Laatste Berichten. GEMENGD NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. uur ttjds was de brandweer den brand mees ter die zicli tot dat huis bepaalde. Hengelo 25 Januari. Zoo even had tusschen de uit Enschedé en Almelo aanko mende treinenin de nabijheid van het station alhier eene aanrijding plaats tengevolge waarvan do laatste waggon van den trein uit Enschedé gedeeltelijk werd verbrijzeld. Per soonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. Te Krimpen a/d IJsel is een 14jarige knaap door de duisternis misleid, van den dijk in den IJsel gevallen en verdronken. Te Blokzijl had een praamschipper, door dien het havenlicht was uitgegaanhet onge luk bij het binnenvaren onzer haven, met zijn met turf geladen schip tegen de steenen glooi ing aan te varen, zoodat zijn schip is gezon ken. De schipper heeft nog zijn vrouw en kind kunnen redden. Een bediende van een kassiers-kantoor te Rotterdam is verdwenen, een som van on geveer f 800 van zijne patroons medene mende. Men heeft nog geen spoor van het jongmenscli ontdekt. Door een Amsterdammer is den heer Os car Carré een tnet zilver gemonteerde rijzweep vereerd, omgeven met een oranjestrik, als be wijs van erkentelijkheid, omdat de heer Carré te Stuttgart op den dag der teraardebestelling van H. M. de Koningin zijn circus sloot ten teeken van rouw. Te Amsterdam is een meisje, tengevolge van een twist, aan de Oudeschans in het wa ter geloopen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Te Sloten heeft zich weder de gevreesde longziekte op de stallen van twee landbouwers vertoond waar reeds beesten als daaraan lij dende zijn onteigend en afgemaakt. Een dienstbode van mevr. de wed. W. aan de hoofdvaart te Assen dezer dagen uit gegaan zijnde om eenige boodschappen te ver richten kwam niet terug. Den geheelen nacht werd gezocht, doch nergens werd zij gevon den. Heden vond men echter haar hoed drij vende in de vaart en hieruit maakt men op, dat zij door den hevigen wind te water is ge raakt en verdronken. 'Op Vlieland is Donderdag aangespoeld eene reddingsboot, gemerkt Albert Edward, Londen, waarin 6 lijken, oogenschijnlijk van kortelings overleden mannen. Een Duitscherte Rotterdam woonach tig zond aldus meldt de V. É- Ct. onlangs aan een vriend te Dresden eenige proefjes van Hollandsche nijverheid, als daar zijn: kaas, jenever, tabak, pijpen, de leem ten tusschen een en ander aanvullende met turf. De afzender kreeg in het bericht van ontvangst de volgende allerkostelijkste critiek, waaraan wij ons wel wachten zullen door ver taling geur en kleur te ontnemen „Der Kase ist vorzüglichder Gene ver de- licat, die eene Sorte Taback ausgezeichnet. Der gepresste Taback (niemand anders dan onze niets kwaads vermoedende turfwill mir jedoch nicht schmecken; er stinkt ganz tiirch- terlich beim rauchen und ich glaubederselbe muss erst zubereitet werden ehe man densel- ben raucht. Bitte mir mitzutheilen etc. Als Curiosum theile ich Dir noch mit, dass die Steuerbeambten hier beim öffnen der Kiste den Press-Taback für Pumpernickel (grof zwart brood) ansalien und kosteten natürlich allge- meine Kotzerei Zekere J. K. E. B., Duitscher van ge boorte en bediende bij den photograaf H. te s' Hage, heeft eergisteren-middag getracht zich het leven te benemen door zich met een mes een woud aan den hals toe te brengen. De ongelukkige is uit zijn woning op de Veerkade naar het Gasthuis vervoerd; hij is daar onder heelkundige behandeling