BUITENLAND. A te voeren voor het feit, dat er slechts 3 os- Engeland. Duitschland. Frankrijk. Italië. Rusland- Amerika. BUITENLANDSCH OVERZICHT- Volgens telegraphische berichten moet het nieuwe Ttaliaansche Ministerie zijn sa mengesteld als volgtDepretisMinister president en buitenlandsche zaken; Crispi binnenlandsche zaken; Mezzacapo, oorlog; Br in, marine; Mancini, justitie; Megliano, financiën; Thomas, onderwijs en Penez, openbare werken. Het ministerie van land bouw en koophandel zou zijn opgeheven. De Senaatscommissie, benoemd tot on derzoek van het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf, bestaat uit tegenstanders dier afschaffing, en deze commissie is met groote meerderheid benoemd, zoodat het lot van het ontwerp niet twjjfelachtig is. Gelukkig voor de Italianen. Te Berlijn wordt een hospitaal opgericht, uitsluitend onder praktijk van vrouweljjke artsen. Reeds sinds eenigen tijd bestaat aldaar een polycliniek onder bestuur van zoodanige dames. De uitslag is thans bekend van al de ver kiezingen der voorzitters van de Algemeene Raden in Frankrijk. Er zijn gekozen 50 republikeinsche en 40 conservatieve voor zitters. De conservatieven hebben 5 plaatsen verloren. Koningin Isabella heeft Zondag jl. een bezoek gebracht aan Don Carlos, zoodra deze te Parijs aangekomen was. Deze stap baarde nog grooter opzien dan het bezoek dat de ex-koningin van Spanje in de vorige week aan de gemalin van Don Carlos bracht. Men verzekert dat aan Don Carlos het nadrukkelijk verzoek gedaan is Frank rijk te verlaten. Hij moet onmiddellijk ge hoorzamen en vertrekken; waarschijnlijk gaat hij naar Oostenrijk. Ook ontvingen nog andere Spanjaarden bevel Parijs te verlaten. De Keizer van Rusland is bijtijds van het oorlogstooneel vertrokken om naar St. Petersburg terug te keerenhad hij nog eenige dagen gewacht, dan ware hij ge dwongen geworden te Bucharest beter weêr af te wachten; dagen achtereen heeft niet alleen in Bulgarije, maar ook in Rumenië een ontzettende sneeuwstorm gewoed, ge volgd door strenge vorstzoodat het spoor wegverkeer geheel gestremd wasde koude is zoo streng, dat op den Donau reeds drijfijs is en de Russische bruggen voor 't eerst kennis hebben gemaakt met dezen vijand. Van de schipbrug bij Braila werden 21 pontons weggeslagen. De Czaar ontving dezer dagen eene de putatie van Duitschers en zeide Europa volgt met vertrouwen onze daden. Enge land alleen schijnt voornemens pressie op onze vrijheid van beweging uit te oefenen. "Wij' zullen echter tot geene bemiddeling toetreden en tegen interventie zijn wij ge wapend. De Russische dwingeland heeft gelijk, vrij spel laat Europa hem, en na de in name van Plewna was het feest en men jubeldemaar inmiddels bleven de zieken en gewonden smachtten naar eene bete broods of een droppel water. Een oorlogscorrespondent schrijft hoe hij de ongelukkigen vond; sommige ziélto- <rend, anderen bewusteloos, tal reeds dood; hoe het zoo stonk in de kleine vertrekken waar zij lagen, dat forsche mannen bijna flauw vielentoen zij binnentradenhoe de o-rond in de moskeeën met lijken bedekt was- hoe gebrekkig de middelen waren, waarmede het vervoer van de gewonden werd begonnen; hoe ruw en onbeschoft de bevrijders der christenen zich daarbij ge droegen; hoe zij de lijken van de trappen sleurden bij de beenen, zoodat het hoofd met elke trede een bons kreegen hoe ze die dan door de modder sleepten en op karren smeten; hoe tegelijk met de doo- den tal van levenden begraven werdenhoe van de overblijvenden velen stierven; na dat hun het brood en water was gegeven dat zij zoolang hadden moeten missen. Er is geen excuus. De Russen wisten dat zij te Plewna duizenden zieken en ge wonden zouden vinden, en reeds lang te voren had men alles in gereedheid moeten brengen. Er is geen verontschuldiging aan senkarren voor het vervoeren slechts een twintigtal monstersvoor het begraven der dooden waren. Op de vlakte bij de Wid- brug waren 15 a 20,000 gevangenen gebi vakkeerd, boven alle