NIEUW E No. 87. De onderwijs kwestie in den Pruisischen landdag. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzondarlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In Kalf formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. De bovenstaandegewichtige kwestie is thans aanhangig in het Pruisische huis van afgevaardigden. Juist van pas voor ons land, waar ze eerstdaags aanhangig zal worden. Onze regeering kan dan eens het een en ander afzien, maar kan dan tevens leeren wat moois de Culturkampf al te weeg brengt. Om de vele dwaasheden en schier onge- loofelijke ongerijmdheden waartoe die on zalige strijd zijne aanhangers voert, gevoelen wij ons gedrongen, onzen lezers eene kleine bloemlezing uit de Kamerdebatten te gunnen. Toen de wet ingediend werd en daaruit bleekdat de scholen voor de Katholieken ten eenen male onbruikbaar zouden worden, richtten duizenden in den lande, meest Katholieke huisvaders, petitien tot de re geering, om die wet toch niet door te drijven, althans met zulke barbaarsche be palingen niet. Nu hadden de nationaal-liberalen liever die verzoekschriften onaangeroerd ter zijde gelegd, doch de berg was zoo groot, dat zij er toch goedschiks of kwaadschiks aan moesten. Eene commissie werd benoemd om de bezwaren, in de petitien vermeld, te onderzoeken. Men stemde, wie leden daarvan zijn zouden en ziet, allen waren het vrienden van de regeering, niet één Katholiek. Dat was zoo in het oogvallend dat dit zelfs de Fortschrittsmannen niet verdragen konden. Een hunner afgevaardigdenRichter staat op en zegt: „Mijne heeren, dat gaat niet aan, men benoemt daar een evange lisch predikant en nog wel een liberaal tot onderzoeker van de grieven der Katholieken, dat noem ik den bok tot tuinman maken. Ik stel daarom voor eenvoudig al de petitien te weigeren en tot de orde van den dag over te gaan."' De vertegenwoordigers der regeering hoorden dat rustig aan. Zij von den het niet de moeite waard er op te antwoorden. Als over de wet gestemd moet worden, stemmen zij eenvoudig voor de wet zij hebben de meerderheiddus hunne zaak is toch zeker. Doch het neemt niet weg, dat zij van de Katholieke centrums leden voor hunne verachtelijke dienstbaar heid menigen bitteren pil te slikken krijgen. Zoo trad Reichensperger geducht op tegen den Ministerdie in zijn wetsontwerpwel is waar, het vroeger bestaande artikel liet bestaandat de kerkgenootschappen de leiding van het godsdienstonderricht op de scholen mogen bezitten, maar het in zijne toelichting krachteloos maaktedoor te zeggen, dat die leiding niets meer betee- kenen kon dan het recht om het onderricht van den godsdienstonderwijzer aan te hooren en bezwaren bij de autoriteit in te brengen. ,Neen, zegt Reichensperger, de vorige wetgever verstond het anders en eene vijf- en twintig-jarige toepassing toont, dat leiding hier beteekent regeling en bewaking door de Kerk. Indien de Minister zijne verkla ring volhoudt dan beteekent het artikel, dat de Pruisische regeering de verkondigster en leerares van den Katholieken godsdienst AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advortentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. is in de scholen!" En dat Falk en zijne aanhangers daarvan uitgaan blijkt verder als zij verlangendat men slechts die pas toors bij het godsdienstonderwijs wil toelaten, tegen wie de regeering geen bedenken heeft, en indien zij allergenadigst een pastoor toelaat, zoo mag hij wel eens een woordje tot de kinderen spreken, maar volstrekt den onderwijzer geene aanmerkingen maken. Wil de pastoor den onderwijzer eens over iets onderhouden, zoo moet het, wanneer deze zoo goedgunstig is hem aan te hooren onder vier oogen geschiedenen geeft dan de onderwijzer geen gehoor aan de wenschen van den geestelijke zoo kan deze zijn beklag daarover indienen bij het schooltoezicht, zoodat ten slotte niet de Kerk, niet de pastoor of bisschop de beslissing in handen