gekomen; de stemming is ge drukt als de atmosplieer vóór een onweder. Maarschalk Mac-Mahon heeft den heer Pou- yer-Quertier de betrekking van ambassadeur bij het Berlijnsche Hof aangeboden, hij heeft verzocht zich eenige dagen te mogen bedenken. Volgens een schrijven in de Univers heeft de H. Vader dezer dagen, ofschoon te bed liggende, audientiën verleend en zijne gewone Werkzaamheden verricht. Op één dag ontving Z. H. een bezoek van 16 kardmalen. Uit Elberfeld wordt gemeld, dat de direc teur der contróle en de directeur van het per sonenvervoer van den Birgiscli-Markischen spoorweg wegens verduistering van gelden zijn gearresteerd. Te Posen is Zaterdag overleden advocaat Dockhorn, die wegens zijn verdediging van graaf Harry yon Arnim en wegens het ver dedigen van Mgr. Brinkmann, bisschop van Munster, groote beroemdheid had verworven. Prins von Bismarck wordt tegen Kerstmis te Berlijn verwacht. Het paleis-Radziwill wordt op schitterende wijze voor hem in gereedheid gebracht. Vrydag jl. was Dr. Rudolf Meyer voor het Gerechtshof van Berlijn gedaagd wegens zijne brochure „Politieke Gründer of de verdorven heid in Duitschlandwaarin hijnaar het heette, Von Bismarck, de ministers van finan ciën en van eeredienst beleedigd had. Hij is echter niet verschenen en door het gerechtshof bij verstek veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. De uitgever van de Gelderlander, is eergiste ren voor den rechter gedaagd, om inlichtingen te geven omtrent den schrijver van een arti kel over de St. Agatha-zakenvoorkomende in dat blad op dato 9 November jl. Het blad verneemt dat de vervolging geschiedt namens den Staat der Nederlanden, en belooft zijne lezers op de hoogte te zullen houden over deze belangrijke zaak. Macht is recht schijnt men in practijk te gaan brengenwant Donderdag jl. heeft reeds de eerste aanwijzing plaats gehad van den verkoop der kloostergoederen te St. Agatha. Het beste gedeelte van het te koop geboden stond echter een paar meter diep onder water zoodat de aanwijzers zich tot de weinige op- gekomenen moesten bepalen met de opmerking: ginds mijne heeren, liggen de perceelen. Den daarop volgenden dag (Vrjjdag) werden de zandgronden, eiken en beukenhout, dat f 100 a f 150 per hectare waard is en nog maar al leen voor de bewoners der streek, die echter geen lust schijnen te hebben om hunne han den of liever hun geweten vuil te maken aan ongeoorloofden aankoop van kerkelijke goede ren. Den derden dag (Zaterdag) werd Klein Linden en Mook aangewezenook het laatste stond diep onder water. Hoe druk men ook geadverteerd heeft, er was nauwelijks een half dozijn menschen op gekomen nl. 1. de heer W. Startzredacteur van een liberale courant te Cleef, met twee Pruisische boeren; hij kwam vermoedelijk als verslaggever; 2. de heer Gille Heringa, de bekende candidaat uit Delft; deze-kwam waar schijnlijk uit nieuwsgierigheidhij had althans naar het scheen, geen zin om land te koopen; 3. de heer v. d. Wedden, rentmeester te Nij megen en 4. de heer Hiebendaalopzichter te Hees. Catalogussen waren er nog niet; deze had men uit 's Hage nog niet afgezonden. De aanvang van het treurspel is dus vrij erbar melijk afgeloopen. De stuurman op de stoomboot, wiens roet op den 23sten November jl. bij de Span- jaarsbrug te Leiden werd afgewrongenis overleden. Te Pingjum is heden een boerderijbe woond door den landbouwer Bijlsma, verbrand, met 26 stuks vee en twee paarden. Als oor- Zaak vermoedt men onvoorzichtigheid met licht in de schuur. Een Haagsche nachtwacht Wouter de K. geheetentevens ambulant koopman