NIEUWE No. 88. Donderdag 20 December 1877, 2e Jaarsane. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije. GE MENGD NIEU WS. o tD ABON1N EMEHTSPEIJS 75 Cents 90 I'er 3 maanden yoor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat '8 W'O EN8DAG8 AYONDS. In geheel ZATERDAGS B IT R E A ITSt. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. «MME PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Volgens berichten heeft Osman-Pacha de verdediger van Plewna, zich op weg naar Bucharest door vergift van kant gemaakt. Een telegraphisch bericht van 18 December uit Poradim noemt die berichten onjuist en zegt zijn leven loopt niet 't geringste gevaar. Hij deed de Porte een kort telegraphisch bericht toekomen, waarin hij mededeelt zoo lang als mogelijk was Plewna te hebben ver dedigd; doch versterking noch levensmiddelen ontvangende, moest hij, tot het uiterste ge bracht, besluiten een poging tot doorbreken te wagen, welke echter, met een gevangen neming eindigde. De Turksche bladen bewerendat de strijd bij Plewna gevoerd is tusschen 40,000 Turken en 150,000 Russen, en dat een natie van 15 millioen Turken noodzakelijk door een natie van 150 millioeh Russen onderdrukt moet worden. Prins Milan van Servië heeft het eerste heldenstuk verricht de divisies van Leschjanin en Benitzki hebben met hare artillerie de hoog ten van Secanica en Topolnicawelke Mramor heheerschenbezet. De Engelsche bladen leveren nog eenige bijzonderheden omtrent de overgave van Plewna. Een correspondent zag honderden Russische soldaten in de afgravingen liggen; zij waren de gesneuvelden hij do bestorming van Sep tember. De lijken lagen open en bloot; de regen had de dunne aardlaag weggespoeld, waarmede men ze had bedekt. De graven waarin de Turkenbij de voorposten gevallen, waren geworpen, bevonden zich midden onder de stapels Russische lijken. Het was een ont zettend schouwspel. De Politische Correspondenz verneemt uit Bucharestdat prins Gortschakoff de Russische gezanten heeft aangeschreven omtrent Ruslands vredesvoorwaarden de grootste terughouding in acht te nemen. Nieuwe troepen beginnen in groot aantal uit Rusland in Rumenie aan te komen. Uit Cattaro verneemt hetzoltde bladdat de vijandelijkheden tusschen het Turksche garni zoen der citadel van Antivari en de Montene- grijnen voorshands gestaakt zijn. Laatstge noemden leven heel huishoudelijk met huu vijand, zij verkoopen den belegerden Turken levensmiddel en. Yolgens Daily News zijn 40,000 man van het Russische leger voor Plewna ter versiorking gezonden naar het corps van generaal Gourkho die nu met 70,000 man den weg naar Sofia zal forceeren. De administratie van Oorlog heeft besloten de telegraaf tusschen de onderscheiden forten en militaire posten en kampen op Malta door de telephoon te vervangen. Te Hongkong (China) verschijnt thans het eerste katholieke blad, de Hongkong Catholic Registerhoofdredacteur de vicaris-apostoliek Raimondi. Uit Lotharingen deelt men mede, dat En gelsche agenten daar het land doortrekken om jongelieden aan te werven voor den dienst in het Britsche leger. De Maarschalk heeft niettegenstaande dat hij op den steun van het leger rekenen kon, do zaak niet tot het uiterste gedreven. Parijs en geheel Frankrijk halen weder adem. Of Frankrijk nu weder kalme en voorspoedige dagen te gemoet gaat, wordt door sommige bladen in twijfel getrokken, o. a. de Neue Freie Presse gelooftdat de oplossing van de crisis slechts van voorloopigen aard is. De Senaat heeft de behandeling der crediet- wetten urgent verklaard. De minister Dufaure heeft gezegddat de Regeeringindien de Se naat de finantieele wetten aannamde alge- meene Raden tegen 20 dezer zou bijeenroepen. Men verwacht in het Journal Officiel eene bekendmaking van eene verandering in het personeel der prefecten. Yolgens berichten uit Rome is Zaterdag in de kerk al Gesu een plechtig triduum geo pend om God te bidden, dat Hij den H. Va der de gezondheid moge wedergeven. De toe vloed der Romeinsche bevolking was zoo groot, dat de Kerk de geloovigen niet allen kon be vatten. Tot omtrent middernacht kwamen de geloovigen hunne gebeden storten. „Ofschoon de H. Yader in staat is, zich bezig te houden met de zaken betreffende het bestuur der Kerk is hij verplicht het bed te houden ten gevolge van eene wond, die hem berooft Tan het ge bruik zijner