beschrjjving ellendig, verkleumd, en uitgehongerd, terwijl hon derden op het slagveld op begrafenis wacht ten. Evenzoo was het in de redoutes en over de geheele heuvelrijoveral lagen lijken bij hoopen verminkt door honden of roofvogels; overal vond men lijken of stuk ken van lijken. De Russen wisten, dat Plewna moest vallen, en dat zij er duizenden hongerige soldaten en duizenden slecht verpleegde zie ken en gewonden zouden vinden. Er is dus geen verontschuldiging en des te onbe schaamder zijn de woorden van den Rus Europa volgt met vertrouwen onze daden. Ook van het Aziatisch-oorlogstooneel komen treurige berichten, omtrent het lot van zieke en gewonde Turksche soldaten die in de handen der Russen zijn geval len. Twee duizend man zijn van Kars naar Erzerum gezonden. Hiervan is de helft onder weg van honger en koude ge storven en de andere helft in een bekla- genswaardigen toestand aangekomen. Deze verkrachting van wet en mensche- lijkheid en schending der voorschriften van de Conventie tan Genève, welke aan de overwinnaars beveelt evenveel zorg te dra gen voor de vijandelijke zieken en gekwets ten als voor de eigen soldaten, doet ons vragen Europaleeft gij nog? DE OORLOG. Het lijden der Turksche gevangenen van Plewna moet verschrikkelijk zijn, zonder win termantels of jassen worden ze getransporteerd en zijn ze prijs gegeven aan den snerpenden wind en de ijskoude en verblindende sneeuw. Drie dagen bleven de ongelukkigen in dien toestandeen groot aantal van deze zijn reeds gestorven; duizenden zijn begraven. De Correspondent van de Daily Neuws deelt even als die van de Times treurige bijzonder heden mede omtrent de slachtoffers van den sneeuwstorm in de omgeving van Bucharest. Een transportrein o. a. maakte bij Cotroceni eene voorstad van Bucharest, halt om af te wachten tot de storm bedaard was, doch hij werd nagenoeg geheelondanks de onmiddel lijke nabijheid van eene dichtbevolkte stad, onder de sneeuw bedolven. De correspondent van do Times zegt, toen hij de plaats van het onheil bezocht, waren een aantal lieden aan het uitgraven en reeds, waren 29 lijken en 40 doode paarden opgedolven. Deze ongelukki gen haddon in de wagens beschutting tegen den ijzigen sneeuwstorm gezocht, maar waren met hen bedolven en doodgevroren. Uit dit ongeval kan men eenigzins afleidenwelke el lende de storm in Bulgarije veroorzaakt moet hebben. Yan uit het Russisch hoofdkwartier zwijgt men van dat alles en toch moet men er mede bekend geweest zijn, hoe de Turksche gevan genen van den storm geleden hebben. Het woord „humaniteit" moet wel bij de Russen eene zonderlinge beteekenis hebben. Officieel wordt uit Bogot van den 25 dezer bericht dat de Rumeenen den 22sten Orzel- Palnika hebben bezet, zonder strijd te voeren. In het uiterlijk front heeft een divisie uhlanen den 23sten een Turksch transport buit gemaakt; zij doodde 26 man en namen 18 man gevangen. De vorst duurt voort. De thermometer tee kent 18 graden en de gevangen Turken ster ven van de koude. Hulp is onmogelijk zeg gen de Russen. Servische agenten deelen, volgens the Daily News, wapenen uit onder de Christen-bevol king der dorpen, en sporen hen aan om aan het opwerpen der verschansingen te helpen. Eenige vliegende Turksche kolonnes hebben een korps Serviërs uiteengejaagd en hun wa penen buit gemaakt. De Correspondent van the Globe te Cron- stad schrijft onder dagteekening van 18 De cember, dat de Russische Admiraliteit, ter stond na ontvangst van het bericht van de bijeenroeping van het Engelsch parlement naar Cronstad het bevel heeft gezonden, de ont wapening van de vloot te staken en alle pant serschepen die op de rede zijn te bewapenen. Blijkens officieele rapporten, van welke the Daily News in kennis is gesteldbedroeg het verlies van de Russen van 13 tot 20 Decem ber op het Europeesch oorlogstooneel10 ge neraals en officieren en 706 man gedood, 52 generaals en officieren en 2040 man gewond behalve 25 officieren en 12 man, die op andere wijze buiten gevecht werden