NIEUWE No.' 138. 1 Donderdag 24 Januari 1878, 5e Jaargang. BUITENLAND. Duitsehlaud. Italië. Engeland. GEMENGD NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. ABONNEMENTSPRIJS Conts mStiekd Per 3 maanden voor Haarlen Buiten liaarlem franco por post. Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per weck. In i.alf formaat 'S IV E N SI) A G S AVON D S. In geheel ZAT lï li D AGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever "W. KUPPER8. DE OORLOG. Hoewel de persoonlijke stap, door de ko ningin van Engeland minder aangenaam voor den Czaar moet zijn geweest, waarin zij op het eindigen der vijandelijkheden aandringt, lijdt 't geen twijfel of de Russen zullen voor waarts blijven marcheeren en zoover mogelijk op Turksch gebied binnen dringen. De Rus sen zjjn reeds te Adrianopeleen snelle marsch van één week kan hen naar Konstantinopel brengen, zoodat Engeland wel eens te laat kan komen, indien het volgens de Koln. Ztg. Konstantinopel wil bezetten. De Turksche gevolmachtigde over de vredes onderhandelingen zijn den 19n 's avonds te Kezanlik aangekomen. Bij de gevechten een paar dagen vroeger door generaal Ghourko geleverd werden de Turken teruggedrongen met een verlies van 4000 dooden en 3000 ge vangenen. Midhat pacha doet in de Londensche bla den een beroep op de weldadigheid ten behoeve van de Turksche vluchtelingen. Hij zegt o. a. het volgende: „Per telegraaf wordt medege deeld, dat 25 d 30-duizend vluchtelingen vrouwen, kinderen en grijsaards langs den spoorweg tusschen Adrianopel en Konstantinopel verspreid liggenzonder hulp zonder beschut ting, klagend, kermend en ten prooi aan de vreeselijke ellende. Ten bewijze van hun el- lendigen toestand, haal ik het volgend voor beeld aan. Onder de vluchtelingen uit Pirot en Nischwelke na verschrikkelijk lijden ein delijk Bazardjik bereikten om van den spoor weg gebruik te kunnen makenbevonden zich 80 familiën uit den gegoeden stand, die geen plaats konden vinden in de tot vertrok gereed staande wagons. Door vertwijfeling overmand, wierpen grijsaardsvrouwen en kinderen zich op de rails, daar zij liever door de wielen verpletterd wilden worden, dan langer zulk een lijden te verduren. Men moest geweld ge bruiken om de ongelukkigen voor een zekeren dood te bewaren." Koningin Victoria heeft eigenhandig aau den Keizer van Rusland geschreven en hom verzocht, zijne troepen niet verder te laten voortrukken ten einde concflicten te vermijden. De Czaar heeft nog niet geantwoord; maar, naar den indruk der Britsclie ambassade, te St. Petersburg, schijnt het schrijven van de Koningin geen gunstige ontvangst gevonden te hebben. Volgens den correspondent van de Times te Konstantinopel heeft koningin Victoria den Bul tan per telegraaf van haar schrijven aan den Czaar kennis gegeven. Volgens hem zou de Koningin in dit telegram den Turkschen Souverein gezegd hebbendat hij reeds wist wat hare Ministers gedaan hadden, maar dat zij zelve hem wenschte mede te deelen, dat zij persoonlijk den Czaar verzocht had vrede te sluiten. In verschillende deelen des lands is zulk een massa sneeuw gevallen, dat de treinen er door vertraagd worden. De Wed. Wilkzycha te Wabez heeft bij testament aan de vereeniging voor de Poolsche studeerende jeugd in West-Pruisen 33,000 mark, aan het Poolsche wees- en ziekenhuis te Kulm 22,500 mark, aan het Poolsche zie kenhuis te Thorn 18,000 mark, en aan de Poolsche katholieke inrichtingen te Berent 22,500 mark vermaakt. De met 158000 handteekeningen voorziene petitie aan Keizer Wilhelm om afschaffing der Meiwetten, is door de Regeering gewezen van de hand. Zou Bismarck er zieker door geworden zijn? In het Rijnland werken thans 22 vrijmetse laarsloges aan de verspreiding van licht en Duitsche beschaving. Voor zoover wordt opge- goven, bedraagt het getal broeders dier loges 2282de loges van Bonn en Jülich geven haar getal schootsveldragers niet op. De gravin Rosina Mirafiori, gemalin (in morganatisch huwelijk) van Victor Emmanuel, is haar echtgenoot spoedig in den dood ge volgd. De telegraaf brengt het bericht van haar overlijden. Zij was 45 jaar oud. Zij leed verscheidene jaren aan kanker en sleepte in de nabijheid van Turijn een kwijnend leven voort. Toen de tijding van den dood haars gemaals gebracht werdkreeg zij eene flauwte, die zoolang aanhield, dat men haar verloren waande. Zij kwam echter, na een uur van volslagen bewusteloosheid, weer tot hare zin nen en toen vloden heete tranen langs hare wangen. Victor Emmanuel was voor haar een feeder echtgenoot. Uit het huwelijk zijn drie kinderen gesproten: twee zoons en eene dochter. Men moldt uit Rome, dat do slotemaker, die op last van Lamarmora het Quirinaal heeft I opengebrokentusschen Lamarmora en Victor j Emmanuel overleden is. 