~B~LNN E N LAN D. Laatste Berichten. Haarlemmerliede en. Spaarnwou- de, 6 Dec. In zijne gisteren gehouden ver gadering heeft de Raad besloten, pogingen aan te wenden ter verkrijging van een stuk grond aan den Hoofdweg in den Houtrakpolder ten einde daarop eene hulpschool te kunnen plaatsen. Het zal dus van de geneigdheid der grondeigenaren afhangenof dit besluit spoe dig kan worden ten uitvoer gelegd. Tevens werden de noodige gelden aangewezen tot aanstelling van een derden veldwachter, welke gestationeerd zal worden in de onmiddellijke nabijheid van genoemden poldor. GEMENGD NIEUWS. bewoner van den ÏT.-O.-Buitensingel te 's itage die 't briefje eenige dagen te voren van een armen drommel voor één gulden had gekocht. STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. getrokkenzoodat zij met liot hoofd naar he mden in do lucht zweefde en zoo lang in dien toestand gelaten, tot zij, van pijn bijna zin neloos geworden, alles toegaf wat haar pijni- gers weten wilden. In hare smart, had zij ook den naam van eene andere boerin genoemd en dit was voldoende 0111 ook deze evenzoo te doen mishandelen. De Vereeniging voor Lijkverbranding heeft weder eens van zich. doen hooren. In adressen aan Z. M. den KoDing en aan de Twee de Kamer heeft zij nl. wereldkundig gemaakt, „dat vele hoe vele?) ingezetenen van Neder land het verbranden eene voegzamer (NB!) en veiliger wijze van lijkbehandeling achten dan het begraven"; redenen waarom men een ver andering vraagt in de wet, die „in strijd is met de billijkheid". (Dagblad.) Dordrecht. 6 December. Een knaapje van 5 jaren heeft door het omvallen van een petroleumlamp zeer ernstige brandwonden be komen. Aan een tafel gezeten waarop die lamp stond, had het kind 't ongeluk tegen de tafel te stooten, tengevolge waarvan de lamp omviel. Daar de olie zich over het hoofd en de arme van het kind uitstortten en onmid dellijk ontvlamde, was het spoedig op die plaatsen met brandwonden bedekt. Ook de moeder moet, bij haar pogingen om de vlam te blussen nog enkele kwetsuren hebben be komen. 'S HagC 6 December. In de wachtkamer 3e klasse van het Station van den Holland- schen Spoorweg alhier werd gisteren-avond een man betrapt, die bezig was de geldlade van het buffet te ledigen. Men had medelijden met den man en liet hem loopen, doch die goed heid beloonde hij met een pakje van het be stelbureau mede te nemen. Men bemerkte even wel ook dezen diefstal, en was ditmaal zoo vrij den dader aan de politie over te leveren. Delft 6 December. Gisteren-avond om streeks ll1/» uur, brak een felle brand uit in hst St. Joris Gasthuis, waar een 300 tal krankzinnigen worden verpleegd. Gelukkig be paalde zich het vuur tot een nevengebouw ingericht tot het drogen van de wasch en door een hoogen muur van het hoofdgebouw ge scheiden. Dat nevengebouw is geheel en al uitgebrand. Omstreeks 127, uur was alle ge vaar voor de omliggenden perceeien geweken. Een der bedienden, die in het brandende ge deelte lag te slapen, werd met moeite gered en had zijn behoud aan de tegenwoordigheid van geest van den huismeester van het ge sticht te danken. Pernis7 December. De heer de R.wo nende onder deze gemeente, kwam gisteren tot de treurige ontdekkingdat zijne brand kast, inhoudende een waarde van p. m. on geveer f 100,000, geheel was leèg gestolen. Men heeft geenerlei vermoeden wie de dader kan zijn. De diefstal is gepleegd tusschen Maan dag en Donderdag. Katwijk, 8 