N I E IT W E No. 90. Donderdag 27 December 1877. 2e Jaarsan». BUTTE N LAN D. u mm I gp*«pi Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Frankrijk. Duitschland. Griekenland. GEMENGD NIEUWS. 75 Cents Zl&.iiiuJz*- Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Hummers Dit blad verschijnt twee maal per weok. In Kalf formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. „-in AGITE MA NON AGITATE. (MRMT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels80 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Op het oorlogstooneel spelen hevige sneeuw stormen eene groote rol en belemmeren niet alleen de operatien, maar hebben vooral in Rumenie zelfs alle spoorweg- en telegraafver bindingen verbroken. Van de militaire operaties weinig nieuws. De Russen zullen Giurgevo en Kalarasch zien in te sluiten terwijl Widdin door een vereenigd Servisch-Rumeensch korps zal worden belegerd, hetgeen versterkt zal worden volgens den Correspondent van de Times met een Russisch korps van 12,000 man. De Keizer van Duitschland heeft Prins Ka- rel van Rumenie en zijn leger een gelukwensch gezonden per telegraaf en zoo men zegt het ijzeren kruis geschonken aan prins Karei, den Grootvorst-Troonsopvolgeren den grootvorst Vladimir. Uit 'Constantinopel wordt van den 21 sten aan de National Zeitung geseind, dat de ont ruiming van Sofia bevolen werd en de stad door de Turken zou in brand gestoken zijn. Dit zou bewijzen, dat zij een woestijn voor deRussen ten Koorden van den Balkan wil len achterlaten. Nu de Turken die streken verlaten, behalen de Serviërs daar natuurlijk tal van overwinningen", waarvan zij in hunne telegrammen breed opgeven. Het is dus voor hen te hopen, dat de Turken niet terugkomen. De eer zou daardoor kunnen verloren gaan die ze in het Russische hoofdkwartier genieten en de Czaar zou de woorden moeten gebrui ken, even als een jaar geleden, toen hij hun officieel voor lafaards uitmaakte. Volgens een bericht uit Constantinopel wer den de Serviers bij het voortrukken op Char- kene teruggeslagen. De Czaar is in den ochtend van den 22 December te St. Petersburg aangekomen en met geestdrift ontvangen. Bij de ontvangst eener deputatie uit het stedelijk Bestuur heeft de Czaar zijne vreugde te kennen gegeven over zijne te huiskomst. Hij wees op de vol doening die Rusland heeft verkregen door de inneming van Plewna. „Wij hebben" zeide hij ten slotte „veel gedaan, maar er blijft nog veel te doen over. Moge onze heilige onderneming onder Gods bijstand gelukkig worden volbrachtEn Europa klapt in de handen en juicht de zich noemende bevrij der der Christenenmaar verdrukker der arme Polen toe. Te Alexandrie zijn 8000 Egyptische sol daten scheep gegaan naar Constantinopel. Overeenkomstig een nieuw plan ter verde diging van den Balkan heeft SuloimaD-Pacha zijn hoofdkwartier opgeslagen te Tabarbazard- jak. De verdediging wordt door Mahmoud- Damar georganiseerd. Z. Emin. kardinaal Manning, die onver wacht snel van zijn ziekte (bronchitis) volko men is hersteld, heeft volgens den Parijschen correspondent van de Times, Zondag-avond Parijs verlaten en is naar Rome vertrokken. De negentien-jarige zoon van den beken den Franschen staatkundige en publicist Pre- vost-Paradol heeft het noodlottig voorbeeld zijns vaders gevolgd en zich dezer dagen te Parijs door eén revolverschot van het leven beroofd. Zijn vader pleegde den zelfmoord in 1870 en was toen gezant van Frankrijk te Washington. La République Francaise deelt mede dat Zaterdag jl. père Lachaise de begrafenis plaats had van een bankier van den boulevard Vlanss- mann. Op hot oogenblik dat men het lijk in de groeve nedarlietstortte een van de bloed verwanten van den overledeneplotseling door een beroerte getroffenin de groeve. Men haastte zich hem er uit te halendoch slaagde er niet in hem in het leven terug te roepen. Op den Aartsbisschop van Reims is een moordaanslag gepleegd door een krankzinnige. Te Parijs hebben weer een paar „staatsman nen" geduelleerdten bewijze dat de politiek daar zelfs de anders schranderste hoofden op hol maakt. De beeldhouwer Fritz Schaper heeft het model voor het bronzen standbeeld van prins von Bismarck, hetwelk te Keulen zal worden opgericht gereed, om naar de gieterij te wor den overgebracht. Het stelt Bismarck voor in rustige, onge dwongen houding, in- de uniform van zijn regiment kurassiers (met lange pantalon in plaats van hooge laarzen.) De linkerhand steunt op den pallasdie met de punt op den grond rust. De