NIEUWE No. 135. Zondag 13 Januari 1878. 3e Jaargang. Victor Emmanuel II. De Spaarbanken. Uitgever W. K P P E R S. De koning van Italië is dood Na een kortstondig lijden, is hij overleden. Nog Dinsdag meldden de berichten, dat zijn toestandhoewel verergerd geenszins hope loos wasen nu reeds is hij ter ziele Zooals wij reeds medegedeeld hebbenleed hij aan eene rechterlongontstekingwaar bij in den laatsten tijd hevige koortsen gekomen zijn. Woensdag 10 Januari, 's namiddags om half drie uren is hij ge storven. Welk eene herinnering knoopt zich voor ons Katholieken aan dien naamSteeds in een adem hoort men hem noemen met Garibaldi Wie heeft niet voor zijne zielDan oordeelen wij niet te licht Zijne dagelijksche gebeden en des Zondags de H. Mis heeft hij steeds volgehouden, en zijne dochter Clotilde, de vrome gade van Prins Napoleonzal zeker ook niet te ver geefs hare gebeden voor het zielenheil haars vaders gestort hebben, en wat het voor naamste ishij heeft met vol bewustzijn de H. Sacramenten der stervenden ontvangen. Het overige laten wij aan God over Er kleven intusschen zulke in het oogvallende vlekken op zijn staatkundig leven, dat men daarbij wel eens meer dan een bedenkelijk gezicht zetten moet. Gaan wij in het kort zijne geschiedenis na. Hij werd geboren in 1820 en volgde in 1849 zijn vader Karei Albert op als her tog van Savoye, welk land ook wel Pie- mont en nog meer Sardinië genoemd werd. Zijn vader had afstand van den troon ge daan, wijl hij een nadeeligen krijg met Oostenrijk gevoerd had en teil slotte door den Oostenrijkschen veldheer Radetzky bij Novara eene zware nederlaag leed. De nieuwe hertog volgde het voetspoor zijns vaders, vijandig tegen Oostenrijk optreden, dat de zoogenaamde rechten der volken wilde tegengaan. Hij koos zich hierbij echter raadslieden, die hem geheel en al overheerschten Mazzini, Cavour en Gari baldi. Wel wilde hij nu en dan, zich van hen losmaken, wel zeide Garibaldi vaak van hem„Hij heeft een gemoed van gouddoch een hoofd als een stier doch hij toonde zich, hoe zeer men hem goedig van aard prijst, toch niettemin een willoos wezenNadat Mazzini het genootschap van „het jonge Italië" over geheel het schiereiland had verspreid en aldus den grond voor het oproerige zaad had vrucht baar gemaakt, landde in 1860 Garibaldi in Napels, stelde zich aan het hoofd van de oproerlingen wier getal tot duizenden aangroeide, veroverde het geheele rijk van koning Frans II en riep toen Yictor Emmanuel II naar Napels, alwaar hij tot koning gekroond werd. Op even onrecht vaardige wijze, liet hij zich in 1859 door Cavour tot den onrechtvaardigen oorlog met Oostenrijk verleiden, waarbij dit met behulp van Napoleon III uit een groot deel zijner Italiaansche staten gestooten werd. Nadat vervolgens de andere staten van Italië vermeesterd waren, nl. Parma, Modena en Toskane, zond Cavour in I860 „generaal Cialdini in den Kerkelijken Staat en liet de Marken en Umbrie bezetten, zijnde het grootste deel van 's Pausen lan den. En de Koning liet zich in de over weldigde landen als Vorst kiezenhij volks stemming, alsof daarmee zijn onrecht ge wettigd ware. Dat het een diep gevoelde smaad op de kerk was, bewijst het feit, dat meer dan één land zijne gezanten van Italië terugriepdoch Victor Emmanuel II liet zich evenwel uitroepen tot Koning van Italië. Hij was intusschen zoozeer door den tegenstand en afkeuring van nagenoeg ge heel Europa getroffen, dat hij in 1862 Garibaldi belette Rome aan te vallentoen deze zich met behulp van twee duizend opstandelingen zich in het hoofd gezet had „Rome te nemen of onder hare muren te sneven." En toen Garibaldi in 1867 weder op Rome aanrukte om de zoogenaamde eenheid van Italië te voltooien, waren het onze dappere zouavendie in verbinding met de Franschenhem versloegen en ge vangen namen bij Mentana. In 1871 echter toen de