BINNENLAND. Laatste Berichten. ran het gebouw. Twee honderd personen, meest knapen en meisjeswerkten op de bo venste verdieping. Enkelen sprongen uit do vensters of ontkwamen over de daken der nevenstaande huizen. Dertig gekwetste perso nen werden naar het ziekenhuis vervoerd en vijftig kwamen bij de ramp om. De schade wordt berekend op 200,000 pd. st. GEMENGD NIEUWS. -- Een werkmanongeveer 25 Jaren oud er op de Engeliermansphat, bewesten ScMei* STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Voor zooveel noodig, zij herinnerd datmet ingang van lo. Januarij aanstaande, het in den loop van dit jaar tusschen Nederland en Duitschland gesloten telegraafverdrag waarbij prijsberekening per woord tot grondslag van het tarief is aangenomen, in werking komt. Dagblad. Utrecht, 24 December. De persoon van B. beschuldigd van het verduisteren van goe deren, die hem door de firma van Gend en Loos ter bezorging waren toevertrouwd, en zich in arrest berond, is voorloopig uit zijn arrest ontslagen; zijne vrouw daarentegen is nog in hechtenis gebleven. 'S Hage, 27 December. Heden middag gingen de paarden bespannen voor het rijtuig van den Spaanschen Minister, aan het hollen. Een agent van politie, die ze grijpen wilde, kreeg de paarden over zich heen en werd gewond. Amsterdam26 December. Gisteren-nacht is de stoom-vermicellifabriek van den heer H. J. Mulder, op het Ruitenburgerpad ge meente Nieuwer-Amstel door brand vernield. Het Gerechtshof alhier heeft in hooger be roep uitspraak gedaan in de bekende zaak betreffende een diefstal van 20 vaten olie, tegen vier knechts van de oliefabriekanten F. Alberdingk en Zonen, en den opkooper Hangjas. Het Hof heeft het vonnis der Ar- rondissements-R echtbank wegens een foui in den vorm vernietigd, maar op nieuw recht doende, de vijf beklaagden tot dezelfde straffen veroordeeld, die op hen door de Rechtbank waren toegepast. De meesterknecht en een der knechts erlangden een cellulaire gevangenis straf van twee jaren, de twee andere kregen een jaar celstraf en de opkooper een gewone gevangenisstraf van vijf jaren. Na het eten van een boterham met ge rookte worststonden te Arnhem dezer dagen moeder, dochter en zoon om de kachel, met begeerige oogen naar den dampenden pot te zien, waarin een kinnebaksham lag te koken. De deur van het vertrek vliegt open en een agent van politie treedt binnendie bedaard naar den pot gaat, waarvan hij het deksel oplicht. Hij grijpt een vork en haalt het dam pende stuk vleesch daaruit, dat hij verklaart in beslag te nemen. Met den kinnebaksham onder den arm en den zoon aan do hand, stapte hij naar het bureau van politie, waar bij onderzoek blijkt, dat het vleesch benevens de worst door den jongen op naam van een ander was gehaald en de knaap zich alzoo aan oplichterij had schuldig gemaakt. Een eenvoudig middel om te onderzoe ken, of er ook trichinen in het vleesch van een varken zitten, wordt door professor Da niel Sander in de Montags-Zeitung medege deeld. Een boer in Mecklenburg namelijk werd gevraagd, of hij ook zijn varkenvleesch in de naburige stad microscopisch liet onderzoe kon vóórdat hij het gebruikte. „Wel neen, antwoordde deze op zijn platduitsch, met zoo veel drukte hou ik mij niet op, ik heb bij mij op het dorp iemanddie mij altijd spoe dig helpt." „Zoo, wie dan?" „Wel onze schoolmeester.' Als ik geslacht heb stuur ik hem de eerste worst present, en daar hij het niet breed