NIEUWE Zondag 10 Februari 1878 3e Jaargang. De dood van Pius IX. Actiën. i\o. 143. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ACUTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Uitgever W. KUPPERS. Te midden der hevigste stormen en woe lingen dezer wereld kwam de tijding tot ons, dat Z. H. de PausDonderdag in den namiddag ten 5.45 uur is overleden. Pius IXop wiens woord de vorsten op hun tröonen sidderdenen toch gebukt onder den last der jaren en van het doorgestane leed, van alles beroofd, binnen de muren van zijn paleis opgeslotenvan alle vorsten verlaten, van vijanden omgeven, is ge storven. Souverein in den edelsten zin. Opper hoofd der Katholieke kerk, ook Hij heeft de hoogere bestemming van den sterveling bereikt. Aller oogen zijn naar Rome gerichtdie grijsaard daar gestorven, is de stedehouder van Christus, de vaandrager van orde en gezag, van waarheid, recht en godsdienst; daarom weerklonk zijn woord van het eene einde der wereld naar het anderedoor de getrouwe zonen der Kerk met den meesten eerbied aangehoord en opgevolgd, door haar vijanden gevreesd. De edelmoedige Paus heeft veel moeten verduren. Met zijn Heer droeg hij het kruis, bij zijn Heer wacht hem de plaats der belooning. De Katholieke kerk treurt om Pius' heen gaan, zij verloor den zoo innig geliefden Vader hier op aarde, doch zij zal hem vsed er vinden in de eeuwigheid. Pius sterft, Petrus blijft. Zoo is het thans, zoo zal het blijven tot de volein ding der eeuwen Eene der meest kenmerkende eigenschap pen onzer eeuw is het gemis aan eerlijk heid. Oneerlijkheid ziet men plegen in ge schriften in den handelin overeenkomsten in maatschappijen, in levensmiddelen, on eerlijkheid overal. Het is zoover gekomen, dat een bankroetier bijval vindt, indien hij maar zóó zijn slag slaat, dat hij zich rijk steelt. Het kan dan ook niet anders of de goede trouw is zoo goed als uit de sa menleving gebannen. En wat het ergste is, er wordt veel meer groot dan klein bedrog gepleegd. Van daar die aanhouden de onrust, waarin menschen van geld ver- keeren. Men beleeft tegenwoordig geval len, dat deftige, rijke familien op één oogenblik tot den bedelstaf gebracht wor den. Doch wie meldt het aantal burger- familien, kleine renteniers, spaarzame ar beiders en dienstbodendie door oplichting hunne zuurverdiende spaarpenningen ver loren Nergens onbeschaamder is het bedrog opgetreden dan in de beurszwendelarij. In Duitschland worden de uitoefenaars van dit bedrog Gründer genoemd. Ge woonlijk is hun toeleg, valsche actiën van nagenoeg geheel onbekende ondernemingen onder schoone voorwaarden, en hooge in teresten aan den man te brengen en maar al te vaak hebben zij duizenden in den val gelokt. Hoewel slechts in geringe mate hebben ook wij reeds kennis gemaakt met actiën van voorgewende Amerikaansche spoorwegen en hebben ook hier reeds en kele liberale bladen zich geleend deze aan te prijzen. Doch wegens de minder eer volle wijzewaarop zij terechtgewezen zijn zullen zij zich zoo spoedig niet meer daar voor laten vinden. In Duitschland schiet die woekerplant welig voort. Alle voor name bladen zijn daar in de handen van Joden en wijl deze gewoonlijk de bedrie gers zijn, is het hun geen bezwaar de valsche fondsen aan te prijzen. Dat de amb tenaren der regeering ook gaarne een oog toedoen, wanneer hun de handen gestopt wordenbleek onlangs uit het proces Diest- Daber, waarbij zelfs Bismarck medeplich tige in den Schwindel bleek te zijn. Reeds dikwijls hebben zich moedige man nen, zooals Otto Glagau, Rudolf Meyer, van Diest-Daber, von Ludwig en anderen de grootste moeite gegeven om de misda digers voor het gerecht te brengen doch tot nog toe met weinig gevolgwant menig spitsboef rijdt nog heden op caoutchouc- raderen met equipage midden door Berlijn en menig ro^suitzuiger noemt zich heden t'oZfcsvertegenwoordiger. De lange redevoeringen in de Kamers