BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Dnitschland. België. Zwitserland. Italië. De „Opregte" HAARLEMSCHE COURANT geeft in haar nommer van 18 December j l. op nieuw eene zeer „onop rechte" toespeling op het Katholiek afsterven van burgemeester Piercot van Luik. Rotterdam19 December. Door de poli tie is gisteren-avond, in de Zwaanshals, het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. en gesterkt door toedcen van Ruslandals Rusland geen belemmering meer heeft te duchten van den kant van Turkjje, nog voortkomen kan, zal zelfs een veelminder scherpzinnig staatsman als de Oostenrij kseh- Hongaarsche premier gemakkelijk kunnen raden." De Correspondent van de Times bericht Don Carlosdie thans incognito in Italië reistis beroofd geworden van de ver sierselen van het Gouden Vlies, die niet alleen van groote geldelijke waarde zijn, maar die ook geacht worden dezelfde te wezendie voor Philipshertog van Bour- gondie, toen hij in 1439 de orde instelde ter gelegenheid van zijn derde huwelijk, vervaardigd werden. Het is onzeker, of de diefstal gepleegd is te Venetie of te Mi laan; maar don Carlos kwam te Venetie tot de ontdekking van den diefstal. Bij het openen van den koffer, waarin hij de versierselen geborgen had, zag hij dat ze verdwenen waien. DE OORLOG. Er is weder tot het mobielmaken van 80,000 man Russische troepen besloten. Nieuwe ba taljons passeeren voortdurend don Donau, om in Bulgarije dienst te doen. Deze bataljons zijn waarschijnlijk de zoogenaamde aanvul- lings-bataljonsten einde de regimenten weder op de oorspronkelijke sterkte te brengen. Zeer veel vooruitzicht op een spoedige vrede opent dit bericht zeker niet. ïolegrammen en brieven betrekkelijk de militaire bewegingenmogen langs de linie van Scbumla gedurende 14 dagen niet worden verzonden. Het samentrekken van Russische troepen in de vlakten van Erzerum duurt voort. Een aanval schijnt op handen. Ook aan de Daily Telegraph wordt van den 17en uit Schumla geseind, dat den dagblad correspondenten voor een termijn van 14 dagen verboden is brieven of telegrammen over troe penbewegingen openbaar te maken. Dit klinkt zeer geheimzinnig en doet eone of andere ge wichtige operatie vermoeden. Doch weinig strookt daarmede het telegraphisch bericht van 20 December uit Konstantinopeldat de opperbevelhebber van het legerSuleiman- Pacha heden in de hoofdstad is aangekomen. Het bericht, dat uit Tunis 5000 man hulp troepen zouden zijn gezonden naar Constanti- nopel, is onjuist. De Regeering trachtte wel 2000 man bijeen te brengendoch men slaagde daarin niet. De Russische Consul liet zich wel aan de zaak gelegen liggen, maar verliet het land niet. Tot een feitelijke vredebreuk met Rusland is het dus nog niet gekomen. Een afdeeling Turken, 6000 man sterk, van Podgoritza aanrukkendeheeft een corps Mon- tenegrijnen verslagen en trekt thans Skutara en Antivari ter hulp. De Montenegrijnen heb ben de hoogte van Antivari bezet. Een officieel telegraphisch bericht uit Bel grado van 21 December meldt: Eergisteren namen de Serviers het défilé van St. Nicolaas stormenderhandde verliezen aan beide zijden zijn nog onbekend. Denzelfden dag maakte een detachement zichna een hardnekkig gevecht meester van de verschansingen bij de brug over de Morawa bij Cecina, vernielde de brug en sneed daardoor de verbinding tusschen Nisch en Leskovats af. Tengevolge van eene omtrekkende beweging ontruimde de vijand de positie van Babina-Glava, welke door de Ser viers bezet werd. A an de Drina en de Yavor- grenzen is alles rustig. 