heeft, weet ik zeker, dat hij haar direct opeet. Hoor ik nu na een paar dagen van mijne jongens, dat de meester nog frisch en gezond is, dan weet ik zeker, dat het varken niets mankeerde. Wat zal ik de mensohen in de stad daarmede lastigvallen?" Te Baltimore is in den ouderdom van 90 jaren overleden mevrouw Elisabeth Paterson, weduwo Bonaparte, die in 1803 huwde met Jéröme Bonaparte, toenmaals eenvoudig lui tenant bij de marine. Napoléon I heeft dit huwelijk van zijn broeder nooit willen erkennen. Door een hevigen brand werd de vorige week in de gemeente Boxmeer eene landbou- werswoning met schuur en stal in asch gelegd. De geheele voorraad graan, gedorscht en on- gedorscht, zoomede ruim 12,000 kilo hooi, werden een prooi der vlammen. Het vee en de inboedel werden met moeite gered. Alleen het huis is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. en bij zijne ouders te Hil'esluis inwonend, is sedert Maandag-avond 11. vermist. Hij was tot dien avond 6 ure op de fabriek te Fijenoord werkzaam geweest en toen van daar vertrok ken zonder dat men tot heden iets van hem vernomen heeft. Men vreest dat hij verdron ken is. Een strooper v. II. te Achterveldonder de gemeente Barneveldhad het ongeluk zich met een schot in den voet te treffenwaarvan amputatie wellicht het gevolg zal zijn. Uit Copenhagen schrijft men, dat de Noorweegsche stad Levanger, bij Drontheim, Woensdag jl. door brand bijna geheel is ver woest. Slechts 21 huizen werden gespaard. Do schade bedraagt een millioen kroonen. Duizend personen zijn zonder dak. Reeds twee malen werd de stadgedurende de jongste 30 jaren, door een dergelijk ongeluk geteisterd. Onlangs moest te 's Hage een 6 jarig meisje een boodschap verrichten voor haar moeder bij een slager in de Oude Molstraat. Met het kind trad een behendige 12 a 14 jarige diefegge binnen, die aan de kleine het bood- schapgeld trachtte te ontfutselendoch daarin door een der slagersknechts verhinderd werd. Toen het meisje met het gekochte den winkel verlaten hadwerd het door de feeks gevolgd tot in de Juffrouw-Idastraatwaar zij de kleine staande hieldhaar op behendige wijze 25 cents ontroofde en het daarmede op een loopen zette. Een waarschuwing voor moeders, om zoo jeugdige kinderen niet uit te zenden tot het doen van aankoop en. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: In het gehucht Biesland, op korten afstand van deze stadheeft het volgende ijzingwekkend voorval plaats gehad. Een man zonder vaste woonplaats, die, als hij niet om niet onderdak kon komen, in stal of schuur, somwijlen zelfs in een der holen van den Pietersberg een nachtverblijf vond, had in den nacht van Zaterdag op Zondag met mede weten van den eigenaar eene slaapplaats ge kregen in een stal te Biesland. Hij verkeerde toen in hoogst beschonken toestand. Dien dag had hij een paard helpen slachtenen zijne handen en kleêren waren druipnat en door trokken van het bloed van 't paard. Tegen middernacht, toen de koude heviger werd, ging de man des huizesbevreesd dat de zwerver zou bevriezennaar hem zien en vond hem in een vreeselijk verminkten toestand. Terwijl de man sliephad de reuk van het paardenbloed twee honden die zich in den stal bevonden, aangelokt. Zij hadden hem eerst de kleeren van het lichaam gescheurd en die uitgezogendaarna hadden zij hem het vleesch van het lijf geknaagd. De ongelukkige is nog dienzelfden nacht naar het burgergasthuis alhier