beenen." De afgevaardigde Baudry d' Assonuit de Yendée, heeft een schrijven tot de Vnivers gericht om te protesteeren tegen do benoeming van den heer Waddington tot minister van Buitenlandsche Zaken. Niets tegen den persoon des Ministers hebbende, acht hij hem als Protestant niet den gesehikten persoon, om in de tegenwoordige zorgvolle omstandigheden en dreigende gebeurtenissende millioenen Katholieken van Frankrijk gerust te stellen. In een schrijven aan zijn kiezers betreurt hij de onderwerping van den Maarschalk, maar zegt tevens nu wij eenmaal gecapituleerd heb ben, laten wij nu elke bitterheid vermijden, ons van elk verwijt onthouden en onze plicht doen zoo goed wij kunnen. Er zijn bladen die het ministerie-Dufaure een jaar leven voorspellen, in het vooruitzicht dat 16 Mei zich herhalen zal, wanneer de ten- toqnstelling voorhij is. Twee knapen uit het openbaar college Rollm te Parijs zijn daaruit ontsnapt en hebben met elkander buiten de poort Maillot geduelleerd. Zij hadden twist gekregen ovër de politieke gevoelens hunner vaders. De een is zwaar ge wond naar de ziekenzaal van het college gevoerd. Te Pesth had dezer dagen eene groote volks bijeenkomst plaats, waaraan wel 6000 a 8000 personen deelnamen De aanwezigen verklaar den dat de Hongaarsche regeering met alle middelen en met het aanwenden van gewa pende tusschenkomst een verdere uitbreiding der macht van Rusland moet tegengaan. Men besloot, de resolutie terstond aan den Minis ter-President Tisza te doen overhandigen. Eenige duizenden arbeiders en studenten be geleidde de deputatie, die echter door den Minister-President niet werd ontvangen. Een paar werklieden wilden daarop met geweld tot den Minister doordringendoch werden buiten de deur gezet Men sloeg daarop eenige glazen in, doch toen de militairen aanrukten namen de straathelden de vlucht. Blijkens het verslag over 1876, door den Raad van toezicht op de spoorweg-dien sten in ons land aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken uitgebracht, zijn in dat jaar gedood: reizigers, geene; beambten en bedienden der maatschappijen 10, en per sonen, die zich op den weg bevonden 12. Dat is te zamen 22, en wel zonder eenig reiziger. Er werden gewond: reizigers, door den dienst 2 en door eigen schuld 1beambten en bedienden der maatschappijen 17, en per sonen die zich op den weg bevonden 3. Dat is te zamen 23. Alles te zamen alzoo 45 ongelukken (22 dooden en 23 gewonden), waaronder slechts 2 reizigers gewond, en wel op den Centraal- spoorweg. Yan de 45 persoonlijke ongelukken hadden plaats 20 op de Staatsspoorwegen en 7 op den Hollandschen spoorweg. Met betrekking tot de reizigers heeft men alzoo alleszins reden tot tevredenheid, ook in vergelijking tot het buitenland. Te Wittem (Limburg) zijn hij gelegen heid van een drijfjacht door 15 jagers 96 ha zen, 85 konijnen en 3 snippen geschoten. Te Oss is een elfjarig knaapje, dat te dicht bij de kachel kwam, in brand geraakt. Het bekwam zóó ernstige wonden over het geheele lichaamdat de geneesheer weinig hoop op zijn behoud geeft. Oostenburg, een der te 's Hage uit de gevangenis ontvluchte misdadigers, is gevat en zal nu naar het tuchthuis te Leeuwarden worden opgezonden, om daar zijn vijfjarigen straftijd te ondergaan. De aangehoudene had na zijne ontvluchting eerst eenigen tijd met zijn makker rondgezworven en vervolgens zich alleen naar Leidenbegeven alwaar d^rouw woont waarmede hij leeft. Daar heeft hjj zich in vrou wenkleederen gestoken enop die wijze ver momd sedert te Leiden en omstreken met negotie rondgeloop en. Toen ten slotte het be drog verklapt was en Zaterdag avond de poli tie te Leiden in de aangeduide woning een onderzoek instelde, vond men eindelijk Oosten burg op een bovenkamer, verscholen onder de planken eener Bedstede. -Een sigarenmaker te Rotterdam is spoor loos verdwenen, zijn gezin en een te kort van f 8000 achterlatende. Een werkman, gehuwd en vader van eenige nog kleine kinderennabij Schelling- woude op een stoombaggermolen werkzaam is bij zijn pogingen tot voorkoming van een aanvaring, tusschen twee schepen gevallen en verpletterd. Een gruwel. In Bulgarije, op het tooneel van den oorlog, wordt het kinnebak van een mensch met ongeveer tien francs per hoofd betaald. De prijs verschilt naarmate van de gelijkheid, gezonden staat en witheid der tan den. In