't Is te hopendat hij ook voor beiden den hemel heeft kunnen openbreken. Koning Humbert heeft om te beginnen maar aan tachtig personendie ter dood veroordeeld waren, kwijtschelding van do doodstraf ver leend. Zoo iets is alleen mogelijk in het ko ninkrijk Italië, waar de vrijmetselarij het ware gezach en de openbare ambtenaren hare die naren en medeplichtigen zijn. De Duitsche Kroonprins „de boezemvriend" van Koning Humbert, heeft Rome verlaten. De Koning was bij het afscheid nemen gekleed in Pruisische generaals uniform Wat er tus schen die twee vrienden behandeld is, zal spoedig blijken. Eergisteren heeft op de Theems een bot sing plaats gehad, tusschen de stoomboot Renbowkomende van Rotterdam en het stoom schip Ostrichkomende van Londen. De Hen- bote werd zwaar beschadigden de Ostrich zonk onmiddellijk. Een officier van de konink lijke artillerie en een vrouwelijke passagier kwamen in de golven om, en twee stokers Werden ernstig gewond. Later zijn nog de lijken van twee passagiers uit de voorste ka juit te voorschijn gebracht. Te Bruchem, gemeente Kerkwijk, eene bevolking van 472 inwoners, is in 1877 nie mand overleden. Er zijn 17 kinderen ge boren. Op 31 December 1877 waren 131 jeug dige veroordeelden in „De Kruisberg"nabij Doetichem gehuisvest. Gisteren-avond geraakte het driejarig zoontje van J. Pot, te Nieuwleuzen, door on voorzichtigheid in eene diepe, sterk stroomen- de sloot. Op zijn hulpgeschrei kwam de moe der aanloopen, sprong hem dadelijk achterna, maar was niet in staat hem te redden. Na veel inspanning mocht het eindelijk aan den inmiddels toegeschoten knecht van den heer H. Eshuis gelukken, beiden van een anders wissen dood te redden. In eene houtzagerij in Den Haag geraakte heden een werkjongen met een der armen tusschen een stoomzaag, waardoor dat lichaams deel geheel werd afgesneden. De jongeling viel machteloos neer en is terstond naar het gasthuis overgebracht. Te IJmuiden is bij de Noordzeesluizen in de Noordzeehaven opgevischt een lijk, ver moedelijk dat van den stoker van de sleepboot Commodore, voor eenige tijd bij gelegenheid van het «puien met de kleine schutsluis ver dronken. Het lichaam is geheel onkenbaar en alleen aan de kleeding te herkennen. Het wrak van den verongelukten loods- kotter no 8 ligt nabij Egmond. De arsenicum-boot Rijn en Schelde is dezer dagen te Duisburg aangebracht, om ge repareerd to worden. Het is merkwaardigzegt de Bonner Ztg. dat bij het schoonmaken van het ruimwaarin de vergiftige lading gebor gen geweest wasin de achtergebleven slib een groote menigte levende aal gevonden werd. Router's agentschap telegrapheert uit Parijs, dat aldaar een gerucht loopt, volgens hetwelk de Prins van Oranje in 't huwelijk zal treden met prinses Beatrice van Engeland. Bij de regimenten infanterie zullen de miliciens van de lichting van 1877 die door miliciens voor het zoogenaamde blijvend ge deelte zijn bestemd, in werkelijken dienst wor den gehouden tot 30 September e. k. De ove rige miliciens dier lichting van deze regimen ten zullen ultimo April met groot verlof worden gezonden. Aan de westkust van Zweden zijn thans de haringen zoo talrijkdat de daar aanwezi ge visschers geen baas kunnen worden over de massa's en hunne netten scheuren. In de gemeente Odoorn viel dezer dagen een klein kind in eene sloot. Een honddie het er in zag vallen, hief een luid gejank aan, waardoor de ouders opmerkzaam werden ge maakt en het kind nog juist in tijds gered kon worden. Men zegt dat de spoorweg Leiden Woerden waarschijnlijk reeds den 15 October a. s. in exploitatie zal komen. Eene dame, die onlangs te Amsterdam met haar zoontje het paardenspel bezocht, is op eigenaardige wijze bestolen. Aan den in gang van de tent stond een knaapdie zich voordeed als tot het „spel" te behooren en aan de dame de kaartjes afvroeg. Zij gaf ze, maar stond eenige passen verder weer voor iemand, die haar de biljetten vroeg; ditmaal was het de bevoegde persoon, en zij kon nog eens betalen. Eergisteren-avond is op den publieken weg te Arnhem eene vrouw