BUITENLAND. B ËVNËNL A N D. Berichten uit Zuicl-Afrika meldendat de revolutie in Ecuador is geëindigd. De stad Quito werd 't laatst door 900 man regee- ringstroepen en 100 man militie verdedigd. De tegenstanders waren 1000 man sterk, terwijl 2000 inwoners van Quito zich bij hen hadden aangesloten; onder generaal Yepez grepen zij den 14 November des namiddags ten 3 uur aanen dwongen ge neraal Vernazo in het centrum der stad terug te trekken en zich daar te verschansen. Zij zeiven namen bezit van het overige gedeelte der stad en schoten van de kerk torens en uit de vensters der huizen en kloosters. Omstreeks 9 uur van den vol genden dag ontbrak het hun aan ammu nitie nu4 vielen de regeeringstroepen aan en verdreven de tegenstanders uit hun po sities. Ruim 400 man werden gedood en vele gewond. consols belangrijk 2jlt gestegeü, pielt wel eenigzins voor de echtheid van het bericht. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Haarlemmermeer4 Januari. Op den GEMENGD NIEUWS. Nadat Garcia Moreno door den dolk van den vrjjmetselaar als offer viel voor de zaakdie hij ten koste van zijn leven ver dedigde, is in Ecuador verwarring, moord en doodslag aan de orde van den dag. Zoo regeert de loge. DE OORLOG. Volgens den Correspondent van the Times zijn de Russen onder generaal Gourkho over den Balkan getrokken. Generaal Gourkho on dernam zijn tweeden tocht over den Balkan in dit jaargetijde, gepaard gaande met oneindig grooter moeilijkheden dan toen hij in Juli over den iiain-Boghazpas den Balkan overtroken plotseling in Rumelie binnenviel. Drie dagen duurde de tocht door het ge bergte over voet- en drijfpaden, waarvan de Balkan-bewoners zich zomers bedienen, maar die 's winters meestal onbruikbaar zijn; niet alleen infanterie en cavalerie maar zelfs kanon nen wist de generaal door het gebergte te brengen. Het gelukte den Russischen troepen zich in de vlakte te concentreeren en zij deden den 31en December een aanval op de verschanste Turksche posities. De Turken verrast over deze stoute onderneming verloren een deel hunner stellingen in 't gevecht en ontruimden in den nieuwjaarsnacht vrijwillig de rest. Nu is 't de vraag of de Russen zich daar kunnen staande houden. Uit Bogot wordt omtrent dit gevecht het volgende geseind: Na eene afmattende wor steling gedurende 3 dagen met vorst, sneeuw, stormen en het bergachtig terrein overschreed generaal Gourkho den Balkan en daalde hij in de vlakten van Sofia af. Den 31sten Dec. bezette Gourkho na een hardnekkig gevecht tot 's avoDds 6 uren de door de Turken ver schanste positie van Taschkesenmet uitzon dering van ééne redoute. Bij de voorposten bespeurde men dat de Turken in den nacht alle posities ontruimden. Den lsten Januari vroeg begonnen de Russen, terwijl zjj achter eenvolgens ArabkonakSchandernik en Delnji- Comarzy bezettenden vijand te vervolgen. Een deel der infanterie vervolgde hem in de richting van Petrikoi, terwijl de garde-cava- lerie nog verder de vervolging tot voorhij Bolowo en Tscherskesskoi (Circassiers-dorp) voortzette. Gourkho liet de afgematte troepen uitrusten en rukt thans tegen Sofia op. Het verlies der Russen in het gevecht van den 31en bedroeg 700 dooden en gewonden. De Polit. Corr. uit Bucharest bericht, dat het bij Pirot en Budimbel tegelijkertijd geleverde ge vecht bloediger geweest is dan men aanvan kelijk meende. Taya-Pacha, die mot 12 ba taljons de Turksche positiën verdedigde, is gewond en in de richting, van Sofia gevlucht met achterlating van 24 stukken geschut. De Russen hebben reeds verscheidene door de Turken versterkte plaatsen in de onmid dellijke omtrek van Sofia bezet en de stad grootendeels ingesloten. Hot Seraskeriaat heeft den 30n Dec. bericht uit Belgrado ontvangendat de Russen het dorp Mahemidlar hebben aangevallen, 25 in woners hebben gedood en het vee weggevoerd. De Russen hebben Izlabar ontruimd en zijn naar Mariani teruggetrokken. De Turken heb beu de brug over de Mantschka beschoten en vier van de pontons waarop hij gebouwd was buit gemaakt. Een gerucht, dat Turkije met Rusland een wapenstilstand van tien weken zou hebben geslotenwordt zeer sterk verspreid en