Laatste Berichten. STEDELIJK NIEUWS. Natuurlijk 'm het belang. Daar is niets ALMANAK DER WEEK. Heller's Speelwerken. Welk geschik ter Cadeaux kan men bij het a. s. Kerstfeest bij verjaardagen en andere gelegenheden geven als een van de wereldberoemde Muziek en Speeldoozen van den heer J. H. Hellerte Bern in Zwitserland. Deze industrieel levert zijn alom gezochte muziekwerken in eene vol maaktheid, die aanbevelenswaardig is. De mu ziekstukken die Heller's werken spelenzijn met oordeel en fijnen smaak gekozen uit het beste dat de beroemdste toondichters schreven. Een goedkoop geneesmiddel. Neem Haa'J'lemIn de afgeloopen maand No vember werden in deze gemeente aangegeven 3 gevallen van mazelen en 1 geval van ty phus. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Het totaal der overledenen) daaronder begrepen 9 levenloos aangegevenen bedraagt 76. Aan lichaamszwakte stierven 16 aan kanker 2 aan hersenziekten 2 aan croup 1aan kinkhoest 1aan ziekten der ademha lingsorganen 18, aan ziekten der spijsverte- ringswerktuigen 3 personen. Naar de leeftij den was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 24, van 15 jaren 8, van 514 jaren 1, van 1450 jaren 12 van 5065 jaren 8 van 6580 jaren 11, boven 80 jaren 3. Ge boren zijn 49 jongens en 44 meisjes. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is heden aanbesteed bij inschrijving: het bouwen van eene school en onderwijzers woning te Schellingwoudegemeente Ransdorp. Daarvoor was de minste inschrijver de heer W. Greve, te Buiksloot, voor f 14,532. Door wijlen den heer C. G. Voorhelm Schneevoogt zijn aan het St. Elisabots- of Gasthuishofje alhier gelegateerd vier stuks 3 pCt. Portugeesche effectenalsmede f 200", vrij van successie en overgangsrechten. Laatstleden Zaterdag werd alhier gevan kelijk binnengebracht en naar het Huis van Arrest getransporteerdA. W. Qte Houtrijk en Polanen woonachtig en laatst bode der te Utrecht gevestigde Maatschappij tot levensver zekering „Let op uw Einde". Door de Recht bank alhier was tegen hem uitgevaardigd een bevel tot gevangenneming en last tot instruc tie, ter zake dat hij zich in zijne qualiteit als bode van bovengenoemde Maatschappij zou hebben schuldig gemaakt aan niet minder dan 78 misdaden namelijk 39 aan valsehheid in geschriften en 39 van het des bewust gebruik maken van die door hem vervalschte stukken, waardoor genoemde Maatschappij voor een niet onaanzienlijk be drag zou zijn benadeeld. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is aan A. Tateste Haarlemmermeer, concessie verleend voor eenen omnibusdienst tot vervoer van personen en goederen tusschen Haarlem en Hoofddorp (Haarlemmermeer) en tusschen Hoofddorp en den Ringdijk bij Aalsmeer. AFGELUISTERD. Is u ook een biljet aan huis b ezorgd ter inschrijving in dehoe heet dat ding ook weer? De Haarlemsche Tramway-Maatschappij toch niet Geraden. Ze brengen een mensch hee- lemaal in de war met dié barbaarsche, uitheem- sche namen. Konden ze zich niet Paardenspoor- Maatschappij genoemd hebben A propos ge denkt een paar aandeelen te nemen Hoe zoo Ge houdt immers nog al van een nieuwig- heidje en steekt uw geld liever in do eene of andere onderneming dan in staatseffecten maar ik zou ze danken Waarom Wel dat ding met dien barbaarschen naam heeft hier in Haarlem geen toekomst. Als het een geheel jaar lang zomer was, kon het nog iets opleverenmaar zomer is het niet langer dan drie maanden. En wie zal er gebruik van maken in de overige negen maanden van het jaar Dan levert elke rit amper stroo voor de paarden op, laat staan een billijk percentje