N I E II W E "No. 140. Donderdag 31 Januari 1878, 3e Jaargang. BU 1T E N L AN D. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten llaarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 75 Cents. 90 Dit blad verschijnt twee maal per week. In t.alt formaat '8 WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. hi m m. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1G regels30 Cent». Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woonsdag» vóór 12 uur 's middags ingewacht. Het bericht dat de wapenstilstand reeds ge sloten zou zijn, heeft zich niet bevestigd. De Russische telegraaf bewaart het stilzwij gen over de operaties der Russische troepen die hun voorwaartsche beweging onafgebroken voortzetten. Volgens de Morning Post zijn de vredes voorwaarden in de volgende vijf punten vervat lo. autonomie van Bulgarije, welke grenzen voorloopig nog niet aangegeven wordenonder een gouverneur, benoemd overeenkomstig de bepalingen van de conferentie van Konstanti- nopel. De plaatsen waar Turksche garnizoenen komen, worden later aangewezen, doch in elk geval zullen zij slechts weinige zijn; 2o. Rumenië wordt onafhankelijk, staat een deel van zijn grondgebied aan de Donau-monden aan Rusland af en verkrijgt daarvoor elders vergoeding 3o. Servië wordt onafhankelijk met eenige vermeerdering van grondgebiedBosnië en de Herzegowina worden autonoom. 4o. Montenegro verkrijgt eene uitbreiding van grondgebied, welke, onder voorbehoud van de goedkeuring der Mogendheden, over eenkomt met het feitelijk bezit na den oorlog. 5o. Rusland verkrijgt Batum en andere schadevergoeding in geld of grondgebied. Ein delijk verbindt de Porte zich in de quscstie der Dardanellen de Russische belangen te be hartigen. De Temps ontving de volgende berichten: Ragusa, 27 Januari. De Miriditen hebben de wapenen tegen Turkije opgenomen. Athene, 27 Januari. In Thessalië leden de Turken eene nederlaag. De opstand breidt zich steeds uit. Cettinje, 28 Januari. De mond der Bojana werd door de Montenegrijnen bezet; de ver binding met Scutari is verbroken. Het noor- derleger (der Montenegrijnen) ging op zijn marsch naar Scutari door de Zrmnitzka. Na een heftig bombardement werd op het fort Lesendra aan het meer van Scutari de witte vlag geheeschen. De kleine keffers gaan dus met succes voort den „zieken man" in de beenen te bijtennadat de Noordsche kolos hem op den grond ge worpen en de knie op zijn borst gezet heeft. De Admiraal van de Middellandsche Zee- vloot heeft bevel ontvangen, waarbij zijn oor spronkelijke instructies om naar de Dardanellen te gaan werden ingetroklcen. Uit Gallipoli wordt deswege aan the Daily Telegraph geschreven: „Den 26n 's namiddags stevende de Britsche vloot ongeveer 16 mijlen de Dardanellen op, doch keerde, toen zij het tegenbevel had ontvangennaar de Besica- baai terug. Bij het terugkeeren werd de vloot gesalueerd, doch niet bij de invaart; de vloot beantwoorde dit salut." De Minister van Marineantwoorde op eene vraag in het Lagerhuis gedaandoor den heer Gourley dat hij eene opgave omtrent de sterkte der vloot in de Middellandsche-Zee thans niet wenschelijk achtte. Men is voornemens, den beroemdon onder zoeker van Afrikaden heer Stanleyhet eereburgerschap van de city van Londen te rerleenen. The Morning Post deelt als volgt het antwoord mede van den Russischen Keizer, op bet bekende telegram, hem door Koningin Yictoria toegezonden: „Deze bloedige oorlog had vermeden kunnen worden, indien de En- gelsche Ministers den tegenstand van de Porte niet opgewekt en ondersteund hadden." De Kroonprins en de Keizerin van Oosten rijk zijn nog steeds in Engeland. De Kroon prins die een uitstapje naar Ierland gedaan heeft, is weder te Londen teruggekomen. Zaterdag is op de kade van de Theems nabij de Temple te Londen een standbeeld van John Stuart Mill onthuld. In de vorige week ging graaf de Reuven te Parijs met eenige zijner vrienden op de jacht. Des middags tegen 8 ure hoorde hij zijne honden dicht in zijn nabijheid. Hij sprong in een boschje en wachtte. Werkelijk ging een oogenblik daarna een ree op ongeveer 50 meters afstand voorbij. De graaf gleed uit zijn schuilplaats en legde aandoch werd op hetzelfde oogenblik getroffen in het aangezicht door een van zijn vriendendie gemeend had een vos te