No. 152. lïïirrENLANü. Uitgever W. KUPPEES. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitsehland. GEMENGD NIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. COIMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN 75 Cents 90 6 Van 16 r Elke regel meer 80 Cents. 5 AGITE MA NON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. "Weinig nieuws valt van het oorlogstooneel te melden, dan dat de strenge vorst voor dooi- weder heeft plaats gemaakt en daardoor de wegen voor militaire operaties onbruikbaar zijn. Generaal Todlehen, heeft verklaard dat het Russische legeralvorens met succes de marsch op Adrianopel te kunnen aanvaarden, de Donau-vestingen moet nemenwaarmede al licht twee maanden gemoeid zullen zijn; doch zijn die vestingen eenmaal genomen, dan is er niets, meent de generaal, wat de Russen zou kunnen verhinderen naar Adrianopel op terukken. Een telegram uit Pest bevat o. a het be richt dat Engelands poging tot bemiddeling aldaar en te Ween en buitengewoon de aandacht trekt, daar eene krachtige politiek van Enge land invloed zou kunnen hebben op de houding der Oostenrijkr;ch-IIongaarsche monarchie. Met toenemende ongerustheid spreekt het Engelsche publiek over de vooruitzichten van den oorlog, vooral nu de Czaar dezer dagen zeide: dat Rusland „gewapend was tegen iedere interventie." Men beschouwt dit als eene uitdaging aan 't adres van Engeland. Omtrent het lijden der Turksche gevange nen in Bulgarije verneemt men te Bucharest zeer weinig; de achterblijvers op de trans porten worden gewoonlijk op wagens gelegd, die achteraan rijden, en dit geschiedde ook nu; maar toen de sneeuw het rijden onmo gelijk maakte, werden deze karren achterge laten en vroren allen, die niet verder konden gaanonherroepelijk dood. Zoodra de gevan genen echter over de rivier op Rumeensch grondgebied waren, werd hun lijden dragelij ker daar in alle dorpen voor een voldoenden voorraad levensmiddelen voor de gevangenen gezorgd was. Uit Azië wordt aan de Daily News gemeld: De Russen sluiten Erzerum in. Alles schijnt verloren en met het Turksche leger ziet 't er treurig uit. Het weder is echt Siberisch. Groot vorst Michael en generaal Loris Melikoff zijn te Deveboyum aangekomen met 15 bataljons en 12 stuks belegeringsgeschut van Kars. Dagelijks kan men het bombardement of een aanval op Erzerum verwachten. Een officieel Russisch telegram uit Nicolajeff meldde den 29ndat het Russische schip Con- stantin den vorigen nacht een aanval met tor pedo-bootjes op het eskader van Ilobart Pacha voor Batnm ondernam. Een torpedo ontplofte hij het middenschip van een TurkSch gepant serd vaartuig terwijl een tweede er onder door schoot. De Turksche schepen noodzaak ten de torpedo-bootjes echter naar Poli en guchum-Kalech te vluchten. Het resultaat is onbekend. De Koln. Ztg. beweert dat de Engelsche re geering in Frankrijk een grooten voorraad levensmiddelen, vooral verduurzaamde levens middelen laat opkoopen die niet voor de vloot, maar voor de landingstroepen zou be stemd zijn. Door den stilstand bij de productie van kolen en ijzer heerscht in de mijn-districten van Zuidulijk Walis groote behoeften. Wekelijks zegt de Liverpool Post neemt de ellende toe. Te Cardiff zijn de armenhuizen opgepropt vol. Van de 500 kolenmijnen in Glamorganshire en Monmoutshire zijn er slechts 20 nog in volle werking. Te Penard zijn de dokken zoo goed als ledig; geen kolenschip ligt er aan de kaden. Onder de bevolking heerscht kortweg hongersnood. De vrouwen en kinde ren der mijnwerkers moeten uit bedelen gaan, en daar zij zich schamen dit te doen ter plaatse hunner inwoninggaan zij elders de barmhartigheid der meer gegoeden inroepen. Deze laatsten verleenen wakker hij stand door uitdeeling van voedsel en dekkingmaar des niettemin is 't te vreezendat de sterfte door gebrek en koudevooral onder de kinderen niet gering zal zijn. Tal van gezinnen maken zich gereed tot vertrek naar Australië. Alle prefectendie nieuw benoemd zijn hebben volgens de instructies van minister De Marcère de besluitenwaarbij de koffiehui zen, kroegen en slijterijen op bepaalden tijd gesloten moesten worden, weer ingetrokken. Heerlijke dagen onder deze regeering voor dedronkaards. Ook bevestigt de Temps het bericht dat de Minister