Laatste Berichten. Onder do'gemeente Yuclit nahij't 'g Her togenbosch, brak Vrijdag nacht een hevige brand uit. Door de spoedig aangebrachten hulp bleven de vlammen beperkt tot drie wo ningen. Inboedel werd grootendeels gered. Dé wereldbekende Holloway beeft onlangs een niet onbelangrijke bijdrage geleverd tot de geschiedenis van den invloed' van het adver- teeren, Holloway namelijk schrijft zelf, dat hij zijn kolossaal vermogen5 geheel daaraan verschuldigd is en brengt ten bewijze daar van het volgende bij. zal plaats hebben op Dinsdag 22 Januari e. k. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Gedurende het jaar 1877 bedraagt het cijfer der binnengekomen schepen voor IJmui- den 1235, voor Texel 898, voor Helvoet 1035, voor Brouwershaven 267 en Zierik- zee 55. Te Oud-Beijerland is den 1 Januari jl. verschenen het eerste nummer van het-Nieuws- blad voor den Hoekschen WaardIJsselmonde en Vlaardingen. Het zal tweemaal per week verschijnen. Ook te Tilburg verscheen den I Januari een nieuw Weekblad onder den titel vanDe Echo van het zuiden. Het telegrafisch bureau van „the New- York Herald" maakt de volgende depêche be kend: „Waarschijnlijk zal een zware storm uit het Z. Westen de kunsten van Engeland en Frankrijk teisteren. Den 6n zal de storm zijn hevigste kracht hebben bereikt. Regenoosten en zuid-westen winden zullen elkander afwis selen. Een treurig ongeluk heeft eenige inwo ners van Mondovi getroffen. Tien personen, die zich voor den olijvenoogst naar Ligurie begavenwerden onderweg door een orkaan overvallen, welke zoo vreeselijk was, dat vijf jonge meisjes en een vrouw het leven verloren. Van de vier jongelieden, wien het gelukt is zich te redden, verkeert er een in een bijna hopeloozen toestand. Volgens een bericht uit Goes is door een sneltrein bij Krabbendijke een wisselwachter overreden; zijn hoofd was verpletterd. Een goederentrein uit Friesland miste dezer dagen bij aankomst te Zwolle van zijn 47 wagens niet minder dan 24. De verloren schapen zijn in goede orde weêr opgevangen. Dezer dagen beviel te Ubaehsberg (Lim burg) een jongedochter. Haar vader geraakte hierover zóózeer in toorndat hij haar op het kraambed doodsloeg. Het kind is nog in leven en in eens anders huis ter verzorging gebracht. Een góvaarlijke kostganger. Een jön- gemankortgeleden na volbrachten dienst uit Indië teruggekeerd, heeft te Joure op Nieuw jaarsdag in een twist het mes getrokken tegen den man en de vrouw, bij wie hij als kost ganger inwoonde. De vrouw kwam er zonder ernstige kwetsuren af, maar' de man werd deerlijk aan de handen en vooral in het aangezicht gewond. De dader is in hechte nis genomen en naar de gevangenis te Hee renveen vervoerd. In den voormiddag van 1 Januari is te Eersel, op het gehucht „De Hees", een drie jarig ^ind tijdens de afwezigheid der ouders met het vuur in aanraking gekomenwaar door het zulke hevige brandwonden bekwam dat er volstrekt geen hoop op levensbehoud bestaat. De moeder viel, toen zij te huis komende het kind in brand zag staanin onmacht, zoodat zij geen hulp kon verleenen, De twee broeders societeitsbedienden die onlangs een diamant hebben gevonden, zjjn op last der Justitie gearresteerd en naai de cellulaire gevangenis overgebracht. De diamantreeds door velen gekochtbevindt zich in het buitenland, en zal vermoedelijk wel nimmer te recht komen. De totale verwoesting van het Noor- weegsche dorp Levanger is veroorzaakt door eene