gesteld, totaal 2845 man.. Het geheele verlies sedert den aanvang van den oorlog is 80,412 mandaaronder begrepen 91 man, die verkeerdelijk vroeger waren op gegeven als te Maren en Elena buiten gevecht te zijn gesteld. Het Russische stoomschip Rusland en ande ren bij den Bosporus kruisende schepen wer den den 26sten naar Penderaklia gezonden en maakten daar de Turksche driemast-stoomboot Messina buit, waarop een hoofdofficier met een bataljon Anatolisehe Nizams, namelijk 700 soldaten en 10 officieren zich bevonden. Uit Cettinje wordt aan de Presse getele- grapheerddat de Montenegrijnen den 25sten een verschanst Turksch legerkamp tusschen Bojana en Duleigno stormenderhand innamen. De Turken werden in wilde vlucht verjaagd uit hunne stellingen en vele werden gevangen genomen. Een groote voorraad proviand en munitie en twee vaandels werden door de Mon tenegrijnen veroverd; het eene vaandel was van een schanshet andere van een schip af komstig. Voor de haven namelijk verbrandden twee Turksche schepen. In het Arsenaal te "Woolwich worden eerst daags zeer groote bestellingen verwacht. Het Ministerie van Oorlog heeft nl. de vorige week onderzoek laten doenhoeveel kanonnenamu- nitie en ander oorlogsmaterieel elk departe ment in den kortst mogelijken tijd in gereed heid kan doen brengen. Verscheidene hooggeplaatste officieren van het Engelsche leger, die met verlof te Parijs waren, zijn naar hun corpsen teruggeroepen. Verleden week hebben op de Britsche kust 38 schipbreuken plaats gehad, zoodat in het bijna afgeloopen jaar, het gezamenlijk getal schipbreuken 1809 bedraagt; dat is 106 meer, dan in hetzelfde tijdsverloop van het vorige jaar. De waarde van de in de vorige week vergane schepen en ladingen wordt geschat op 211,000 pd. st. Daarbij heeft men het verlies van 27 menschenlevens te betreuren. De Keizerin van Oostenrijk wordt, verge zeld door Kroonprins Rudolf den 31n te Londen verwacht. Na den nacht in Glarid- ge's Hótel te hebben doorgebrachtbegeeft H. M. zich den volgenden ochtend naar Co- thesbroock in Northamptonshireterwijl de Kroonprins te Londen denkt te blijven om de we tenschappelijke en kunst-instellingen van de hoofdstad te bezoeken en de beweging van handel en nijverheid aldaar te leeren kennen. Z. K. H. zal dan later de voornaamste fabrieks-distrie- ten bezoeken. Te Southampton vierde een predikant zijn lOOn geboortedag; zijn recept om oud te wor den is: nooit opblijven na 10 uur 's avonds, nooit in bed blijven na 7 uur 's morgens, nooit studeeren na het eten en geen jas dragen. In den loop van 1876 werden in Engelsch Indië 21391 menschen gedood door wilde die ren en slangen. De Regeering had 12500 pd. st. uitgegeven om die dieren uit te roeien en 48234 waren afgemaakt. De redacteur Prehm van de Germania is weder veroordeeld tot 4 weken gevangenis straf wegens beleediging van den redacteur der Staatsanzeiger en van den minister Falk. Den eersten heeft hij beleedigd door de bewe ring van den Staatsanzeigerdat de Germania aangedrongen had om Polen van Pruisen te scheiden een leugen te noemenen den tweede door te schrijven dat niemand zich met min der recht op de wet kan beroepen dan Falck, daar onder diens regeering zoovele wetten veranderd zijn. Blijkens de statistiek van het Pruisische rechtswezen is het aantal crimineele vonnis sen aldaar te lande van 1871 tot 1875 toe genomen als volgt: Wegens moord en poging tot moord van 92 tot 220; kindermoord, van 62 tot 150 zware verwonding, van 282 tot 523; mein eed, van 291 tot 900; misdrijf tegen de ze delijkheid, van 501 tot 1013; vervalsching in geschrifte, van 1335 tot 2556: frauduleus bankroetvan 59 tot 228 bedrogbedoeld in art. 264 en 265 van het strafwetboek (brandstichting ter verkrijging van assuran- tiegeldenopzettelijke schipbreuk, enz.) van 186 tot 545. De wilde zwijnen dreigen, naar men uit Fulda schrjjft, voor menig district Yan Keur- Hessen een wezenlijke landplaag te worden. Wel werden reed* van staatswege geheele af- deelingen jagers