NIEUWE ISo. 156. Donderdag 17 Januari 1878, 5e Jaargang. Burrl N L A N D. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Italië. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'SWOENSDA&S AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—G regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. De wapenstilstand die heette reeds een aan vang genomen te hebben is nog niet tot stand gekomen, omdat de voorwaarden van Rusland te bezwarend zijn. De Russische officieren drin gen op voortzetting van den oorlog aan. Het is zeer duidelijk dat de onderhandelingen door Rusland met opzet slepende worden gehouden. Uit Odessa komt het berichtdat de Turk- sche gepantserde vloot den 12n 's avonds te 6 7 uur Eupatoria begon te bombardeeren. De Turksche schepen trachtten te vergeefs twee koopvaardijschepen te nemen. De kazerne, het douanestation, het arsenaal en meerdere gebouwen zijn beschadigd. De Turken hebben de linie langs de Bojana ontruimd om zich te Scutari samen te trekken, waar zij batterijen hebben opgericht, welke 42 Krupp-kanonnen bevatten. De Montenegrij- nen 'hebben te Antivari 800 vaten kruit, 15 stukken, veel wapens en provisie buit gemaakt. Zij hebben 1400 man gevangen genomen. De correspondent van the Daily News seint uit Bucharest van den 13n Januari: „De plotseling ingevallen dooi heeft slechts zeer kort geduurd. Thans vriest het weêr even sterk als te voren. Hierdoor is het lij den van de Turksche krijgsgevangenen in hooge mate toegenomen, en in de vorige week stierven honderden door de koude. De, door den hongersnood ontstane typhuskoort- seneischen nog steeds talrijke offers en naar ik uit geloofwaardige bron verneem zou deze verschrikkelijke ziekte ook te Bucha rest, uitgebroken zijn." Bij de verovering van den Balkan heeft het Schipka-legerdat door de Russen gevangen genomen werd, heldhaftigeu tegenstand gebo den. De Russische afdeeling onder generaal Skobeleff verloor alleen op den 9den 6 officie ren en 294 soldaten aan doodcn, 38 officieren en 1190 man aan gewonden. Renter's Agentschap ontvangt uit Malta het volgend bericht van den 13on Januari „Vice-admiraal Hornby is, ten gevolge van een telegrafisch bevel uit Londen, aan boord van Hr. Ms. stoomschip Sultannaar de Levant vertrokken. De oorlogschepen Raleigh, Alexan dra, Devastation en Aghilles (dit laatste is zoo even pas aangekomen) maken toebereid selen eveneens daarheen te vertrekken. Op de scheepswerven wordt tot 8 ure 's avonds ge werkt. Het transportschip Jumna, hetwelk uit Indië hier met 1067 man Engelsclie troepen troepen is aangekomen, wordt hier terug gehouden, evenzoo de Euphrates, met 1142 man." Als de geruchten waar zijndan is de Keizer van Rusland sedert veertien dagen ziek. Men geeft geen bulletins uit, omdat er geen onmiddellijk gevaar is. Het stoomschip Atacama, is den 28 Novem ber bij Caldera, op de Zuid-Oostkust van Amerika vergaan. Al de passagiers en de officieren zijn omgekomen; doch eenige per sonen van de bemanning zijn gered. Eenige Fransc'ne bladen noemen Gambetta een ongeluksvogel. Op het oogenblik, dat hij met Thiers eene conferentie van groot gewicht zou houdenwerd deze door den dood getroffen en schier onmiddellijk nadat hij Victor Emma nuel verliet, ging deze naar bed om niet meer op te staan. Een niet onaardig voorval heeft met Gam betta plaats gehad. Te Parijs liep dezer dagen het geruchtdat hij dood was. Men telegra- pheerde naar een communeblad te Genève, en dit blad verscheen Zaterdag in een rouwrand en vermeldde den dood van Gambetta. In Frankrijk zijn 18 tabaksfabrieken357 depóts en 40,210 tabakswinkels. De ontvang sten bedroegen in 1876 ruim 300 millioen francs waarvan 42 millioen alleen te Parijs. De Romeinsche correspondent van den TJnivers verhaaltdat Victor Emmanuel op 31 December 11. een decreet geteekend heeft, waarin de rouwplechtigheden geregeld wer den, welke Italië houden zou bij gelegenheid van don dood van den Paus. Krachtens het interdict heeft de H. Vader verbodendat H. Missen gelezen worden in het Quirinaal. Men schrijft uit Rome: „De groote zaal der hof-beambten is ver anderd in een bid-kapelwelke een grootsch en aangrijpend schouwspel oplevert. „Aan het einde van de zaal bevindt zich op een zeer verheven estrade, in bijna rechte houding, het Koninklijk lichaam, gekleed