en er bestaat hoop hem in het leven te behou den, aangezien de slagader niet is gekwetst. De oorzaak van deze poging tot zelfmoord is onbekend. De jongste herfststormen hebben aan den oever van het Oost-Friesche eiland Sylt op nieuw overblijfselen blootgespoeldafkom stig van het in 1436 overstroomde dorp Eidum. Overblijfselen van woningen, van tuinen, van allerlei gebouwen, van pompen worden er thans gezien. Ook oude munten, gereedschap pen (onder meer een fraai bewerkte armband uit metaal) zijn er gevonden. Bij hetMorsum- kliff (tegenover het vasteland) heeft de zee een grooten in bruinkool veranderden boom stam losgewoeld. Het eiland Sylt is rijk aan voorhistorische herinneringen, met name van hunnebeddenwaarvan het onderzoek door dr. Hartelman belangwekkende resultaten heeft opgeleverd. De Nederl. Dierkundige Vereeniging heeft uit dankbaarheid jegens den teenmaligen Minister van Marine Taalman Kip, voor 't verschaffen van een loodskotter tot het doen van de Zoölogische Noordzee- reis in den af- geloopen Zomer, aan een nieuw ontdekte soort van grondeling gegeven den naam Gobius Taalmankipii. Naar wij vernemen is de heer M. voor malig mededirecteur van eene der groote in- dustrieële ondernemingen in Amsterdam gis teren-ochtend krachtens een in Raadkamer gegeven bevelschrift van het te Amsterdam gevestigde Gerechtshof, op zijn buitenverblijf onder Heemstede in verzekerde bewaring ge nomen en naar Amsterdam overgebracht. De provincie Friesland is weer ten ge volge der hevige stormen aan een zee gelijk. Aan weêrszijden van den spoorweg naar Leeu warden ziet men uren ver niets dan water. Bij het vertrek van den laatsten trein naar Rotterdam had eergisteren-avond te Leiden, een treurig ongeluk plaats. De con ducteur Sstapte misen viel met de beenen onder de loopplank van den reeds in bewe ging zijnde trein, waardoor hij deerlijk ge wond werd. In het hospitaal opgenomenzijn de teenen van een der voeten geamputeerd geworden. Te Goënga is een kind met het hoofd op de punt van een schaar gevallende punt is eenige centimeters diep in de slapen ge drongen. De kleine is na een smartelijk lijden overleden. Dinsdag-avond is de tolgaarder onder Serooskerke nabij zijne woning dood uit eene sloot opgehaald. Hij was gehuwd en vader van 9 kinderen. Te Twijzel speelden eenige knapen op een weiland, toen een van allen op den inval kwameens de gevolgen van het ophangen te willen beproeven. Anderen volgden het voorbeeld door in boomen te klauteren en vervolgens de slippen van den halsdoek aan eene der takken te binden. Bedoeld knaapje kwam op die wijze in zulk eene slechte positie te hangendat hij spoedig de bewustheid ver loor en binnen korten tijd den geest zou heb ben gegeven, indien een zijner makkers hem door ondersteuning en een ander door los making niet uit dien toestand nog bij tijds had geholpen. De boerderij van den landbouwer Braam te Eelshuis, gemeente Slochteren, is gisteren avond afgebrand. De meubelen zijn voor 't grootste gedeelte gered, doch 4 paarden en 8 koeien zijn in de vlammen omgekomen. Een der bagagewagens in den trein van den Holl. ijzeren spoorweg, die ten 6,10 in Den Haag moest aankomen is onderweg opengeraakt, met het gevolg, dat een deel der daarin aanwezige pakketten, tengevolge van den hevigen windis verloren gegaan. Te Ter-Neuzen heeft men in den nacht bij den landbouwer C. Yerbrugge van drie der vier in den stal aanwezige paarden de staarten afgesneden en