door twee per sonen aangevallendie haar hebben aangegre pen en de zakken doorzocht. Op het hulpge schrei der vrouw, hebben de aanranders, van wie een is herkend als een persoon, die da gelijks wegens dronkenschap aan het politie bureau logeert, de vlucht genomen. Een hulponderwijzer te Kralingen, die een leerling wegens onreinheid aan den wand plaatste, is deswege door den vader van het kind zoodanig tegen het hoofd geslagendat het .bloed hem naar het oog drong. De poli tie doet onderzoek. Bij een hevige brand te Nieuwveen zijn zes huizen een prooi der vlammen geworden. STEDELIJK NIEUWS. HaarlemIn het afgeloopen jaar hebben de hoogste prijzen van de kaas, op de mark ten alhier aangevoerd, gevarieerd van f 28 tot f 38,50. Tot Secretaris- penningmeester van den Grooten IJpolder onder Sloten c. a. is benoemd de heer W. C. Vergerssecretaris der gem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude te Haarlem. Tot bewijs, dat onze stad in bloei toe neemt kan dienen sedert 1865 is het getal inwoners vermeerderd met 6110; het getal fabrieken en werkplaatsen, door stoom ge dreven, klom in dat tijdvak van 15 tot 35 en het getal in werking zijnde stoomwerktuigen van 57 tot 78. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een onderstuk van een gouden oorbel; Een gouden oorbelletje met 2 steentjes; Een gouden ring met steentjes; Een koperen oorbel; Een zilveren schoengesp; Twee paar glacé handschoe nen zwarte voile en eenige meters koordzijde Een zwarte glacé handschoen; Een grijze hand schoen; Eene ledige portemonnaie; Een pan toffel; Een wit kindersokje; Een lavement- spuit; Twoe zakken en een touw; Een boe zelaar; Een kokertje waarin een paternoster en een sleutel. Alles op straat gevonden. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Terechtzitting van 16 Januari 1878. 1 J v. d. V te Haarlem. Het oprichten van een bewaarplaats van petroleum zonder vergunning f 3 boete of een dag subs. gev. straf daaren boven een dag principale gevangenisstraf c. e. 2 J K te Breesaap. Het stellen van wildstrikken f 25 boete of 5 dagen subs. gev. straf c. e. 3 W v. L te Yelsen. Het jagen zonder acte en zonder vergunning drie dagen gev. straf 2 boeten ieder van f 25 of vier dagen subs. gev. straf c. e. 4 H Z te Heemskerk feit als voren twee boeten elk van f 15 of 3 dagen subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 5 ti B en A W beiden te Wijk aan Zee. Diefstal van helm de le tien dagen gev. straf de 2e acht dagen gev straf en solidair in de kosten. 6 B S te Houtrijk en Polanen. Het onbeheerd laten loopen van een bok vrijgesproken. 7 J F H te Haarlem, liet rondventen van melk in emmers zonder deksel bij verstek f 2 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 8 J v. d. M te Haarlem. Het spelen met en om gold f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 9 1TK2JG3JKI. allen te Haarlem. Feit als voren de le 2e f 2 boete de 3e f 5 met subs. gev. straf van een dag voor elke boete van f 2 en van twee dagen voor de boete van f 5 en solidair in de kosten. 10 J v. M te Heemstede. Het niet sluiten zijner tapperij op sluitingstijd f 25 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 11 J 11 te Haarlem. Het rijden met een wagen over de klinkerstraat te Haarlem f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 12 A K en 0 v. L beide te Haarlem, feit en straf als voren. 13 E v. B te Haarlem, feit en straf als voren. 14 B K te Haarlem. Het werpen van puin op' de openbare straat t 1 boete ot een dag subs. gev. Btraf c. e. 15 H N te Haarlem. Het klimmen op en uit draaien van een gaslaantaarn f 1 boete of een dag subs, gev. straf c. e. 16 G D te Egmond aan Zee Het rijden met on gemuilbande honden f 3 boete of een dag subs, gev. straf c. e' 17 J H H te Haarlem dronkenschap op straat te Haarlem, (recid.) bjj verstek f 6 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 18 R A te Haarlem, teit en straf als voren. 19 E B te Haarlem, feit als voren (niet recid) fl boete of een dag subs. gev. straf c- e. 20 J V K te Haarlem, feit als voren f 2 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 21 A M te Beverwijk, feit als voren f 3 boete ot een dag subs. gev. straf c. e. 22 J v. d. W te Beverwijk, feit als voren vrijge sproken. De uitspraak der vonnissen van de op 17 Janu ari 1878 behandelde zaken is bepaald op 24 Januari 1878.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1