Parijs wordt in het groot 50 pCt. meer betaald. De afschuwelijke koopwaar wordt in kistenbevattende vijf honderd stuksgepakt en de tanden worden na aankomst op de bestemmingsplaats uit de kakebeenen getrokken. Eergisteren-avond ten 8 ure is een hevige brand uitgebroken bij den landbouwer Vink, onder de gemeente Rijswijk. Naar men ver neemt, is het perceel geheel uitgebrand, en zijn daarbij een 50 tal kippen en eenige paarden omgekomen. De groote spiritusfabriek van W. Saltau, te Thorn, is den 12den dezer een prooi der vlammen geworden. De fabriek en een gedeelte der bergplaatsen zijn verwoest of aanmerkelijk beschadigd. De schade is zeer aanzienlijk. - In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks één uur sprong een persoondie twist met zijn vrouw gehad had, te 's Hage in het water. Door spoedig toegesnelde hulp werd hij gered, Naar de Dordr. Ct. verneemt moet een der personen die wegens den diefstal te Pernis, voorloopig aangehouden waren, weder op vrije voeten gesteld zijn. Een eerlijk liberaal dagblad zal te Rot terdam in het begin van 1878 onder den ti tel van Het Rotterdamsche Nieuwsblad worden uitgegeven door de heerën K. W. Sijthoff en C. G. Frentzen. Naar men verneemt is er ernstig sprake van het bouwen van een gasfabriek te IJmuide. Een landbouwerdie dezer da^en met O een flink paard en een fraai rijtuig naar Gou da was gegaan, moest zijn terugtocht te voet doen; paard en rijtuig toch waren door een behendigen dief medegenomen. Terwijl dus de eigenaar in onaangename stemming huiswaarts keerde, reed de dief vroolijk naar Rotterdam, spande daar uit, gaf bij den kastelein voor, veehouder te zijn, kwam naar zijn zeggen f 200 te kort, leende die van den kastelein, liet paard en rijtuig in pand en verdween. Door een inwoner van Rotterdam is aan den Burgemeester dier gemeente het voorstel gedaan, de havens, pleinen, spoorweg-stations enz. met electrisch licht te verlichtendoor nieuwe toestellen, die hij den naam geeft van Ballons éclaireurs, a foyer électrique. Gisteren is volgens een bericht uit Nieu- wediep in de Noordergronden gestrand het Deensche stoomschip Nordleyset. Van de uit 23 man bestaande equipage zijn 16 gered, de 7 overige en 2 man der reddingboot zijn ver dronken. Te Oostzaan is op den zolder van een bewoond perceel door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan. Door spoedig aangebrachte hulp is de braud beperkt ge bleven tot het bovenste gedeelte van het huis. In het Nederlandsch toevluchtsoord voor noodlijdende dieren te 's Hage worden ruim 20 hondendie onbeheerd op straat waren ge vonden verzorgd. Wie er een van hebben wil kan er een krijgen: ze worden den lief hebbers zelfs vrachtvrij toegezonden. Van verschillende zijden wordt gewaar schuwd om nauwkeurig toe te zien bij het ont vangen van goudgelddaar er valsehe stukken in omloop zijn. Het stuk dat ons vertoond werd, zag er uitwendig goed uit, maar was dof van klank. Volgens het Journal des Débats zullen twee Haarlemsche bloemkweekers eerstdaags beginnen op hèt Trocadero tulpen te zaaien. Niet minder dan 40,000 bollen zullen op -1 decimeter afstand van elkander worden ge plant en dit bloemperk zal in vorm en kleu ren het wapenschild van de stad Haarlem voorstellen met den naam der stad boven-en „Holland" onderaan geschreven. De tulp, die hiervoor zal worden gebruiktis de uit Turksch-Azie overgebrachte Gessnertulp. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Door een deputatie uit ingeze tenen van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is aan den heer J. L. van den Burch, als afgetreden Burgemeester der gemeente aange boden een prachtig cadeau in zilver, met een albumbevattende de namen der inteekenaren. De kapitein R. J. van Moock, van den generalen staf, is benoemd tot chef van den staf der 2e divisie infanterietevens fungeerend adjudant bij gemelde divisie alhier. De door diakenen der Ned. Herv. gemeen te gehouden turfcollecte heeft opgebracht eene som van f 986 96. De Commissaris des Konings in Noord- Holland heeft ter kennis gebrachtdat de slui ting der jacht op klein wild voor die provin cie is bepaald op Maandag 31 December e. k. en dat het verkoopente koop uitstallen en vervoeren van wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1878 zal mogen plaats hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1