N T E U W E No. 86. Donderdag 13 December 1877. 2ê Jaargang. B U1 T E IN L A NI). Engeland. Duitschland. Frankrijk. STEDELIJK NIEUWS. 75 Cents (OllRAIT. AB ONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Hummers Dit blad verschijnt twee maal per weok. In half formaat 'S VOENSDAbS ATOKDS. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cents. In gelieel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. Yan 16 r Elke regel meer5 Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPEES. DE OORLOG, Het belangrijkste bericht van het oorlogs- tooneel, dat Plewna is overgegeven en het Russisch-Rumeensehe leger de stad onder bevel I van vorst Karei bezet heeft, wordt bevestigd. Te St. Petersburg is deze overwinning ge vierd met ovatiën, hoera's en het zingen van nationale liederen. De stad was geïllumineerd. Het Turksche leger binnen Plewna was, volgens de laatste berichten 50,000 man sterk; al deze troepen zijn krijgsgevangen gemaakt. Door honger en koude gedwongen trachtte Osman-Pacha zich door den ijzeren gordel heen te slaan. Een hardnekkig gevecht, waarin Osman-Pacha zelf gewond werdnam in den ochtend ten 7V, uur een aanvang; de geheele Turksche armee wierp zich op het korps gre nadiers hij de linie van insluiting aan den linker Wid-oeveren trachtten om er doorheen te breken. Die aanval werd met de meeste energie verricht. Een gedeelte der Turksche troepen drong door de loopgraven der Russi sche batterijen, doch al hun pogingen om de grenadiers uit hunne positie te verdringen, bleven vruchteloos. Na een gevecht van vijf uren waren de Turken geslagen en omsingeld. De dappere verdediger van Plewna gaf zich toen over met zijne geheele armee. De verliezen aan dooden en gekwetsten zijn nog onbekend. Nu Plewna gevallen is, hebben de Serviërs weinig meer te vreezen, en deze helden zullen thans de vijandelijkheden beginnen. Horvatovic rukt aan 't hoofd van 36, Leschjanin van 27 en Nikolic van 21 bataljons tegen de Turken op. Nu de leeuw ter aarde ligt, komt het kleinere gedierte uit zijn schuilhoeken. Een te Edinburgh wonende schatrijke Ame- rikaansche dame miss Thomson, heeft de fantaisie zoover gedreven, om haar lievelings pony van een hoefbeslag van massief goud te laten voorzien. De Muzelmannen van Colombo (Ceylon) hebben 10,000 ropijen ter ondersteuning van zieke en gekwetste Turksche soldaten naar Konstantinopel gezonden. Eene depeche uit Victoria op van Couvers- eiland meldt, dat eene rijke goudmijn is ont dekt in het Cariboedistrict in Britseh-Columbia. Onder presidium van de Koningin wordt heden in het kasteel van Windsor een Minis terraad gehouden. Uit Brest wordt aan Lloyds de mare ge seind, dat een groote Engelsche stoomboot ter hoogte van Ouessan te gronde is gegaan. De naam van het schip is nog niet bekend. Aan de kust, digt bij Ouessan, zijn echter verscheiden pakketten met depêches, geadres seerd aan den Minister van Koloniën, opge- vischt, terwijl eenige booten met matrozen in open zee zijn gezien. Een Fransche stoomboot is tot redding van de schipbreukelingen afge zonden. Het stadje Remagen, in de Rijn-provincie, is door een hevigen brand geteisterd waarbij tien huizen en vijftien schuren in de asch werden gelegd. De Berlijnsche Correspondent van de Karls- ruher Zeitunydie niet in Bismarcks, maar in Keizer Wilhelms kringen zijne informatiën neemtlaat zich gunstig over Mac-Mahons handelwijze sinds 16 Mei uit. Baron van Frankenstein van het centrum is door Z. H. den Paus tot ridder der H. Gregorius orde benoemd. Omtrent den uitslag van den crisis verkeert men nog steeds in onzekerheid. De Maarschalk blijft onwrikbaar in zijn besluiten. Zoo men vertelt zijn de troepen geconsigneerd. Een nieuw Kabinet moet zijn samengesteld als volgtBatbieBinnenlandsche Zaken en President; Daru, FinancienDepeyre, Justitie; de RochebouëtOorlogRoussinMarine 5 Montgolfier KoophandelDelsol, Onderwijs; de BannevilleBuitenlandsche ZakenAncel of Leroux, Openbare Werken. 