overgebracht. Zijn toestand is hopeloos. Op een stal te Meeuwenis de besmet telijke longziekte uitgebroken; 31 runderen zijn afgemaakt. Bij Bussum heeft de drank jl Zondag avond bij het station weder een betreurens waardig ongeluk veroorzaakt. Een persoon uit Baarn begaf zich in verregaanden staat van dronkenschap op de spoorwegrails, toen hij den sneltrein hoorde aankomen, on weigerde gehoor te geven aan de waarschuwingen van den stationswachter; deze trachtte zelfs den ongelukkige met geweld weg t« sleepen doch te vergeefs. Een worsteling ontstond en ten slotte moest zich de wachter nog met geweld losrukken, zoodat hij neerviel, toen juist de trein voorbijstoomde en den dronkaard verpletterde. De wachter kwam met den schrik vrij. Een waarschuwend voorval heeft op Kerst avond jl. te Westmaas plaats gehad, bij een herbergier. In een slaapvertrekje werden eenige kooltjes (turf) aangelegd in een pot. Terwijl do waard in de gelagkamer was, zouden do grootmoeder en do moeder met haar kroost zich ter ruste begeven. Spoedig waren allen bedwelmd, en zeker waren vijf personen het slachtoffer van onvoorzichtigheid geworden indien het onheil niet toevallig ware opge merkt. Een meisje van vier a vijf jaren was reeds gestikt. Volgens berichten is het schip „Walmer Castle" ter reede van Batavia met eene volle lading voor Nederland aan boordverbrand. Den 27 dezer, des ochtends ten 4uur, brak aan den Oudendijk onder Strijen, bij den landbouwer J. de H.terwijl do bewoners nog ter ruste lagen een hevigen brand uit, waardoor de geheele huizing afbrandde zon der dat iets kon gered worden. Een paard, eenige koeien, en wat erger was, een kind kwamen in de vlammen om. Den 25sten 's morgens ontdekte men dat monnikoog, een bark gestrand was. De red dingsboot heeft te vergeefs een poging tot redding- der schipbreukelingen beproefddaar ze door de hevige N. W. wind onmogelijk de branding kon doorkomen. Van een tweede poging moest worden afgeziendaar de boot lek bleek te zijn. Als eene bijzonderheid wordt uit Delfs- haven gemeld, dat eene 90 jarige weduwe dezer dagen aldaar getuige was van de gou den bruiloft haror dochter. Haarlem, 27 December. Door B. en W. is heden aanbesteed, het dagelijksch onderhoud en het verrichten van eenige bepaalde ver nieuwingen aan de stedelijke werken, van 1 Januari 1878 tot en met 31 December 1879 in 11 perceelen. Aannemers zijn geworden: van het 1ste perceelde stads-gebouwenG Surendonkvoor 7196.50; 2de perceel, de 68 huurhuizen van het voormalige Oudeman nenhuis, dezelfde, voor 454.50; 3de per ceel de schoolgebouwenD. A. Braaktnbury, voor f 36664de perceelde houten en stee - nen bruggen, dezelfde, voor 7888, 5de per ceel, de houten wallen, dezelfde, voor ƒ1240; 6de perceel, de steenen wallen, dezelfdevoor 1398; 7de perceel, het Brouwershofje met de woning aan Elswoudshoek, dezelfde, voor 266; 8ste perceel, de Brouwersvaart, Ge broeders Schornagelvoor 416; 9de perceel de buiten do stad gelegen werkenD. A. Braa- kenburgvoor 498; 10de perceel, de Leid- sche-vaart, dezelfde, voor 1488; 11de per ceel, de Amsterdamsche-vaartJ. H. Daudey voor f 927.50; van de stucadoorswerken lste perceel, in de stadsgebouwenBruggeman Martensvoor 370; 2de perceel, in de schoolgebouwen, J. D. Hoyerrnanvoor f675- van de buitenverfwerkenlste perceel, der stadsgebouwenJ. van Reysen en Zoon voor 14992de perceelder 68 huurhuizen aan het voormalige OudemannenhuisC. van Niel, voor 