Franschen hunne troepen uit Rome terugtrokken tijdens hun noodlottigen krijg met Pruisenstond voor Victor Emmanuel Rome open. Niettegenstaande de dapper heid onzer zouaven, liet de Paus het nut teloos bloedvergieten tegengaanen liet de stad aan de Piemonteezen overgeven. Daar mede was de eenheid van Italië voltooid en Rome de hoofdstad geworden. Doch de Koning heeft niet lang wil van die vol tooiing gehad. Het is hem gegaan als Na poleon III. II a mangê du Pape et il en est mort. Zoo ziet de 85-jarige Paus den eenen vijand voor, den anderen na vallen. Hij alleen staat vast. Hij alleen regeert in waarheid, niet als wereldlijk vorst, maar als vredevorstals Koning der harten. Zijne vijanden zien geen van allen hun werk volbrachtVictor Emmanuel is nauwelijks te Rome of daar sterft hij Zoo komt God! Hij was gehuwd met Adelaidedochter van Reinier, aartshertog van Oostenrijk. Deze gemalin stierf in 1855 hem nalatende twee zoons, prins Humbert, geboren 14 Maart 1844, en Donderdag reeds tot Koning uit geroepen Amadeushertog van Aosta ex-Koning van Spanje, geb. 1845 en twee dochters de reeds genoemde Clotilde geb. 1843, en Maria Pia in 1862 gehuwd met Koning Lodewijk I van Portugal. Deze laatste dochter is geboren in 1847. Na het overlijden zijner eerste vrouw sloot Victor Emmanuel een morganatisch huwelijk met de gravin van Mirafiore, die zich echter wegens hare burgerlijke afkomst, nooit in het hofleven vertoonde. De nieuwe Koning is in 1868 gehuwd met zijne volle nicht, prinses Margaretha van Savoye. Den 11 November werd hem een zoon geboren genaamd evenzoo Victor Emmanuel. Moge van Koning Humbert niet bewaar heid worden, wat al reeds van hem be weerd wordt, dat hij minder persoonlijke achting voor Paus en Kerk heeft dan zijn vader, en dus nog gemakkelijker dan deze zich leenen zou tot strengere vervolging. Moge God zijne schreden ten goede leiden Van financieele zijde beschouwd, zijn er geen voordeeliger zaken dan diewaarme de gespeculeerd wordt op de volksgebre ken, zwak- en dwaasheden. Al te velen laten zich in de gespannen netten gedachteloos vangen, uitzuigen of benadeelenwilt ge iets goeds doen in de ze; schept dan een tegenwicht. En zulk een tegenwicht bieden de spaarbanken, inrichtingen die niet te hoog zijn te waar- deeren; zij behooren tot het beste wat tot heden op philanthopisch gebied is tot stand gebracht. Het middel om zich ongemerkt een ka pitaal te vormen, ligt in de spaarbank. De beste waarborg tegen tegenspoed ziekte en werkeloosheid, ligt in de spaar bank. De loterij, waarin men altijd wint, is de spaarbank. Het aankweeken en bevorderen van de zucht om voor een nuttig of begeerd doel te sparen, bestaat in de spaarbank. Het beste middel om de jeugd tot spaar zaamheid op te leiden en spaarzaamheid aan te kweeken is de spaarbank. Dienstboden diewanneer zij huwenna korte jaren tot armoede komen en al de gemakken missenhebben wellicht nimmer geweten hoeveel aanleiding tot levensgeluk en genot in een spaarboekje besloten ligt. Als zij 't niet wisten en hare vrouwen of mevrouwen er haar niet opmerkzaam op maakten, mag dit, op zijn zachts ge sproken wel zeer jammer heetenomdat uit de nalatigheid wellicht een onafzienbare reeks van jammeren voortvloeit. Elke inleg in de spaarbank is winst, die al aanstonds hun renten afwerpt, ren ten in dubbele matenwant een blik op een spaarbankboekje verhoogt het gevoel van eigenwaarde en lokt tot vernieuwde inspanning en werkzaamheid uit. Begrafenisfondsen, levensverzekeringen en al wat van dien aard isworden overtollig daar, waar het spaarbankwezen goed is ingericht en naar wensch wordt geschat. Bij elke dier instellingen is het te doen om winst ten behoeve van den aandeelhou der directeuradministrateur en de hemel weet welke euren etc. al zoo meer. Bij de spaarbank daarentegen staat het belang van den deelnemer op den