BUITENLAND. ~~~BINNENLAim Engeland. Frankrijk. Duitsckland. Italië. Herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. onvergankelijke roem voor Osman-Pachadat hij met deze strijdmacht; ongeveer 120,000 vijanden vasthield. Do Russische bevelhebbers hebben dan ook grooten eerbied voor den Turkschen generaal, die door den honger en dorst gedwongeneen wanhopigen uitval moest wagen. Yoor Plewna alleen hebben 40,000 Russen en Rumeniers den grond met hun bloed gedrenkt, zoodat Osman-Pacha en zijn dapper leger zich terecht op eene volharding' beroemen kunnen. De Kölnische Zeihing zegt: „Bij Sedan namen de Duitschers 104,000 combattanten en 14,000 gewonden gevangen en maakten zij 558 kanonnon buit. Over de verliezen in den laatsten sfcg bij Plewna zijn nog geene be richten ontvangendoch de dooden en gewon den der Turken worden op 10,000 man geschat. In 't algemeen zijn de verliezen in dezen oorlog buitengewoon groot. Het Duitsche leger, dat geruimen tijd meer dan een millioen man schappen in Frankrijk had staan, verloor in 't geheel 117,031 man, maar verkreeg daar voor ook resultaten die eenig in de geschie denis zijn. Het Russische leger, dat in Europa en in Azië nog niet de helft in 't veld heeft, verloor daarentegen nu reeds 75,000 man. Rekent men nu nog daarbij de verliezen der Rumeniers en der Montenegrijnen en eindelijk de gedoode en verminkte Serviers in den veldtocht van het vorige jaar, dan komt deze in zijne resultaten hoogst ongelukkige huma- niteits-oorlog met het cijfer zijner verliezen reeds hooger dan de Fransch-Duitsche oorlog te staan. Aan de Presse wordt bericht, dat Keizer Alexander, toen hij te Tutschenitza het be richt ontving van Plewna's valte kennen gaf, dat de oorlog daarmede nog niet geëin digd was. Volgens hetzelfde blad is Osman- Pacha's been geheel verpletterd en zal hij te Surdaltusschen Moscou en Nischni-Now- gorod geinterneerd worden. Volgens een officieel bericht uit Bucharest, dd. 13 December' bedraagt het verlies van de Russen bij den beslissenden aanval op Plewna 2 stafofficieren, 8 officieren en 182 soldaten gedood en 5 stafofficieren40 officieren en 1207 manschappen gekwetst. Het verlies der Turken wordt geraamd op 40,000 man. Ge vangen werden genomen 10 pacha's, 128 staf officieren 2000 officieren30.000 man voet volk en 1200 ruiters. Er werden 77 stukken geschut veroverd. De gevangen pacha's zijn naar Bogot gebracht, waar aan Osman-Pacha militaire eer werd bewezen. De proclamatie van het Servische Gouverne ment is verschenen waarin wordt bekend ge maakt, dat het Servische leger bevel ontving, om de grenzen over te trekken. De heer Christie, Servie's diplomatieke agent te Constantinopel ontving order de oorlogsverklaring ter kennis van de Porte te brengen en de Turksche hoofdstad te verlaten. Vorst Milan zal zijn hoofdkwartier te Alexi- natz vestigen.. Aan de Politische Corresponding wordt uit Bucharest bericht, dat het grootste gedeelte van het leger, dat voor Plewna lag, ter ver sterking van het leger van den Kroonprins is bestemdhet andere deel zal langs den straat weg naar Sofia marcheeren. Het Rumeensche leger zal de oevers van den Donau bewaken en Widdm insoleeren. In den loop der yorige week zijn op de Engelsche kust niet minder dan 52 Britsche en vreemde schepen gestrand. Daardoor zijn nu reeds een 149 tal meer schipbreukelingen als het vorige jaar. De schouwburg van Cardiff is een prooi der vlammen gewordenhet gebouw is ge heel afgebrand. Te Londen zijn nu weder 34 Duitsche met selaarsknechts aangekomen, om werkzaam te zijn bij den bouw van het nieuwe paleis van justitie. L' Univers heeft uit Rome uitmuntende berichten omtrent den toestand van Z. H. den Paus ontvangen. De rust, die Z. II. streng is voorgeschreven, oefent een weldadigen in vloed uit. Er bestaat nog hoop dat Z. H. volkomen herstellen zal. Twee jaren geleden bemerkte een rijke koopman te EtréchijX dat hem een pak obligatiën voor een waarde van 100,000 fr. ontstolen was. Alle nasporingen om den dief te ontdekken bleven vruchteloos, en X... na de nummers der obligatiën te hebben