zelfs op de beurs als juist erkend. Het bericht ver dient echter nader bevestiging; maar de he den aangekondigde rijzing op al de Europeesehe beurzenzelfs van de Londensehewaar de Volgens een statistiek overzicht hebben er gedurende het afgeloopen jaar in het Veree- nigde Koninkrijk 11,022 faillissementen plaats gehad, waarvan er 2172 in de bankierszaken en in den groothandelen 8,850 in den klein handel en verdere beroepen plaats vonden. De Engelsche reddingbooten hebben in het afgeloopen jaar en voornamelijk in de laatste weken zeer veel te doen gehad. In den loop van het jaar hebben zij 841 menschenlevens gered en 35 schepen voor ondergang bewaard. De vereeniging, die door vrijwillige bijdragen wordt gesteundheeft gedurende het genoemde tijdsverloop belooningen uitgegeven voor het redden van 200 mensehendoor middel van visscherssloepen en andere booten. Alles bijeen gerekend, werden door tusschenkomst van de Vereeniging in 't vorig jaar 1041 menschen levens behouden. Sedert haar ontstaan heeft de Vereeniging bijgedragen en medegewerkt tot redding van 25,400 schipbreukelingen en 978 gouden en zilveren medailles, alsmede gelde lijke belooningen tot een bedrag van 45,000 pd. st. uitgereikt. Van wege de admiraliteit is last gegeven, dat de in reparatie zijnde schepen van de kanaal vloot tegen den 16en Januari gereed moeten zijn zee te kiezen. In Sout-Wales heerscht groot gebrek ten gevolge van het sluiten van groote ijzerfa brieken en steenkolenmijnendie wegens den gedrukten toestand van den handel niet meer met voordeel kunnen werken. In geen stad is het spoorwegverkeer zóó druk als in Londen. Te Clapham-Junction, een station ongeveer in 't midden der stad gelegenkomen elk etmaal 942 treinen aan dus gemiddeld 40 treinen ieder uur. Op den druksten tijd van den dag bedraagt het aan tal treinen zelfs 75 per uur, dat is meer dan een trein in de minuut. Er liggen aan dit station dan ook 15 verschillende sporen. Langs den onderaardschon spoorweg van Londen die thans geheel voltooid is, rijden tusschen 5 uur 's morgens en 12 uur 's nachts niet minder dan 400 verschillende treinen. Aan the Morning Post wordt uit Berlijn geschrevendat Keizer Wilhelm de hoop heeft te kennen gegevendat de oorlog zal geloca- liseerd blijven tusschen de tegenwoordige krijgsvoerende partijen en dat geen enkele andere Mogendheid daarin zal worden mede- gesleept. De Keizer zou ook de hoop hebben te kennen gegeven, dat de definitieve sluiting van den vrede misschien vroeger zal kunnen plaats hebben dan men thans onderstelt. Zaterdag in den vroegen ochtend, had in de rue des Poissonniers te Parijs een ontzettend ongeluk plaats. Ongeveer 3 uur in den ochtend stortte de voorgevel van een huis indat door 16 gezinnen bewoond werd. Al de bewoners op die ontzettende wijze uit den slaap gewekt, stonden in allerijl van de legerstede op en vluchtte het huis uit. Na verscheiden malen heen en weêr geslingerd te hebben viel het geheele voorste gedeelte van het huis in. Een 20-jarig meisje werd zwaar gekwetstdoor een balk aan het hoofd getroffenstortten zij op den trap waarlangs zij vluchtteneder en werd daar gegrepen door een der bewoners, die haar in veiligheid bracht. Acht andere huur ders bekwamen nog min of meer ernstige kwet suren. Het achter gedeelte van het huis met enkele gedeelten van de plafonds zijn op hun plaats gebleven. De schade is natuurlijk zeer aanzienlijk, vooral aan de roerende goedereD. De beer Fournier is benoemd tot gezant te Constantinopel, Aan de vier hoeken van het tentoonstel, lingsgebouw op het Champs de Mars to Parijs zullen buffetten worden opgericht, twee ge. houden door Franscheneen door een Engelsch. man en een door een Hollander, Uit Valencia deelt men mededat Maandag avond een poging is gedaan om den sneltrein komende van Marseille digt bij het station Portes te doen derailleeren. Twee balken en groote steenen waren dwars over de baan ge legd. Gelukkig ontdekte de machinist van een van genoemd station vertrekkenden treinde op den weg geplaatste hinderpalen en kon de chef nog in tijds het alarmsein geven, Een vreeselijk ongeluk is hierdoor verhoed, De