uitgezonden om zooveel mo gelijk de gelederen van het wilde zwijnen-leger te dunnen; doch dat helpt nog niet veel. Radeloos moet de boer de verwoesting zijner akkers en velden toezien. Men hoopt, dat een sneeuwrijke winter de jacht gemakkelijker zal maken; 't ontbreekt echter die streken ten gevolge der hondenbelasting te veel aan flinke jachthonden. Hoezeer men voorzichtigheid aanbeveelt, tegen de vervalsching van eet- en drinkwaren, geniet nog menig klooster hst volste vertrou wen te Berlijn en vooral bij von Bismarck. Het te Munchen bestaande Franciscaner kloos ter levert vrij regelmatig per week twee vaatjes echt Beiersch bier aan de hofhouding van den Duitschen Keizer en aan prins von Bismarck. Te Berlijn is het eenige dagen vóór Kerst mis met de verzending van geschenken zoo druk toegegaan, dat het postkantoor dagelijks 4000 personen en 1000 paarden heeft moeten bezigen. In een blad le Semaphore van Marseille van den 25 December lezen wij het volgende: Sedert gisteren is men hier bezig met de ont dekking van een gruwelijke misdaad. Men heeft nl, het lijk gevonden van eene jonge vrouw in een koffer gesloten. De bijzonder heden, die men van deze zaak weet, zijn de volgendeDe heer Antonie Rouvreoud 30 jaren, gehuwd, woonde met zijn bijzit, Rose Delahaije, oud 25 jaren in de allee des Ca- pucines. Zij leefden in slechte verstandhouding met elkaar. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft Rouvre zijne maitresse ver- worgd, het lijk in een koffer gepakt en deze naar een zomerhuisje gebracht dat hij op den boulevard Hopkison had gehuurd. Toen keerde hij naar huis, gaf zijn hond in bewaring aan eene buurvrouw aan wien hij zeide dat Rose Delahaije naar Grenoble was vertrokken en vluchte toen naar Orleans. Daar heeft hij ge tracht zich om het leven te brengen, doch hierin verhinderd heeft hij eene volledige be kentenis afgelegd. In Parijs en de provinciën circuleert een petitie verzoekende algemeene amnestie voor alle misdrijven, tijdens de Commune van '71 gepleegd. De Union ontving o. a. uit Rome het vol gende: De H. Vader wordt van dag tot dag beter, en wij zijn gelukkig u te kunnen mel den dat Z. H. het bed heeft verlaten. Zijne krachten heeft hij spoedig herkregen. De be terschap van Z. H. is zoo groot, zoo snel en verwonderlijk, dat hij zich thans bijna even wel bevindt als in de jongste lente. Alleen de beenen hebben nog niet de vroegere vlug heid herkregen ofschoon de gezwollenheid verdwenen is, en de wond gaat naar wensch vooruit. In de maand Juni a. s. zal de H. Vader het aantal jaren van het Pausschap van Pe trus bereikt hebben. De H. Petrus is 7 jaren gezeteld geweest te Antiochië en daarna 25 jaar te Rome zoodat zijn Pausschap 32 jaar heeft geduurd. In 1871 vierde Pius IX het feestdat hij zoolang als de H. Petrus, Paus te Rome was geweest. Wij koesteren de zoetste en vaste hoop dat God ons don dierbaren Opperherder tot het volgende jaar mag bewaren, dan beleeft hij den dag, waarop de duur van zijn Paus schap gelijk is aan den geheelen duur van dat van den H. Petrus. I Een telegram uit Rome gedagteekend van 26 December deelt mede, dat de Paus een zeer goeden Kerstdag heeft doorgebracht. Hij heeft verscheiden uren in zijn bibliotheek ver toefd, waar hij gisteren een consistorie zou houden. De President van het Ministers-Comité en adjunct-generaal des Keizersvon Ignatieff die reeds onder Alexander I als kolonel der garde dienst deedis door den Keizer in den gravenstand verheven. Bij de schitterende wapenschouwing verze kerde de Keizer te verwachten, dat, als de troepen, thans nog te St Petersburg en om geving gelegerd, geroepen mochten worden naar het oorlogsveld te gaanook zij hun plicht met roem zouden vervullen.. De vorige week Donderdag ontstond ot brand in een manufacturenfabriek te New-York- De ramp werd veroorzaakt door het springe0 van een stoomketel. Terstond barstten de vlam men uit en verwoestten de geheele voorzijd0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2