bemerkendien hij reeds eenigen tijd had vervolgd. Gelukkig is de wonde niet doodelijk, maar toch blijft de 28 jarige graaf, die pas drie weken geleden gehuwd is, voor zijn leven verminkt. De gewezen onderprefect van Gaillac, de heer de la Brière is wegens beleediging van den maarschalk Mac-Mahon tot 1000 francs boete veroordeeld. Hij had na 14 October zijn ontslag ingediend en de aanvraag daartoe onderteekend „met die gevoelens, welke men verschuldigd is aan een maarschalk van Frank rijk die zijn eed verbroken heeft." Men seint uit Toulon. Eene divisie van het eskader der Middellandsche-Zee wordt gereed gemaakt om naar den Levant te vertrekken. Op den trein tusschen Marseille en Lyon stond Zaterdag-avond een aardig meisje van vijf jaren tegen het portier te leunenterwijl de trein in volle vaart was. Eensklaps schiet de deur open en het kind valt op den weg. Onmiddellijk daarop verdwijnt nog eene ge daante door het portierhet was de moeder. De onthutste reizigers konden eerst aan het eerstvolgend station kennis geven van het ge beurde. Toen men aan het opsporen ging vond men op de plaats waar de moeder uit den trein gesprongen wasslechts eenige bloed- droppelen, doch weldra vernam men dat zij zich op een hoeve bevond. Zij was bij den sprong deerlijk gekwetst geraakt en een uur tjjds bewusteloos gebleventoen zij uit hare bezwijming ontwaakte, voelde zij de omhel zingen en kussen van haar kindje, dat vol komen ongedeerd was gebleven. Koning Alphonsus van Spanje heeft aan Kardinaal Benavides patriarch van Indië, die zijn huwelijk heeft ingezegend een bisschoppe lijk kruis ten geschenke gegeven ter waarde van 60,000 gulden. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat Frankrijk twee zijner grootste schei- en natuurkundigen had verloren. Een van deze twee, Henri Victor Regnault, in 1810 te Aken geborenwas een self-made man in den vollen zin des woords, want hij begon zijn loopbaan als bediende in een modewinkel te Parijs. Te Kempen werd dezer dagen de eigenares van een bouwhoeve met afgesneden hals ge vonden, het mes lag naast het lijk; en daags daarna vond men twee oudjes, man en vrouw op een stoel naast de kachel gezeten dood; waarschijnlijk zijn deze onder het middag slaapje door den kolendamp bedwelmd geraakt en is zoo de slaap een eeuwige geworden. Een tentoonstelling van vet vee zal gehouden worden te Keulen, den 13 en 14n April e. k. Prijzen, voor meer dan 7000 R. M. zijn daar voor door de Regeering en de Maatschappij van Landbouw in de Rijnprovincie uitgeloofd. De vereeniging voor den effecten handel te Amsterdam heeft bepaaldDat te beginnen met 1 Februari aanstaande de obligation 6 pCt. Egypte 1877 zullen worden verhandeld met bijberekening van rente sedert 1 Nov. 1877. Voor de behartiging der belangen van de houders van Peruaansche Ohligatien heeft zich te Amsterdam een comité gevormdbestaande uit de heeren P. A. L. van OgtropH. C. Veltman Jr., A. L. Wurfhain, C. J. van Nellensteijnen Mr. H. Oijens. Uit het Huis van militaire detentie te Leiden is Zaterdag-avond omstreeks 5'/> k 6 uur een gevangene ontsnapt. Hoe, weet men niet. Hij werd als huisbediende gebezigd bij den eersten commiesen van de grootere vrij heid, die hij daardoor genoot, heeft hij ge bruik gemaakt. Des nacht» is hij te 's Hage door de politie op de straat aangehouden. Na een dezer dagen in een hotel te Maastricht gehouden souper werden 6 stellen zilveren vorken en lepels vermist. Het door de politie ingesteld onderzoek heeft tot nu toe tot geene ontdekking geleid. Een man, die reeds eenige malen gratis huisvesting had, kwam dezer dagen bij de politie te Amsterdam om nachtverblijf te ver zoeken, hetgeen hem werd verleend. Dienzelf den nacht werd een dronken vrouw van ver dachte zeden in arrest gebracht en toen hoorde zij tot haar schrikdat haar manwien zij in geen vijf jaar had gezien en die door haar reeds dood was verklaardin hare onmiddel lijke nabijheid was. De lieve echtelieden kon den den volgenden morgen gezamenlijk ver trekken. Zekere v. "W. te Kralingendie ver zuimd had zich ten vorigen jare voor de mi litie aan te gevenis door de politie naar Den Haag getransporteerd, om volgens de wet zonder loting bij de militie te worden in gedeeld. Twee onderofficieren van het bataljon mineurs zullen de