NIEUWE afgevaardigde van Haarlem werd. No. 137. Zondag 20 Januari 1878, 3e Jaar^an^. Uitgever W. KUPPERS. HOE DE MODERNE DOMINEE YAN WORMERYEER De Maasbode van 1 en 3 Januari 11. heeft een paar artikels geleverd onder den titel„hoe een modern dominee tot lid van „de Tweede Kamer gekozen werd" waarin, met het oog op eene brochure van den heer J. van Yloten de keuze van den heer de Meijier, afgevaardigde van Haar lem wordt besproken. Yoor een ieder, maar vooral voor Haarlemishetgeen wij daar vinden belangrijken daarom willen wij de Haarlemsche kluchttooneelen bij die ver kiezing afgespeeld en ons in genoemde brochure verhaald, onder de oogen onzer lezers brengen, opdat ook zij hun oordeel kunnen vormen over de liberale hande lingen der Haarlemsche kiesvereeniging „Eendracht". Door het optreden van den heer de Kappeyne als Minister, moest te Haarlem een lid voor de Tweede Kamer worden gekozen. „De vraag was, op wien daarbij „de keuze te vestigen, wien daartoe van „wege de kiesvereeniging Eendracht als „candidaat te stellen." De eerste vergade ring, met dat oogmerk bijeengeroepen, werd door den schrijver der brochure niet bijgewoondwat er echter gebeurde ver nam hij, uit onverdachte bron van geest verwanten oor- en ooggetuigen. „Er waren een stuk, drie vier personen, „door verschillende leden genoemd. Al aan stonds echter kwam bij ver scheidenen on- willekeurig de kennelijke bedoeling aan „den dag, een van dezen zekeren dominee „hunner kennis in de Zaanstreekaan hun „medeleden, het kostte wat het wilde, op „te dringen. Een soort van wachtwoord „scheen hun daartoe gegeven, en zij van „zins, dat tegen alles in te handhaven. „Eendrachtige samenwerking met den Zaan kant „hoffelijkheid" aan dat gedeelte van „het district door Haarlem zoo 't heette „te bewijzen, was hunne leus." Te recht maakt de heer van Yloten de opmerking, dat bij het kiezen van kamer leden het niet op „hoffelijkheid" voor een deel der kiezersmaar op erkende bekwaam heid van den gekozene aankomt. De be kwaamheid van den man was echter nog niet tot aller kennis gekomen, later zou die uitschijnen want behalve aan drie, vier leden, die, „den, zijn modern domineeschap „moeden man begunstigden en 't een en „ander van hem opsneden, was de man, „hoewel een dozijn jaren zoo dicht in hun „nabijheid gevestigdvoor 't grootste deel „zelfs bij name onbekend. Wat nu zijne begunstigers ook beproef den om den heer de Meijier, voorgesteld „als den door de gansche Zaan gewenschten „kamercandidaat" door de andere leden te doen aannemen, en met een mandaat van deze strekking naar de te houden centrale kiesvergadering te Amsterdam te gaan Eendracht willigde hunne verlangens niet inen stelde dien avond den heer de Meijier niet tot zijn candidaat. Aan de beide afgevaardigden naar Am sterdam werd alleen opgedragen „om als „daar van den Zaankant uit een aanneme lijk candidaat gesteld werd, die er de „algemeen geliefde persoon bleektot dezen „ook voor Haarlem toe te treden: voor „hun dominee persoonlijk gelijk zij 't „gewenscht hadden kregen zij echter „geen last. Yoor hun loosheid intusschen, „die 't nu eenmaal daarop gezet had, was „dit als maar al te spoedig blijken „zou genoeg. Zij zouden er hem zoo te „Amsterdam als te Haarlem, wel door „weten te krijgen." En ja „de candidaat van de gebr. Prins," dominee de Meijier, kwam er door, zoo als wij zien zullen. Men kan echter niet klagen over gebrek aan hoffelijkheid ten opzichte van den Zaankant. Haarlem „de „hoofdstad van eene der belangrijkste Ne- „derlandsche provinciën, de zetel dus van „een gewestelijk bewind, hoofdplaats van „een der nieuwe rechterlijke arrondisse menten met bloeiende inrichtingen van „hooger- en middelbaar onderwijseen on derwijzers-kweekschool voor 't lagere en „wat niet al meer," zal toestemmend ant woorden zoo spoedig er van den Zaankant uit een aannemelijk