December. Op een na zijn de bomschuiten teruggekeerd van de haringvis- scherij om niet meer uit te zeilen. Eenigo schuiten hadden in den laatsten tijd mot zware stormen te kampen. Naar gewoonte wordt nu de vloot op strand gehaald en houdt het scheeps volk rusttijd tot na Nieuwjaar, wanneer de schuiten weer achtereenvolgens zeilvaardig wor den gemaakt voor de kustvisscherij. Gameren, 6 December. Een droevig on geval had heden alhier plaats. - - Twee land bouwers op een kar van Bommel komende namen eene jongedochter in hun voertuig op. Waarschijnlijk doordien bij het over stappen naar de rijbank de leidsels verward geraakten, ging het paard door, De drie per sonen werden van de kar geworpeneen der landbouwers bleef op de plaats dood, de an dere ligt zwaar gekneusd en de jongedochter verkeert in zeer gevaarlijken toestand. Een jong soldaat (milicien) in garnizoen te Leeuwarden, is Maandag-ochtend dood op zijn bed gevonden, tengevolge van het over matig gobruik van storkon drank. Hij moet 's avonds te voren met andere makkers zijn uit geweestdie 't er op hadden gezethem eens dronken te maken zonder dat zij over de gevolgen hadden nagedacht. De weduwe van den gepensioneerden of ficier van het Ned. Ind. legerDe Geer-Boors, is uit het voorarrest ontslagen en op vrije voe ten gesteld. Te Delft is door de politie gearresteerd zekere A. S. gesignaleerd in 't algemeen po litieblad van den 30 November 11. en tegen wien rechtsingang was verleend, met bevel tot gevangenneming, ter zake van misbruik van vertrouwen. Bij Andel is de veerman en zijn 16 pas sagiers door het omslaan van de boot te water geraakt. Zij kwamen met den schrik en een nat pak vrij. Donderdag werd te Stuhlweissenburg in Oostenrijk een jeugdig koopman begraven Moritz Guthardt geheeten, die overleden was aan kanker in de tong. Zooals 99 van de 100, had de ongelukkige de gewoonte om de kleef stof' aan zijn enveloppen mot den mond te be vochtigen, in plaats van met den vinger. Een paar maanden geleden kreeg hij daarbij een, naar hij meende, zeer onbeteekenend wondje aan de tong, dat evenwel spoedig zoodanig verergerde, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Het was te laat en na een hevig lij den bezweek hij ten laatste aan den kanker. Hoeveel dergelijke ongevallen zullen er nog vermeld moeten wordenvoordat wij ons het vieze belikken van postzegels en couverten af wennen? vraagt de Pr. Nbr. Ct, De vermoedelijke moordenares van het pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, dat eenigen tijd geleden werd gevonden in een vijver onder de gemeente Wateringen, is in handen van de justitie. Zij is ongehuwd en ongeveer 21 jaren oud. Een goudsmid te 's Hertogenbosch heeft zich buiten de St. Janspoort aldaar, door een pistoolschot van het leven beroofd. Te Rotterdam is in de rivier de Maas aan de Boompjes, opgevischt het lijk vqn zekeren Zdie sedert eenigen tijd was vermist. Uit Noord wijk aan Zee wordt gemeld, dat de stormendie de laatste dagen gewoed hebbenook een offer uit die gemeente hebben geëischt. De logger rHet Noorden1'1van Vlaar- dingenkomende van de haringvangststrandde aan den Hoek van Holland. De bemanning trachtte toen met de sloep de kust te bereiken de boot sloeg echter om en allen vonden hun graf in de golven. Een man, die aan den drank verslaafd was, is bij Emmen in de Lutterhoofdwijk ge raakt en daarin omgekomen. Verleden week viel al spelende in de keuken bij de heer