100; 3de perceel, der schoolge bouwen, J. W. Veldheervoor 2693. Alle per jaar. LI. Woensdag avond kregen 2 hussaren bij het verlaten eener tapperij in de Lange Margarethastraat alhier, hevige twist, die spoedig zoo hoog liep dat zij handgemeen geraakten, waarbij een belangrjjk aan het hoofd werd verwond die naar de kazerne moest worden vervoerdde dader werd spoedig gearresteerd. Tot deurwaarder bij het kantongerecht te Haarlemmermeer is door de Arr. Rechtbank alhier benoemd de heer H. de Groot, thans werkzaam ten kantore der Registratie en Do meinen te Goor. In het verkooplokaal, „de Gouden Leeuw", in de Zijlstraat zijn gedurende het jaar 1877 verkocht 114 perceelen voor 368,580 en opgehouden 46 voor 223,560; in 1876 wer den er 117 perceelen verkocht voor 267,935 en 22 opgehouden voor 72,236. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. Geene. Getrouwd. II J Clausing en II E J Schmitz; J W Ties- kons en G BruigomP H llartel en A I Len- nings; H C v. Bilderbeek en C Koenderinck. Bevallen. Een onecht kind van liet. vrouwelijk geslacht. P Dirken geb. v. d. Vosse, d. A A lioelofs geb. Vermande, d. A M Beere geb. Harkmaus, z. H v. Orden geb. Lomans, z. Een onecht kind Yau het vrouwelijk geslacht. J Muller geb. do Groot, d. D Wojjers geb. Storm, z. J Geer- ling gob. v. Kipshageud. W v. d. Berg geb. v. d. Wetering, d. W Mèlchior geb. de Wilde, z. A G Hijnsbergen geb. Wijnkoop, z, Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. C M Oolders geb. v. Steenvoortd. P Kuijpers geb.Hulsbos, d. J v. Seggelen geb. v. d. Stijlen, z. P Kroonsberg geb. P Pfaff, z. T Veen geb. Neele, z. F C Numan geb. v. Veldhuizen, z. C W Dijserinck geb. v. d. Vlugt,z. end. D Janus geb. Oekel, z. W M Kenselaar geb. v Schijndel, z. A HZwa- neveld geb. v. d. Werff, z. Overleden. M A Horeman 12 m. z. K. Heiligland; AM v. Duivenbode 6 j. d. Burgwal; Een levenloos aangegeven kind van hot vrouwelijk geslacht van P v. Oplooi Amsterd. Vaart; J Bruxe 1 m. z. Barrev. steeg; W Harlcmans 72 j. Hagestraat; M Jannel 80 j. Wed. J v. d. Thotl Jr. KI. Hout straat; E C A J Goijer 67 j. Wed. D de Haan FrederiksparkEen levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van C Betlem Rave- lingsteeg; J Timmermans 62 j. Spaarnw. straat; J Beere 26 d. z. Bagijnhof; H Cornet 81 j. KI. Heiligland; J W Hartgerink 50 j. Bakkereloot; Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J Keuzekamp Rozenprieel; A W Kol 8 j. z. Waaigat; A v. Eskert 11 m. d. Turfmarkt; M J M A v. Uden 8 m. d. Gr. Houtstraat; W Willemse 54 j. L. Hofstraat. KANTONGERECHT TE HAARLEM. In de afgeloopen week is geene zitting gehouden. Terechtzitting van 27 December 1877. 1 JO; CL; JvR; JG, allen schippers de le en 2e wonende te Yelsen de 3e te Wijk aan Zee de 4e te Beverwijk, moedw. misli. de le 7 dagen cell. gev. straf de 2e en 3e ieder 3 dagen cell. gev. straf en allen solidair in de kosten; de 4e vrijgesproken. 2 J Y. te Zaandameenvoudige en gekwalifi- seerde diefstal, 2 jaren gev. straf c. e. 8 A P.enP D.beiden te Haarlem (gedetineerd,) misbruik van vertrouwen de le 6 maanden gev. straf f 12,50 boete of 3 dagen subs. gev. straf, de 2e ljaar gev. straf f 12,50 boete of 3 dagen subs. gev. straf en beiden solidair in de kosten. 4 A v Z. te Hillegom, laster en slaan f8 boete of 3 dagen subs. gev. straf f 3 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e 5 P H v. W. te Hillegom. Het omhakken van boomen. Het geding geschorst tot na afloop van het aanhangige civiel geding. 