NIEUWE No. 134. Donderdag 10 Januari 1878. 36 Jaargang. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. België. Duitsehland. Italië. GEMENGD NIEUWS. I41ILNSUE Ml BUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ■CAIBH-EMD AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 1G regels80 Cents. Elke regel meer6 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Volgens officieele berichten uit Bogot, heeft een bloedig gevecht plaats gehad bij Bugarow. De aanval der Turken was buitengewoon hevig; de eerste brigade der 31e divisie liet den vijand tot op 50 passen naderen, loste de geweren en deed toen een aanval met de bajonet. Na een hevig gevecht man tegen man werden de Turken teruggeworpen; zij lieten meer dan duizend lijken op het slachtveld achter en vluchtten door de Russen achtervolgd. Een Russisch detachement dat Schandornick over Babagora moest omtrekken werd door een vreeselijke sneeuwstorm overvallen. Tien officieren en 810 soldaten zijn ziek ten gevolge van het bevriezen van hun ledematen; 53 soldaten zijn volkomen doodgevroren, i Uit Alexandrie ontvangt The Observer het bericht, dat 5,000 man voor Turkije bestemde troepen yan het Egyptisch Contingent zijn uitgezeilden dat verdere toebereidselen ge maakt worden om meerdere troepen tef ver sterking te zenden. ReuterAgentschap ontvangt uit Erzerum het volgende bericht van den 6en: „Capaudan- Pacha is met 8 bataljons infanterie er in ge slaagd den marsch af te snijden van dn Rus sische infanterie en cavaleriedie tot aan het dorp Ilidje waren doorgedrongen met het doel de telegrafische verbinding te vernietigen. De Russen vielen Capaudan-Pacha met verwoedheid aan en er ontstond een wanhopig gevecht, dat echter met de volkomen nederlaag van de Russen eindigde. Sofia is door de Turken ontruimd en na een kleine schermutseling aan de Russen prijs gegeven. Er lagen volgens mededeelingen van Engelsche doctoren 7,000 zieken en gewonden en 3,000 vluchtelingen in de huizen en in de straten. Alleen met 't oog op deze ongelukki- gen zag de bezetting van haar voornemen af om de stad in brand te steken. Volgens een telegram uit Londen zal heden weder een Ministerraad gehouden worden. In middels hebben per telegraaf onafgebroken ge- dachtenwisselingen met St. Petersburg plaats. De kansen op 't totstandkomen van een wa penstilstand tusschen Rusland en Turkije ver minderen en zijn veel ongunstiger dan gis teren. De douanen te Cardiff hebben jl. Zondag avond aan boord van het in East Bute Dock liggend stoomschip Siluvianbeslag gelegd op 2000 kisten met patronen, die voor de Turk- sche Regeering waren bestemd. De munitie zou te Syra worden uitgeladen. Volgens berichten is graaf Roseberry, een jeugdige Schotsche pair, die zich in het par lement reeds gunstig onderscheidde verloofd met freule Hannah, dochter van wijlen baron Meijer v. Rothschild. Nauwelijks was het radicale ministerie op getreden of de liberale en radicale bladen ver haalden jubelend, dat de zaken plotseling een hooge vlucht hadden genomen. Wij zijn een paar weken verderen de gouden eeuw is voor hun aangebroken, want Eerst de kroegennu de Loges Al de vrijmetselaarsloges, die sedert den 16 Mei in de verschillende departementen ge sloten zijn, zullen, naar men zegt, nu weder geopend worden. De heer Harmand, hoofd-ingenieur bij de Franschc Ooster-spoorwegmaatschappijhuwde in 't begin van December een beeldschoon meisje. Hij maakte met zijn vrouw een reis naar Nizza en Monaco. Den 3 In Dec. keerden zij naar Parijs terug. Uit de aan hun familie geschreven brieven, die van louter geluk ge tuigden, bleek dat zij op de terugreis waren naar Epemaymaar denzelfden dagdat de echtgenooten te Parijs waren gekomen, ver dween de jonge man. Mevr. Harmandin doodelijke ongerustheid, deed overal naspo ringen, doch vruchteloos. Des avonds ten 7 ure verliet zij op nieuw het hotel waar zij hun intrek hadden genomen, een briefje ach terlatende, waaruit blijkt, dat zij door ver drinking een einde aan haar leven ging ma ken. Of aan dat plan uitvoering is gegeven, heeft men nog niet kunnen ontdekken. Het lijk van haar man was inmiddels in het Bois de Boulogne gevondenwaar hij zich een kogel door 't hoofd had gejaagd. Uit de omstandigheid, dat in de familie van den heer Harmand reeds een geval van