over geleverd, bekommerde zich mei de zaak niet meer. Verleden Maandag kwant een heer de obligatiën bij een wisselaar te Parijs aanbie den, hij werd aanstonds aangehouden en be kende dat hij de dader was van de i diefstal te Etréchij in September 1875 geploegd. Men verwittigde aanstonds X die in den dief den besten vriend van zijn huis herkende Kardinaal Manning is tijdens zijn verblijf te Parijs zoodanig door ziekte (longontsteking) verzwakt, dat hij zijn reis naar Rome niet kan voortzetten en evenmin naar Engeland kan terugkeeren. Z. Ent. zal op raad van den geneesheer, zich voor eenige weken naar het zuiden van Frankrijk begeven. Te Parijs is eene nieuwe industrie aan de orde van den avondwant het is vooral des avonds dat zij uitgeoefend wordt. Jonge meisjes namelijk daarop afgericht, volgen de dames die lange haarvlechten heb ben en trachten ze heimelijk af te knippen. Te Berlijn staan de leden van het aldaar gevestigde Chineesch gezantschap aan veel straatschenderij bloot. Nu hebben de autori teiten de onderwijzers der schooljeugd opge dragen te willen zorgen dat de schooljongens zich ordentelijk jegens die vreemdelingen ge dragen. Te Parijs en Londen werden de Chi nezen op straat niet gemoeid. In de hoofd stad van het land der intelligentie is dat anders. Ook de rechtzinnige Protestanten in de Rijnprovincie hebben zich tot den minister Falk gewend, met klachten over de gestichte gemengde scholen. Het antwoord van den Minister komt overeen met dat't welk hij aan de Katholieken gaf. De Minister meent, dat de bezwaren ongegrond zijn, omdat het godsdienstig onderricht in die scholen door bevoegde Katholieke en Protestantsche onder wijzers wordt verstrekt. Op last en door de persoonlijke bemoeiin gen van den chef der post- en telegraaf dien sten zijn thans reeds telephon-bureaux inge richt te PotsdamHallMaagdenburgStettin en te Berlijn. Men zou reeds ook in an dere plaatsen de telegraphon gesteld hebben, wanneer de fabriekant maar spoedig genoeg de benoodigde werktuigen kon leveren. De telephon loopt alhier gevaar in conflict met de Mei-wetten te zullen komen. Men is namelijk in een streek waar vijf parochiën zonder herder zijn op den vernuftigen inval gekomen eene telephon-verbinding tot stand te brengen met de woning van een niet ver afwonend pastoor, die tevens deken is in den Kreits waar deze parochiën liggen. De heer Deken gaf zjjne toezeggingallen Zondag-mor gen om zoo en zoo laat den toethoorn aan zijn mond te plaatsen en eene duchtige pre dikatie er in te spreken. In elk der vijf dor pen zou men dan op den ledigen predikstoel in den Kerk het einde van den draad met het noodige toestel verbindenen aldus van uit de verte eene schoone predikatie ontvangen. Nu is men het nog niet eens of men daar voor toestemming aan den minister Falk zal vragen of niet. Men vreest en terecht niet slechts dat niet alleen de vijf telephonen eingesperrt zouden wordenmaar allicht den goeden ouden heer Deken daar nog bij. Dit laatste argument nu weegt het zwaarst in een streek, waar over eene gansche uitge strektheid lands; een zeer bemind Deken de eenige nog gespaarde geestelijke is. Te Rome is overleden de generaal Lizza- raga een der moedigste en edelste strijders voor de zaak van Don Carlos. Bij de plech tige uitvaartMaandag te Rome gehouden merkte men de hertogin van Madrid en an dere hooggeplaatste personen uit de kringen der legitimisten op. De neef van den kardinaal Demaria die sedert eenigen tijd te Rome was vermist, is vermoord. Zijn lijk is gevonden onder struik gewas aan den elfden mijlsteen van den Fla- miniaanschen weg. De ontdekking had plaats naar aanleiding van een twist tusschen een schoenmaker en een varkenslager, de ver moedelijke moordenaars, over het verdeelen van den buit: een horloge met ketting en 37 stuivers in geld. .Volgens verklaring van een zwijnenhoeder, bevond deze zich in de nabijheid van de plek, toen de moord ge pleegd werd, en had hij wel geschreeuw en gekerm gehoord, maat was van schrik weg- geloopen. De Opregte Haarlemsche Courant van Woensdag 12 Dec. vermeldt het