van een aandeelhouder. Ik heb mijn geld niet daarom zoo zuur verdiend om het voor zulke water- en windondernemingen te grabbelen te gooien. En bovendien, zoudt gij denken dat ik medehelpen wil om mijnen medeburgers het brood uit den mond te breken Hoe menig winkelier, die thans zijn voordeel heeft van den voorbijtrekkenden reiziger, zal, als die reiziger vanhoe noemt gij dat ding ook weer gebruik maaktdit voordeel missen en de in genomenheid misprijzen, waarmede de gemeen teraad concessie heeft verleend aan eene Maat schappij wier streven nadeelig werkt op zijn debiet Gij ziet de zaak veel te donker in, beste vriend. Maar mag ik u iets vragen -r- Ik luister. Stelt gij belang in den vooruitgang on zer goede stad Met zoo iets te vragen zoudt gij mij boos kunnen maken. Acht gij het dan over het algemeen, in of tegen het belang van dien vooruitgang eene gelegenheid te openen om het verkeer binnen hare muren voor ingezetenen en vreemdelingen gemakkelijker te maken tegen te zeggjen. Welnu, waarom zoudt ge, door op hare geldleening voor oen flink bedrag in te schrij ven, dan de oprichters der aanstaande Haarlem sche Tramway-Maatschappij niet steunen, die zulk eene poging wagen willen Hunne onder neming, mits zij slaagtkan niet anders dan bevorderlijk zijn aan Haarlems welvaart, ter wijl zij tevens het levensgenot harer burgers verhoogt. Zinsbegoocheling Mooie woorden over 't paard- tillelerij Waarmede gij bedoelt, dat ik niet bewij zen kanwat ik zeg Ik geloof wezenlijk, dat daar een zware wijs op gaan zal. Ik niet, mits gij voor overtuiging vat baar zijt. Zoo menigeen handhaaft een voorop gezet gevoelen, enkel omdat hij het nu een maal heeft uitgesproken en bij zulk een helpt geen redeneeren. Yoor den dag dan maar met hetgeen gij uwe bewijzen noemt. Ik zeide, dat het aanleggen van een Tram way bevorderlijk zou zijn aan de welvaart on zer stad. De ondervinding leert, dat overal waar men de middelen van vervoer verbeterd heeft, een grooter aantal reizigers niet is uit gebleven. Waarom zou de Haarlemsche Tram op dezen regel eene uitzondering maken En als de onderneming slaagt wanneer ooknaarBloe- mendaal, Zandvoort enz. lijnen worden aange legd, welke Amsterdammer, die tot nu toe zijne tram's hier mistzal dan onze stad langer on bezocht laten En als hij op den terugweg halletjes of roode-letters of eenig ander echt Haarlemsch produet wil medenemen, wat belet hem dan voor de huizen der winkeliers even uit te stappen teneinde zich van het verlangde te voorzien, en waar blijft voor deze winke liers dan de schade Ik kan er nog bijvoegen dat wanneer de afstand van het Florapark, het Frederiksplein en de spoorstationen de afstand van het Kenaupark, Ripperdapark en de Haarlemmerhout door een tram als vernietigd is gewordende lust om zich op genoemde plaat sen eene woning te stichten voorzeker sterk zal worden opgewekt. En wat de verhooging van levensgenot voor Haarlems ingezetenen zeiven betreftik stel mij voorgij hebt met uwe tamelijk gezette wederhelft eene flin ke wandeling gemaakt. Den „Dorstigen Kuil" omof zoo iets. 