11 Estafette verhaalt dat de heer Robert Michelldie met den sneltrein van één ure te Versaille aangekomen was en een rijtuig genomen had, den heer Batbie aangeboden heeft hem naar den Senaat te brengen. De heer Batbie nam het aanbod aan en steeg in het rijtuig, maar onder zijn zwaren last „de heer Batbie is zeer corpulent" bezweek de bodem van het rijtuig en men zag den aanstaanden Minister, met de boenen in de lucht, alle mogelijke moeite aanwenden om zijn evenwicht te bewaren. Voorwaar een slecht voorteeken voor de vorming van een Ministerie, voegde hem de afgevaardigde van la Reole toe, terwijl hij hem uit het rijtuig hielpde grond zakt onder uw voeten weg. GEMENGD NIEUWS. Betreffende den diefstal van f 100,000 te Pernis gepleegd, wordt nader bericht, dat drie neven van den bestolene, Zaterdag in hechtenis genomen en naar Dordrecht zijn overgebracht. Twee van hen zijn echter weer op vrije voeten gesteld. De derdedie nog in hechtenis is, heeft langen tijd als kind bij zijn oom in huis gewoond. Hij blijft echter ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. In eön wijnhuis in de Westerstraat te Amsterdam heeft eene vrouw gisteren-namid dag bij vergissing eene hoeveelheid vergift opgedronken. Zij werd, onder de hevigste pij nen, naar het gasthuis gebracht. Volgens schrijven van Urker vissehers uit Norderney, is het bedrag der schade aan schuiten, vischtuig enz, hun onlangs toege bracht door vissehers aldaar, vanwege de Pruisische Regeering hun uitbetaald. Een dag of acht geleden werd in het binnengasthuis te Amsterdam eene vrouw op genomen die des nachts op straat met gebro ken dijbeen was gevonden. Zij verklaarde te zijn gevallen. Uit ben onderzoek is der poli tie echter gebleken, dat de ruim zeventig-ja rige vrouw door hare dochter de trappen was afgesmetenhetgeen de moeder ter wille der dochter hardnekkig had verzwegen. Dezer dagen is het koffiehuis van den heer Krasnapolski in de Warmoesstraat te Am sterdam in andere handen overgegaan voor den enormen prijs van f 450,000. Een half millioen voor een koffiehuis! Te Amsterdam zijn vier werklieden gear resteerd omdat zij hun lust naar de sucade van een ander niet konden bedwingen. Onlangs werd gemelddat de persoon die onlangs het museum te Leiden heeft besto len was gearresteerdterwijl is gebleken dat hij verwant was aan eene zeer aanzienlijke Duitsche familie, men zeide van Bismarck. Dat bericht is volkomen juist. De dief is genaamd baron Clamor von Freytag en is in Hannover aangehouden en ter beschikking gesteld van de rechterlijke overheid van Brunswijk, om daar terrecht te staan voor oplichting en dief stal. Door onze Regeering is ook reeds uitle vering gevraagd. Te Maastricht is zekere vrouw Nihon voor den commissaris van politie gebracht, wegens mishandeling van haar kinderen, die zij nu eens met een ijzeren staaf, dan weder eens met een riet afranselde. De arme kleinen waren bedekt met kwetsuren en de ontaarde „moeder" is nu gearresteerd omdat zij haar jongste kind met een mes ernstig had verwond. Op het Spui te 's Hage ontstond dezer dagen een vechtpartij. Een zeeman wandelde daar met zijn „liefje" doch deze laatste werd achtervolgd door een andere vrouwdiewaar schijnlijk uit afgunst aan haar gelukkige mede dingster een hevigen slag op het hoofd toe bracht. De zeeman trok nu partij voor zijn „dulcinea" en wierp de wraakzuchtige tegen den grond Nu volgde een verwoede worsteling tot de politie gelukkig spoedig kwam opdagen en het strijdlustige drietal naar het bureau van politie bracht. Onder 's Gravensande is gestrand een Duitsch Schoenerschip, met hout geladen. De bemanning werd gered door de sleepbootaan den hoek van Holland gestationneerd. Eenige dagen geleden werd een gezond en flink koebeest van een landbouwer te Al- teveor plotseling ongesteld en hevig benauwd; blijkbaar had het iets ingeslikt dat in de keel bleef zitten. Op raad van den veearts besloot men eindelijk het beest te slachten, en toen bleek het dat een stekelbaarsje bij het drinken uit de vaart in de keel was geschoten. Het bijzondere in dit geval is, dat het baarsje nog leefde, niettegenstaande het bijna 24 uren buiten zijn elementen en in de steeds heeter wordende keel der koe had gezeten, het werd in een emmer water geworpen en is eerst 4 dagen later onder de handen der kinderen be zweken. Sedert een paar dagen zijn te Rotter dam per Zierikzoesche boot aangekomen 32 in Indië veroordeelde militairen, per Noach II naar hier overgevoerd. Het zijn meestal vreem delingen veroordeeld wegens diefstal of an dere misdaden. Een heeft een onderofficier ge slagen en is daarvoor met 6 jaar gevangenis straf gestraft. Een onderofficier heeft een vrouw doodgeschoten en zijne aanvankelijk hem toegezegde straf is in 15 jaar gevange nisstraf veranderd. Allen moeten te Leiden hunne straf ondergaandoch daar is geen plaats, waarom eenige personen van daar naar Hoorn zullen worden vervoerd. In