36 dorpjes in den om trek van Adlie hebben hunne onderwerping aan prins Milan aangeboden en bewijzen alle mogelijke diensten aan de Servische troepen. De operatien op het oorlogstooneel worden zeer belemmerden het weinige oorlogsnieuws is voor een groot deel toe te schrijven aan de sneeuwstormen, afgewisseld door harde regens, die zich nu in alle gestrengheid voor namelijk in Bulgarije doen gevoelen. De handelsfirma GladstonePaul Comp. te Londen heeft haar betalingen gestaakt: Het passief bedraagt ongeveer 90,000 pd. st. Een groot bedrag is intusschen in veiligheid ge bracht en men kan gunstige liquidatie te ge- moet zien. Volgens the Globe zou het Britscho Kabi net tegen het deelnemen van Servië aan den oorlog prote3teeren door het terugroepen van zijn Consul-Generaal te Belgrado. De paarden en veulens, voor de Engelsche wedrennen bestemd, stijgen voortdurend in waarde. De gemiddelde prijs voor een veulen bedroeg in het laatste jaar t 12,000. De paar den der stoeterijen, waaruit deze veulens voort komen golden naar verhouding. Voor het paard Fermosa werd f 50,000voor Scortish Chief 1 100,000, voor Don Caster f 175,000 betaald. De waarde der morries in die stoeterijen wordt op 7'/, millioon guldons geschat, die der hengsten op de helft. Een paard voor de wedrennen bestemd kost jaarlijks aan onder houd f 3000. Het getal dier paarden bedraagt 2054, zoodat er ongeveer 6 millioen s'jaars mede gemoeid zijn. Naar the Morning Post uit goede bron ver neemt heeft de Engelsche regeering een aan besteding uitgeschreven voor de levering van 300,000 paren schoenen en laarzen. De Parijzer berichtgever van de Times ves tigt de aandacht op het plotseling verminderd debiet der goedkoope dagbladen als een bewijs, hoezeer het publiek tot kalmte gekomen is. Van een dier dagbladen werden, naar men verzekert, 18,000 exemplaren minder verkocht dan eenige dagen geloden. Do weg van Nancy naar do kust van Ilyot (Opper-Savoije) was dezer dagen het tooneel van een vreeselijken wedloop. De gendarmerie van Bonneville was ge waarschuwd dat smokkelaars uit Zwitserland brandewijn zouden invoeren. Vier mannenvan wie twee te paard, waren uitgezonden om de smokkelaars aan te houden. Tegen 1 ure 's nachts zagen de twee voor sten een rijtuig naderenbespannen met twee sterke paarden, waarover de zweep werd ge legd zoodra het rijtuig door de gendarmes werd aangeroepen. Twee revolver-schoten, door dezen gelost, waren het sein voor de achter- geplaatste gendarmes te paard die zich daar op dwars in den weg stelden ten einde het rijtuig tegen te houden. Hierin niet slagende, bleven zij naast het rijtuig rijdentot één hun ner, na eenige malen door het zig-zag rijden der smokkelaars van den weg te zijn afgestort, eindelijk vuur gaf op een der paarden. Zoodra de smokkelaars het paard gekwetst zagen lie ten zij het rijtuig omvallen en geholpen dooi de duisternis gelukte het hun te ontkomen, hoewel met achterlating van een vat brande wijn van ongeveer 400 litersdat benevens het rijtuig en het nog levende paard terstond naar de kazerne werd gevoerd. Uit Berlijn bericht men aan de „Times", dat een Engelsch reiziger, Bishof geheeten, onder verdenking van verraad, in een Ber- lijnsch hotel is gearresteerd. De gevangene wordt gezegd een poging gedaan te hebben tot het omkoopen van Duitsche ambtenaren, met het doel om plannen te krijgen van ver schillende vestigen. Een paar van die plan nen zouden zelfs in zijn bezit zijn gevonden. Neem mij asjeblieft gevangenzeide een Ber- lijnsch werkman een poosje geleden tot een politie-agent[die met hem voor het venster van een koffiehuis stond. Waarom zou ik je gevangen nemen? merkte de beambte op; je hebt immers nog niets gedaan! Wat, hob ik nog niets gedaan antwoordde de man, dan zal ik wat doenkijk eens en pats daar lag de groote spiegelruit van het café in scherven. Natuurlijk maakte de agent nu geen zwarigheid meerom aan 't verlangen van den man te voldoen; hij werd door de rechtbank wegens moedwillige vernieling van eens anders eigendom tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De stedelijke rechtbank te Berlijn heeft een handelaar in specerijen tot eene boete van 1500 mark of drie maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij door hem zelf vervaar digde surrogaten van kaneel, peper en mus- caatnoten voor echte waar had verkocht. In het dorp Niederzwehren, bij Kassei, is de trichineziekte eensklaps zoo hevig uitge broken dat bijna de helft der bevolking er aan ziek ligt. Eenige personen zijn er reeds aan overleden en er liggen er eenige hoogst gevaarlijk. Bij onderzoek is gebleken dat de vleeschkeurder eene partij spek, dat met tri chinen was bezetgezond heeft verklaard. Hij ia dadelijk afgezetterwijl er tevens eene ver volging tegen hem is ingesteld. De