BUITENLAND» BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. België. Italië. Spanje. Nieuweschans23 Januari. Toen de scheepsjager H. Borchers, een knaap van 14 jaren gisteren-morgen bezig was met zijn paard een schip langs de Aa naar de Bult te slependeed het paard, een misstap cn viel in 't water, met het ongelukkig gevolg, dat door de lijn ook de scheepsjager te water geraakte. Paard en jongen werden eenigen tijd daarna wel op 't droge gehaald, maar de laatste slechts als lijk. tenlandscfte Zsjfcen en van Koloniën, zijn uit het Kabinet getreden. De partij van krachtig handelen heeft de bovenhand behouden, en aan den Ad miraal van de Middellandsche Zee-vloot, op dit oogenblik te Saros gestationneerd zijn instructiën gezonden, om zijn strijd macht van marine-soldaten .en matrozen in de nabijheid van Bulair te doen landen, ten einde daarmede voorloopig Gallipoli te verdedigen. Engeland is ontwaakt uit den slaap der onverschilligheid en toone nu zijn kracht tegenover den huichelenden Rus. Groot-Brittannië is dan opgestaan om te doen wat eer en plicht het gebieden. De reiziger Stanley is Dinsdag te Lon den aangekomen dus ongeveer tegelijk met eene andere curiositeit uit Afrika Cleopatra's obelisk. DEOORLOG. Rusland neemt nog wat het krijgen kan, en scheen de onderhandelingen over den wapen stilstand op de lange baan te willen schui ven. Adrianopel is door de Turksche troepen ontruimd en de Russische ruiterij heeft den 20dezer de stad bezet. De avondtreinen van dien dag, welke van Adrianopel kwamen, voerde 500 gewonden en 800 vluchtelin gen uit den omtrek van Kesanlik en Ta- tar-Basardschik naar Konstantinopel. De Russen leggen een spoorweglijn door den Schipka-pas naar Konstantinopel. Deze stad zal de bazis worden voor verdere operatiën, indien geen wapenstilstand wordt gesloten. De Turken steken op hun terug tocht alle dorpen in brand en de baschi-bo- zaks bedrijven de vreeselijkste wreedheden. De Mohamedanen vluchtten alom voor de Rus sen waardoor honderden meest grijsaards, vrou wen en kinderen bezwijken op de wegen van koude en gebrek. De tooneelen, die in particuliere brieven uit Philippopel, volgens den correspondent van the Times, worden geschetst zijn nog af grijselijker. De moeders dooden haar kinde ren om ze niet langer te zien lijden. Een dier moeders heeft drie harer kinderen op deze wijze ter dood gebracht. De menigte onder de vluchtelingen klampt zich aan de rijtuigen vastom zich onder de wielen te doen verbrijzelen. Geen vreugde bemerkt men bij da Turken over het vooruitzicht op een wapenstilstand of een spoedigen vrede; het volk is gevoelloos ge worden door het maanden lang lijden en zijn eerste behoefte is noch oorlog, noch vrede, maar „brood" Officieel wordt uit Kasanlik van den 22n berichtDe overwinningwelke generaal Gourkho in de gevechten bij Philippopel van den 15n, den 16n en den 17n dezer heeft be haald, is nog veel vollediger en schitterender dan aanvankelijk gemeld werd. Generaal Gourkho vocht tegen het geheele leger van Suleiman-Pacha40,000 man sterk en door hem zeiven aangevoerd. „Na de gevechten van den 17n werd het leger van Suleiman in twee deelen verstrooid. Do Russen maakten 97 stukken buit. De helft van het Turksche leger, onder Puad-pacha, vluchtte in den nacht van den 18n in de richting van Najatschin naar het gebergte; de andere helft, onder bevel van Suleiman, week terug in de richting van Haskioi, door Skobeleff en Karzow achtervolgd." Ondanks de groote dapperheid der Turken, werden ze telkens bij iederen aanval in het gebergte teruggeworpen. Een Pacha die geheel omsingeld waswilde zich niet overge ven hij streed als een leeuw en sabeldehoe wel zelf gewond, nog 15 man neder, eer hij doorstoken nederviel. Uit Kesanlik wordt onder dagteekening van 22 Januari bericht: In den nacht van 18 op 19 dezer achterhaalde de overste Panjutin 12 werst van Hermanly een Turksch konvooi van zes tabors, talrijke gewapende inwoners en geschut. Na een heeten strijd van twee uren werden de Turken geslagen en verstrooid. Panjutin maakte 20,000 wagens