afwachting zijn de 32 man naar het huis van arrest gebrachtomdat de cellulaire gevangenis vol is. Naar wij vernemen zal het muziekkorps der Koninkl. militaire Academie te Bredadat sedert eenige jaren is vervallenweder wor den opgericht zooals het vroeger bestond. De cadetten hebben dit bericht met groote blijd schap vernomen. Het Italiaansclie parlement heeft, bij acclamatie, een voorstel tot afschaffing der doodstraf aangenomen, In Italië is die afschaf fing nog de moeite waard. De Köln. Ztg. schat het getal moorden die in dat land bedreven worden, op meer dan 2000 per jaar, d. i. zoo omtrent zes per dag. Wanneer de verlichte Italiaansclie regeering en haar verlicht parle ment nu niet zorg droegendat ten minste de moordenaars in het leven behouden wer den, dan zou er gauw niemand meer over blijven. Men hoopt dat de moordenaars zullen doen als de leeuwen en tijgers en elkander niet zullen aanvallen en verslindenwant dan zou de humanitaire maatregel van het Itali aansclie parlement geen doel treffen. Drie paarden van het garnizoen te Lei. den, zijn wegens kwaden droes, afgemaakt. De firma Spanjaard heeft thans den 213n jaargang van den alom bekenden Steen- wijker-almanak in het licht gegeven. Deze uitgaven bleef gedurende die reeks van jaren steeds aan dezelfde firma. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij beloofde voor de oprichting van een monu ment voor dr. Sarphatide opbrengst van den eersten dag na de opening der lijn Dam-Sar- phati-straat. De lijn is des voormiddags ten 8*/a uur geopend en zijn tot 10'/» uur des avonds 342 ritten gedaan. Om de 3 a 4 minu ten rijdt van de beide stations een wagen af. Vervoerd werden 6188 personen; de opbrengst bedroeg f 640. De bouwmanie schijnt te Amsterdam over te zjjnen men voorziet schaarschte van werk. Ongeveer 10,000 werklieden zegt men, zijn op dit oogenblik zonder bezigheid. Zondag-avond werd op den openbaren weg tusschen Groessen en Zevenaar eene dienst meid door twee mannen aangevallen en van haar portenonnaie beroofd. Naar men ver neemt moet ook in de vorige week aldaar eene dergelijke aanranding hebben plaats ge had. De justitie doet onderzoek. Door den muntmeester te Utrecht is voor een belangrijk bedrag 25,000) nieuwe ééncentsstukken gestort bij den betaalmeester. Dat de Sint-Nicolaas een prettige dag zou wezen voor de kinderen van sommige be ambten van het Nederlandsch spoorweg-perso neel bleek dat een doos van Middelburg naar Vreeland verzonden, inhoudende gebak en andere versnaperingen, bij aankomst voor een groot deel van haar inhoud beroofd was. De roover had het lak, waarmede de sluiting verzegeld was, verbroken en de touwen los gemaakt, doch nadat zijn strooptocht volbracht was beiden weder behoorlijk voorzien en zelfs met lak van een andere soort verzegeld. Te Drempt is sedert 11. Woensdag vermist een 26-jarig man. In tamelijk beschonken toe stand werd hij te Doesborgli in een herberg gezien. De ongelukkige zijn vader, die reeds eenigen tijd niet goed bij het hoofd was, is door dit ongeval volslagen krankzinnig gewor den de arme moeder schier radeloos. De ver miste was op het punt zich in het huwelijk te begeven. Niettegenstaande alle pogingenmode door het dreggen van de wateren en grachten in de nabijheidheeft men tót hiertoe geen spoor van den vermiste kunnen ontdekken. Haarlem. De tramway, die hier zal wor den gelegd loopt van het station, over de markt naar de sociëteit in den Hout. Het kapitaal der tramway-maatschappij zal zijn f 200,000, in 800 aandeelen. De helft daarvan wordt nu uitgegeven voor bovenver melde lijn; de wederhelft moet later dienen voor een lijn Markt-Overveen-Bloemendaal en een zijtak Overveen-Kolkje-Kraantjelek-Zand- voort. Omstreeks Mei zal de eerste lijn gereed komen. Te Haarlemmermeer is men voornemens, een dagelijksche omnibusdienst in te stellen tusschen Haarlem en het Hoofddorp, en van daar tot den Ringdijk bij Aalsmeer, tot ver voer van personen en goederen. LI. Zaterdag-namiddag hebben twee steen houwersknechts die sedert eenige weken zonder werk rondliepen en veelal in de kroe<* te vin den waren, zich in het koffiehuis van B. aan de Zijlbrug alhier, schuldig gemaakt aan dief stal van een flesch cognac en een flesch jene ver. Daar de diefstal dadelijk werd ontdekt werden zij spoedig door den tapper achter haald en aan de politie overgeleverd die procos verbaal tegen hen heeft opgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1