overljjden van den kir' Piercot „den liberalen burge meester van Luik, die dot het verbieden van enkele kerkelijke omgangen aldaar eene ze kere vermaardheid heeft verkregen." Wat echter daar niet vermeld wordt en toch zeker wel vermeldingswaardig is, vinden wij in Le Bien Public van Maandag 10 Dec. De heer Piercot n. 1. ontving met volle ken nis tusschen 2 en 3 uren des nachts de laat ste HH. Sacramenten der Kerk en Zijn Doorl. Hoogw. de Bisschop van Luik bezocht hem in den morgen van dien dag om hem zijn vaderlijken zegen te schenken. De heer Pier cot heeft gelukkig de genade gehad zich te verzoenen met de kerkdie hij bestreden had en de Bisschop wiens waardigheid hij belee- digd en wiens rechten hij miskend had, kwam hem zijn laatsten zegen schenken. Zoo wreekt zich de godsdienst Is het afsterven van den heer Piercotden liberalen burgemeester en de handelwijze van den Bisschop van Luik niet meldingswaardig Of mogen zulke zaken geen „zekere ver maardheid" verlangen? Assen- Uitgebracht geldige stemmen 1524. Verkozen jhr. W. A. van der Feltz, burgemeester van Assen, met 825 stemmen. Op den heer de Vos van Steenwijk zijn 699 stemmen uitgebracht. Amsterdam, 12 December. In eene zit ting van het gerechtshof alhier werdvolgens het Paleis van Justitie, op de vraag van den president tot de getuige: „Staat gij ook in familiebetrekking tot den beklaagde?" door hem geantwoord: „Wel neen, ik heb nooit een halve cent aan hem verdiend." IJmuiden, 12 December. Met de straat weg van Velsen naar IJmuiden is eergisteren een begin gemaakt. Met de verbreeding van het Kanaal aan de zuidzijde is men tot onge veer 1500 M. gevorderd; ook aan de noord zijde wordt krachtig gewerkt. Vogelenzang, 13 December. Het 15do Chr. Nat. Zendingsfeest zal gehouden worden op Woensdag den 3den Julij des volgenden jaars, op het Huis te Bennebroek, toebehoorende aan Mevrouw de douairière Willink van Ben nebroek gelegen in de nabijheid van de sta tion alhier van den Holl. IJzeren Spoorweg. 's Hage, 12 December. Alhier is een Hamburger winkel, die al zijn artikelen groot of kleinkostbaar of nietig verkoopt tegen den vasten prijs van 30 cents. De winkel heeft een ontzettenden toeloop en er is dikwerf voor de kooplustigen geen plaats. Zoodra er 40 of 50 binnen zijn, wordt de deur gesloten en worden de buitenstaande verzocht, om zich achter elkander te plaatsen, alzoo een staart te formeerenom straks naar binnen te kun nen gaan. Dat stormloopen op den Hambur ger winkel geeft de Haagsche jongens aan leiding, om ieder, die op straat loopt met een pakje, toe te roepen: „dertig centjes ver snoept Men berekentdat dagelijks 4000 a 5000 menschen op die wijze een koopje doen en dat de overige winkeliers daarom erg boos zijn op de Duitsche fabrikanten, welke op die wijze hunne artikelen aan den man zoe ken te brengen is wel te begrijpen. Rotterdam, 13 Dec. Heden ochtend ten 87» ure is alhier in het wedde aan de Cool- vest drijvende gevonden het lijk van A. H. die sedert den 26sten November 11. werd ver mist, Amsterdam, 14 December. Gisteren- ochterfd omstreeks 6 uur is in eene verkoop plaats van petroleum, gelegen in de Tuin straat, brand ontstaan, die zoo snel in hevig heid toenamdat binnen weinige uren het geheele perseel is uitgebrand. De inwoners zijn met moeite gered geworden. GEMENGD NIEUWS. De N. Bred. Ct. verzekert dat „voor als nog" geen sprake is van het weder opge- richten van een muziekkorps bij de Kon. Mi litaire Academie. Te Vlissingen is door de politie gear resteerd een Hollandsche varensgezel, die valsch Engelsch goudgeld in omloop bracht. Hü is naar het huis van bewaring aldaar over gebracht en moet reeds bekend hebbendat hij wist, dat het door hem uitgegeven geld valsch was. De Arnh. Ct. zegt men heeft reeds voor speld, dat we eenen strengen winter zouden hebben, en om die voorspelling te staven zijn er verscheiden voorteekenen van medegedeeld. Een bjjenhouder van veel ondervinding voor spelt echter liet tegendeel. „De bijen", zegt hij, „hebben eou eigenaardig instinct, dat hen in kennis stelt met de temperatuur die komen