bende Zigeuners, die zich bij gelegen heid der kermis in het dorp ophielden. Ge durende den nacht hebben zijvan de ver warring profiteerende alles geplunderd en zijn met wagens vol buit vertrokken. De ellende lingen hadden het dorp aan vier hoeken in brand gestoken. Een treurig ongeval had op Nieuwjaars avond in de gemeente Oirschot plaats. Een oppassend ingezeten dier gemeente viel des avondsdoor de duisternis misleidin den zoogenaamden bleekkuil aldaar. Niettegenstaan de hij spoedig gered werdmocht men er niet in slagen, de levensgeesten op te wekken. Te Wildervank woont (volgens het Va derland) iemand, die in p. m. vier weken niets anders dan koffie heeft genuttigd. De man heeft zich in 't hoofd gezetdat hij door 40 dagen honger te lijden het eeuwig leven kan verwerven. Op Nieuwjaarsdag is te Zuidhorn per freiu aangebracht het lijk, vermoedelijk van Jacob de Wilde, veldartillerist te Zutphen; hij is den vorigen dag door een trein nabij ^rijpskerk overreden. Het hoofd was van de romp gescheiden en een been en een arm zijn gebroken. Volgens bericht uit Alexandrie zou te Mec ca en te Jeddah de cholera zijn uitgebroken. „Gedurende geruimen tijd vinden mijne pil len en zalf weinig bijval. Ik had mij echter tot regel gesteld al het gelddat ik overhield met overleg te besteden aan adverteeren; in 1842 gaf ik reeds 5000 pd. st. daarvoor uit, en verhoogde dit in 1845 reeds tot 10,000 pd. st. Op het einde der internationale tentoon stelling te Londen in 1851 besteedde ik20,000i pd. st. (240,000 gulden!); in 1855 waren mijne uitgaven voor publiecitoit tot 30,000 pd. st. gestegen en in het jaar 1877 zullen de kos ten van het adverteeren mijner medicijnen tot 40,000 pd. st. 480,000 gulden) stijgen. Wat de uitslag is geweest van Holloway's adverteeringssysteem blijkt uit hetgeen zij te genwoordig in staat is te doen en uit erken telijkheid voor zijn voorspoed heeft gedaan. Van zijn onmetelijk fortuin heeft hij f4,200,000 afgezonderd Yoor een Universiteit voor vrou wen, gelegen op 8 mijl van Londen. Het ge bouw zal 250 studenten kunnen bevatten, met twee kamers voor elk. De inrichting overigens als te Cambridge. Verder heelt hij een verplegingshuis opge richt, dat hem 3,000,000 gulden kost en 125 mannelijke en een gelijk aantal vrouwelijke patiënten kan bevatten. Beide stichtingen zijn geopend voor het publiek. Zulke feiten spreken inderdaad wel overtui gend voor de macht der publieciteit. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem- Zondag 30 Dec. jl. werd in de parochiekerk van den II. Jozef het lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria gezongen door de hier bestaande St. Gregorius-Vereeniging met hare jongens-zangschool onder het patro naat van den H. Gregorius den Groote en de bescherming van Z. D. Hoogw. den Bisschop van Haarlem. Het doel der vereeniging, in hare statuten uitgedrukt, is te voldoen aan den „vurigen wensch van het Provinciaal Concilie van Ut recht in 1865 gehouden" en wordt bereikt door niet alleen den Gregoriaanschen zang zuiver diatonisch aan te kweeken en te be vorderen, maar ook de meerstemmige muziek in den geest der H. kerk te beoefenendewijl ook zij de bestemming heeft om tot verhoo ging der godsvrucht te dienen. Heerlijk klonken de tonen van het driestem mig vAve verumvan N. II. Andriessen waarin de jongens de hooge stemmen ver vulden door het kerkgebouwniet minder treffend was de Maria-Litanie van M. Halier, waarin