heeftmaar de schoolraaddie uit staats ambtenaren bestaat. Wie anders heeft dus de leiding in han den dan de Pruisische Staat? Het is nog fraaier. Een vertegenwoor diger der regeering verklaarde met waarlijk huiveringwekkende duidelijkheid, dat, „in geval van strijd over een dogmatisch punt der katholieke geloofsleer tusschen onder wijzer en pastoor het staatstoezicht uitspraak moest doen". De regeering zou zich voor deze geval len wel inlichting verschaffen bij Katholieke ambtenaren en dagbladen, anders waren er nog altijd wel Katholieke leden aan den schoolraad of bisschoppen of andere kerk voogden, doch de regeering moest uit spraak doen. Als dus in het vervolg de Katholieken in Pruisen twijfel koesteren of iets overeenkomstig de Katholieke leer is of ketterij moet heeten, dan vervoegen zij zich slechts bij den protestantschen schoolraaden ten slotte doet de Pruisische minister van eeredienst als Paus uitspraak. En van welk gehalte zijn die nieuwer- wetsche Kerkvaders. Meest Protestanten, of naam-Katholiekende echt Katholieke leden van het Schooltoezicht zijn in de minderheid en worden van den kern der zakenverwijderd gehouden. Een voorbeeld Roe de meerderheid is, zal voor de rest spreken. Te Keulen werd de heer Lauer tot lid benoemd, de man was geestelijke en nam toch de waardigheid aanwaarom Om te kunnen trouwen. Hij kiest zich tot le vensgezellin eene Protestantsche dame uit en treedt dus tot ergernis der Katholieke bevolking zijne gelofte met voeten. Zijne benoeming heeft nu binnen kort plaats ge had door denzelfden minister, die vroeger een onderwijzer te Weiszensee afzette, wijl .hij zich niet kerkelijk maar slechts voor het gerecht had laten trouwen. Doch toen kende men de Meiwetten nog niet. Thans echter baart het niet eens opzien als een afvallig priester, zijne gelofte bre kend met eene Protestantsche vrouw een zoogenaamd huwelijk sluit. Thans wordt zulk een fatsoenlijk heer van Staatswege tot opziener, tot rechtspreker in zaken de Katholieke geloofsleer betreffende aange steld. Heerlijke vruchten, leerrijk voorbeeld! Nu reeds is Pruisen tengevolge van den Culturkampf zoo diep gezonken, dat lage sujetten publiek voor staatsambten uitge zocht worden. Nu reeds is de atmospheer in de geheele regeering zoozeer door vrij willig knechtschap verpest, dat vrijheids lievende mannen er van walgen. Arm land, dat zoo geregeerd wordt, rampzaliger land nog dat zulk een voorbeeld volgt BUITENLANDSCH OVERZICHT. Frankrijk verkeert in een ondragelijken toestand. De heer Batbie is evenmin als de heer Dufaure in de samenstelling van een Ministerie kunnen slagen. De Maar schalk heeft den hertog d' Audiffret-Pasquier, die zich als welwillend verloskundige aan bood met de volgende woorden weggezon den Wel verplicht mijnheer de president van den Senaat, maar het is reeds afge- loopen. Gij behoeft u de moeite niet te geven om terug te komen. De Maarschalk moet wel engelengeduld bezitten zegt Louis Veuillot. Le Monde wil dat de Maarschalk zijn Ministers nu flinkweg kieze uit de rechter zijde, uit mannen die zijn politiek hebben gesteund. De tijd van praten is voorbij die van den hoogsten strijd is gekomen. De Maarschalk moet zich geheel verlaten op de conservatieven, omdat er voortaan buiten hen geen werkelijke vertegenwoor digers van den volles-wil en geen partijen bestaan, met welke men tot eene schikking kan komen. Tot eene deputatie, die den Maarschalk eenige verzoekschriften kwam overhandigen waarin zijn aandacht gevestigd wordt op den ongelukkigen toestand van den handel, antwoordde de President, dat hij in geen discussie kon treden over de staatkundige vraagstukken. Hij verzekerde wijders, dat hij persoonlijk niet door eerzucht is bezield. Hij is niet de man van een partij. Hij zal de republikeinsche instellingen tot iü 1880 handhaven. Yoor het overige zal hij handelen naar de inspraak van zijn gewe ten en overeenkomstig de belangen van het