candidaat gesteld wordt en de ordersdie van daar uitgaan zal het opvolgen. Hoffelijk Zoo volbrengen la keien en dienstknechten de bevelen hunner meestersmaar teekent zulk eene handel wijze eenige zelfstandigheid P Als het man daat der afgevaardigden van Eendracht altijd van gelijken inhoud is, dan kan de Zaankant over Haarlem tevreden zijn, maar laat Eendracht dan voortaan niet meer be raadslagen, maar eenvoudig hooren en ge hoorzamen. Bij die beraadslagingen toch 'komt zooveel voor den dag, dat Eendracht niet ai te aangenaam zijn kan. Onze beide afgevaardigden dan gaan op reis naar Amsterdam, om daar samen te komen met de afgevaardigden uit den Zaan kant en Beverwijk. Even voor het vertrek van den spoor trein, waarmede de beide heeren zouden afrijden, komt de secretaris van Eendra ;ht hun zeggen, dat hij van Mr. Kerdijk een telegram had ontvangenwaarin deze meld de dat hij te Leeuwarden vrij was. Kerdijk was ter sprake gekomen te Be verwijk, hoe wel nog niet gesteldhun per soonlijk echter was hij minder welgevallig en „daarom begrepen ze best te doen, „het gansche bericht maar voor zich, en „zich van den domme te houden". Op de vergadering -te Amsterdam, verklaarde een der afgevaardigden uit Beverwijk, dat daar Kerdijk te Leeuwarden gesteld zou wordenzijn candidatuur noodeloos was. En de Haarlemsche afgevaardigden, die wis ten dat Mr. Kerdijk vrij was, zwegen en bleven zwijgen en vermeldden niets van de telegram hun door den secretaris van Een dracht medegedeeld. Het was toch aan hun geweest dit mede te deelen, opdat Beverwijk hem had kunnen handhaven „Dit „zou te meer geweüscht niet alleen, maar „te meer ook hun plicht geweest zijnals „evenzeer te Zaandam Kerdijk als candi- „daat gesteld was. Daar toch was een „drietal gevormd uit de Mrs. Grebe, Ker- dijk en Srnidt bestaande" en door het af vallen van den eerste, en het bedanken van den laatste, was Kerdijk de aangewe zen persoon. Assendelft had ook nog geen candidaat gesteld.Noch Haarlem, noch Beverwijk, noch Zaandam, noch Assendelft dus hadden hun oog op den „candidaat van „de Gebr. Prins gevestigd" voor wien al leen de drie of vier verdere Zaanlandsche plaatsen stemden. Door hun zwijgen nu „in hun „onnoozelheid" als ze later dors- „ten beweren", en het daarvoor wegvallen „van den door hen verdonkermaanden Ker- „dijk te Beverwijk en Zaandam, werd nu „de candidaat van Gebrs. Prins ook te „Zaandam en te Assendelft gesteld, en „keerden dezen met het door beide „on- „uoozele" afgevaardigden bevestigde bericht „naar Haarlem terug, dat dominee de Meij- „ier de algemeen gewenschte man der „gansche Zaanstreek was en Haarlem hem „overeenkomstig de toegezegde „hoffelijk heid", nu ook slechts te stellen had." Wij kunnen dat zwijgen natuurlijk best begrijpen; want zij deden het immers in onnoozelheid Maar waarom zendt Een dracht zulke onnoozele mannen en „wat „doet het ongelukkige Eendracht met zulke „onnoozele bestuursleden". 't Is wel onnoozel gesteld met Eendracht en 't is niet te verwonderen dat het toe zou treden tot den van den Zaankant uit- gestelden aannemelijke11 persoon en geen ei gen candidaat te Amsterdam voorstelt. Wij zullen verder zien wat men de leden van Eendracht al niet als zoete koek durft voorzetten, terwijl wij tevens zullen opmer ken, dat het liberale licht allen nog niet verlicht heeft en alle liberalen ten minste de wijsheid nog niet in pacht hebben. Wij zullen nu de tweede vergadering bij wonen waaromtrent de schrijver zelf als oor- en ooggetuige dienen kan. „De bedoeling van 't bestuur en ette lijke leden was, daar nu onmiddellijk tot „het stellen van een candidaatna verkre gen toelichting van de Amsterdamsche af gevaardigden, over te gaan." Men had drie candidaten gesteld, maar nu deed de schrijver der brochure het voor stel om, daar hijen volgens zijne meening, het meerendeel der aanwezige