in boonekampbitteris sedert 8 dagen vermist. In de maand November zijn 169 vreem delingen zonder middel van bestaan over de grenzen gezet. Dat een notaris zich nooit eens in zijn zaken vergist zoo schrijft een correspon dent jder Arnh. Ct. kan men redelijkerwij ze niet vorderendwalen is menschelijken zal dat eeuwig blijven. Ik deel dan ook vol strekt niet in de algemeene verontwaardiging over een vergissing, dezer dagen door een Haagsch notaris begaan. Een hooggeplaatst persoon, moot ge weten, had aan een Maat schappij die het stoffelijk welzijn barer le den beoogt, 100,000 ten geschenke gegeven. De notarisvrien men het opmaken van de acte van schenking opdroeg, had gezegd dat hij alles zeer goedkoop zou weten te bezorgen zoodat de geheele zaak der Maatschappij niet meer kosten zou dan ƒ100. Het Bestuur wreef zich de handen; maar eenige maanden nadat de acte was gepasseerdontving het van den ambtenaar van de registratie de kennisgeving, dat het recht (6n boete?) ƒ28,000 bedroeg. Tableau! Groote verontwaardiging bij de be langhebbenden tegen den notaris; en toch wa ren alleen zij de schuldigen. Zij hadden dezen ambtsbedienaar voor onfeilbaar gehouden. De Maatschappij van Landontginning te Apeldoorn is in staat van faillissement ver klaard. Om een staaltje te gevendat op zekere bruiloften nog al veel volk in de vreugde deel neemt en er ook wat verorberd wordt, diene het volgendeOnlangs werd op een der ge huchten bij Venraij een huwelijk eener jonge weduwe met veel belangstelling gevierd fami lie en buren snelden ten welvoorzienen feest- disch, waarvoor "dan ook bij zulke gelegenhe den goed wordt gezorgd. Niet minder dan 7 vette schapen, geschat op 250 pond, 2 wel doorvoede kalveren van circa 300 pond, 6 enorme hammen, een gansche kar geladen met tarwe- en rogge mikbeneven» eene copieuse hoeveelheid rij stenbrij en andere mondbehoef ten hadden het zwaar te verduren en vonden zulke grage magen, dat de 110 gasten van den derden avond niet veel meer aan de bot ten der hammen te peuzelen hadden. - In de maand November 1877 zijn ge schut: Noordzeesluizen: naar zee, 92 schepen inhoudende 42,284 tonnen. Uit zee105 sche pen, inhoudende 47,140 tonnen. Oranjesluizen: 6,345 schepen, houtvlotten als schepen in re kening gebracht. In de werkplaats van den Rijnspoorweg te Utrecht is jl. Zaterdag-nacht een kistje, waarin het boetgeld der werklieden werd be waard, opengebroken en van zijn inhoud be roofd. De zaak is in handen der politie. Naar men zegt, zou de schuldige reeds ontdekt zijn en bekend hebben. Hom was gedurende den nacht de bewaking der eigendommen van de Maatschappij opgedragenin welke betrekking hij reeds geruimen tijd werkzaam was. Als een zeldzaamheid wordt uit Deventer medegedeeld, dat door het zachte weder, tuin- boonen die hier en daar op het veld zijn blij- ygjj liggen in vollen bloei staan. De planten zijn zoo krachtig als in het midden van den zomer. Uit een der bureaux van de Rhijnspoor- weg-Maatschappijte Utrecht digt bij het station, is door middel van braak ongeveer 400 aan bank- en muntpapier ontvreemd: De vermoedelijke dader is reeds door de politie gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Op de werf Concordia van de heeren Meursing en Huygens, ta Amsterdam, is Za terdag de kiel gelegd van de Willem Barendsz, bestemd voor de reis naar de Noordpoolzee. Te Amsterdam heeft een man een vrouw met een mes een belangrijke verwonding aan den arm toegebracht. De vrouw is bloedende naar het gasthuis en de dader naar het politie bureau gebracht. Daar bleekdat hij nog een maand