krank zinnigheid is voorgekomen, onderstelt men dat hij in een vlaag van waanzin een einde aan dit zichtbaar althans zeer gelukkig leven had gemaakt. Over dit drama ligt echter misschien een sluier verspreid, die later eerst zal worden opgeheven. Mevrouw Thiers is ziek, ze heeft de ma zelen. Te Saingaise, in het departement Nièvre zijn twee treinen in botsing gekomenten gevolge waarvan 6 passagiers werden verwond. De Katholieke Bien Public, viert in April a. s. zijn 25-jarig bestaan en zal dan in het formaat der groote Belgische bladen gaan verschijnen. Afgrijselijke bijzonderheden zijn bekend ge maakt omtrent een gruweldaad welke de per soon van Mestdagh te Antwerpen jegens zijn vrouw gepleegd heeft. Men heeft tot dusver niet minder dan 152 stukken gevonden van het menschelijk lichaamdat op de meest af schuwelijke wijze is verminkt en gekorven. Noch de beenen noch de armen waren tot hiertoe ontdekt. Al de groote beenderen ont braken evenzeer. De woestaard had alle deelen van het lichaam doen verdwijnenwelke de indentiteit en de sekse van de vermoorde per soon konden aanwijzen. Nochtans zijn er in dat opzicht wel enkele aanwijzingen, als oo- ren, waarin gaatjes voor oorhangers en der gelijke. Mestdagh bleef aanvankelijk volhou den dat zijn vrouwin oneenigheid met hem levende, de gemeenschappelijke woning had verlaten. De voornaamste getuige a charge is een vrouw uit de buurtmet wien de ver dachte in ongeoorloofde betrekking stond. Thans heeft Mestdagh schuld bekend. Hij heeft dit gedaan toen hij voor de overblijfse len van zijn vrouw was gebracht. Hij heeft ook de plaats aangewezen waar hij op een begraafplaats (Kiel) de beenderen geborgen heeft. De misdaad schijnt in den nacht van den 13n op den 14n Aug. volbracht te zijn. Mestdagh is eerst 33 jaar oud; zijn vrouw was bijna 50 en had eenig vermogen. Heb zucht schijnt dus ook een rol in deze vree selijke misdaad te spelen. Een verschrikkelijk ongeluk had Zaterdag avond plaats in eene steenkolenmijn onder Quaregnon (Henegouwen). Het toestel tot het ophijschen en nederlaten van werklieden is op eene hoogte van 150 meter, door het breken der ketens naar beneden gestort, 15 personen werden gedood en anderen werden deerlijk ver minkt. Van een meisje, werden het hoofd, een arm en een been afgescheurd. De heer Kersten te Kassei heeft bij zijn ove-lijden zijn huis ter waarde van 100,000 mark „dicht bij de Roomsche kerk staande," bij testament voor een Roomsch weeshuis be stemd. Voorloopig neemt de parochiegeeste lijkheid van Kasseidie door de regeering uit de pastorie verdreven was, in 't huis van wijlen den heer Kersten intrek. Voortdurend worden er uit Westfalen en de Rijnprovincie groote partijen buskruit naar Rusland verzonden. Er wordt weder eene zeer aanzienlijke bezending gereed gemaakt. Een der hevigste vijanden van Z. H. Pius IXgeneraal Lamarmorais Zaterdag-ochtend overleden. Op nieuw overleeft de Paus dus een vervolger der Kerk. Koning Victor Emmanuel moet zeer ziek zijn. Z. M. is lijdende aan een rechterlong- ontstekingen heeft hevige koortsen die vol gens de laatste berichten zijn toegenomen. De Romeinsche correspondent van de Uni- vers meldt, dat Z. H. de Paus sinds de Kerst dagen volkomen hersteld is, alle dagen weer op gewonen tijd opstaat en een uur of zes in de bibliotheek kan doorbrengen. Het nieuw verschenen werk van pater Curci, den ex-jesuïet wordt in een artikel van den heer Bonghi in La Nuova Antologia afgekeurd. De heer Bonghi is een liberaal van naam en oud-minister. "Wij weten nog niet of dit als een teleurstelling voor pater Curci moet wor den aangemerkt. Aan de Hoekschesluisongeveer 1 uur van Lekkerkerk, had dezer dagen iemand het ongeluk, dat het geweer, hetwelk hij afschoot, sprong en hem deerlijk verwondde. Uit Deventer wordt van 7 Januari ge meld Gisteren is hier het bericht ontvangen dat schipper F., die met zijn vaartuig naar Amsterdam zou gaan, in de nabijheid van Marken is overboord geslagen. Hij laat eene weduwe met twee zeer jeugdige kinderen na. Onder Bergen-op-Zoom is aangehouden wegens landlooperijeen gewezen officier van het leger hier te lande, zekere D.die in '70 gedeserteerd zijnde en later, na zijn straftijd te hebben ondergaan, overal gezworven heb bende thans weder in handen der justitie zal moeten