wereldtentoonstelling te Parijs bezoeken voor 's Rijks rekening. Naar men verneemt, was de cellulaire gevangenis te Utrecht in de vorige week zoo talrijk bezet, dat er geen gevangenen meer konden opgenomen worden. Te Amsterdam heeft een dronken kerel zijn huisvrouw in zijn jeneverwaanzin bijna vermoord. De man is in arrest. Een aardig jongentje, eenige dagen oud, is dezer dagen 's avonds omstreeks 10 uur te vondeling gelegd voor het stadsbestedelin- genhuis, waar het wicht onmiddellijk is op genomen. Te Usselo bij Enschedé is dezer dagen de landbouwer J. E. en te Losser de arbei der A. S. te water geraakt en verdronken. Te Maastricht bevinden zich niet minder dan 80 sociëteiten van verschillenden aard, waaronder zeven zanggezelschappenvijf ke gelsociëteitenvier duivenclubs, enz. Men meldt uit Oude Tonge van 26 Ja nuari: Bij den storm, die gisteren-avond ge woed heeftis hier voor de haven een aak geladen met kolen, gezonken; de opvarenden zijn allen verdronken. Zij bestonden naar men zegt uit den schipper en vrouwdrie kindo ren, twee knechts en een loods. Het lijk Tan den schipper is heden avond alhier aange bracht. Te Zuidlaren is de zoon van den pre dikant, die een bezoek wilde brengen op den huize Laarwoud aldaar, door de duisternis eergisteren-avond misleid, in de gracht van het slot geloopen en verdronken. Te Hamelnaan de Weseris dezer da gen een moord aan het licht gekomen, vóór omstreeks vier jaren gepleegd. Een zekere Scheffeler, aldaar indertijd woonachtig, had zich naar een nabij staand bosch begeven om te sprokkelen. Toen de man niet terug keerde had men daags daarna het bosch doorzocht en in het kreupelhout een pet en een paar andere voorwerpen gevonden, die aan den ver miste hadden toebehoordmaar verder was geen spoor van den man ontdekt. Dezer da gen nu heeft de weduwe van den vermiste op haar sterfbed de zaak opgehelderd. Zij heeft namelijk bekendhaar man in den oven der echtelijke woning te hebben verbrand! In een te Rotterdam gehouden werk lieden-meeting is bij acclamatie de waarheid verkondigd: „De vergadering is het volkomen eens, dat het stemrecht haar onthouden is. De beide fraaie koningstijgers, die een sieraad uitmaakten der diergaarde te Rotter dam en f 7200 hebben gekost, zijn na eene ongesteldheid van weinige dagen overleden, waarschijnlijk aan eene ziekte d r ingewanden. Zaterdag-avond is op eene drukkerij te Amsterdam een knaapin een twist met een ander, door dezen met een dolkmes in de borst getroffen. De wond maakte zijn opneming in het gasthuis noodzakelijk, alsmede die van den anderen knaap in de gevangenis. Een landlooper, die geen onderkomen vinden kon en ook niet veel geld had om zijn honger te stillen, stal te Amsterdam een hou ten trap weg, welke toegang gaf tot eene woning. De dief verkocht de trap voor f 1,10 stilde zijn honger en gaf zich daarna aan bij de politie. De bestolene tuimelde zijn deur uit op gevoelige wijze. De Minister van Oorlog heeft maatregelen genomenopdat bij het overlijden of bij ern stige ziekten van militairen, zoodra mogelijk kennisgeving aan hunne naaste familiebetrek king plaats hebbe. Haarlem. De heer Mr. C. J. F. Miran- dolle heeft aan den Raad eervol ontslag ver zocht als lid dor commissie van toezicht op de openbare en bijzondere scholen voor mid delbaar onderwijs alhier. Het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen in den Hout, is sedert de opening in Juli 1877 tot uit. December door 2255 personen bezocht. De majoor Weier, heeft ter vervanging van den onlangs overleden majoor Menso het bevel over het bataljon infanterie alhier in garnizoen aanvaard. In den nacht van 11. Vrijdag op Zater dag te ruim 2 7. ure ontdekte de agent van politie Martens, dat er iemand met licht in den kelder was van den winkelier Broek- meijer uitkomende in den Anegang, terwijl het luik op een kier was geschoven. Daar hem dit verdacht voorkwam vroeg hij wie daarin was, waarop het licht dadelijk werd uitge blazen en geen antwoord werd gegeven. Twee andere agentenwiens hulp hij door middel van een fluitje had ingeroepen, schelden den bewoner op, met wien zij aldaar verscholen vonden den huisschilder J. C. C.wonende Bereiderstraat, die zij hebben aangehoudenen in verzekerde bewaring gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1