J. T. te Venlo een twee jarige lieveling in een kuip kokend water en brandde zich zoo erg dat hij na een paar dagen lijdens aan de gevolgen bezweek. Onlangs kreeg een mandie zijnein de kraaminrichting in het Binnengasthuis te Amsterdam verblijfhoudende vrouw bezocht twist met haar en verwondde haar met een scherp werktuig in den hals. De bedoelde vrouw is heden (Woensdag) nacht overleden. De man bevindt zich in hechtenis. Een Franschman heeft patent genomen voor drukletters van hardglas. Men zegt dat zij zeer doelmatig zijn en geen nadeelen ople veren, terwijl zij natuurlijk veel goedkooper zijn dan de looden letters en niet afslijten. Een koopman in groenten had zijn kar, die o. a. ook ijzeren maten bevatteonbeheerd laten staan op do Prinsengracht te Amsterdam voor het Paleis van Justitie. Hij deed even een boodschapkeerde terug en de kar met den inhoud was spoorloos verdwenen. Het vervoer over den Hollandschen IJze ren Spoorweg hoeft gedurende de maand No vember 1877 opgebracht aan reizigers f 167,140, aan goederen 62,827op den Ooster-Spoor- weg aan reizigers f 42,214, aan goederen 24,768. Over eorstgenoemden weg zijn gedu rende de eerste elf maanden van het loopende jaar 2,440,817 reizigers vervoerd; over laatst genoemden 622,419. Henry de Tourvilleverleden jaar in Oostenrijk ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van zijne vrouw, die hij op eene wandeling in Tirol van de rotsen geworpen had (hij beweerde, dat zij bij ongeluk in den af grond was gestort), heeft thans van den Keizer gratie verkregennadat zijn beroep in cassatie onlangs afgewezen was. Zijne straf is nu ver anderd in 18 jaren dwangarbeid, te ondergaan in de vesting Gradiska. Een 20e gedeelte van de f 50,000 uit onze Staatsloterij is ten deel gevallen aan een Wij lezen in de N. Veend. Ct.: Volgens een schrijven van den heer Potkemper aan een der belanghebbenden, zal het proces in zake de erfenis van Teijler van der Hulst met Fe bruari een aanvang nemen. De directeuren in Haarlem zullen dan gesommeerd worden om te genover de familie rekening en verantwoording te doen van het door hen beheerd wordende kapitaal. Bij gebreke zullen zij voor de recht bank worden gedaagd en zal alsdan de zaak haar gerechtelijken loop hebben. Haarlem, De gehouden jaarlijksche turf- collecte der Evangelisch Luthersehe gemeente heeft opgebracht f 644,20. In het begin dezer week is bij den hor logemaker Voet in de Groote Houtstraat des avonds een ruit ingestooten en een zilveren cylinder-horloge gestolen. De politie heeft den inbreker met het ontvreemde horloge aan het station van den spoorweg gearresteerd op het oogenblik, dat hij naar Leiden wilde ver trekken. De dief heeft reeds vroeger drie jaren wegens diefstal en valschheid in geschrift getucht. Door het provinciaal bestuur van Noord- IIolland is aanbesteed het leveren van 1405,632 M blauwe hardsteen op het terrein voor het te Amsterdam te bouwen Rijksmuseum. Daarvoor waren de minste inschrijvers de heeren Lores Goffin Comp, te Luik voor ƒ127,698. Door de Arrondissements-Rechtbank al hier is aan den deurwaarder bij het Kantonge recht te Haarlemmermeer J. Corts op zijn ver zoek een eervol ontslag verleend met ingang van 1 December 1877. Door den Heer Mr. A. Kist alhier werd ter terechtzitting dezer Rechtbank van den 4en December jl. den eed afgelegd als plaatsver vangend kantonrechter alhier. Ll Vrijdag-avond is door den agent van politie