buit; het verlies der Russen bedraagt 4 officieren en 46 soldaten. Een depêche uit Rome meldde aan the Ti mes dat de Italiaansche vloot bevel ontvangen heeft zich naar den Levant te begeven. Aan the Globe wordt uit Cronstadt geschre vendat een sterk detachement matrozen die stad verlaten heeftten einde deel te nemen aan de operatiën van de Russische vloot tegen Silistria. Een verdere versterking zou binnen weinige dagen volgen. In het Fitz William Museum te Cambridge is Dinsdag door den Prins van Wallis het stand beeld onthuld van den Prins-gemaal. Het beeld is buitengewoon groot en stelt Prins Albert voor in het kleed van Kanselier der Hooge- school en in een redenaarshouding. Op het uit grauw Siciliaansch marmer gebeitelde voetstuk zijn de volgende woorden gegrift: AlbertoVictoriae Reginae Conjugi, Regiae dignitatis ConsortiCancellario suo Academici Canta.br igiensesP (De Academie-burgers van Cambridge aan hun Kanselier Albertusden Gemaal van Koningin Victoriaden deelgenoot van de Koninklijke waardigheid.) In den Senaat werd bij de herstemming over een Senator niemand gekozen. De volstrekte meerderheid was 136op Deeazes werden 128, op Lefranc 129 stemmen uitgebrachtde derde stemming zal over veertien dagen plaats hebben. De Kamer heeft het ontwerp tot kwijt schelding der straffen opgelegd wegens pers delicten van 16 Mei tot 13 December aange nomen, Roucher en Dufaure voerden het woord. Alle amendementen werden verworpen. In den schouwburg des Fantaisies Lyriques te Rouaan, die den 10 dezer is geopend, is Zondag jl. ten 57» uur brand ontstaanen den schouwburg gedeeltelijk vernield. Frankrijk heeft twee natuurkundigen ver loren, wier dood oen groot verlies is voor de wetenschapBecquerel en Henri Victor Reg- nault. Dinsdag-avond zoo schrijft men uit Parijs, heeft te Montreuil een ernstig ongeluk plaats gehad op de ceintuurbaan van Charonne naar Vincennes bij het passeeren van de rue d'Avron. Daar de slagboomen open waren, reed een tramwagen over de baanjuist op het oogen blik dat een personentrein in volle vaart voor bij stoomde. De tramwagen werd meer dan 10 meter ver weggeslingerd. Een persoon die op de imperiale gezeten was, viel op de rails en de wielen van de locomotief sneden hem het hoold vlak bij de kin af. De conducteur van den tramwagen sprong nog juist bij tijds op den gronddoch de koetsier werd een eind ver weggeslingerd en is door den val gedood. Er waren maar twee personen in den wagen, die echter met den schrik en een lichte ver wonding zijn vrij gekomen. De paarden zijn ongedeerd gebleven. De baanwachter, door wiens achteloosheid het ongeval is veroorzaakt, heeft een zware verwonding bekomen. De wielen van de locomotief hebben hem de beide voeten afgesneden. De nieuwe spoorweglijn tusschen Perpignan en Barcelona is sedert Donderdag, voor het algemeen verkeer opengesteld. De grenstunnel is 800 meters lang. Professor Alexander Graham Bell, de uit vinder van den telephonis sedert eenige da gen te Parijs. Eergisteren heeft hij bij den heer Léon Say eenige proeven genomen. Gisteren-avond heeft de Fransche concessio naris den hoer Bell een diner aangeboden waarop verscheidene geleerden aanwezig waren. Te Keulen zijn bij 200 winkeliers eet- en drinkwaren gehaald om aan een scheikundig onderzoek te worden onderworpen. Tot nog toe zijn reeds omstreeks 50 vervalschingen ge constateerd. Het Markische Kirchenblatteen Prote- stantsch orgaan uit Berlijn, wijdt een artikel aan den dood van Victor Emmanuelwaarin o. a. deze woorden voorkomen„Ziedaar het steentjedat begonnen is te rollen en wij zien de boozen reeds vol schrik. Alweer een maatschappij van aandeelen bankroet, ditmaal te Ratingen (Rijnstreek) de maatschappij Thon-Industriedie zeker in klei werkte. In de kas van het vennootschap vond men, naar het gerucht loopt 12 nieuwe pfenningen. Dr. Stroussberg, de ex-spoorwegkoning heeft het grootsche plan ontwikkeld om van Berlijn een havenstad te makenen wel door haar te verbinden met de Ede en den Oder. Hij be weert dat de gesteldheid van den bodem zijn plan zeer in de hand