celstraf te goed had, ter zake van rebellie. In de Kerkstraat te Amsterdam tusschen de Leidsche- en de Spiegelstraat was reeds sedert Donderdag een huis gesloten en werd de bewoner niet gezien. Zaterdag werd de deur in tegenwoordigheid der politie geopend en de man dood onder aan den trap gevonden; hij is dus waarschijnlijk reeds Woensdag-avond van den trap gevallen en aan de gevolgen van dien val overleden. De Libertédeelt het volgend feit me de, dat niet te Napels of Avallon, maar te Bern in het „geliberaliseerde" Zwitserland ge beurd is. Een klein meisje, dat door hare ou ders op eene onmenschelijke wijze gekastijd was, werd door den vader naar de openbare school teruggebracht met verzoek aan de on derwijzeres haar voorbeeldig te straffen. Deze deed zich geen tweemaal bidden en sloot het meisje in een kelder op, waar zij den gehee- len nacht moest doorbrengen. Den volgenden morgen vroegen de scholieren naar het kind en toen zijna de noodige inlichtingen ont vangen te hebben, in den kelder gingen zienf kwamen zij er verschrikt uit roepende: Röse- lie is todt(Rosali is doodDe arme kleine was inderdaad van koude en schrik overleden. Dit verhaal uit de „Liberté" is nog door geen enkel liberaal blad overgenomen. De onderwij zeres was ook geen schoolzuster! De eergisteren te Amsterdam gehouden verpachting van schut-, brug- en veergelden aldaar heeft een bedrag van ƒ27,470 opgele verd, tegen 22,000 bij de vorige verpach ting. De weduwe van de op de Yondelkade te Amsterdam onder vermoeden van vergif tiging overleden gepensioneerden Oost-indischen officier de Geer Boers blijft nog steeds in hech tenis. Onderscheidene bezwarende omstandighe den zijn aan den dag gekomen, al is het resultaat, waartoe de met het onderzoek der ingewanden en van het overschot van den wijn belaste deskundigen zijn gekomen, niet van dien aard dat met zekerheid tot vergiftiging kan worden geconcludeerd. Zitting van 29 November 1877. 1. P A v B te Haarlem. Ie moedw. mish. 2e op zettelijke verbreking van afsluiting 3e verzet. 4e beleed, met woorden bed. beambte in functie, 5e het toebrengen van schade aan eens anders roerend goed, bij verstek 3 maanden cell. gev. straf, 2 geld boeten van f 8, eene geldboete van f 25, met sub. cell. gev. straf van een dag voor elke boete en in de kosten met vrijspraak van het meerdere hem bij sub. 5 ten laste gelegde. 2. C D en M 11 beiden te Beverwijk- Appél aan het Kantongerecht te Haarlem (jachtovertreding) Het vonnis a quo vernietigd, en ieder veroor deeld tot f 6 en f 1 boete met sub. gev. straf van een dag voor elke boete, beiden solidair in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen en ontslagen van rechtsvervol ging voor het meerder ten laste gelegde dan al» bewezen is aangenomen. 3. N N te Oude Wetering, diefstal in eene her berg, eene m. cell. gev. straf en in de kosten. 4. J B te IJmuiden. moedw. mish. 2 boeten ieder van f 8 met sub. gev. van 3 dagen voor iedere boete, in de kosten. 5. J D te Haarlemmermeer, moedw. mish. f3 boete of een dag sub. gev. straf en in de kosten, met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. 6- J H te Zandpoort, verzet tegen een bed. beambte in functie vijftien dagen cell. gev. straf en in de kosten. 7. K S te Zaandam, moedw. mish. drie dagen cell, gev. straf en in de kosten. 8. J B te Zaandam, diefstal drie maanden cell. gev. straf en in de kosten. 9. J B te Nibbixwoude. ïttoedw. verwonding vijf tien dagen cell. gev. stral' f 8 boete of een da" sub. cell. gev. straf en in de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1