rechterhand steekt gedeelte lijk tusschen de knoopen op de borst. De Minister Coumoundouros heeft een wets ontwerp ingediend betrekkelijk de benoeming van de officieren van de nationale mobile garde en tot onmiddellijke oproeping van de reserve van de geregelde troepen. Uit Athene wordt aan the Globe bericht» dat nabij Larissa een opstand is uitgebroken. Twee duizend muitelingen zouden de wapenen hebben opgevat. De Muzelmansehe bevolking heeft de vlucht genomen. Eene gehuwde vrouw te Amsterdam heeft diefstal gepleegd, alleen met het doel in de gevangenis te geraken, ten einde bevrijd te zijn van de mishandelingen Yan haar aan dron kenschap verslaafden mandie zelfs niets ver diende en het weinige, dat de arme vrouw met dekenstikken kon bijeenbrengen, haar afperste. Zekere persoon H. K.oorspronkelijk van Kuinre, is te Amsterdam in arrest geno men en thans te Heerenveen in het huis van correctie opgesloten. Jaren geleden naar Ame rika vertrokkenmoet hij daar gehuwd zijn terwijl zijne wettige echtgenoot nog in leven is. Wederom zijn te Amsterdam eenige lie den het offer geworden van een persoon, die een zoogenaamde loterij hieldwaardoor de deelnemers in de gelegenheid zouden gesteld worden, voor hunne betaalde contributiën in den winter brandstoffen te ontvangen. Nu de tijd tot uitdeelen daar is, is de quasi-direc- teur verhuisd en nergens te vinden. Door den heer H. G. Van der Bergh, onlangs overleden te Amersfoortis aan het R. K. parochiaal armbestuur aldaar vermaakt een nominaal bedrag van f 20,000 aan2'/jpCt. N. W. S.vrij van successierecht. Een veertienjarig-meisje, werkzaam in een stoom-capsulenfabriek te 's Bosch, is mot de linkerhand tusschen eene machine geraakt, waardoor vier harer vingers werden ver brijzeld. Den 21 sten December is door de heeren Raylton Dixon en Co., te Middlesbro, te wa ter gelaten het stoomschip Overijsel, groot 3000 tongebouwd voor rekening van de Rot- terdamsche Lloyd en bestemd voor de vaart tusschen Nederland en Java voor het vervoer Yan passagiers, troepen, mail en goederen. In den laatsten tijd worden voortdurend jn uit .Noord- Amerika aangevoerd spek tri chinen bevonden. Zoo is dit geschied te Hannoverop 18 dezer, bij gelegenheid dat door den officieelen vleeschkeurder eenige zijden spek werden onderzocht. Bij onderzoek is gebleken, dat veel uitjNoord-Amerika in Europa ingevoerd spek afkomstig is van varkens, die op de trans porten per spoor in 't binnenste van Amerika omkomen en dan dadelijk ingezouten worden. Aangezien het ondoenlijk is, elke zijde spek, die in Europa wordt ingevoerdvoldoende met het mikroscoop te onderzoeken, zal wel het eenige afdoende middel dit zijn: dat men zich van Amerikaansch spek geheel onthoudt. De reddingsmaatschappij te Londen heeft dezer dagen aan een jong meisje van 16 jaren, miss. Yernon Bussel, de zilveren medaille en aan haar rijknecht Samuel Isaacs de bronzen medaille toegekend voor het redden van schip breukelingen. Den eersten December strandde een stoomboot op de Schotsche kust, acht mijlen van Wallcliffe-Houtehet verblijf van den heer Bussel, die dien dag juist afwezig was. Terstond reed zijne dochter, van een rij knecht vergezeldnaar de plaats der stranding. Op een afstand van ongeveer 100 meters za gen zij in zee een omgekantelden boot waaraan een aantal om hulp roepende mannen zich vastklampten. Miss. Bussel en Samuel Isaacs reden terstond in zee, dwongen hunne paarden tegen de verschrikkelijke hooge golven in te rijden entoen zij grond onder de voeten ver loren hadden, naar de boot te zwemmen. Zij lieten de ongelukkigen zich vastgrijpen aan de manen der paarden, de zadels, de stijgbeugels, het rijkleed der jonge dame en zoo gelukte het hun, om de schipbreukelingen behouden aan wal te brengen. Uit Arnhem wordt gemeld: Heden och tend is de goederentrein om 6.20 van hier vertrekkende, tusschen Duiven en Zevenaar door eenen verkeerden stand van den wissel ontspoordwaardoor vier wagens werden ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De personentrein ondervond een oponthoud van twee uren. Het doofstom geboren kind van een ar beider, onder Roosmalen, werd dezer dagen, terwijl de moedor naar hot bosch ging om hout te halen, in een stoel gezet, waaronder een pot met vuur was geplaatst. Bij haar terugkomst bevond de moeder, dat de kleertjes van het kind in brand waren geraakt. Zater dag is het kind overleden. Een Skating-rink, is in de Schans bij Leeuwarden opgericht, en zal met Februari