NIEUWE No. 142. Donderdag 7 Februari 1878. 3e Jaargang. BUITENLAND?" 3hfi Engeland. Duitscbland. Frankrijk. België. GEMENGD NIEUWS. HüttlïMSCHE (OM UT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem15 Cents. Buiten Haarlem franco por post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Csnts. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KüPPERS. DE OORLOG. Donderdag-avond zijn de vredes-preliminai- ren en de wapenstilstand te Adrianopel door Grootvorst Nicolaas eenerzij ds en de gevol machtigden van den Sultan anderzijds onder teekend. Of 't van langen duur zal zijn dat het zwaard in de scheede zal rusten, nu de diplomatie aan 't woord komt valt te bezien. Immers bij een inspectie Zondag door den Czaar over het Vi- borgsche regiment gehoudenwenschte den Keizer de generaals en verdere officieren geluk met den wapenstilstand en noemde dien bevre digend, doch hij voegde er tevens bij, dat de Russen zich bij voortduring gereed moeten houden, tot een duurzame en voor Rusland eervolle vrede zal zijn tot stand gekomen. De te Adrianopel onderteekende vredes-pre- liminairen zijn de volgende: lo. Autonomie van Bulgarije onder een Christen-gouverneur, door Rusland aan te wij zen behoudens bekrachtiging door de Mogend heden bezetting van enkele nader aan te wij zen punten door Turksche troepen; 2o. onafhankelijkheid en gebiedsvergroo- ting van Montenegro; 3o. onafhankelijkheid van Rumenië, dat een stuk grondgebied bij den mond van den Donau aan Rusland afstaat en daarvoor elders vergoeding krijgt; 4o. onafhankelijkheid en gebiedsvergroo- ting van Servië; autonomie van Bosnië en de Herzegowina onder voldoende waarborgen; 5o. waarborgen voor een beter beheer in de overige Turksche provinciën; 6o. schadeloosstelling voor oorlogskosten, te betalen in geld, grondgebied of een ander, later te bepalen, aequivalent. Onder het opschrift: Er is een Polen ver haalt de „Monde" het volgende: Toen keizer Alexander bij de belegering van Plewna eene ambulance bezocht zeide hij tot een verschrikkelijk gewond soldaat: „Ik geet u het kruis van St. Georges." De soldaat antwoordde: „Waartoe zou dat dienen, sire, ik sterf binnen weinige uren." „Wat kan ik voor uwe familie doen?" hernam de keizer. Het antwoord luidde: „Sire, ik heb mijn bloed niet verkocht: ik ben een pool!" In dezen zelfden veldtochtwelks voorspoed, gemengd met zooveel tegenspoeden, de Rus sische legers onder de muren van Konstanti- nopel voerde, zeide keizer Alexander tot een soldaat, die zich door zijn moed had onder scheiden: „Ik hoop dat gij altijd een dapper soldaat en een goed patriot zijn zult." Waarop de soldaat hernam: „Sire ik zal altijd mijn plicht doen als soldaat, maar ik heb geen vaderland, ik ben een Pool!" Ik heb geen vaderlandDat wil zeg gen het vaderland, dat gij waant mij ontrukt te hebbenik draag het geheel in mij. Deze flinke antwoorden gaven stof tot na denken, zij doen goed aan het hart. Yan onbekende lippen gevloeid, verschijnen zij als een troostend licht in de dikke zedelijke duisternis der 19e eeuw; zij bewijzen den eeuwigen adel van 'smenschen ziel, zij ont sluieren de diepte, den omvang van het Pool- sche volksgevoel. Wat moet de beul der Polen in zijn bin nenste gevoeld hebbenbij zulke antwoorden. Niettegenstaande de wapenstilstand tusschen Rusland en Turkije een feit geworden isis het nog niet in het reine. O. a. seint de cor respondent van the Standard te Copenhagen van den 3 Februari het volgende Men maakt alle mogelijke toebereidselen om in geval van noodzakelijkheid den ingang van den Sond in 24 uur te kunnen afsluiten en om in denzelf den tijd den weg naar Copenhagen te kunnen versperren met torpedo's. Men ziet dus nog Europeesche verwikkelingen, in 't verschiet. Het Russische leger heeft vermoedelijk in Azië en Europa van het begin van den oorlog niet minder dan 200,000 man verloren. Uit Malta wordt getelegrapheerdhet oor logschip Raleigh vertrok heden naar de Be- sicabaai; de Achilles gaat eveneens daarheen en het stoomschip Devastation escorteert een torpedo-transport van Tiume. In den loop van 1877 hebben er in En geland niet minder dan 191 werkstakingen plaats gehad. De werklieden verwierven daar mede een verlies van veertig millioen aan loon. Zegt