Gazettevan Eecloo deelt mede, dat de heer Polidop Lippens, van Eecloo, de uiterste verbetering heeft aangebracht aan den telephon. Door die verbetering kan men eene samenspraak voeren op onbepaalden afstand. Tot nu toe was de grootste alstandwaarop twee personen bjj middel van den telephon met elkaar eone samenspraak hebben kunnen houden, slechts een paar honderd kilometers; doch door de verbetering of liever met het stolsel van den heer Lippens, is die afstand onbepaald; ja, het is mogelijk met elkaar te spreken van den noordpool tot den zuidpool Men weet dat de heer Lippens de uitvinder is van het telegraphisch stelsel dat zijn naam draagt, alsook van de electrischo bel, welke in alle landen gebruikt wordt in de openbare gestichten Een Italiaansche kunstschilder, de heer Vis conti die sedert eenige jaren te Brussel woont, is door de koophandelsrechtbank fail liet verklaard. Dit failliet is te verrassender daar Visconti nog dit jaar het hotel d'Alcan tara, in de Paleizenstraat had gekocht. Men zegt dat het te kort 200,000 fr. bedraagt. De weduwe van den geleerden Engelschman David Urpuhart, is met hare twee zoons en twee dochters op den 8sten dezer te Freyburg tot het Katholicisme overgegaan; zij hebben het Protestantisme afgezworen, in handen van den bisschop Mgr. Marilleij en zijn door hem gedoopt. David Urpuhart leefde een aantal jaren in het Oosten en hoewel Protestant schreef hij schoone artikelen over de Ooster- sche quaestie, en jaren lang pleitte hij voor het denkbeeld van een middelaarschap van den Paus in do twisten der vorsten en legde groote neigingen voor het Katholicisme aan den dag. Koning Victor Emanuel laat eiken dag naar den staat van 's Pauzen gezondheid informee- ren. Zijn zoon, de hertog van Aosta (ex-koning Amadeus van Spanje) heeft ook een brief ge schreven om aangaande 's Pausen toestand te worden ingelicht. De H. Vader heeft voor die belangstelling doen bedanken. De Paus neemt in beterschap toe, maar blijft zwak. Nadat wij evenals eenige andere Katholieke bladen met een zeker genoegen de bekeering van een verklaard vijand onzer kerk op zijn sterfbed mededeelden, moest daardoor natuur lijk het fraaie berichtwat de Haarlemsche over dien heer ten beste gegeven had te schande gedaan worden. Zij had hem toch betiteld als „een liberaal burgemeesterdie door het verbieden der processien aldaar eene zekere vermaardheid verkregen had. Wat schandewat oneer echter in het liberale kampals een hunner machthebbers een bur gemeester nog wel op het einde van zijn le ven al zijne liberale beginselen verzaakt en als een doortrapt Ultramontaan sterven wil. Neen dat kon niet zijn. Duchtig treden dan ook do liberale bladen tegen „zulk een schaam teloos relaas" in het velden de „opregte Haarlemsche" (dit willen wij tusschen twee haakjes aan de vele onschuldige abonne's zeg gen, die zij telt, en die haar gaarne lozen, wijl ze zoo van alles zoo heel „onpartijdig" spreekt) en de „opregte Haarlemsche" zeg gen we, die met een zekeren schijn van on partijdigheid niets meer dan feiten en adver- tentien opneemt of resume's uit dagbladen die het haar nooit lastig makenmaar die toch in strijd met hare onpartijdigheid en „oprechtheid" gewoonlijk in hare overnamen uit andere dagbladen „onoprecht" genoeg is, bij voorkeur de liberale beschouwingen op den voorgrond te laten tredenzij dan kon niet anders dan ook dit zaakje met een libe raal sausje te overgieten. Als zeer onpartijdig want zij neemt als bron nog wel het bisschoppelijk orgaan der stad Luik zegt ze„dat de heer Piercot niet of nauwelijks meer kon spreken en dat hij door gebaren en een enkel „ja" op den door den geestelijke, die hem bijstond, ge richte vragen (wat schoon Hollandsch, niet waar te antwoorden het door hem gevoerde liberale bestuur en met name de door hem tegen de kerk geploegde handelingen zou her roepen hebben. Yolgens dat bisschoppelijk orgaan echter was Piercot slechts sprakeloos bij het binnen treden van den deken zoodat slechts de eer ste vragen door gebaren beantwoord zijn. Daar na werd hem het H. Oliesel toegediend, dat zcoals Katholieken weten niet alleen de ziel maar ook het lichaam tot verlichting