't Is een snikheet zo- merdagje en was het onder de boomen koel gij ziet er tegen op de wandeling door de stad naar uwe woning op de Parklaan te maken. Uwe vrouw hangt nu reeds zwaar aan uw arm de reis door die zonnige straten zal 't gesmaakt genoegen geheel en al vergallen. Daar staat de tram gereed. Uwe vrouw laat gij er in stappen. Zelf klimt gij er wellicht bovenop en onver moeid en pleizierig bereikt gij te zamen uwe woning. Gij zijt een goed advocaat! dat moet ik zeggen; maar met dat al stel ik mij niet voor, dat het eene onderneming is die, hoe aanlok kelijk misschien voor ingezetenen en vreem delingen voor de aandeelhouders eenigermate winstgevend belooft te zijn. In de eerste jaren niet, dat wil ik u toegeven en daar vleien heeren concessiona rissen ook niemand mode, hetgeen pleit voor de goede trouwwaarmede zij de zaak behar tigen. Maar als de kosten van inkoopbouw en aanleg eenmaal bestreden zijn, en de zaak marcheert dan ik sta er borg voor kunnen dividenden niet uitblijven en zal het u spijten Dat ik uw voorbeeld niet gevolgd en aandeelen genomen heb Ik zal er nog eens rijpelijk over nadenken. Wezenlijk, ik geloof dat ge mij voor de zaak gewonnen hebt. Maar niet te lang u bedacht. Aanstaan den Dinsdag zou het te laat zijn. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. H J Clausing en H E J ScUmitzJ W Ties- keus en G BruigomP H Hartel en A M Len- nings; H C v. Bilderbeek en C Koenderinck. Getrouwd. J v. d. Kaaij en C Priesman; H Rellergert' en M Duijn. Bevallen. M E Jacques geb. Beaufort, d. A J Raasveldt geb. Born, z. H Appelboom geb. ten Hoopen, d. T Zedel geb. Nunnink, d. H C Hejjdanus geb. Bonarius, d. MS Huijbens geb.v. d. Veldt,d. A Sikman geb. Roojjers, z. J Dirk» geb. Kitse- roo, d. N Lentermau geb. v, d. Broek, z. E C Hetem geb. Moet, d. E v. Brussel geb. Benraadtd. E M Scheepmaker geb. Bogaard, d. M y. d. Steur geb. Meeuwig, d. A Freijer geb. de Vos, z. GE Negrijn geb. de Wilde, d. B Bros de la Tuente, z. A de Könnigh geb. de Wilde, d. E 0 Ackermann geb. Verkes, z. A Bouman geb, Dekker, z. Al A A Travaglmo geb. v. Rijn, z. Cv. Bommel geb Hessels, d. Een onecht kind van bet jnannelnk geslacht. A M Mulder geb, Schreudersd. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. H M G Zalm geb. Boers, z. Overleden. H A Fleur 73 j. Jansstraat, M v. Wunnik 31 j. Hagestraat; Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van M van Steijnen Zoiner- vaart; S Vreeland 58 j. Warmoesstraat; H Vermeire 5 j. d. Botermarkt; W J Comaita 5 j. d. Frankestraat; J C Schuclihart 62 j. Minnebroedersteeg; J H Lever 62 j. KI. Hout straat; FC Maas 1 m. d. Gasth. straat; J v. d. Waals 77 j. Wed. A Vink Schootersingel H W Bisset 18 j. d. KJ. Houtstraat; M v. Leeu wen 77 j. Echtg. v. B J Chits L. Wijngaardstraat; A v. Zurk 5 j. z. Spaarne; A Koenderman 21 m. d. Ursulasteeg; Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van J A v. Doesburg VronwensteegM v. d. Anker 82 j. Echtg. vau W van Vastenlioven Jacobijnestraat; 11 Hijs 58 j. DrossestraatH Calmer 62 j. Wed. A Oltmans Ripperdapark; J Wijkhuizen 56 j. Wed. K Serné Houdesteeg. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Terechtzitting van 8 December 1877. 1. H de V Zonder vaste woonplaats (gedetineerd) landlooperij drie maanden gev. straf c. e. Terechtzitting van 13 December 1877. 1. A R te Monnikkendam. slaan f 8 boete of 3 dagen sub- gev. straf c. e. 2. J v. O; J S; J L; en J H H R allen te Lisse feitelijk en gewelddadig verzet tegen bedienende beambten in functie de le bovendien misli. van een burger met de openbare dienst belast de le eene maand cell. gev. straf de 2e 3e ieder 5 dagen cell. gev. straf de 4e vrijgesproken de le 2e 3e solidair in de kosten. 3. W V en J F beiden te Westzaan. moedw. mish. ieder zeven dagen cell. gev. straf en beiden solidair in de kosten- 4. L B K te Haarlem, feit als voren f 8 boete of 3 dagen sub. gev. straf c. e. 5. G v. 11 te Haarlem, feit als voren zes dagen cell. gev. straf c. e. 6. M j.v te Zandvoort. Opzettelijke verbreking van afsluiting drie dagen cell. gev. straf c. e. 7. S P te Zaandam. Eenvoudige diefstal twee jaren gev. straf c. e 8. J II te Beverwijk. Eenvoudige diefstal negen maanden cell. gev. straf c. e. 9. W v. B Wed. J G te Houtrijk en Polanen. diefstal in oen herberg eene maand cell- gev. straf c. e. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Zitting van 12 December 1877. 1. C K te Zandvoort- Het nemen van een konijn uit een wildstrik vrijgesproken. 2. E M te Amsterdam. J t. D en G de L de beide laatsten te Rotterdam. Het houden van hazardspel bij verstek no 1 f 5 boete of 2 dagen sub. gev. straf c. e. met verbeurd verklaring van het in beslag genomen tafeltje, geld enz. no 2 en 3 vrijgesproken. 3. P L en J 8 de le te Amsterdam, de 2e te Wormerveer. Het werpen met steenen tegen gemeente' lantaarns ieder f 5 boete of 2 dagen sub. gev. straf en solidair in de kosten. 4. N 8 te Haarlem. Het werpen van puin op den openbaren straat vrijgesproken. 5. G B te Haarlem. Het uitstallen van manden waardoor de weg belemmerd werd vrijgesproken. 6. J Z Wed. J v. d. L te Haarlem, het niet ge sloten houden eener tapperij na bezetten tijd f 1 boete of een dag sub. gev. straf c. e. 7. B A de Y en M E de V beiden te Haarlem. Spelen met en om geld op straat te Haarlem, bij verstek ieder f 3 boete of een dag sub. gev. straf en solidair in de kosten. 8. P v. R te Haarlemmermeer. Het onbeheerd laten staan van een wagen bespannen met een paard te Haarlem bij verstek f 3 boete of een dag sub. gev. straf o. e. 9. P J te Haarlemmermeer, feit en straf als voren, 10. A S te Haarlemmerm. Het bespannen hebben van een hond vóór een wagen te Haarlem f 2 boete of een dag sub. gev. straf. c. e. 11. B W te Yelsen. feit als voren bij verstek f 3 boete of een dag »ub. gev. straf c. e. 12. H v. O te Haarlem, lo wateren buiten een urinoir op straat te Haarlem. 2o dronkenschap op straat te Haarlem, bij verstek f 2 en f 1 boete of een dag sub. gev. straf voor iedere boete c. e. 13. W v. O te Haarlem, dronkenschap op straat te Haarlem, bij verstek f 2 boete en f 5 boete of een en twee dagen sub. gev. straf c. e. 14. P v. d. E te Haarlem, feit als voren recid. bij verstek f 6 boete of 2 dagen sub. gev. «traf c. e. 15. J R te Haarlem, feit en straf als voren. 16. J B te Haarlem, leit en straf als voren. 17- L Z te Haarlem, feit als voren (niet recid.) f 1 bo.te of 1 dag sub. gev. straf c. e. 18. K de H te Haarlem, feit als voren bij verstek f 2 boete of een dag sub. gev. straf c. e. 19. J G te Haarlem, feit en straf ais voren. '20. H J H te Haarlem, feit en straf als voren. 21. J P te Haarlem, feit en straf als voren. Commissariaat van. Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een onderstuk van een cantillen gouden oorbel; Een bloedkoraal Kettinkje van 4 snoeren; Een bloedkoraal kettinkje van 1 snoer; Een doosje waarin 3 agaten ringetjes, twee oorknopjes en een lintje; Twee portemonnaie's met eenig geld; Een paar manslaarzen; Een linnenlap gemerkt met wapens en lettersEen wit beenen manchet knoop; Een servet; Een witte vrouwenzak met witte zakdoek; Een paar grijze kinderhand schoenen; F,on hondenkorf; Een étui vaneen tooneelkijker; Een rolletje wit katoen; Twee vragenboekjes; Twee ringen met sleutels; Drie losse sleutels. Alles op straat gevonden. Gevonden voorwerpen op de vuilnisstaai. Een ijzeren ketting met veer; Een gewoon tafelmes; Een zilveren lepeltje; Een berlin- zilveren dito; Een compositie dito; Een strijk bout, en een lederen tasch met jjzeren beugel. Nog onafgehaald. Een zilveren brilEen koning van een schaak spel. Terug te bekomen bij den Opzichter over de Gemeente