schilder Courbet, die in den tijd der commune de kolom van Vendóme liet omver halen en later veroordeeld werd tot betaling der kosten van herstelis in Zwitserland overleden. Do Shaeh van Perzie, die Parijs in 1873 bezocht hoeft, zal het in 1878, ter gelegen heid van de tentoonstellingopnieuw bezoe ken. Mirza Ali Khaneen dienaar van zijn hof, is er reeds aangekomen, om schikkingen te nemen voor de komst van den vorst. Dezer dagen gaf :e Gotha een nog al pi kante grap aanleiding tot veel gelach. De daar gevestigde drukkersvereeniging gaf namelijk kort geledenten behoeve der kerstgeschenken voor arme kinderen, een werkje uit in brief- formaat, getiteld: „Gezamenlijke parlementaire redevoeringen van den rijksdagafgevaardigde van het kiesdistrict Gotha. Prijs 10 pfg". Het werkje bevatte niets dan een vel postpapier, dat op de eene zijde het woordje „ja" en op de andere zijde het woordje „neen" droeg. De grootste assurantie-polis is zeker wel die van Krupp. Zij is groot 38 millioen mark. Deze verzekering werd aangegaan met 12 ver schillende maatschappijen, alleen aan zegel moest daarvoor 1200 mark betaald worden. In het diocees Munster zijn in den loop van dit jaar 27 zielzorgers (15 pastoors en 12 ka pelaans) gestorven welke wegens de Mei-wet ten niet kunnen vervangen worden. In het geheel zijn in het diocees 122 pastoors- en kapelaansplaatsen vacant. De Spaansche regeering heeft officieel alle betrekkingen met Koningin Isabella afgebro ken en wil haar onder curateele stellen onder geen voorwendsel mag zij naar Spanje terugkeeren. Na opening der Corteszal door de oppo sitie worden voorgesteld, de civiele lijst van Koningin Isabella in te trekken. De ontmoeting van de Koningin met Don Carlos hebben tot dezen strengen maatregel van een zoon tegenover zijne moeder aanlei ding gegeven, en het spreekt van zelf, dat Alphonsus XII deze daad van zijne Ministers moest bekrachtigen. Koning Alphonsus keurt alzoo de maatre gelen goed, waardoor zijn moeder getroffen wordt en vergeet het gebod, dat ook voor Koningen van kracht is: Eer uwen vader en moeder.'''' Een Spaansch blad deelt mede dat koning Alphonsus aan zijn bruid negen japonnen ten guschenke geeft vervaardigd in Spaansche hui zen en van stoffen geleverd door de nationale nijverheid. De Vorst ontbood verscheidene spaansche leveranciers, aan wie hij kostbare weefsels en kanten bestelde. Verder ontving een Madridsche handelaar in waaiersBach geheeten in weerwil van zijn duitsch klinken den naam een bestelling van 8 waaiers voor de toekomstige Koningintwee dezer voor werpen moeten van witte kant zijn en zullen dienen op den dag van het huwelijk. Tot dusver heeft de jeugdige Koning voor een som van fr. 45,000 aan kanten gekochtwaar van hij de helft uit eigen beurs betaalde. Zaterdag II, zijn te Madrid twee doodvon nissen voltrokken. De menigte van toeschou wers wordt op 80,000 geschat en de cavalerie, die het schavot omgaf, was niet sterk genoeg om de volksmassa op behoorlijken afstand te houden. GrOD.in.g0IX, 3 Januari. In den oudejaars nacht is alhier een dienstmeisje, uit Amsterdam overgekomen, om in hare geboorteplaats het nieuwjaarsfeest te vieren, met haren minnaar in het water geraaktwaaruit alleen de laatste nog levend werd opgehaald. Kimswerd (Friesland), 3 Januari. Gisteren ontstond alhier een felle brand in de boerderij, bewoond door den eigenaar H. IJpema. 90 koeien en 7 paarden kwamen in de vlammen om. Het voorhuis en meubilair is behouden. Alles is tegen brandschade verzekerd, Niewediep4 Januari, De dag van ver trek van het eskader, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen het zilveren KruisLeeuwarden en van Galenis bepaald op 1 Februari en als plaatsen van bestemming der reis voor 6 maanden worden genoemd: Curacao, Pa- guayra, Havana en de Kaap- Verdische Ei landen. stal van den landbouwer M, is de longziekte uitgebroken, Op last van den Minister van Binnenl, Zaken moet de geheele stal (31 stuks) als verdachtonteigend en afgemaakt worden. Maastricht, 3 Januari. Hoe gevaarlijk het is met vuurwapenen om te gaanbleek eergisteren op een jammerlijke manier. Een schippersknecht uit België, die