land. Andermaal heeft de heer Dufaure zich belast met de samenstelling van een nieuw Kabinet en wel als volgtDufaureminis ter van Justitie en president; Marcère Bin- nenlandsche Zaken; Waddington Buiten- landsche Zaken; Bardoux.Onderwijs; Bo- relOorlog; Fothuau, Marine; Lèon Say, Financien; Teisserenc de BortKoophan del; en FreyeinetOpenbare werken. In Pruisen beginnen zoo langzamerhand zich allerlei geruchten te verspreiden om trent de binnenlandsche crisis. Prins von Bismarck heeft opnieuw verzocht ontslagen te worden, men zegt, dat hij niet naar Berlijn wil terugkeeren omdat de Keizer niet wil toegeven ten opzichte van binnen landsche hervormingenwelke de Kanselier wil invoeren. Inmiddels begint langzamer hand anarchie in Pruisen te heerschen want de eene minister krijgt na den andere verlof, en de zaken worden gaande gehou den door ondergeschikte personen. Dr. FalkMinister van Eeredienstzal zegt men aftreden als dr. Hermann zijn ontslag verlangt als voorzitter van den Evangelischen Opper-Kerkeraad. De Kreuz-Zeitung verzekert, dat prins von Bismarck zijn weder geheel in functie treden afhankelijk stelt van het ter zijde stellen der Katholieke invloeden welke zich thans ten Hove zouden doen gelden. O dat Ultramontaansche spook. Over het gebruik der gelden van't Wel- fenfonds verwacht men interessante ont hullingen, die in een brochure in Zwitser land zullen uitkomen. Als schrijver vermoedt men von Arnim. De Russische bladen en vooral de Ruski Mir steken den draak met Engeland, dat telkens dreigt met interventie in den Oos- terschen oorlog en steeds, als het op stuk van zaken aankomt, weer in zijn schulp kruipt. De Turksche leening wordt be schouwd als een middel voor Engeland om de Turksche vloot als onderpand in bezit te krijgen, ten einde aldus te voorkomen dat ze Russische buit worde. Keizer Wilhelm ontving 11. Maandag een rechtstreeks telegram van den Czaar, waarin de mededeeling van de overgave van Plew- na werd medegedeeld. De Keizer heeft hem daarop onmiddellijk eene felicitatie gezonden. Do Czaar zal nu naar St. Petersburg terugkeeren en den Russischen Minister van Oorlog, het kruis van St. George mede brengen. De Porte ziet in het plan van den Rus sischen kommandant van Kars, om de 5000 k 6000 gewonde en zieke Turkendie zich aldaar bevinden, naar Erzerum te doen overbrengen, een schending van art. 6 der conventie van Genève 't welk voorschrijft, dat de zieken en gewonden moeten verpleegd worden in de localiteit, waarin zij worden aangetroffen en gevangen genomen. Turkije zijnerzijds leeft die bepaling na, en nu roept het de tusschenkomst der groote Mogend heden in, om Rusland te bewegen, een plan te laten varen, zoo rampzalig voor de ongelukkige slachtoffers, wier leven daar door in gevaar zou komen. DE OORLOG. Te Constanstinopel heeft men in don Groo- ten Raad van het krijgswezen besloten, den strijd tot het uiterste door te zettenen daartoe zal eene nieuwe lichting uitgeschreven worden van 200,000 man. Op den weg van Plewna naar Grivica, op de plaats waar Osman-Pacha zijn standaard had geplanthebben de Russen in tegenwoor digheid van den Czaar een dankstond gehou den. Daarna gebruikte de Czaar te Plewna het ontbijt en ontving hij Osman-Pacha, met wien hij zich vriendelijk onderhield en dien hij uit hoogachting zijn degen terug gaf; hij stelde zijn eigeu rijtuig en zijn gewoon escorte ter beschikking van de.i gewonden en gevan gen Turkschen generaal. Naar de verklaring der gevangen chefs van den Turkschen staf telt het leger van Plewna 60 bataljons, weinig cavalerie, 7 pacha's (generaals) en 60 stukken geschut. Het aantal troepen is echter niet daarnaar te bepalen. Het bedraagt zeker eer minder dan meer dan 30,000 man, doch zelis al is het bericht uit Bucharest waar, dat behalve 40,000 combat tanten nog 20,000 zieken en gewonden den Russen in handen vielen, dan nog is 'teen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1