zal. Deze diertjes sluiten in den herfst de openingen hunner korven met veel of weinig was. Altijd heb ik opgemerkt, dat bij strenge winters de openingen bijna hermetisch geslo ten waren. Dit jaar is het zoo niet en men bemerkt ook nu nog misschien de zwermen talrijke hommels, die gewoonlijk een maand eerder gedood worden. Daaruit maak ik op dat de winter van 187778 zeer zacht zal zijn". In strijd met een bericht in een vorig nommer onzer Courant, kan de Dordr. Ct. met zekerheid melden, dat nog altijd twee neven van den bestolene te Pernis zich te Dordrecht in arrest bevinden en dat de in structie in die zaak voortduurt. Onder de gemeente Jutphaasaan de doorslagsluis is Maandag het lijk opgehaald van een 59 jarigen inwoner van IJselstein. Men vermoedt, dat hij, door duisternis mis leid, te water is geraakt en verdronken. Sedert eenigen tijd hebben bij bijna alle expeditien bij herhaling vermissingen plaats van verzonden goederenDaar men verneemt ook weder onlangs van zilveren voorwerpen per expeditie van Van Gend en Loos, ver zonden aan het adres van een magazijn in gouden en zilveren werken te Utrecht. In ver band hiermede zijn heden nacht te Utrecht een der bedienden van genoemd expeditiekan toor en zijne vrouw in hechtenis genomen. Wat zijn "Boerhavensche klontjes" Dr. d. B. verklaart in de Delfshav. Ct. ze te heb ben onderzocht en tot het besluit te zijn ge komen, dat, terwijl men gewone klontjes be taalt met f 1,10 het kilogr.f 2 wordt be steed voor2 pet. suiker minderver vangen door 2 pet. kool, te zamen „Boerha vensche klontjes" geheeten. Op eene pachthoeve nabij Maastricht is een arbeider met den arm tusschen de rade ren eener dorschmachino geraakt, zoodat dit lichaamsdeel geheel en al verbrijzeld werd en afgezet moest worden. Te Groningen is Zondag-avond terwijl de ouders afwezig waren een meisje van om streeks 9 jaren, met vuur inaanraking geko men; het bekwam zulke erge brandwonden, dat men slechts weinig hoop heeft voor het behoud der kleine. Het Dinsdag te Gorinchem gevonden lijk werd door twee verschillende personen pertinent herkend voor dat van een te 's Bosch wonenden kleermaker. Op een daartoe ten overvloede nader ingesteld onderzoek bleek dat de vermeende drenkeling rustig bij zijne vrouw en kinderen zat. De heer J. de Boer kapitein van de nachtboot van Rotterdam op Amsterdam kwam eergisteren op jammerlijke wijze te Gouda om het leven. Tusschen de boot en een der bruggen bekneld rakendewerd hij zoodanig gewonddat hij eenige oogenblik- ken daarna den geest gaf. De oppassende huis vader laat eene vrouw met twee jongen kin deren achter. Sedert eenige dagen is in de nieuwe fabriek der heeren F. A. Swagemakers en Zonen te Tilburg de eleetrische verlichting toegepastwelk licht wordt geroemd als ver re de voorkeur te verdienen boven gaslicht. De heer B.te Rijswijk woonachtig, met den tram van den Haag terugkeerendo beging de onverantwoordelijke onvoorzichtig heid en sprong in de nabijheid dier gemeen te van het voorbalcondoch struikelde en vielzoódat het rijtuig hem over een der handen en een der beenen ging. Terstond werd hij opgenomen en in een nabijgelegen woning binnengedragen, waar men heelkun dige hulp voor hem inriep. Men vreest dat het verwonde been zal moeten afgezet worden. De jongste stormen hebben aan de haven hoofden te IJmuiden niet de minste schade toegebracht. Te Gouda ging Maandag 11, een sigaren maker welke te huis had zitten werkennaar den waterkant voor zijn woning op de Nieuwe haven, om zijn handen te wasschen. Daar de kant zeer glad was schijnt hij uitgegleden te zijn en zoo in het water geraakt. Op zijn hulp geroep kwamen zijne vrouw en een aantal bu ren toeschietendoch men slaagde er niet in hem te redden. Eindelijk gelukte het met een schippershaak den drenkeling op te halen, doch niettegenstaande er spoedig geneeskun dige hulp aanwezig was, bleven alle pogingen vruchteloos om de levensgeesten op te wekken. Het was een oppassend werkmandie sedert anderhalf jaar gehuwd was en thans vader van één kind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2