kiezers geen der drie voorgedragen candidaten kenden, in de gelegenheid gesteld te worden met de Heeren kennis te maken. Nu kwam echter een der afgevaardigden naar Amster dam, tevens bestuurslid met een voorstel aandragendat zeker de eer heeft van nieuw te zijn, en dat wil wat zeggen, in de 19e eeuw. De man sloeg dan voor „heden eerst een candidaat te kiezen, en „dezen dan ter kennismaking te laten over komen „'sMans eigen broer, zegt de schrijver, „die in mijn buurt zat, kon niet nalaten, „er over te meesmuilen en er den draak „meê te steken. Hoe „onnoozel" moet men „zijn toehoorders toch wel wanen, om hen „zulk een voorstel te laten slikken." Er kan in onnoozelheid zooveel gebeuren Zou hij misschien ook zóó gehandeld heb ben eerst zijn candidaat gekozen en toen later met dezen kennis gemaakt hebben Of is hij zelf misschien op zulk eene wijze tot bestuurder van Eendracht gekozendan zal de latere kennismaking met zulke ori- gineele voorstellen, toch aan de leden niet zijn meegevallen. Na over en wederspraak werd eindelijk met 23 tegen 22 stemmen besloten om aan de drie voorgeslagen Heeren eene uitnoo- diging te richten tot bijwoning der vol gende vergadering. Men bepaalde zich tot dominee de Meijier, Mr. van Dedem en Mr. Clerq van Weel. Wel was dien avond Mr. Kerdijk ook door sommigen op het tapijt gebracht, maar „men begreep te recht „dat deze alom in den lande bekend ge- „noeg was, om geen uitnoodiging tot per soonlijke overkomst te vereischen." Zoo bepaalde men zich tot de drie genoemden. „Op den Maandag-avond, voor de over komst bepaald, kwam alleen de laatste de „vergadering bijwonen." Mr. van Dedem deelde schriftelijk mede, dat hij de candi datuur liever niet aannam om te voorko men dat de stemmen verbrokkeld werden. En dominee de Meijier schreef een brief. En hier willen wij een geheele bladzijde uit de brochure des schrijvers opnemen. Het kan tot opbeuring en verkwikking van sommige liberalen dienen: die deze blad zijde maar goed moeten overwegen. Deze zocht zich met een erbarmeljjken brief van alles af te maken; een brief, waarin hij met zooveel woorden verklaar de, slechts een leerling-volksvertegenwoor diger te zijn, en dat, wie hem kozen, dat niet om zijne voortreffelijke hoedanigheden, maar om het „vertrouwen"in zijne begun stigers, Gebroeders Prins, gesteld, moes ten doen; dat hij nooit iets in 't licht gegeven had, dan, een jaar of acht ge leden een vlugschrift over 't lager onder wijs, enz. Alle3 zeer bescheiden zeker, en dat hem als ik de vrijheid nam te doen opmerken gewis, kwam 't op een prijs voor bescheidenheid aan, daar een heelen gooi naar zou laten doen; doch dat dit hier het geval niet was; dat er ook niet zoo ver ik wist van „leerlingen" sprake was; dat deze, waar het bijv. eene plaats op 's Rijkskweekschool gold in aan merking kwamen, en men daar vraagde, wie der zich aanmeldende personen, als leerling, den meesten aanleg had en na genoten onderwijs wat beloofde; doch dat men de Tweede Kamer niet met leerlin gen mocht opschepenmaar er mannen noodig had, met voldoende bekwaamheid en zelfstandige vorming toegerustniet als onmondige leerlingen, alleen berekend aan den leiband van anderen te loopen, en hun naar de oogen te kijken; dat ook Gebr. Prins geen voldoenden waarborg wa ren maar men, als zelfstandige kiezers uit eigen oogen moest wenschen te zien, met eigen ooren te hooren, wat de als volksvertegenwoordiger voorgedragen per soon te zeggen had, enz.; alles zoo voor de hand liggende zaken, dat zelfs de voor zitter, die eerst met eenig vertoon den on o 7j HUMMIE (IIIHUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 unr 's middags ingewacht. 1 Kiezersindrukken tot waarschuwing en opwek king van ieder naar ware vrijzinnigheid strevend Nederlander, te boek gesteld door J. van Vloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1