ontvreemd. In het logement De Zon te Arnhem is uit den koffer van eenen logéeerst dezer dagen uit Indië teruggekeerd, een gordel met geld, inhoudende 300 Engelsche goudstukken ter waarde van f 3600ontvreemd. Eene huisvisitatie heeft geen resultaat gehad. De Politie doet onderzoek. Te Slijk-Ewijk is eene dienstmaagd Maandag-avond bij het doen van een bood schap door de duisternis misleidte water geraakt en verdronken. In de fabriek van ijzeren stoomschepen van de firma BoonMolena Co. te Hooge- zand is een werkman tusschen de machine geraakt; hij bekwam zóó ernstige verwondin gen, dat hij tengevolge daarvan na eenige oogenblikken den geest gaf. Hij laat eene we duwe met 2 kinderen achter. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. De algemeene toestand van land- en tuinbouw was in 't afgeloopen jaar slechts middelmatig. De lang aanhoudende hooge waterstanden van het najaar van 1876 en het voorjaar van 1877 hebben hier en daar nog al schade veroorzaakt. Ook het voorjaars weder was min gunstig. Het hyacinthengewas moet eer als mislukt dan als gelukt beschouwd worden; wel leverden sommige partijen het gewoon beschot in gewone goede qualiteit op, maar dit was eerder uitzondering. De bollen waren doorloopend kleiner dan gewoonlijk. De oorzaken van dit misgewas zijn te zoeken in den hoogen waterstandin de veelvuldige re gens, in de voorjaarskoude en vooral in de zeer nadeelige invloeden van het weder in Mei. In den nacht van "Woensdag op Don derdag tegen vier uur in den ochtend is al hier in het gebouw „Weten en Werken" aan de Ged. Oude-Gracht, bij het Spaarne, een zware brand nitgebarstenwelke aan het per ceel, vooral aan het bovengedeelte, groote schade heeft berokkend. De voorraad instru menten, alsmede de boeken zijn grootendeels vernield. Aan verschillende personen waren een 600tal boeken uitgeleend. De brand is ontstaan in een deel van het gebouw, dat als pakhuis was verhuurd en waarin stroo, boekweit- en haverdoppen waren opgeslagen. Men had juist gisteren in den loop van den dag een 150tal bossen stroo geborgen. De brandweer was weldra met een aantal spuiten tegenwoordig, doch mocht er slechts met alle krachtsinspanning in slagen den brand tpgen 6 uur meester te zijn. Men is begonnen met het stroo enz. zoodra mogelijk uit te ha len, doch het aanbrengen van water was tot in den voormiddag noodig. Alles was tegen brandschade verzekerd. Op 16 dezer is uit de Amsterdamsche vaart onder de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude opgehaald het lijk van een on bekend manspersoonthans is echter gebleken dat deze drenkeling was genaamd M. R. oud 49 jaar werkman, wonende Ged. Kraaijenhor- stergraeht, die sedert dien tijd zijne familie had verlaten, en zeer verslaafd was aan het gebruik van sterken drank. De Kamer van Koophandel heeft voor 1878 tot haar voorzitter benoemd den heer A. L. Dijserinck en tot ondervoorzitter den heer G. de Yos. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. J Rijbroek en J M v. Maas; J M Ruscli en M J Spaan; D Boerkool en A Kerkman; J B Harren en E Steenkist; W Smit en M H Rusman; F J Wehrle en A J Blankwater; A Hoekmeijer en J H v. LoojjFA Lehmann en A C van Rheede; J Majoor en H F "Witte brood A J W Dijkhoff en H M v. d. Meer. Getrouwd. J P Velthuise en J v. d. Kaaij; H de Bruijn en H C v. DalenPA Kruijer en J M Vermeer G Hooning en G E Hofstee. Bevallen. J Blei geb. Kelfkens, z. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. A M Reurhoff geb. Rujjf- rok, d. G Bouman geb. Thoolen, d. C II Thomas geb. Vogels, d. Een onecht kind van het mannelijk geslacht. T J Kaptein geb. van Schoo- tend. S E van Heulen geb. Andread. J Andrea geb. Molenaar, d. M Eijkel geb. Valbracht, z. J J v. d. Burg geb. v. Pettend. J Veldhuis geb. Bos, z. J Knop geb. Zanting, d. P Bijster geb. do Raad, d. M Kruijff geb. v. "Wely, z. G de Goojer geb. Grootveld, d. A K v. d. "Wel geb. Wilkamp, d. M Blom geb. Smit, d. C Stemler geb. v. d. Pügt, d. S t. "Wel geb. Paap, d. A M de Vos geb. v. Rozenheek, d. H M v. Hamelsveld geb. Staal, d. D Bouman geb. ter "Weele, z. A D v. Dijk geb. v. Breroz. G Ebeli geb. de Wilde, d. AF Hartog geb. Henzei, z. C H Duijf geb. Mohrs, d. G M Roest geb. Westrik, d. Overleden. C Vervoren 67 j. Echtg. v. W Voet, Warmoes straat; PK Willemse 37 j. Echtg. van J W van Huizon, G. Heiligland; C J M v. d. Eijk- hof 70 j. Wed. G van den Berg, K. Heiligland; A Janssen 64 j. Echtg. van S Hetem, Spaarnwou- derstraat; J Rees 11 j. d. kinderhuisstraat; Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van J de Braber, L. Margarethastraat C W v. Idsinga 52 j. Ongehuwd. Kruisweg; M G Trerape 64 j. Echtg. v. J II Houtgraaf, Witte Heerensteeg; Cv. Gent 52 j. Ongehuwd. Jacob- straat; J Vrugt 65 j. Echtg. v. B W Weijers, Nieuwe Spaarnwouderstraat; D v. Wengen44j. K. Heerenstraat; M M Verhagen 11 m. d. Wijde GeldeloozepadJ Schols 47 j. OngJiuwd. Schoo- tersingel; Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van P KaptijnPatientie- straat; W 8 v. Boekhoven 2 m. z. Leidsche Vaart; H Meuren 75 j. Schouwtjeslaan; W A Kruijer 4 m. d. KI. Houtstraat; E W Nies ten 16 m. d. BereiderstraatJ Boeda 69 j. Ongehuwd. Janswey; J G v. d. Valk 59 j. Koningstraat; J H Asselt 74 j. Jansstraat; D v. Kampen 11 m. z. Omvalspoort. Terechtzitting van 24 Januari 1878. 1 G v. d. L te Haarlem, (gedetineerd) Bedelarij drie maanden gev. straf c. e. 2 A B Zonder vaste woonplaats, (gedetineerd) Be delarij (recid.) vijftien dagen gev straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgesticht. 3 A de L te Haarlem. Slaan f 8 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 4 A M te Beverwijk, beleediging met woorden van een bedienend beambten in functie f 8 boete of 3 dagen subs, gev straf c. e. 5 J N te Beverwijk. Moedwillige mishandeling vrijgesproken. 6 H N te Velsen. Moedw. mish. vijftien dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell, gev. straf c. e. 7 C V te Zandvoort. Eenvoudige diefstal zeven dagen cell. gev. strat c. e. 8 W A te Velsen. Moedw. mish. zeven dagen cell, gev. straf c. e. met verdere veroordeeling om aan de gevoegde [partij te betalen f 9,20 en in de kosten, gevallen op de vordering der ge voegde partij. 9 W J L te Haarlem. Moedw. mish. f 3 boete of een dag subs. gev. straf met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde. KANTONGERECHT TE HAARLEM. De uitspraak der vonnissen van de op 23 Janu ari 1878 behandelde zaken is bepaald op 30 Januari 1878. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een onderstuk van een gouden oorbelEen oorknopje met glazen steen; Een zilveren vin gerhoed; Een defect lorgnet in étui; Een dames handmof; Een manchetknoop; Een vrouwenmuts; Een wollen handschoen; Een zwart glacé handschoen; Een zwart en bruin gestreepte cachenez; Een wit kindersokje; Een ledige portemonnaie; Een ring met twee sleutels; Een sleutel aan een plankje, en drie losse sleutels. Voorts te bevragen lot in de Staatsloterij. Alles op straat gevonden. Op de vuilnisstaal gevonden. Een kachelrooster, Een friesche kinderschaats, Een hagelzak, en een spuitje. Nog onafgehaald; Een strijkbout, Een schoenmakersmes, Een slavork, en een schilders-stopmes. Terug te bekomen bij den Opzichter van de Gemeente Reiniging. ALMANAK DER WEEK. Januari, Louwmaand, 31 dagen. Zondag 27 3n Zondag na Drie-Koningen. H. Joannes Chrysostomus f 407. Karei 1 Koning van Engeland, wordt ter dood veroordeeld, 1649. Maandag 28 H. H. Fabianus en Sebastianus f 250 en 288. Peter de grooten, Czaar van Rusland, sterft, 1725. Dinsdag 29 H. Franciscus van Sales f 1622. Patroon van de Haarlemmermeer. George III, Koning van Engeland, sterft, 1820. Woensdag 30 H. Martina, Maagd en Mart f 200, Vrede te Munster, 1648. Donderdag 31 H. Petrus Nelascus, f 1256. De toonkunstenaar Frans Schubert wordt geboren, 1797. Februari, Sprokkelmaand, 28 dagen. Vrijdag 1 H. Ignatius f 107. Augustus II, koning van Polen sterft, 1733. Zaterdag 2 Mar ia-Licht mis. Verplichting om de Mis te hooren. WEENEN24 Jan. Die Presse meldt het volgendeIn een heden gehouden bij eenkomst van Afgevaardigden bij den Pre sident-Ministerheeft graaf Auersperg me degedeeld, dat het Ministerie zijn ontslag had aangeboden en dat de Keizer zich zijn beslissing had voorbehouden tot het resul taat der heden gehouden bijeenkomst bekend zou zijn. De vergaderden hebben geen bepaald besluit genomen. PARIJS, 24 Jan. Een hier ontvangen telegram uit Smyrna deelt mede, dat de Engelsche vloot bevel heeft ontvangennaar Besika-Baai terug te keeren. KONSTANTINOPEL, 25 Januari. De preliminaR-en zijn waarschijnlijk heden geteekend. Zij zouden inhouden schade loosstelling van 500 millioen, de bezetting van Batum, Kars en Erzerum tot de be taling; opening van Bosphorus en Darda- nellen voor Russische oorlogschepen; auto nomie van Bulgarije onder een christelijken Gouverneur, wiens benoeming door de mo gendheden zou moeten worden goedgekeurd. Bulgarije zou gerekend worden door den Balkan begrensd te zijn. Toorts onafhan kelijkheid van Servië met wijziging van grenzen. Montenegro zou Antivari ontvan gen, een deel van het meer van Scutari, Niksik en Spuz. Een gedeelte van het Russische leger zou Konstantinopel binnen rukken, waar de definitieve vrede zou ge teekend worden. LONDEN, 25 Januari. In het Lager huis deelde de minister Northcote mede, dat Rusland heden zijne vredesvoorwaarden mededeelde, en dat daarop aan de vloot, die krachtens bevel der Regeering naar de Dardanellen moest stevenen, onmiddellijk last gegeven is aan den mond te blijven. De Regeering heeft een krediet van 6 millioen pond aangevraagd. KEULEN, 25 Januari. Uit Pera wordt van heden aan de Kölnische Zeitung ge seind dat de Porte gisteren-namiddag alle voorwaarden van Rusland aannam en haren gevolmachtigden beval hunne toestemming- te geven. Heden wordt in de moskeeën een manifest voorgelezen om de gemoede ren voor te bereiden. De Russische voor waarden worden streng geheim gehouden KONSTANTINOPEL, 25, Januari. Daar de Porte gisteren Ruslands voorwaarden aannam, wordt de vrede reeds zoo goed als gesloten beschouwd. De voorwaarden zijn nog niet officieel bekend gemaakt, doch dit geldt als zeker dat zij veel ver der gaan dan het programma der conferen tie. Zij houden afstands van grondgebied en 't betalen eener oorlogsschatting in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3