werkt. De onkosten worden geraamd op 200 millioen francs. Bij een meeting gehouden door sociaal-de mocraten te Kassei gehouden, kwamen de positie van den werkman en de Oostersche quaestie ter sprake. Er werd een resolutie aangenomen tegen de politiek van prins von Bismarck. De politie ontbond de vergadering. Te Ixelles is Zaterdag overleden de Vlaam- sche dichter Frans De Cortin den ouderdom van 44 jaren. Hij behoorde tot de liberale partijmaar is christelijk afgestorven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een crediet van 17. millioen francs aange vraagd voor militaire werken aan de Schelde en voor de vervaardiging van 5000 bedden voor militairen. Ook de liberale Gemeenteraad van Gend heeft in navolging van die van Brussel een adres van rouwbeklag gezonden aan den op volger van Yictor Emmanuel. Het is echter goed dat men in Italië wete hoe de ware toe stand in België isdaarom heeft een Gente naar aan Z. M. Humbert IVhertog van Savoye, koning van Sardinië en Piemontvan Cypres en Jerusalemop het apostolisch galeis van het Quirinaal te Rome kerkelijke Staten een brief gezonden, waarin hij Z. M. inlich tingen geeft over het doel waarmede eenige Belgische gemeenteraden hem adressen van rouwbeklag zenden. Hij wil den koning een dienst doen door hem de waarheid te zeggen, iets wat de koningen zelden hooren, doch hij verlangt daarvoor niet eens eene decoratie. Volgens gewoonte bij de Romeinen, wordt hun stoffelijk overschot door monniken graf waarts geleid. Ook voor de begrafenis van Victor Emmanuel werden zij gevraagd, maar op het Vaticaan werd geantwoord, dat men geen monniken kon geven, omdat de Koning ze weggejaagd had. De Bisorgimento van Turijn zegt, dat de geruchten omtrent de schulden door Victor Emmanuel nagelaten zeer overdreven zijn. „Naar wij vernemen, bestaan deze schulden enkel in een leening van 15 millioen, welke twee jaren geleden met een bank te Turijn is gesloten. Meer dan 7 millioen is hierop reeds afbetaald en men heeft reeds voorzien in de spoedige delging van de nog overblijvende schulddoor aflossing in termijnen." De Kerkelijke plechtigheden bij de begrafe nis van Victor Emmanuel hebben plaats gehad als van een vreemd Vorst, die te Rome was overleden. Koning Victor Emmannel die in de gemeenschap der Kerk is overledenhad daar door recht op de kerkelijke begrafenis. Van dat oogenblik af beschouwde de H. Vader, die overigens steeds zeer gunstig gestemd was voor den persoon des Koningghem niet meer als een veroveraar. Daarom is den Koning al de kerkelijke eer bewezen, welke aan een vreemden, te Rome in de gemeenschap der Kerk gestorven Vorst zou bewezen worden. Uit Rome wordt aan den „Times" gemeld, dat eenige struikroovers den 2n dezervoor middernachtzekeren Alexander Parisiuit het hart van Palermo, in een rijtuig hebben medegevoerd, en zulks in tegenwoordigheid van vrienden en bloedverwanten. Zij lieten den man eerst, na een ellendig verblijf ineen bergspelonk, elf dagen later, tegen betaling van 10.000 lira's in goud of 57,000 lira's in papier, weder los. Dit vermetel bedrijf heeft de geheele bevolking weder in de grootste on gerustheid gebracht en na het vallen van den avond waagt men zich liefst niet meer op de straat. The Times ontving een bericht uit Rome dd. 21 Januari: Prins TomasoHertog van Genua, die gisteren aldaar arriveerde is benoemd tot Kapitein van een fregat. Koning Humbert zal 1000 paarden uit do nalatenschap zijns vaders verkoopen en zal tevens zijn hofhouding vereenvoudigen. Heden ochtend zoo telegrapheert men uit Madrid dd. 23 Januari, werd in de Atoika- cathedraal, onder leiding van den Bisschop dor Indiën, de kerkelijke huwelijks-plechtig heid van den Koning met de Infante Mer cedes voltrokken. De Koning had zich, met zijn familie, tegen 107» ure uit het Konink lijk Paleis naar de kerk begeven; de Bruid was, mot Koningin Christina en de familie- Montpensier uit Aranjeuz aangekomen, der waarts getogen. De feesten zullen tot den 27en duren. Aan 't Utr. D. meldt men, dat voor het a. s. kiesdistrict Hilversum van conservatieve