strekt en zoo ook hier deze uitwerking, had. Immers kort daarop stak de zieke uit eigen bewe ging cn zonde.' liem iets gewaagt va3 de hand uit tot den deken. Ziet, ook dat ver zwijgt de Haarlemsche. Zij gewaagd van de bediening als een vruchteloos op den stervende uitgeoefende pressie, maar als een stervende van geen geestelijke gediend belieft te zijn, dan steekt hij geen hand naar hem uit maar duwt hem van zich af. Tegelijkertijd keerde ook de spraak terug en de deken vroeg hem „Gelooft gij alles wat de H. Katholieke Kerk leert, alles wat onze Heer Jezus Chris tus haar heeft geopenbaard En daarop antwoordde hij zeer verstaanbaar „ja" waarop de geestelijke weder vroeg: Hebt ge oprecht berouw over alle zonden die gij begaan hebt tegen de geboden Gods en der H. Kerk?" En duidelijk verneembaar antwoordde de lijder weder „ja." De opregte sprak van een enkel „ja" dat zijn er echter al twee, en nog een derde toestemmend antwoord gaf de zieke toen de deken hem vroeg of hij wel wist dat hij de absolutie ontvangen had. Dat is toch drieen dat ook dit laatste bij volle kennis, bij vol komen bewustzijn geschiedde, bewijst het feit, dat de burgemeester den deken bij het afscheid nog eens hartelijk de hand drukte. Nu, de man mocht blijde wezen. Hij had door bemiddeling van den deken vergiffenis van don bisschop ontvangen, aan wien hij zich nog het vorige jaar grovelijk vergrepen had; de man had dus heel wat op zijn geweten hij had reden van dankbaarheid en vooral nu terwijl hij door zijne wereldsche vrienden voor goed ver laten, reeds met zjjn eene oog de diepe, ein- delooze, schrikkelijke eeuwigheid instaarde. Het is natuurlijkdat de liberalen in vuur geraken als zij een hunner apostelen nog op het einde ontrouw zien wordenhet is evenzoo natuurlijk dat de geheime genootschappen en inzonderheid de vrijmetselarij vooral bij het afsterven harer leden er voor waakt dat geene geestelijken toegang tot het sterfbed vinden maar wat niet natuurlijk geheeten kan worden, is dat de „opregte" onpartijdige Haarlemsche ten believe der liberalen onware berichten aan hare onschuldige lezers opdischt. Reeds ruim een maand is het „liberale" Ministerie aan. het roer en toch moet men zien, hoe thans nog de Almanach de Gotha onze celebriteiten niet kent en ons Kabinet aldus opgeeft Finantiën, Schmidt; Binnenlaudsche Zaken, Kappeyne van de Coppello; Marine, van Erp 1 aalman Kip; Oorlog, de Roo van Anderwe- relt; Justitie, Cremers Buitenlandsche Zaken, Fransen van de Putte. Zou dit zijn geschied op grond van infor- matiën van een der groote diplomaten, met wie de heer Fransen van de Putte verkeert, die, als vriendschapsdienst, dezen althans in naam van het diplomatiek Departement wilde doen beheeren. Dagblad. -Ams tOPCltim20 December. De gemeen teraad heeft gisteren besloten op Nieuwjaars dag de groote koopmansbeurs geopend te houden. Zandvoort, 19 December. Op het strand noordwaarts van deze gemeente is aangespoeld veel wrakhout, waaronder een groot stuk, blijkbaar afkomstig van een stoomschip. Zuid waarts omstreeks den tweeden paal, is een kolossaal wrak aangekomen, gekoperd, blijk baar een zijstuk van een driemastschip; op eene plank daarvan is geschilderd: result; van de lading worden verscheidene zware greenen balken, van 40 voet en langer, ge borgen. Amsterdam, 21 December. Een jeug dig paar, dat zich eergisteren-middag door den ambtenaar van den burgerlijken stand in het echtgareel had doen binden en zich daarna, ouder gewoonte, in de traditioneele huwelijks koets, hier een oude vigelante met een ech ten rosinant bespannenliet rondrijden kreeg het op het Damrak bij de Oudobrug deerlijk te kwaad. De koetsierdie trotsch op den bok pareerde, in de meening dat hij in dit paar Cesar en zijn geluk voer, was heel wat verbaasd, toen hij het rinkinken hoorde van de glazen zijner koets. Hij hield het fiere ros indat spoedig tot staan was gebrachten had daarna heel wat moeite om de onstuimige gemoederen tot bedaren te brengen. Al het moois van feestvieren was er af. Bruid en bruidegom hadden elkander de dui delijkste bewijzen gegeven dat zij in hymen's

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2