Engelenberg alhier op heeterdaad be trapt op diefstal van geld uit de toonbankla de bij den winkelier K.in de Barteljoristraat een 16 jarigen jongen, genaamd v. B. die vroeger meermalen wegens diefstal heeft ge tucht. Hij is naar het huis van arrest over gebracht. Door de politie alhier is Proces verbaal opgemaakt tegen negen jeugdige knapen van 8 tot 13 jaar, die tarwe hadden ontvreemd uit zakken liggende op den wal aan het Spaarne. Om den diefstal te plegen had een hunner met een mes een zak opengesneden. Volgens analysen van den heer A. J. van Eyndhoventechnoloog, van gemeente wege met het onderzoek van het lichtgas al hier belast, bedroeg den 21sten November het zwavelgehalte na correctien voor barome ter en thermometer 0,5183 gram op den kub. meter. De werkelijke lichtsterkte in Novem ber, berekend op normaal gobruik van gas en kaarsenbedroeg als gemiddeld resultaat uit 10 proefnemingen, na reductie op 760 mM. en 15" Celsius, 141,5 liter gas 15,51 spermaceti proefkaarsen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie waarbij de uitgifte wordt aangekondigd van f 100,000 kapitaal, in 400 Aandeelenelk van f 250.van de Haarlemsche Tramway-Maat- schappij. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. S Horeman en J M Kloos; G J de Grijff en C v. Cittert; W M v. Leeuwen en M Slotenmaker. Getrouwd. M C de Waal en T J M de WaalH W Kooij en G Schouevville. Bevallen. E Bouwer geb. Walbrink, z. A P Bertram geb. Schelte, z. E Fortgens geb v. Seters, z. J C Heerens geb. v. Dijk, d.M A H Andriks geb. Pleumeeker3, d. AC Porre geb. Pardon, d. G Heins gob. v. d. Landed. J Iluijg geb. Ne- dtrkoorn, d. A Nieuwveen geb' Mol, d. K Bakker geb. de Keizer, z. C Wijnands geb Bou- man, d. E Jacobs geb. Sehornagel, d. MAL Handgraaf geb. Hegemanu, d. A v. Maaswinkel geb. de Jong, z.-JM Swaalfgeb. v. Hamwijk, z. G Scholte geb. Majoord. A Busking geb. Kees, d. H M de Haan geb. v. Geffen, z. A H Boon geb. v. Gasteren, z. A Comaijta geb. Ziege- laar, d. A Backmann geb. v. Leeuwen, d. Overleden. A Vermeer 6 m. z. Kt. Hofstraat; M Cornet 17 m- d. N. GeldeloozepadM van der Laan 2 j. d. Barteljorisstraat; C Elfferg 30 j. vrouw van J T Stap, Kerkstraat; 1' Schabbing 1 m. z. KI. Houtstraat; D Prinsen 4 m. d. Lange Wijn gaardstraat; A H de Graaf 10 m. d. Lange Raamstraat; - P v. Staveren 1 m. z. ilurmejans- weg; M Wils 22 j. Echtg. v. J Wilhelmus, Spaarnwouderstraat; W Vinken 38 j. Echtg. v. J F Hoff, L. Boogaardstraat; D Lijnzaad Bj. z. Zijlstraat; W J Bertram 4 d. z. G. Houtstraat; W Heemskerk 3 j. d. Nieuwe Kruisstraat, Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een gouden oorknopEen zilveren militairen eereteeken; Een stalen oorbel; Een koperen broche waarop een bouquet; Een oude porte- monnaio met eenig geldEen vrouwenzak waarin eenig geld en een zakdoek; Een zwart luster boezelaar; Een zwart moiré dito; Een kin- ker boezelaar; Een gekleurde wollen boufante; Een witte zakdoek met vingerhoed en naaldenko ker; Een bril in étui; Een wollen hand schoen; Een kinder omslagdoek gestreept; Een pakje inhoudende een katoenen japon, twee borstrokken2 hemden en 2 onderbroekenEen aluminium potlood; "Een schooltasch; Een koperen horloge (kinder speelgoed); Ken ledige schrijfportefeuille; Een zweep; Een blikken trommeltje; Een knipmesje Een ijzeren ba- Ion Eene ring met 2 sleutelsen eenige losse sleutels. Voorts te bevragen: Een gouden ring met bronzensteenEen botervloot met 2 servetten; Een konijn, en een bonte manchet met zijde gevoerd. Alles op straat gevonden. Zitting van 6 December 1877. 