van onderwijs aan Victor Hugo het grootkruis van het Legioen van eer heeft aangeboden. Naar men verneemt heeft de Regeering besloten een standbeeld ter eere van Thiers op staatskosten te doen verrijzen en het te plaatsen in de Galerij van Versailles. De heer Boucicault, eigenaar en stichter van de Parijsche magazijnen le Bon Marché, is onverwachts overleden. Hij is begonnen als een winkeliertje op den hoek van de Rue de Bacen is langzamerhand opgeklommen tot een der aanzienlijkste handelaren. Te Parijs had hij ontegenzeggelijk de uitgebreidste zaak. In zijne magazijnendie geacht worden dage lijks door meer dan 25,000 personen te worden bezocht, had hij meer dan 500 be dienden. Boucicault bleef tot het laatst van zijn leven de ziel van zijne inrichtingen. Volgens de laatste berichten heeft de Rus sische regeering met den fabrikant Krupp te Essen eene overeenkomst gesloten tot de le verantie van 1200 stuks kanonnen voor de Russische armee. Donderdag-nacht is te Wiesbaden de nieuwe kolonnade bij de Kurzaal afgebrand. De scha de is aanzienlijk, maar de schilderijen der tentoonstelling zijn gered. Te Bochum is de thesaurier der provinci ale kas, tevens administrateur voor verschil lende kleinere kassen, o. a. als oud-katho liek ook van de kerkenkas der oud-Katholieke gemeente, een aanzienlijk te kort achterlaten de, verdwenen. Op den spoorweg tusschen Breda en Moer dijk waren dezer dagen twee jongeliedenin een Coupé gezeten waarvan de deur niet goed gesloten was. Onder het rijden ging de deur open en een der jongelieden die daartegen leundeviel er uit doch kwam gelukkig met den schrik en een kleine kwetsuur aan hét hoofd en been vrij. Men kan zich de angst voorstellen van den vader, die aan het station zijn zoons stond af te wachtentoen hem het ongeluk werd medegedeeld. Volgens ministrieel besluit zullen op voorstel Yan den districts-veearts J. A. Alers te Zevenhuizen 26 stuks rundvee, verdacht van longziekte en behoorende aan den land bouwer A. Krijgsman, aldaar, worden ont eigend en afgemaakt. In de omstreken der gemeente Wittom is het aantal konijnen zoo menigvuldigdat de landbouwers zich tot den Commissaris des Konings in Limburg hebben gewend met ver zoek wel maatregelen te willen nemen tot be teugeling van deze plaag. Een treurig ongeval heeft te Amsterdam plaats gehad. De hooge schoorsteen van het politie-bureau der 5de sectie op de Noorder- markt stortte door den feilen stormwind naar omlaag en verpletterde op eenige passen af stand den gemeente-veldwachter van Overveen, genaamd Hendrik Dijs. De ongelukkige was terstond een lijk. Uit Colbergin Pruisenwordt ter waar schuwing het volgend geval van bloedvergif tiging medegedeeld. De klerk van een advo caat in genoemde plaats had zich met een pennemes aan de hand gekwetst en de op zich zelve onheteekende wond met water af- gewasschendat gediend had ter bevochtiging van een door hem gebruikte zoogenaamde wonderpen. Vermoedelijk was die pen met zeer sterk arsenichoudende aniline gevuld. De hand zwol weldra op en voordat geneeskundige hulp verleend kon worden, had het vergif zich reeds dermate met het bloed vermengd, dat de hoop op levensbehoud moest worden opgegeven. In de gemeente Stein (Limburg) is een huis afgebrand, waarhij de eigenaar J. H. Lemmens, zulke brandwonden bekwam, dat hij aan de gevolgen is overleden. Door de katholieke sociëteit St. Jan te Arnhem zijn hij gelegenheid van hare jaar- lijksche feestvieringp. m. 4000 ponden rogge en wittebrood aan de armen der verschillende gezindheden uitgereikt. "Wij lezen in de Maasbode: Den 27 De cember trad in den „Katholieken Kring" te Breda als -spreker op de Zeereerw. zeergel. heer A. Mies, leeraar aan het seminarie te Oudenbosch. Eene talrijke priesterschaar, met Z. D H. Mgr. H. Van Beek aan het hoofd, eene menigte ledenbuitenleden en geïntro- duceerden vulden de zaal. Door eene weten schappelijke en tevens humoristische voor dracht over delfstoffen, planten en dieren wist Zijneerw. zijne hoorders als 't ware bij de hand te leiden op zijne interessante en genoe glijke promenade door die drie rijken. Bij afwisseling werden door de -zoo gunstig be kende Harmonie „Caecilia" eenige stukken uit gevoerd die flink van stapel liepen. Bij de sluiting der vergadering