aanroeping en antwoord bij afwis seling Gregoriaansch of vierstemmig gezon gen werden en de jongensstemmen zich bij tusschenpoozen aan het mannenkoor paarden. Ook de gewone Greg, gezangen getuigden van vooruitgang en degelijke studie, waarbij vooral gelet werd op „klem en nadruk te geven daar, waar het behoort, terwijl de gelijkmatige voor dracht niet onopgemerkt kon blijven. Van de meerstemmige muziek kunnen we nog zeggen dat ze ernstig en waardig'is, alsook overeen komstig aan de plaats waar ze gezongen wordt en niets heeft van de wereldsche en opera muziek, die langzamerhand op de koren is doorgedrongen maar daar niet op hare plaats is. De Greg, zang, dat oude kunststuk, door velen zoo stiefmoederlijk en als eene verstoo- telinge behandeldwordt door genoemde ver eeniging op hare rechte waarde geschat en aan haar wordt eene plaats ingeruimdwaarop zij ten volle recht heeft. God schenke genoemde vereeniging bij den aanvang van dit nieuwe jaar wederom Zijnen rijken zegen In het afgeloopen jaar 1877 zijn al hier acht zelfmoorden gepleegd en wel zes door mannen en twee door vrouwen, twee personen in beschonken toestand te water geraakt en daaruit levenloos opgehaald, 74 personen vervolgd wegens overtreding der ver ordening op de hondenbelasting, en een per soon wegens overtreding der wet op de Kin derarbeid. De heer W. O. Swaving benoemd leer- aar bij het middelbaar onderwijs te Haarlem en te Zierikzeeheeft zijne benoeming in eerstgemelde gemeente aangenomen. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Provinciale Statenzitting heb bende voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam ter voorziening in de vacatureontstaan door het overlijden van den heer G. H. Kuiper., en de herstemmingzoo die noodig mocht zijn op Dinsdag 5 Feb uari e. k. Bij de heden door B. W. gehouden aan besteding van het onderhoud der stads-pompen gedurende 1878 1879 zijn 4 biljetten ingele verd. Aannemer is geworden J. B. Lasschuit, voor f 840 per jaar. Van het vegen en schoon houden der schoorstoenen van eeDige stads- gebouwen van 18781882, waarvoor 2 in schrijvingsbiljetten zijn ingeleverd, zijn aan nemers geworden J. V. Rusconi G. A. Gennari, voor f 31.30'sjaars. Het siedelijk Museum van schilderijen en oudheden en Costeriana op het Raadhuis werd in 1877 bezocht door 3420 personen tegen betaling en door 5895 personen zon der betaling. In 1876 bedroegen die getallen 3447 en 5364. In het afgeloopen jaar zijn op de alge- meene begraafplaats dezer gemeente ter aarde besteld: op het prot. gedeelte 522, op het kath. gedeelte 339, op het israël. gedeelte 17 lijken. In het afgeloopen jaar zijn door de Politie alhier behandeld 342 zaken bedreigd met cri- meneele of correctioneels straffen ruim 450 processen-verbaal opgemaakt wegens politie- overtredingen65 personen ter beschikking der Justitie gesteld, 180 personen wegens dronkenschap aan het Politie-bureau in bewa ring gebracht, en 5 vreemdelingen wegens landlooperij over de grenzen des Rij kS gedi rigeerd. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. J P Velthuijso en J v. d. KaajjT J M er teil 8 en S Blommaert; F Waster val en J C Zoomers; B Hun tin? en J C de SwartR r. Hamersveld en W v. Steen. Getrouwd. J Koopman en T C Jung; CA Evelein en M H Evelein. Bevallen. M M de Koe geb. Schreur, d. M Wiskergeb. Knijf, z. C öcherpenhuijsen geb. Farberz. A M Vogels geb. Zwers, z. A Heida geb. Kamstra, z. G Yormeeren geb. Vlastuin, d. H M Blesgraaf geb. Neelissen, d. M W S v. Brero geb. Boon, z. J C v. Bijnen geb Hille- brand, d. A H J Pardoen geb. Keiler, d. C v. Bilderbeek geb. Koenderink, d. J Aghina geb. Spijkman2d. J v. Daalen geb. Wier- mans, d. Huijbers geb. Dirks, d. II A Ver voort geb. WerkhooYen, d. AM Braspen ning geb. Meijer, z. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. M M Kieviet geb. Gnodde, z. A A Verhagen geb. de Paauw, d. J Slenders geb. Corstens 2z. A A Redeker geb. Koelemüd. C Jacques geb. v. Staveren, z. C B v. Kampen geb. Deeh, d. E M Schrijers geb. Coule, d. K C W Zonneveldt geb. Verzijlberghd. H C Bakker, geb. v. Alphen, z. Overleden. M Berendrecht 5 m. d. Oranjeboomslaan; G Smit 65 j. Houtmarkt; J L Verschuur 42 j. eclitg. v. J v. Maas Gasthuisstraat; E v. d. Nauland 86 j. Wed. W v. d. Valk Breesteeg; G N v. Dijkman a m. z. Bolwerkslaan; J Pollé 66 j. Dubb. buurt; P Bohu 1 m. z. Plein; JE Denie 10 m. z. Koudenhorn; J H Schlotz 9j.z. Doelstraat; CA Berendregt 4 m. z. L. Raam straat; J Oostwald 67 j. Wed II Soellaart Jr. KI. Heiligland; M E v. Veen 4 m. d. Nieuwe Kerksplein; A Leonliart 28 j. Hageitraat; C v. cl. Heijden 69 j. Korte Houtstraat; A Ver- haeg 72 j. Wed. J Tjallinguis Bakkumstraat S lluijkman 24 j. Kruisweg; SC Meijer 14 m. z. Ursulasteeg; C Springveld 6 j. z. Voorkamp; C F Keizer 61 j. Wolstraat; H C S Plantje 12 d. d. Wijde Appelaarsteeg; M H de Vries 67 j. Eclitg. E van Dam KI. Houtweg; R Stef- vors 69 j. Jansstraat; C J A Koehorst 22 j. Kennemerplein. Terechtzitting van 31 December 1877. 1 G A Bte Zantpoort, overtreding der wet op de hondenbelasting te Haarlembij vorstek f 5 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 2 H W te Schalkwijk, feit en straf als voren. 3 5 Lte Rotterdamfeit en straf als voren. 4 K de R te Hillegombeleed, van een bed. beambte in functie, f 8 boete of 3 dagen subs. fev. straf c. e. van E, te Beverwijk, verwonding door on voorzichtigheid, gepleegd met oordeel des on derscheids, f 5 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 6 P L van N, te Haarlem, a slaan, h moedw. mishandel, f 8 boete ot twee dagen en f 3 boete of een dag Bubs. gev. straf c. e. 7 1 J L; 2 B B Gz.3 B B Hz.4 HB;5H Z; allen te Heemskerk, moedw. mish.de le, 2e 5e bekl. ieder f 3 boete of een dag subs. gev. straf on solidair in de kosten; de 3e en 4e bekl. vrijgesproken. 8 F A te Oosthuizenmoedw. mish.bij verstek eene maand cell, gev; straf, f 8 boete of een dag subs. coll. gev. straf c. e. 9 A van Dte Zanivoorta eenvoudige diefstal, b feitelijk en gewelddadig verzet tegen bed. beambte in functie c tweemaal geweldpleging tegen bed. beambten in functie, 15 dagen cell, gev. straf c. e. 10 H G te Aalsmeerdiefstal in een herberg. Een jaar cell. gev. straf c. e. KANTONGERECHT TE HAARLEM. In de afgeloopen week is geen* zitting gehouden. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Twee onderstukken van gouden oorbellen Twee portemonnais's met eenig geld; Een ko ralen beurs met stalen knip waarin eonig gold; Eori zwart lederen dames werktaschje waarin bor duurwerk; Eene bouto kraag met zwarte voe ring; Een nieuwe wollen doek met blauwe strepenEen bril in etuiEen bril waaraan een glas ontbreekt; Een R. C. penning; Een kinderwantje rood en zwart gestreept; Een hal ve witte wollen doekEen gebroken kruiwa geutje; Een witte zakdoek; Een zwart glacé handschoen; Een zwarte handschoen; Drie sleuteltjes aan een ringTwee sleuteltjes aan een bandje. Alles op straat gevonden. ALMANAK DER WEEK. Januari, Louwmaand, 31 dagen. Zondag 6 Driekoningen. Prins "Willem George Frederik zoon van den stadhouder Willem V, sterft te Padua, 1799. Maandag 7 Z. Reinoud. Koppermaandag. In Sak sen werdt de doodstraf afgeschaft. Dinsdag 8 H. Gadula Stichting van het Atheneum te Amsterdam, 1632. Woensdag 9 HH. Julianus en Basilissa. Donderd. 