1. C K zonder raste woonplaats bedelarij 14 dagen gevangenisstraf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 2. G K te Beverwijk, moedw. verwonding, zeren dagen cell. gev. straf c. e. 3. T F J te Aalsmeer, diefstal in dienstbaarheid vijftien dagen cell. gev. straf c. e. 4. D. D te Zandvoort. Ie bel. met woorden bed. beambte in functie, 2e mish. bed. beambte in functie vijftien dagen cell. ger. straf f 8 boete of een dag sub. cell. gev. straf c. e. 5. J V te Zaandam, onwillige verwonding (bij verstek) vijf dagen gev. straf c. e. 6. G S en P S beiden te Koog aan de Zaan. moedw. mish. de le 3 dagen cell. gev. straf de 2e vijf dagen cell. gev. straf en solidair in de koste1' 7. G V te Edam. bel. van een bed. beambte i functie (tweemaal) twee boeten van f8 of 3 dagen sub. gev. straf c. e. 8. M B zonder beroep en vaste woonplaats land- looperij drie maanden gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 9. T F zonder beroep en vaste woonplaats bede larij vijftien dagen gevangenisstraf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. KANTONGERECHT TE TT A A TtT.TVM" In de Zaken welke op 5 December jl. zijn behan deld is de uitspraak bepaald op 12 December a. s. ALMANAK DER WEEK. December, Wintermaand, 31 dagen. Zondag 9. 5e van den Advent. Van Imlioff wordt te Batavia gevangen genomen, 1740. Maandag 10. Van het octaaf. Leicester vertrekt 1588. Dinsdag 11. H. Damasus f 384. Von Sch.pern geeft de vesting Venlo aan de Bel gen over, 1830. Woensdag 12. Vastendag. Van het oktaaf H. Lam- bertus. Willem IGraaf van Nassau sterft, 1843. Donderdag 13. H. Lucia, Maagd en Mart, f 304 Vrijdag 14. Vastendag, Van het oktaaf, IL Patiens. Watervloeden in Zeeland Holland en Friesland, 1287. Zaterdag 15. Oktaafdag der Onbevlakte Ontvan genis. Slag bij Kesselsdorf, 1745. PARIJS, 7 December. Het nieuwe Ka binet schijnt een linker-centrum Ministerie te zullen worden. Het rechter-centrum wei gert er deel van uit te maken, maar het zal het ondersteunen. Van de meerderheid in den Senaat zal men alzoo zeker zijn. Er hebben thans gedachtewisselingen plaats om aan het Ministerie ook de meerderheid te verzekeren in de Kamer van afgevaar digden. Het besturend Comité der linker zijde heeft het verlangen te kennen gege ven om rechtstreeks te confereeren met Dufaure. KONSTANTINOPEL, 7 Dec. Suleiman- Pacha vestigde zijn hoofdkwartier te Elena. Eene divisie uit Osmanbazar deed een aan val op Kosrova, dat de Russen genood zaakt werden te ontruimen; zij trokken op Tirnowa terug. ERSAILLEb7 December. De heeren Léon Say en Teisserenc de Bort onder handelen op 't oogenblik met 4 gedele geerden van het repubükeinsche comité van achttien. Dufaure wacht het resultaat dezer bijeenkomst af Het is onjuist dat Leon Say in plaats van Dufaure als voorzitter van den Minis terraad zal optreden. Men verzekertdat de combinatiewelke de meeste kans van slagen heeft, deze is: Justitie: Dufaure, met den heer Jocon als secretaris van staat; Binnenlandsche» ZakenMarcère Financien: Léon Say; Buitenlandsche Zaken: St. Vallier of Laboulaye Onder wij sW addington Openbare Werken: Freycinet; Koophandel: Teisserenc de Bort; EeredienstBérenger. De Kamer vernietigde de verkiezing van Ricot en van Lure, waarna de zittino- gesloten werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3