het voort! Alle Zondagen ziet men thans in de St. Hed- wig-kerk te Berlijn twee Chineezen de H. Mis bijwonen. Zij behooren tot het Chineesche ge zantschap en bekleeden daar naar hun rijk costuumte oordeelen een hoogen post. Beiden volgen den H. Dienst steeds geknieldwaartoe zij zich van geborduurde kussens bedienen, die zij onder den arm meêbrengen en weer medenemen. In den Senaat zal de legitimist Logeril den minister Dufaure de vraag stellenwelke maat regelen de Regeering denkt te nemen tegen de mannen van 4 Septemberdie volgens het onderzoek der indertijd aangestelde commissie op zonderlinge wijze met staatsgelden hebben omgesprongen. Gambetta alleen wordt ten laste gelegd, dat hij nog 276 millioen te ver antwoorden heeft. Men seint uit Shanghaï. Een gesticht voor vrouwen en kinderen te Tientsin is door brand vernield. Meer dan 2000 der verpleegden zou den omgekomen zijn. Een te Parijs dienend Engelsch meisje, 21 jaren oud, Harriet Harringtonwerd dezer dagen op de ziekenzaal van de prefectuur van politie opgenomen. Zij leed aan hevigen aan val van delirium tremensen blafte als een hond; in de afgeloopen maand had zij dan ook niet minder verzwolgen dan 95 liter wijn en 40 liters brandewijn. Ziedaar een quanti- teit, waarvoor zelfs een geroutineerd sjouwer man eerbiedig de muts zou lichten. Uit Calais wordt berichtdat Zondag-avond aldaar een persoon in den circus plotseling uitriep: „brand!" Dadelijk maakte zich de schrik van de gemoederen meester. Men storm de naar de uitgangen, met dat gevolg dat tien personen door het gedrang het leven ver loren en velen gekwetst werden. De persoon, die den noodlottigen kreet van „brand" heeft doen hooren, is tot dusver onbekend ge bleven. Te Brussel loopt het gerucht, dat von Bis marck aan de Belgische regeering een nauw keurig ingevulde staat heeft verzocht, waarop de namen van alle denkbare bijzonderheden voorkomen betreffende uit Pruisen verbannen of gevluchte priester, welke zich in België ophouden. 't Is tamelijk onveilig op de groote wegen zoo schrijft men uit Brussel. In de omstreken van Antwerpen gaat het brutaal toe. Een doctorskoetsje werd dezer dagen te Bevere aangehouden door een arme, klagende, hin kende vrouw. De doctor wilde haar uit me delijden opnemen, doch bemerkte, toen hij de vrouw hielp inklimmen, een hand en hij hoorde een stem, die geen van beiden vrou welijk waren. De doctor liet met opzet zijn zweep vallen en verzocht toen de vrouwhaar even op te rapen. Zij voldeed daaraan, en in middels zette de doctor 't in galop. De vage bond want dit was de zoogenaamde vrouw loste twee pistoolschoten op het wegsnellend rijtuig, doch raakte niet. In het koetsje was een mand achtergebleven, die de vrouw bij zich droeg en in dien mand bleken twee dolk messen te liggen. De doctor was er dus ge lukkig afgekomen. Zondag-namiddag omstreeks 5 uur is de boerderijbewoond door Jan IVezelenburg aan de Vijfhuizen te Haarlemmermeer een prooi der vlammen geworden. 4000 pond hooi, 1 koe, een zeug met 12 biggen en den ge- heelen huisraad op een bed en eenig goud na zijn verbrand. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Het Nieuws v.'d. Dag kondigt aan, dat het op nieuw den prijs zijner advertentie 's verhoogt en met 1 Februari op 25 cents per regel brengt. Te Steggerda in Friesland werden twee gebroeders d. G.bekende groote vechters bazen dezer dagen door den kastelein K. in wiens herberg zij twist zochtenop zulk eene hardhandige wijze buiten de deur ge worpen, dat de een op de plaats dood bleef, en de andere, zoo hij er het leven afbrengt, geruimen tijd zijn bed zal moeten houden. De kastelein K. is in verzekerde bewaring genomen. Wij vernemen, zoodra de straatweg van Velzen naar IJmuiden gereed is, zal een omnibusdienst tusschen genoemde gemeenten worden opgericht. Zaterdag-middag is een arbeider aan het Rijnspoor, ter hoogte van den Kadijk te Amsterdam, tusschen de buffers van 2 goe derenwagens geraakt. Met zware kneuzingen aan het onderlijf is hij per draagbaar uit de kazerne naar het hospitaal en later naar het gasthuis vervoerd. Een 14-jarige knaap heeft gisteren-middag aan eene dame, die aan het bureau van den schouwburg kaarten kwam halen, de porte- monnaie met f 3.50 ontrold. Toen de jonge