voorgrond. De kennis van en de ijver voor financieele aangele genheden worden daar niet dienstbaar ge maakt aan 't eigenbelang, maar aan dat van den deelhebber. Elke som, hoe klein ook, werpt daar renten af, waarmee het kapitaal gestadig wordt vergroot, terwijl hij de bovenge noemde inrichtingende renten genoten worden door hen die 't kapitaal heeten op te passen. En dat kapitaal in de spaarbank ge plaatst, in tijden van nood is 't beschik baar en kan 't aangewend worden voor noodzakelijke of meer voordeelige doeleinden. De loterij waarin men altijd wint is de spaarbank. Maar hoeveel loterijen zijn er niet van allerlei aard en slag en waaron der er zjjn die den toets van eene onpar tijdige beoordeeling niet zouden kunnen door staan en waaraan het geld niet te min geofferd wordt. Nu sla ik geen geloof aan dezulken, die zeggen „voor de aardigheid te spelen." De hoop op aanzienlijke winst is 't, die tot spelen drijft. Maar hoe hooger de winsten zijn die worden voorgespiegeldhoe meer zeker men van verlies wezen kan. Hadden 99 procent van de genoemden de gewoonte aangenomen om hun gelduit de aardigheid" in de spaarbank te beleg gen, zij zouden zich thans niet over een „niet" hebben te beklagen. Zij zouden daarentegen den deugdelijken grondslag be zitten van een aardig kapitaal, dat voor zeker ruim tegen de aardigheid van een aantal getrokken nieten kan opwegen. De blik op een spaarboekje, zeide ik, verhoogt het gevoel van eigenwaarde, maar die op een getrokken nietleidt tot onte vredenheid en zelfbeschuldiging. Nog eensde spaarbank is het beste wat door de philanthropie is uitgedacht moge zij meer en meer gewaardeerd en algemeen erkend worden als eene zaak van waarachtig volksbelang. BUITEN LANDSCH OVERZICHT^ Wij zijn pas het jaar 1878 ingetreden, en wie kon 't denken dat reeds Italië een nieuw offer moest brengen en wel nu in zijn regeerenden Vorst, die bijna plotseling voor den rechterstoel van den Koning der Koningen ter verantwoording zijner daden is opgeroepen. Victor Emmanuel is dood. Pius leeft Zóó falen 's menschen berekeningen en verwachtingen Op den Italiaanschen troon heeft een ander Vorst reeds zitting genomen, Le roi est mortvive le roiKoning Hum- bert I heeft in zijn proclamatie aan het volk verklaart de voetstappen zijns vaders te zullen drukken. Het is echter bekend dat deze Koning meer de politiek genegen is van den Duitschen Rijkskanse lier, dan zijn voorganger, en ook dat hij meer overhelt tot de zijde van Duitschland dan tot die van Frankrijk. Terwijl de Koning onder behandeling van drie doctoren wasen de toestand Trij ernstig genoemd werd, presideerde prins Humbert en zijne echtgenoote Margaretha het diplomatieke diner, dat Zondag 11. op het Quirinaal gegeven werd. (Toen in Ne derland de Koningin ernstig ziek was staakten de Katholieken alom de toebereid selen van een schitterend feest ter eere van den Paus.) Hoe nu de Italiaansche waarborgen-wet tegenover het Pauselijke Gouvernement zal uitgevoerd worden valt te bezien. Omtrent de laatste oogen blikken van koning Victor Emmanuel vernemen wij De Koning, heeft in den namiddag zeer kalm en met volle kennis de laatste H. Sacramenten ontvangen bij het eommuni- ceeren en bij de toediening van het heilig Oliesel door mgr. Marinelli, waren tegen woordig de Kroonprins, diens gemalin, de hoogwaardigheids bekleeders en de Oos- tenrijksche ambassadeur, de heer v. Hay- merle. ABONNEMENTSPRIJS Cents (10ÏRMT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco por post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. In talf formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS Van 16 re_ Elke regel meer 30 Cents. 6 BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ■«fir AGITE MA NON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie ft Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1