werd Zijneerw. het eerelidmaatschap aangeboden. Op Nieuwjaarsdag in den vroegen mor gen omstreeks ten 7 ure is onder Zandvoort gestrand het Duitsche, schoenerschip Maria, kapitein Joh an Jacob Feindtheiaden met goederen van Hamburg naar Venezuela. Het gelukte de kloeke bemanning van de reddings boot, na tweemalen te zijn teruggeslagen, bij de derde reis, de zes man equipage van het schip te redden. Te Wiffersheim bij Duren overleed dezer dagen een grondeigenaar en bij 't inventari seeren vond men in den kelder begraven een waarde van ongeveer 50,000 thaler deels in geld, deels in papier. Dit laatste was gedeel telijk reeds buiten koers o. a. 11 honderd Th. Scheme, die niet gangbaar meer zijn. Men schrijft uit Vlaardingen: Per log- gerschip Willem Beukelsrom, kapt. van Dorp, gisteren-avond hier aangekomen, zijn ter hoogte van de Spaansche Zee opgevischt en alhier aangebracht een reddingsboei van de stoom boot Frieslandhenevens eenige balen tabak, terwijl op die plaats nog vele goederenals meubelen enz. ronddreven, die door hooge zeeën niet te visschen waren. Het vergaan van bedoelde stoomboot is nu als zeker te be schouwen. Door den lieer Hendrik Bosch de Grancjj te 's Hertogenbosch is in de Berlicumsche heide een wild zwijn (Solitane) geschoten wegende ruim 150 kilo's. Het dier werd door den be- hendigen schutter met een enkelen kogel, uit de gunstige bekende Courtiers-patronenge veld. Naar wij vernemen is tegen de uitgevers van eenige in de provincie Limburg verschij nende weekbladen procesverbaal opgemaakt, wegens het in hun blad opnemen van adver tentiën waarin onwettige benamingen van maten voorkomen. De persoon G. de V.die verleden week terecht stond wegens vergiftiging zijner huis vrouw is veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. „Die genootskap van regte Afrikaners" heeft een „geskiedenis van ons land" uitge geven. In de voorrede zegt de schrijver: „Mar daar is hy nou klaar, die Geskiede nis so lank angekondig en verwag, an alle kante gevraag. Weggestuurverkogen gelees sal hy gou weesdit weet ons vooraf. En hy het deugde genoeg, by al syn gebreke, om vyande kwaad en vrinde hly te maak. Gaatpapiere kindjeen vertel an ons Land genote wat hier al gebeur is van Bartholomeus Diaz hier gekom het totdat hulle nou begin te pi-aat van die Verenigde State van Suid- Afrika! Vertel die waarheid; bestraf die leugen; en breng die dade en lotgevalle van ons voor- ouwers weer an die lig! Alle opmerkings, anvullings, en verbete- ringB sal ons met genoege ontvang, onverder gebruik. vaarwel Over Burgers schrijft hij „Mar dan Burgers zelf, hy is een lewendige kerel. Toen hy daar kom was die land vol van papiergeld, en die was amper niks werd nie. Hy leen toen by een van die Kaapse Banke 60,000 pd. st.en verbrand die papiergeld. Toen is die Goudvelde ontdek, en een 500 man, as nie meer is nie, graaf non al daar. En toe was Burgers na Europaen in Holland het hy geld geleen om een spoorweg te lat maak na Delagoabaai, en met die Portugese Regering het hy een traktaat gesluit, sodat die Transvaal vry handel het daar an die haai. En as die spoorweg klaar is klaar is ja! dan is die Transvaal stellig die blom van Suid- Afrika. Die grond is daar vruchbaar—baing watervolop steenkoleloodystergoud wat wil jy meer hê Mar net so's hulle begin met die spoor weg, nou kom die arme land inoorlog met die Kaffers. Die duisende van geweers wat die Engelse an die Kaffers verkoop het! het die Kaffers betaal met gelden sal die Boere straks moet betaal met bloed. Ons hoop dat die Boere mag win, en die Kaffers een les leer wat hulle nie gou sal vergeet nie. Mog die Transvaal bloei! Dis die wens van alle Regte Afrikaners." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, Tot leeraar in de geschiede nis aan de Hoogere Burgerschool met drie jarigen Cursus is benoemd,de heer W. O. Swaving te Oegstgeest, voor den tijd van een jaar. Naar men verneemt zullen eenige afge vaardigden uit Londen, Parijs, Weenen en meerdere voorname plaatsen van Europa zich naar Haarlem begevenom de aschkarren der stadsreiniging in oogenschouw te neinen, en daarover verslag uit te brengen in het belang van de bij hun bestaande inrichtingen van dien naam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1