Reiniging. December, Wintermaand, 31 dagen. Zondag 16 3n. van den Advent. Maandag 17 Iï. Bibiana. Handelsverdrag met Spanje, 1650. Dinsdag 18 O. L. Y. Verwachting. H. Desiderius. Dood van Bilderdijlc te Haarlem, 1831. Woensdag 19 Quatertemper. Vastendag. II. Euse- bius. De Prins van Oranje gedag vaard door Alva ter rechtbank1568. Donderdag 20 Vigilie zonder vastendag. H. Thomas. Lodewijk Bonaparte tot President der Fransche republiek uitgeroepen, 1848. Vrijdag 21 Quatertemper. Vastendag. Dag van devotie. Overstrooming van de lage gedeelten van Amsterdam, 1830. Zaterdag 22 Quatertemper. Vastendag. Wet op het bankwezen in Nederland, 1863. ST. PETERSBURG, 14 December. Uit Bogot wordt officieel van 13 dezer gemeld De aanval der Turken op Wladimirgis teren, werd met minstens 60 bataljons on dernomen. Zij tastten Metschka zesmaal aan, en werden telkens met groot verlies teruggeslagen. Des namiddags ten een ure trok ons geheele 12de legerkorps in het vuur, en dwong de Turken op Krasnoe terug te trekkenwijl de weg naar Tsche- tik hun afgesneden was. Het verlies der Turken was zeer groot. Dat der Russen is nog niet opgemaakt, doch moet geringer zijn dan op den 26 November. VERSAILLES, 14 December De Re geering zal morgen goedkeuring vragen voor twee maandelijksche termijnen van de directe belastingen, ten einde de alge- meene Raden in staat te stellen bijeen te komen Op dit punt is de Begrootings-com- missie het met haar eens. PARIJS, 14 December. Het Journal officiel deelt de samenstelling van het Ministerie-Dutaure mede, gelijk de tele graaf gisteren reeds heeft gemeld. De heeren Lepelletier, Ozenne en Faye, afgetreden Ministers, aanvaarden hunne vroegere functien. "WEENEN14 December. De Politische Correspondenz meldt uit BucharestDe Keizer van Rusland komt zondag te Bu charest; hij zal Maandag de Rumeensche autoriteiten en deputaties ontvangen. Met den Czaar keeren naar Petersburg terug Gortschakoflf, Jomini, en de geheele di plomatische kanselarij. Gortschakoff kreeg het grootkruis der orde van de Rumeen sche Ster. PARIJS, 14 December. Er wordt ge sproken van een bijeenroeping der alge- meene Raden tegen 20 December. Men verzekert, dat het Journal Officiel reeds Zondag mutaties in het ambtenaarsperso- neel zal behelzen. LONDEN, 14 December. Koningin Vic toria zal aan lord Beaconsfield een bezoek op Hughenden brengen. telkens voor den eten twee teerkapsules van Guyot, in geval gij verkouden zijt, hoest, of aan bronchitiscatharrenteering of in 't al gemeen aan eenige aandoening van de bron- ches of longen lijdt. Iedere flacon bevat zestig teerkapsules, 't geen maakt dat de geheele behandeling slechts zes a acht centen daags kost en u ontheft van het gebruik van alle afkooksels, patés, siroopen en borstdranken. Talrijk zijn de namaaksels. Gij moet dus vooral letten op het etiquettewaarop de hand- teekening van den heer Guyot in drie kleuren is gedrukt. Te verkrijgen in de meeste apotheken. Geheel het streven van den tegenwoordigen tijd is daarheen gericht, de groote menigte zooveei mogelijk opheldering over de meest verschillende dingen te verschaffen, en ook de populaire Geneeskunde maakt meer en meer vorderingen. Geen boek bevat intusschen zoo veel tot opheldering en voor zieken bruik baars, als Dr. Airy's Natuurgenees wijze", en raden wij derhalve alle zieken aan zich dit boek aan te schaffen. Het kost, in weerwil dat het 500 bladzijden dik en met illnstraties rijk voorzien is, slechts één gulden, en ir door Richter's Boekhandel te Rotterdam te ontbieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3