deugniet zich gisteren-avond de weelde veroor loofde de opéravoorstelling te komen bijwo nen, werd hij door de politie in arrest ge nomen. Den bureaulist van het Cirque Carré te Amsterdam ontstal men dezer dagen f 400; de man ontving tot dusver alleen het ledige mandje terug. Op het spoorwegstation te Haunover zoo leest men in de Prov. G-ron. Ct. heeft men een nieuwe methode van stelen ont dekt. De dieven zijn altijd op reis en hebben een of twee handkoffers bij zich. Deze hand koffers evenwel zijn niets anders als houten ko kers beneden open en van binnen met een mechaniek voorzien. Na aankomst van den trein zoekt de dief in de wachtkamer koffers uit, die gemakkelijk in zijn holle kokers pas sen, plaatst deze over de vreemde koffers, laat het mechaniek werken en gaat dan met zijn buit weg als of er niets gebeurd is. Hij, die op deze wijze het slachtoffer van deze op lichting is gewordenkan natuurlijk lang zoe ken voor hij zijn koffer terug heeft; de ver metele dief stapt intusschen rustig met zijn koffer in den gereedstaanden treinzonder dat iemand hem verdenkt. In 1877 hebben 64 manschappen der lichting voor de nationale militie van dat jaar niet aan de oproeping tot aflevering voldaan. Het meerendeel hunner bevindt zich buitens lands. Dezer dagen is uit de gracht aan den Oostsingel te Delft opgehaald het lijk van een sjouwer aan 's Rijks magazijnen, een man van 50 jaardie sedert een maand werd vermist. Eergisteren is op een kamer in de Goud- sche Wagenstraat te Rotterdam het lijk ge vonden van een vrouw, die vermoedelijk in dronkenschap gestikt was. Zij lag gekleed te bed, maar de beenen hingen er af en aan den arm had zij een mand, waarin een flesch jenever. Vermoedelijk heeft zij zich te bed willen begeven en haar plan maar half ten uitvoer kunnen brengen. Te Aarlanderveen is in de vorige week de longziekte uitgebroken op den stal van den veehouder M. Binnendijk en werden dienten gevolge 3 runderen onteigend en afgemaakt. Te Haarlemmerliede en Spaarnwoude is Maandag een hulpschool in den Houtrakpolder geopend met 53 leerlingen. De te Amster dam in veiling gebrachte landerijen, gelegen in die gemeente hebben gegolden: Inlaag- polder 22 HA., 63 A., 10 cA. .f 76,890; Binnenpolder 4 HA., 63 A., 80 cA., f10,200; Buitenland 2 HA., 73 A., f 6650; Rottepol- der 86 A., 30 cA., f 2225; te zamen31 HA., 6 A„ 20 cA., f 95,965. Te Noordwolde is een man, gehuwd en vader van kinderenplotseling overleden ten gevolge van misbruik van sterken drank. De nieuwe bronzen centen onderscheiden zich door een net en duidelijk model. Zij zijn wat kleiner en lichter dan de koperen centen. Aan de eene zijde ziet men het waarde-merk: „1 cent" in een lauwerkrans, aan de andere zijde een staande leeuw met den pijlbundel en hot zwaard te midden van het randschrift: „Koninkrijk der Nederlanden", wat beter staat en zinrijker is dan de groote W der oude cen ten. Een gekartelde rand omgeeft het geheele stuk. Te Goudriaan is 11. Zaterdag het 4jarig zoontje van den verver A. van der Heijden, al spelende, in een sloot gevallen en verdronken. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. LI. Maandag namiddag ten ruim drie ure werd door den knecht van den stalhouder Nelis een paard gespannen voor een tilbury, die op de kaasmarkt nabij den wal van het Spaarne stond, terwijl hij hiermede nog bezig was begon het paard te stijgeren en achteruit te rijden, waardoor hij genood zaakt werd het lostelatenen paard en tilbu ry te water geraakten. Door de hulp van eenige personen 'werden beiden spoedig weder op het droge gebracht. Het paard was on gedeerd, maar de tilbury gedeeltelijk vernield. Vóór eenige dagen is uit het krankzin nigengesticht Meerenbergeen verpleegde ont vlucht, zijnde de 25-jarige jongeling H. Men heeft zijn spoor thans te Antwerpen ontdekt. De Vereeniging Eigen Hulphier ter stede heeft besloten tot het oprichten van een magazijn van kruidenierswaren en andere le vensmiddelen voor de leden van het district. Den heer A. C. Kruseman is in het Hótel Funckler alhier, namens den Neder- landschen boekhandel, waaruit hij onlangs is getreden, een souvenir aangeboden, ver- j gezeld van een album met de namen der gevers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1