ecu zijner vrienden bezocht, toonden dezen een revolver, waarvan hij de voortreffelijkheid roemde. Zijn vriend vermaande hem daarmede voorzichtig om te gaanwelke waarschuwingen in den wind werd geslagen, althans het schot ging af en trof een vierjarig meisje doodelijk in het hoofd. De onvoorzichtige dader heeft zich uit de voeten gemaakt zeggende zich te gaan verdrinken. Tot op dit oogenblik heeft men hem niet weder gezien. Nieuwediep, 4 Januari. Hoogstwaar schijnlijk is bij IJmuiden vergaan de loods- kotter no. 8, schipper Kuiper. Negen loodsen, gehuwde en vaders van gezinnenzouden daarbij zjjn omgekomen. Amsterdam2 Januari. De Omnibus- Maatschappij heeft in 't vorige jaar 4,908,961 passagiers vervoerd, tegen 3,081,840 in 1876. Rotterdam, 4 Januari. Gedurende de maand December werden in het kosthuis no. 1 aan da Kipstraat alhier verstrekt 2178 nacht verblijven, makende 97"/.». pCt. der beschik bare ruimte, of ruim gemiddeld 70 per nacht. Het aantal middagmalen bedroeg 4448. IJmuiden, 3 Januari. Buiten de Noord zeesluizen is op oudejaarsavond een matroos van de schroefstoomboot Martina Johanna bij het overstappen van het eene vaartuig op het andere, in zee gevallen. Hij zou zeker ver dronken zijn, zoo niet de kapitein der sleep boot Werkendam No 9de heer A. J. Wijnands, zich te water begeven en hem gered had. Reeds herhaaldelijk heeft kapitein Wijnands, veelal met gevaar voor eigen leven, op deze wijze menschenlevens gered. Ten gevolge van het zoogenaamde nieuwe- jaarschieten zijn te Lunteren drie jongelieden gewond, met het gevolg dat het aan twee misschien een vinger en aan den derde wel licht het gebruik der rechterhand zal kosten. Door den heer B. Huartte Bergen-op- Zoom dezer dagen overleden is bij testemen- taire beschikking een som van f 70,000 ver maakt aan verschillende inrichtingen en per sonen. Onder de gemeente Berlicum is dezer dagen weder een wild zwijn geschoten onge veer tér plaatse waar er twee dagen te voren een werd bemachtigd; ditmaal echter was de gelukkige een strooper, die op heeter daad betrapt door een jachtopzienerverplicht was zijn prooi en geweer af te staan en bovendien nog wegens jachtovertreding zal moeten te recht staan. Het zwijn wordt in het open baar verkocht. Te Breda heeft zich een man, gehuwd en vader van zes kinderen, door ophanging van het leven beroofd. Hij maakte veel mis bruik van sterken drank. Te Meppel heeft zich de persoon van J. O. sluisgeldgaarder aan de Meppelersluisdie op 1 Mei zijn functie zal nederleggen op oude jaarsavond door ophanging van 't leven beroofd. Op 1 Januari is uit de hoofdvaart te Smilde opgevischt het ljjk van een dienstknecht. Den vorigen avond uitgaande om boodschap pen te verrichten schijnt hij door de duisternis te zijn misleid en in het water geraakt. In de St- Pietersteeg te Amsterdam is een manna een zeer onmatig gebruik van sterken drankplotseling overleden. Eene vrouwaan de Boervest, te Schiedam wonende, maakte zich Zaterdag 11. zoo boos dat zij een beroerte kreeg en na korten tijd overleed. De hoogepriester der vrije gemeente te Amsterdam do heer P. II. Hugenholz Jr is benoemd tot onderwijzer in het lezen aan de Tooneelschool aldaar. De politie te Amsternam heeft proces verbaal opgemaakt tegen een paardenslachter, die een paar honden tot zich had gelokt en geslacht, om 't vleesch te verkoopen voor tnalsch bokkenvleesch. Te Dalen had voor eenige dagen een plotseling sterfgeval plaats, dat tot waarschu wing kan strekken. Een huisvader, in de volle kracht van 't leven, had de groote onvoor zichtigheid de hem door den geneesheer voor geschreven medicijn, die, bij zekere dosis ge bruikt, volkomen onschadelijk is, op éénmaal {n te nemenmeenendedat hij dan ook des j;e eerder hersteld zou zijn. 't Tegendeel was het geval; terwijl hij voor den spiegel stond om zich te scheren, zakte hij in elkander en viel als een lijk neer, Te Schraad bij Bolsward is in don avond Van den 30 December eene boerderjj afgebrand toebehoorende aan en bewoond door A. F. El- gersma. Zeven koebeesten en een stier zijn in de vlammen omgekomen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2