en de dikke boeken van Glagau en Meyer hebben hun dus nog geen schrik aange jaagd. Thans echter wordt eene nieuwe wijze van verdrijving der Gründer in toe passing gebrachtdie de schoonste vruchten belooft. In een tooneelstuk stelt de heer Glagau het publiek de verdwaaldheid van onzen tijd en de zonden van de Joden en hunne handlangers handtastelijk voor oogen om duidelijk de oorzaken en uitwerkselen van de goudkoorts aan te wijzen en eene her haling van zulk boerenbedrog te voorkomen. Zijne eerste poging om het stuk te doen opvoeren mislukte echter. Hoewel het stuk zeer bruikbaar en op enkele plaatsen zelfs aangrijpend was, kon hij echter vier jaar lang geen enkel theater vinden dat het spelen wilde. Waarom? Omdat óf de di recteuren of bezitters van de theaters Joden waren, óf omdat Joden en Gründer de hoofdbezoekers van het theater waren. Het lot van zijn stuk was dus een nieuw be wijs voor de heerschappij der geldmachten. Mijnheer Glagau was echter vasthoudend. Hij wilde nu eenmaal zijn stuk aan het licht brengen en hij heeft het werkelijk gedaan gekregendoch eerst na nieuwe teleurstellingen. Het eerst liet hij het stuk door een weinig beteekenend gezelschap in eene voorstad van Berlijn opvoeren. Doch wie heeft lust 's avonds eene reis van een uur te maken tot aan het einde van Ber lijn Bij de derde voorstelling ontbraken reeds de toehoorders en het gezelschap liep uiteen. Toen verkreeg de heer Glagau ein delijk een klein theater midden in de stad en liet daar het veelbesproken stuk ander- maal opvoeren. Een uitgelezen publiek van afgevaardig den en schrijvers vulde de eerste plaatsen. Onder de volksmassa bemerkte men ook eenige kromme neuzendoch zij waren ge ring. Wel floot dikwijls het jonge Israel, doch het fluiten verstomde Yoor de toejui chingen der groote meerderheid. Nu bleek het duidelijk, welk eene groote hoeveel heid Joden en Gründer-haat ook bij het liberale volk aanwezig is. Waar de prak tijken der beursmannende schelmstreken der bankiers, de kruipende boosheid der Joden zoo klaar aan de kaak gesteld wer den riepen zij met toornigen blik den spelers en den schrijver bravo toe. Het stuk is te groot dan dat wij er een tame lijk résumé in onze kolommen van zouden kunnen opnemen. Het is getiteld„Actiën, historisch tooneel door Otto Glagau". Voor liefhebbers van een goed tooneelstuk is het dubbel lezenswaard. Dat de beelden uit het stuk van den heer Glagau niet willekeurig uitgevonden zijn, heeft men nog kort geleden kunnen zien. Een agent van de beurs, ook van de Israëlitische gemeenterichtte te Berlijn eene soort baük op, hoofdzakelijk voor handwerkslieden en dienstboden. De man bezat zelf nietsmaar geheel naar het voor beeld der Gründerbetaalde hij zeer hooge interesten vooruitleefde vervolgens van het hem toevertrouwde geld als een deftig heer en maakte zich ten slotte met de rest uit de voeten. Zulke tooneelen nu moesten tot de on mogelijkheden behoorendoch velen maken ze juist te eerder mogelijk door de zucht om maar geld en veel geld te winnen. Wel beschouwd zijn alle dergelijke oplichterijen niets dan speculatiën op de goudzucht onzer maatschappij aan den eenen en hare op pervlakkigheid aan den anderen kant. Onze tijd ziet veel, ziet snel, maar ziet slecht, zij dringt niet door in het wezen der zaak, zij ziet alleen den buitenkant, de opper vlakte, en zoo een ieder gevoelt, opper vlakkigheid in geldzaken is de schadelijk ste, die denkbaar is. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De ziekte van den H. Vader nam in de laatste paar dagen een hoogst ongunstige keerer was een congestie der longen ingetreden. Woensdag-avond ontving Z. H. nog de gewone bezoeken. Donderdag-ochtend uitte Pius de woorden „Sono finto" (ik ben zwak) en men maakte zich zeer bezorgd. In Rome was spoedig het gerucht ver spreid en vele konden de tranen niet weerhouden. Het gelaat van den stervende was kalm en onveranderd, en Pius bleef volkomen bij zijn bewustzijn. Ten 5 ure 45 minuten blies Pius IX den laatsten adem uit. Bij het toedienen der H. Sacramenten waren tegenwoordig de Kardinalen, het corps diplomatique en leden van den ro- meinschen adel. Op het Vaticaan wordt het Conclave gehouden. IIH. Emin. de kardinalen BilioPecci en di Pietro zjjn door het H. College belast met het be stuur der Kerk. Het Italiaansche gouver nement nam maatregelen om de openbare orde te handhaven. De Italiaansche republikeinen beginnen zich weer te roeren. De junta te Rimini weigerde een bewijs van deelneming in den algemeenen rouw te geven over den dood des Koningsen toen de monarchale partij in den gemeenteraad te Forli voorstelde eene som van f 1000 lires bjj te dra,gen voor een standbeeld van Victor Emmanuel heeft de republikeinsche partij in den Raad voorgesteld, eene gelijke som te bestemmen voor een monument van Marzini. Generaal van Goeben, die het huwelijk van den Koning van Spanje bijwoonde, is te Berlijn teruggekeerd. Hij roemt zeer de ontvangst, hem van de zijde van het Hof de Regeering en de bevolking ten deel gevallen. Ook de houding der auto riteiten van Frankrijk, bij het doorreizen wordt door den generaal zeer geroemd. Hij ontving de halsketen van Karei III, welke naast de orde van het Gulden Vlies de hoogste onderscheiding van Spanje uit maakt. Prins von Bismarck zal de historische fakkeldanswelke door de Ministers bij gelegenheid van de a. s. trouwplechtigheid der Prinsessen moet worden uitgevoerd niet mede maken. Dat von Bismarck de ope ning van den Rijksdag niet kon bijwonen moet daarin gelegen zijn, dat hij niet lang kon staan. Men kondigt te Berlijn een huwelijksplan aan tusschen den Kroonprins van Zweden en eene dochter van den Groothertog van Baden. Over den loop der zaken in het Oosten met betrekking eener Conferentie valt wei nig met zekerheid te zeggen. Engeland en Oostenrijk wenschendat de vergadering zoo spoedig mogelijk bijeenkome, terwijl Rusland in zijne tegenwoordige militaire positie, minder haast dan iemand anders heeft. De Univers verneemtdat de Keizer van Oostenrijk aan zijn gezant te Konstantino- pel gelast heeft, in zijn naam 10,000 flo rijnen onder de naar de Turksche hoofdstad gevluchte vrouwen en kinderen uit te dee- len. Aan dat bevel is onmiddellijk uitvoe ring gegeven. Op dit oogenblik zijn er te Stamboel niet minder dan 150,000 vluch telingen van alle hulpbronnen verstoken. De trein, die den 25 Januarijl. volgeladen met ongelukkigen te Konstantinopel aan kwam, bevatte niet minder dan 21 kin deren en 45 vrouwenwelke gedurende de reis waren bezweken. De Rumeensehe regeering schijnt zich tegen de eischen van Rusland te gaan ver zetten. Uit Bucharest meldt men daarom trent dat de Senaat in een geheime zitting eene commissie heeft benoemd ter vaststel ling van een protest aan de waarborgende Mogendheden tegen het afstaan van Bes- sarabie. De Senaat en de Kamer hebben eenstemmig een motie aangenomenwaarbij de integriteit van Rumenië wordt gehand haafd en geenerlei vervreemding van Ru- meensch grondgebied, ook tegen vergoe ding hetzij van territoir of anderzinswordt toegelaten. De neerslachtigheid over dezen eisch van Rusland slaat zelfs in sommige kringen tot den overmoedigen wensch over, dat Rumenië met de wapenen in de hand zijne integriteit verdedigen zal. De min ste boer tot do rijkste Bojaar is over Ruslands verlangen ten hoogste veröntwiar- HiARHMCVE (III RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cants. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers8 Dit blad verschijnt twee maal per week. In Kalf formaat '8 WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS Van 1—6 regels30 Cant*. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents por advertentie a Contant. Adrertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1