10 II. Theodosius. De laatste Mooren ver laten Spanje. Vrijdag 11 II. Hyginus Paus en Martelaar f 412. Noderland sluit een postverdrag met Zweden, 1868. Zaterdag 12 II. Arcadius. Keizer Maximiliaan I sterft 1519. PARIJS, 4 Januari. De geruchten om trent het voornemen van Senaatsleden dei- rechterzijde om den Minister Marcère over de laatste prefectorale benoemingen te in- terpelleerenworden tegengesproken. LONDEN, 4 Januari. Een heden mid dag ontvangen particulier telegram meldt van den 3en uit Konstantinopeldat Schakir Pacha en Baker eene schitteren de overwinning op de Russen behaalden; zij baanden zich een weg door de talrijke Russische macht en zetten zich naar Tar- tar-Bazardjik in beweging. KONSTANTINOPEL, 3 Januari. Met 51 tegen 36 stemmen nam de Kamer van afgevaardigden een amendement op 't adres van antwoord met betrekking tot de mili taire quaestie aanwaarbij den minister van oorlog, marine en buitenlandsche za ken verzocht wordt inlichtingen te geven. De Regeering heeft ten behoeve van het leger een nieuw krediet van 51 millioen aangevraagd. ERZERUM3 Januari. Gisteren had den schermutselingen der cavalerie bij de dorpen Karaz en Oumondum plaats, waar bij de Russische cavalerie verreweg de overhand had. Onze ruiters trokken daarom terug naar het dorpje Ilidjaop den weg naar Trebizonde. Het weder blijft zeer schoon. KONSTANTINOPEL, 3 Januari het is niet onwaaischijnlijk, dat de Porte een wa penstilstand zal voorstellen van acht of tien weken. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderenis de longteering zeker de meest algemeenede meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat do teerdie een hartsachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan teering of bron chitis lijden. De beste wjjze om de teer te gebruiken is in den vorm van kapsules. Teerkapsules van Guyot zijn een der meest populaire genees middelen voor bovengenoemde ziekten. Ge woonlijk neemt men twee kapsules telkens voor men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyöt, op het etiquet letten. In de meeste goede apotheken zijn de kapsules te ver krijgen, Het is een onbetwistbaar feit, dat zeer vaak ziekten alleen daarom een doodelijken afloop hebben, omdat de juiste middelen te laat worden gebruikt. Om het publiek op de door nalatigheid ontstaande gevaren opmerk zaam te makenzijn er een menigte populair- geneeskundige werken geschreven; geen daar van is echter zoo buitengewoon verspreid, als het rijk geïllustreerde, uitmuntende boekDl*. Airy's Natuurgeneeswijse De zieke vindt daarin op zeer begrijpelijke wijze de meest voorkomende ziekten besproken, de meest geschikte middelen daartegen opgege ven en bovendien zijn er tot bewijs van de buitengewone geneeskrachtige uitkomsten, tal rijke echte dankbetuigingen in afgebrukt. Wij kunnen dit in Richtek's Boekhandel te Rot terdam verschenen, 500 bladzijden dikke, uit muntende werkdat slechts één Gulden kost aan alle zieken ten dringendste aanbevelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3