in groot generaals-tenueversierd met den pur peren mantelhet Grootkruis van den H. Maurits en den H. Lazarusden halsketen van Annunziata, het Grootkruis van de Kroon van Italië en al zijn andere orden. „Het lichaam is zeer opgezwollen door de inspuiting van 18 liters van een oplossing van bijtend sublimaat. Vooraf had men het lichaam twaalf uren in een bad gelegd van twee honderd liters van dezelfde oplossing. Dit is de oorzaak van het opzwellen van het vleesch en van de bijzondere blankheid van het veldat gedurende het leven bruin was. „Koning Humbert heeft zich, uit kinderlij ke liefde, verzet tegen het uithalen van het hart en van de ingewanden. Het lichaam levert op dit paradebed een zeer majestueus schouwspel op. De trekken zijn niets veranderd en de beroemde knevel steekt sterk af bij het bleek gelaat. Op de treden van de estrade heeft men kussens ge plaatst, die de kroon en de sabel van den koning dragenalsmede een groote gouden lauwerkroondoor het Duitsch gezantschap aangeboden. „Aan den voet van het bed waakt een hoofd officier in groot tenue, met 6 prachtige ku rassiers van de Koninklijke garde, forsche krijgsliedenmet witte pantalons en hooge laarzen, die er met hun gouden helmen en kurassen zeer krijgshaftig uitzien. „Onder aan de estrade liggen zes monniken geknield te bidden en aan weerszijden van het bed heeft men een altaar opgericht waarvoor een kapelaan ligt neêrgeknield. „Het geheel heeft een krijgshaftig en tevens een zeer godsdienstig aanzien." De begrafenis des Konings zal Donderdag plaats hebben en zal o. a. worden bijgewoond van wege Frankrijk door generaal Canrobert, vergezeld van den zoon van Mac-Mahon. Duitsch- land zal vertegenwoordigd worden door den keizerlijken kroonprins. Er worden inschrijvingen geopend tot het stichten van een nationaal gedenkteeken ter eere van Victor Emmanuel. GEMENGD NIEUWS. Te Amsterdam is een bankbiljet van f 100 uigegeven, dat gebleken is valsch te zijn, doch zeer kunstig is nagemaakt. Een nieuwe bijdrage tot de spoorweg diefstallen. Te Noordwjjk zoo meldt men aan de N. R. Ct. kwam dezer dagen een trommel aan, die, goed met touwen verzekerd, van nagenoeg den geheelen inhoud was beroofd. Zaterdag-avondbij het vertrekken van den laatsten trein van Rozendaal naar Ant werpen, wilde een reiziger, te Antwerpen te huis behoorende, nog op den reeds in beweging zijnden trein springen. Bij deze poging viel hijmet het ongelukkig gevolgdat een zij ner beenen door den trein verbrjjzeld werd. In het gasthuis opgenomenheeft men giste ren tot amputatie van het been moeten over gaan. Te Maurik zijn drie meisjes uit twee verschillende gezinnen en 78 en 9 jaren oud, die na de middagschool zich op het ijs van een der kolken van de waarden gewaagd hadden om te glijden, door het ijs gezakt en verdronken. De heer E. te Schiedamzette zich eer- gisteren-middag aan tafel, stak een stukje vleesch in den mond, werd doodsbenauwd en toen zijn vrouw hem een glas water bracht was hij reeds dood. Vermoedelijk is hij gestikt. - Te Hoorn zijn op de jaar- en week markten in 1877 aangevoerdpaarden en veulens 1827, koeien 13,529, kalveren 1946, schapen 50,558, varkens, zeugen en biggen 22,604, bokken en geiten 610, erwten, boonen, gerst en haver als monster 4897 HL.koppen boter ruim een halve kilo wegende, 93,260, en 9615 stapels kaas, wegende 2.654,684 kilo. De navolgende gevalletjes gebeurden se dert 1 Januari jl. te Amsterdam Een dorstig man nam een vat bier van een stoep weg en ver dween met het vat en het biereen verkouden jongeling stal 120 dozijn zakdoeken te gelijk en bracht ze niet terugeen venter van groen ten liet zijn kar onbeheerd en vond haar later terug op een andere plaatsminus de groen ten; een jongeling van 19 jaren zucht in de celomdat hij zich eieren toeëigende die hem niet toekwamen; een ontslagen bedelaars-ko lonist stal laarsjes om weêr in de gevangenis te komen, hetgeen hem voorloopig gelukte; een neef nam van zijn oom gouden voorwer pen weg en is daarom in handen der justitie; drie brutale boeven zitten achter slotwegens diefstal en chantage een dief van goederen in een kosthuis en een 17-jarige groentenlief heb ber, die zijn lievelingsspijs van een schuit wegnamwerden ontdekt. De firma geb. Zur Mühlen zal in 't begin van Mei een boot in de vaart brengen