a. s. voor het publiek worden opengesteld. Een 70 jarige vrouw te Amsterdam stak in de Utrechtschestraat in schuine richting de rails van het paardenspoor over op een oogenblik dat een tramwagen dicht achter haar was. De koetsier waarschuwde door het luiden van de bel, maar de vrouw hoorde niet; zij was stokdoof. De wagen was niet meer in te houden en de oude vrouw geraakte er onder. Haar dijbeen werd verpletterd; in nagenoeg hopeloozen toestand is zij naar het gasthuis vervoerd. De reederij van het stoomschip Friesland ontving het volgend telegram uit Londen: -„Lloyds agent te La Corunna meldtdat thee, tabak, koffie en rotting aan land spoelden, tot een stoomboot behoorende welke vermoe delijk bij Kaap Corrubedo bij Finistere verlo ren ging- „Het behoeft nauwelijks opgemerkt te worden dat er groote ongerustheid heerscht daar de Friesland reeds lang had moeten arriveeren. Passagiers zijn: Majoor van Son en 3 kinderen; luitenant van Batenburg; SchuylenbergSteinmetzLa Gordt Dillié Laroux en vrouw; Vrees "an Nahuys, vrouw en 3 kinderen; Evans; Houcker; E. Tofield; mej. Capell; 25 onderofficieren; 24 militairen en 19 schepelingen. De lading is 24,943 balen kofiij1042 balen tabak, 560 balen peper, 1695 kisten thee, 66 kisten indigo, 59 kisten noten43 kisten foelie20 kisten gom ben jamin, 20 kisten sigaren, 6934 blokken tin, 6061 bossen rotting. Hoogstwaarschijnlijk is dit schip met man en muis vergaan. Het huis te Edinburg waarvan de vorige week de bovenverdieping is uitgebrand is jl. Donderdag ochtend ingestort waarbij veertien personen onder het puin bedolven werden en waarbij zeven personen om het leven kwamen. Naar wij vernemen wordt te Rotterdam, het opgevatte denkbeeld om aldaar een goed koop dagblad van vrijzinnige richting in het leven te roepen, met veel sympathie begroet. In een dezer dagen gehouden vergadering werd de daartoe strekkende vennootschap ge constitueerd nadat door de aanwezigen voor een aanzienlijk gedeelte van het benoodigd kapitaal was geteekend. De 23 jarige werkgast, die dezer dagen in de in aanbouw zijnde nieuwe drijfriemen- fabriek des heeren Van der Heijden te Waal- zij" pink tusschen de machine verplet terde, is aan de gevolgen overleden. In het I enloosch U eekblad wordt gezegd, dat de regeering genegen is tot eene transac tie in zake de St. Agatha-goederenen er daarom in de Kamer niet over gesproken is. Als dit zoo is, waarom heeft men dan de veiling laten doorgaan? vraagt de Maasbode. Men schrijft uit Venlo: Woensdag-avond om ruim acht ure passeerden zes personen beladen met koffieboonen de Pruisische gren zen bij Leuth. Door twee aldaar op post lig gende grensbeambten werden zij aangeroepen halt te houden; drie dezer smokkelaars keer den in het bosch terug, terwijl de drie ande ren in allerijl de wijk namen op Pruisisch grondgebied. Een der beambten loste een schot op de vluchtelingen, met het ongelukkig ge volg, dat zekere Doeven, oud 27 jaren, uit Breijell, gehuwd en vader van eenige kleine kinderendoodelijk getroffen eenige passen verder nederviel. Voorgisteren, Donderdag, waren een vijf tigtal personen uit Breijell te Leuth aanwe zig, die het lijk van Doeven opvorderden om het naar Breijel over te brengen. Te Kalde- kirchen werd aan de gewapende macht assis tentie gevraagd tor voorkoming van ongere geldheden. Dezer dagen had aan den overweg nabij het station te 's Bosch in den weg naar Vlij men een ontzaglijk ongeluk kunnen plaats hebben. Juist toen de wachter het hek aan de zijde van Deuteren digt liet vallen, was er een particulier rijtuig nabij; door den slag schijnt het paard geschrokken, zoodat het om keerde en de rails op liep in de richtino- van Vught; daar de sneltrein in aantocht" was werd de positie zeer hachelijk en hadden dé twee heeren reeds het rijtuig verlaten. Door de tegenwoordigheid van geest zoowel van den koetsier als van den wissel- en baan wachter, voornamelijk nog van dezen laatste die met ongelooflijke vlugheid den wissel om wierp zoodat de trein op een ander spoor liep liep de zaak af met de verbreizeling van de achterwielen van het rijtuig, die met de locomo tief in aanraking kwamen. Men meldt uit Drempt van 23 Dec: Gisteren avond is de wagen van Van Gend Loos op den Dremptschen dijk een vrachtwagen willende voor bijrijden, van den dijk gevallen. De wagen bevat te 12 passagiers en was beladen met eene moniate koffers; gelukkig zijn de pasagiers alle met den schrik vrygekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1