gesteld worden. Een spoorwegwerkerbelast met het strooien van zand op de rails, is eergisteren door den van Arnhem naar Duitsehland ver- trekkenden trein overreden, waarbij hem een voet en arm van het lichaam werden afgesne den en den schedel verbrijzeld. De ongeluk kige was terstond een lijk. De sloepbehoorende tot den veronge lukten loodskotter No 8 is in geheel ontred derden toestand opgevischt en te Nieuwediep aangebracht. Te Oldeboom dronk een 2-jarig kind van den landbouwer S. N. uit een keteltje met kokende koffie, met het treurig gevolg dat het kort daarna bezweek. Zekere de J. te Nieuw-Amsterdamdie sedert den nieuwjaarsdag was vermistis eer gisteren dood uit eene veenwijk aldaar opge haald. Onmatig gebruik van sterken drank wordt als oorzaak van dit onheil opgegeven. Een jeugdig milicien van 't garnizoen te 's Bosch, op Nieuwjaarsdag zijne familie te Liempde bezocht hebbende, keerde in den avond, naar men zegt na rijkelijk aamBaochug geofferd te hebben, naar zijn garnizoen terug en had het. ongeluk in de gemeente Yught te water te geraken en te verdrinken. Te Rotterdam is een marinier, die, zoo men wil in staat van dronkenschap verkeerde, in het water geloopen en verdronken. Het volgende staaltjehoe grappig Haag- sche straatjongens kunnen zijn, wordt in het Hbl. medegedeeldTwee dames staan in de Veenestraat met de grootste aandacht voor de uitstalling van een juwelier te kijken en met de drukste drukte over al dat geflonker te praten. Zij zouden geen vrouwen moeten zijn om dat na te laten. Een straatjongen ziet dat aan, plaatst zich naast de eene, neemt kalm het geborduurde zakdoekje uit het gapend zakje, dat zich links en rechts aan de bui tenzij van elke japon comme il faut bevindt, maakt er bedaard het gebruik van, dat men er van wenscht te hebben doch liefst voor zich zeiven en stopt het daarna weêr even kalm in het zakje, zonder dat de dames er iets van bemerkten. De politie te Deventer heeft tegen 7 per sonen die zich aan het zoogenaamd Nieuwjaars- schieten hebben schuldig gemaaktproces-ver baal opgemaakt en hun wapenen (zakpistolen) in beslag genomen. Met het nieuwe jaar is een nieuw ad vertentie- en nieuwsblad geboren, getiteld De Aanwijzer, dat tot zinspreuk voert: „Dedrop pel holt den steen uit." Het is buitengewoon goedkoop. Het eerste nommer bevat een hoofd artikel, een feuilleton en een Beurs-overzicht, alsmede deze opmerkelijke mededeeling: „We gens plaatsgebrek geen nieuws." De geboorte plaats van dit blad is het ongelukkige Kampen. De Courrier de la Meuse zegt dat het bericht, in verscheiden bladen vermeld, dat te Ubagsberg (Limburg) een vader zijn onge huwde dochter, die pas bevallen was, zou vermoord hebben van allen grond is ontbloot. Eergisteren-middag is de trein, die ten 12.40 ure van Utrecht naar Zwolle vertrekt, door verkeerden wisselstand, nabij de Vecht- brug op het tweede spoor geloopen. Zeven ledige kolenwagens, op dat spoor staande, zijn bijna allen vernield. De reizigers kwamen met den schrik vrij en werden door een af- komenden trein opgenomen. Ie Oude Pekela heeft een kindermeisje van omstreeks 13 jaren oud, brand gesticht. Na een scherp onderzoek door de politie kwam zij tot de bekentenis, dat zij eenige kleeding- stukken had begoten met petroleum en daarna met lucifers had aangestoken. Ook kwam zij later tot bekentenis van reeds vroeger in een anderen dienst brand te hebben gesticht waar door het huis een prooi der vlammen werd. De veelbelovende daderes werd in verzekerde bewaring genomen en naar de gevangenis te Winschoten overgebracht. Het maken van een droogdok te Amster dam is door een Engelsche maatschappij aan genomen voor de som van f 560,000. Een heer, te Zutfen te huis behoo rende is op den Ooster-spoorweg tusschen Bus- sum en Hilversum door een trein overreden. Men gist dat hij een zelfmoord wilde begaan. Dat de stad Tilburg vooruitgaat blijkt De bevolking is er in het afgeloopen jaar met 780 zielen toegenomen en bedraagt thans 26.883. Te Hoorn zijn gedurende 1877 op de wekelijksche markten aangebracht 9615 stapels kaas, wegende te zamen 2,654,684 kilogr. zijnde 1301 stapels en 440,331 kilogr. meer dan in 1870. Onder Denekamp is een kindje van ruim 2 jaar in een pot met kokende soep gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1