van Umuiden op Velseu, een zoogenaamde spoor boot, die het traject van IJmuiden naar Vel- sen in 11 a 12 minuten zal afleggen, daar zij een vaart heeft van 10 mijlen in 't uur. Een dienstmeid te Amsterdam, tuk op mooie kleederen heeft een kas van haar me vrouw opengebroken en daaruit tien gulden en een rok genomen. Zij zal den rechter ver antwoording moeten doen. Het gerechtelijk onderzoek in zake den dood van den heer Kets, op de Brouwers gracht te Amsterdam isvolgens het Nieuws van den Dag, thans geheel gestaakt. De slotsom isdat zelfmoord gepleegd werd onder buitengewone omstandigheden. Drie werklieden van 's Rijks werf te Amsterdam, een modelmaker, een scheepstim merman en een lijnbaander, zijn aangewezen om de Nederl. Commissie voor de tentoonstel ling te Parijs als opzichters ter zijde te staan. Te Kampen is een kind van 17» jaar te gen een gloeiende kachel gevallenten gevolge waarvan het zulke hevige brandwonden be kwam, dat het in bedenkelijken toestand verkeert. Dezer dagen is door de politie te Am sterdam gearresteerd en in verzekerde bewa ring gebracht de commissionnair v. d. B., be schuldigd van het disconteeren eener acceptatie, die niet voorzien is van de echte handteeke- ning van den acceptant. Te Warmenhuizen is de longziekte uit gebroken in een stal met koeien waarvan er twee dadelijk, als besmet zijn onteigend, af gemaakt en begraven, terwijl nog een 57 tal runderenals verdachtzijn onteigend en af gemaakt. In de gemeente Kesteren vond eene moeder, die zeer jeugdige kinderen bij 't ver laten harer woning alleen achterliet, haar oudste, nauwelijks 4 jaren oud, bijna geheel verbrand. Zondag is een schippersknecht, bij het strijken van den mast voor de bijna voltooide spoorbrug' over den Rijn te Heteren, over boord geslagen en verdronken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, Op 1 Januari 1877 waren hier ter stede in gebruik in de fabrieken en werk plaatsen 71 werktuigen, met 680 paardenkracht. Op 1 Januari 1878 bedroeg dit getal 78 werk tuigen met een gezamenlijk vermogen van 736 paardenkracht. De loting van de ingeschrevenen in 1877 voor de lichting der nationale militie van 1878 zal plaats hebben: van die te Haarlem den 8n Februari e. k.van die uit de gemeenten Heemstede, BennebroekZandvoortSpaardam, Schooten, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bloemendaal te Haarlem den 9n Februari. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten in de gemeente Haarlem in 1878 zal plaats hebben: voor de ingezetenen van Haarlem van 22 Januari tot 8 Maart, des Dinsdags, Woendags, Donderdags en Vrijdags; voor de ingezetenen van Schooten op 21 en 28 Januari en 4 Februari; voor de ingezete nen van Zandvoort op 11, 18 en 25 Februari; telkens van 97» tot 37, ure. De bevolking van Haarlem welke op 31 December jl. 35,690 zielen bedroeg, was naar de verschillende godsdienstige gezindten ver deeld als volgt: 17,662 Ned. Herv.184 W. Geref.1679 Ev. Luth.1551 Doopsgez. 174 Remonstranten, 13,392 R. K.67 Oud- Roomschen, 664 Israël.overige gezindten 317. LI. Maandag-morgen omstreeks 1177 ure had alhier het volgende treurige ongeluk plaats Wouter van Gestel, oud 56 jaar, in dienst bij de Gemeentereinigingreed met een vuilniskar bespannen met een paard over de Melkbrug, terwijl hij als bestuurder ter zijde liep; bij het afgaan der brug had hij het ongeluk te vallen, waardoor hij met het hoofd tusschen den kar en de leuning der brug beklemd ge raakte hetgeen slechts eene geringe ontvel ling veroorzaakte; toen hij zich echter weder oprichtte kreeg hij eene stoot in den rug van een der achterwielenwaarbij hij voorover viel en bleef liggen; dadelijk schoten eenige per sonen toe, die hem naar eene tapperij in die buurt overbrachten, alwaar de hulp van Dr. Winkler word ingeroepen die het noodig oor deelde dat hij met een draagbaar naar zijne woning of het Gasthuis moest vervoerd wor den; terwijl dit vervoermiddel gehaald werd zakte van Gestel plotseling ineen en had op gehouden te levenvermoedelijk tengevolge der bekomen inwendige kneuzingen. --- Een rijk grondbezitter, de heer V. O. te Ede, is tusschen die plaats en Veenendaal verdronken in eene sloot gevonden. Volgens sommigen is hij tengevolge der duisternis in het water geraakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1