zijde voorloopig twee candidaten worden ge noemd voor de Tweede Kamer: jhr. Hartsen, oud-lid der Eerste Kamer, en mr. W. baron van Goltstein. Een staaltje van de walgelijke beestachtig heid en wreedheid vanhelaaseen deel vau het Nederlandsche volk geeft het volgend verhaal, door een inzender in het Hbl. ge daan van een door hem te Amsterdam op straat waargenomen tooneel „Een gevangen rat was met pek of teer of andere licht ontvlambare stoffen besmeerd. Terwijl men hem aanstak en hij begon te branden, liet men hem uit den val ontsnap pen. Dol van smart vloog het dier over de straat heen en weder, allerlei sprongen ma kende, achtervolgd door een schare, die uit gelaten was van vreugd tot het ten laatste in een groote zwarte verkoolde massa veran derde en neerstortte. Een der omstanders trapte op die massadie opensprong en ik ont houd u de beschrijving van het walgelijk schouwspel. „En dit is nu een volksvermaak van onzen tijd! want de menigte had o zoo'n pret! En dit kan geschieden in onze staddie zich een beschaafde noemt, midden op den, dag, op eenige schreden afstands van don in de Wil lemspoort gevestigden politiepost ZandVOOrt, 23 Januari. De eerste schui ten zijn ter scholvangst uitgevaren De uit komsten der visscherij over 1877 is zeer middelmatig te noemen. De opbrengst van alle schuiten te zamen bedraagt 53,763, waarbij niet is gerekend 352 van een nieuw vaartuigdat slechts vijf weken gevaren heeft. In 1876 was de besomming f 52,644 en in 1875 f 57,228. Gemiddeld bracht e'ke schuit op f 3360, tegen f 3509 in 1876 en ƒ4087 in 1875. Hier volgt de besomming van elke schuit in het bijzonder: Jacoba Theodora, stuurm. Jn. Keesman, f 4240; de Twee Ge broeders, stuurm. Jb. Keesman, f 4200; de Jonge Gerrit, stuurm. Alb. Koper, f 4074; Op Hoop van Zegenstuurm. H. van Ko- ningsbruggenf 3920Moeder Nelletjestuurm. Molenaar, f 3797; Op goed Vertrouwen, stuurm. Gijs v. d. Meyf 3744; Onbestendig, stuurm. C. v. Duyn, f 3615; Eugenie en Marie stuurm. Roe. Zwemmer3400; Vriendschap geeft Genoegenstuurm. Jn. Koper, f 3362- de Vrouw Trijntje stuurm. Eng. Koperf 3326 Tante Saartje, stuurm. Corns. Koper, f3200; de Man Maarten, stuurm. P. Paap, f 3150; Margaretha Katharina, stuurm. M. Ztvemmer f 3145; Eben Haëzerstuurm. Arend Paap, f 2950Op hoop van Zegen stuurm. Wm. v. Duyn, f 2630; Zandvoorts Welvaren (thans buiten dienst), stuurm. H. Keur, f 1000 en Jeanne Marie (eerst vijf weken in de vaart), stuurm. R. Zwemmer, f 352. Delft23 Januari. De zetter ter drukkerij bepaalde gisteren de jaarwedde van den Bur gemeester op Aria-honderd gulden, dit strookt echter niet met de bedoeling van den Ge meenteraad, die den Burgemeester drie-duizend gulden 'sjaars wilde toekennen. Bannebroek, 24 Januari. De koetsier van den baron van I. alhier ging gisteren met het öjarig zoontje van dezen per rijtuig zijn heer van de jacht halen. Onderweg ont moette hij een escadron hussaren, waardoor het paard schrikte en op hol ging naar den overrit van den spoorweg, juist toen een trein in aantocht was. De wachtster, meenende dat het rijtuig nog kon passeeren, liet de passage vrij, en werkelijk gingen paard en rijtuig in tijds over. Het jongentje had echter het on geluk op de rails te vallen. De wakkere wacht ster wierp zich zonder dralen op den grond en mocht de voldoening smaken, het kind, dat vrij ernstig doch niet gevaarljk verwond werd, te redden. Amsterdam 24 Januari. Laatstleden Maandagnacht is dezelfde nachtwacht die verleden jaar bijna in zijn huisje is gestikt, wederom, ten gevolge van den kolendamp in half bewusteloozen toestand in zijn huisje gevonden. In het belang van 's mans gezond heid en in dat van een zorgvuldiger bewaking van het aan zijne zorgen toevertrouwde kwar tier is hij uit den dienst ontslagen. Amsterdam25 Januari, Het kleeder magazijn van den heer Fisscher op den Nieu- wendijk, niet ver ran den Dam, is heden avond ten gevolge van een gasontploffing in brand geraakt. De vlammen besloegen bijna de geheele breedte dor straat. Binnen een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2