6 JR. zonder beroep en woonplaats, bedelarij. Drie maanden gev. straf c. e. 7 E v. d. Z. zonder beroep en woonplaats. Land- looperij. Drie maanden gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Twee portemonnaie's met eenig geld; Een R. C. KerkboekEen witte wollendoekEen paar overschoenenTwee kinderoverschoenen (different)Eenige lappenEen roode luijer; Een bont boezelaarEen witte zakdoek met geborduurde letters; Een zakdoek met roode randen en stippen; Een rood wollen wantje; Een dito met zwarte streepen; Een koperen horloge (kinderspeelgoed); Een streng zwarte saaijetEen slagersmesEen hondenketting; Een Pr. KerkboekEen Pr. Gezangenboekje Een gebroken kruiwagentje, en eenige losse sleutels. Yoorts te bevragen: Een zilveren bril, en een ring met vier sleutels. ALMANAK DER WEEK. December, Wintermaand, 31 dagen. Zondag 30 Onder het octaaf van Kerstmis. Mar- garetha van Parma verlaat de Neder landen 1567. Maandag 31 H. Silvester f 335. Herman Boerhave te Yoorhout geboren, 1668. Januari, Louwmaand, 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderd. 3 Vrijdag 4 Zaterdag 5 Nieuwjaarsdag. Besnijdenis des Heeren De Engelschen overrompelen Curacao, 1807. Octaaf van den H. Martelaar Stepha- nus. Dood van Wilhelm IV, koning van Pruisen, 1861. Octaaf H. Apostel en Evangelist Jo annes. Slag bij Bapeaume; terugtocht van het Fransche leger onder Faid- herbe 1871. Octaaf van de HH. Onnoozele kinderen. Yoor-avond van Drie-Koningen. Aan slag van Damiens op het leven van Bodewijk XY, koning van Frankrijk, 1757. ST. PETERSBURG?28 December. Het beursgerucht omtrent onderhandelingen over den vrede schijnt ongegrond. In de regee- ringskringen is niets bekend van stappen, welke tot dergelijke geruchten aanleiding zouden kunnen geven. PARIJS, 28 December. Het Journal Officiel maakt een besluit bekend, waarbij de generaal Bressolles (die te Limoges kommandeert) op non-activiteit gesteld wordt. Het officieel orgaan maakt voort ver scheidene besluiten openbaar, houdende benoeming van vrederechters. De verkiezing der gemeenteraden in Al- gerie is vastgesteld op 13 Januari. CONST ANTINOPEL28 December. Engelands antwoord is nog niet ontvangen- De vertraging wordt beschouwd als een bewijs, dat Engeland de bemiddeling door Rusland tracht te doen aannemen. CONSTANTINOPEL, 26 December. Moukhtar-Pacha heeft Erzerum verlaten. De Britsche vloot is uit de Besika-baai naar de kust bij Smyrna vertrokben. WEENEN, 27 December. Aan de Poli- tische Correspondenz wordt Yan heden ge meld De Oostenrijksch-Hongaarsche diplo matieke agent, prins Wrede, verklaarde te Belgrado in naam zijner Regeering, dat Oostenrijk-Hongarije reeds bij voorbaat nadrukkelijk protesteerde tegen elke po ging van Servie om de oorlogsoperaties in eene richting te ondernemen, waarbij de belangen der Monarchie als aangren zende Mogendheid benadeeld zouden kun nen worden, wat door revolutionnaire of militaire handelingen in Bosnië en de Herzegowina geschieden zou. De Servi sche Regeering verzekerde dientengevolge op formeele wijze, dat aan den bevelheb ber van het Drina-korps ten strengste bevel gegeven waszich van elke offensieve beweging tegen Bosnië te onthouden. BELGRADO, 28 December. De Ser viërs vereenigden zich met de Rumeen- sche troepen bij Widdin. De Turken wer den bij Raska geslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3