BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Italië. digd. De arme Rumeenen worden dan ook door den Czaar yoor de opofferingen van 10,000 menschenlevens en van verscheidene millioenen francs, zeer teleurgesteld. De twee „broeders" komen dus op hun beurt in oorlog met elkander. De Times gelooft, dat de bezetting van Konstantinopel door de Russen slechts het karakter heeft van den intocht der Duit- schers in Parijshet blad waarschuwt tegen opwinding en alarm, en stelt groot vertrou wen in de vredelievende verzekeringen van den Duitschen Keizer in de troonrede tot opening van den Rijksdag. De Daily Telegraph en Morninypost denken er anders overzij hebben zeer heftige artikelen waarin zij eis dien dat Engelands eer ge handhaafd worde, en berichten dat onmid dellijk Kabinetsraad gehouden werd. Niettegenstaande de verklaring van den minister Northcote, dat de in Engeland verspreide geruchten over het voortrukken van de Russen ongegrond zijn, houdt The Morning Post ondanks de officieele tegen spraak staande, dat de Russen Konstanti nopel bezet hebben. Met toestemming van Oostenrijk zal te Lausanne (Zwitserland) en niet te Weenen de conferentie bijeenkomen, waarmede aan het verlangen van Rusland zou voldaan zijn. Uit Copenhagen wordt aan the Standaard geseind, dat Rusland voortgaat met het samentrekken van troepen, bestaande uit Finlandsche regimenten benevens eenige reserven en marinesoldaten ter sterkte van ongeveer 40,000 manlangs de kust van de Oostzee. DE OORLOG. De Pol. Correspondenz deelt mededat men te Bucharest vreest dat Rusland zich op een nieuwen strijd voorbereidt. Het is onloochenbaar, dat samentrekkingen van Russische troepen in Rumenië plaats vin den, en dat geheele corpsen eerst naar den Donau gezonden het tegenbevel ontvangen hebben, en stelling moeten nemen in het mid den van Rumenië. Te Bucharest hebben deze maatregelen een zeer slechten indruk gemaakt. De Grieken hebben de Turksche grenzen overschreden en met de bajonet de stad Domovo in Tessalië ingenomen. Zij verloren 150 man aan dooden. „De grootste ontsteltenis en een hevige pa niek heerscht te Athene, nu de Turksche vloot, onder bevel van Hobert-Pachain't gezicht is. De stad is geheel weerloos en de Regeering zoowel als de bevolking duchten een bombar dement. Het Ministerie heeft in allerijl een nota tot de Europeesche Mogendheden gericht om haar tusschenkomst in te roepen en zich tevens te verbinden het leger weer van het Turksch grondgebied te doen terugtrekken, op voorwaarde dat de aanstaande conferentie de bescherming en de veiligheid van de Griek- sche onderdanen in Thessalië, Epirus en Ma cedonië waarborge". De heer Heralt belast met het uitreiken van ondersteuning, omtrent het lijden van de vluchtelingen van Adrianopel schrijft het volgende: „Den 15n Jan. uit Adrianopel ver trokken met een trein, die ongeveer 2000 vluchtelingenvrouwenkinderen en grijsaards vervoerde, welke in de goederen- en beesten wagens waren opgehoopt, ben ik getuige ge weest van het lijden en de ellende, welke de ongelukkige Muzelinansche bevolking te ver duren heeft. Ten elf ure des avonds, kwam onze trein te Zulu Burgas aan. Door storing op de baan moest de trein 4 uren aan dat station wachten. Het was streng koud en de reizigers die boven op de wagons hadden plaats genomen, zonder eenige beschutting, hadden vreeselijk te lijden van het gure klimaat. Gedurende den nacht liet ik eenige huisgezinnen plaats nemen bij de vurendie ik had laten ontstekenen den volgenden morgen deelde ik al het brood dat wij in het dorp vonden, aan de meest nooddruftigen uit. Tegen den middag kwam nog een locomotief aan, met 25 zakken beschuit, die terstond aan de ongelukkigen werden uit gereikt. Tot mijn vertrek naar Constantinopel, deelde ik levensmiddelen uit aan alle transporten, die zich naar Konstantinopel begaven. Al deze ellende en ontbering werd met waarlijk hart roerende gelatenheid gedragen door al de dui zenden ongelukkigendie ik gedurende 5 dagen heb zien voorbij trekken. Yerleheidena kinderen en jongelieden kwa men door de koude om het leven. Alleen aan het station Tschorlu werden er gedurende zes dagen 250 begraven. Ik kwam Zondag-ochtend te Konstantinopel aan, diep geroerd door de vreeselijke ellendewaarvan ik pas getuigen was geweest. W' De Turksche onderhandelaren hebben de voorwaarden van Rusland geteekendmaar wijten de vernedering van Turkije aan Enge land. Server-bassa beschuldigt het Britsche Gou vernement en vooral lord Beaconsfield en den ambassadeur Lay ar d de Porte te hebben aan gemoedigd om den oorlog voort te zetten. Zeg aan uwe landslieden zoo sprak de Turk sche minister tot den berichtgever van Daily NewsIk ben tot dusver een vriend van Engeland, een voorstander van het Engelsche bondgenootschap geweest. Ik geloofde in En geland met alle kracht en ernst, die in mij wasmaar ik zie nudat ik misleid werd of lievermij zeiven misleidde. Ik laat thans het Engelsche bondgenootschap losik geloof niet langer in de Engelsche staatkunde, in de En gelsche Regeering of in het Engelsche volk. Ik neem de Russische staatkunde en Ruslands bondgenootschap aan en ben nu een voorstan der van die mogendheden. Server-bassa moet verder verklaard hebben, dat hij zijn woorden met stukken bewijzen kan, en dat hij die na den oorlog zou open baar maken. In het Lagerhuis bij de discussie over de krediet-aanvrage gaan de Engelsche diploma ten rustig voort met praten, terwijl inmiddels de Russen Konstantinopel binnenrukken. De Engelsche vloot kan niet meer te Kon stantinopel komen en heeft veel kans uit de Dardanellen gejaagd te worden. De Regeering zal thans misschien berouw gevoelen over het nuchter voorwendselwaardoor de Engelsche vloot van den ingang der Dardanellen en van de vervulling van haar plicht werd te ruggeroepen. The Morning Post zegt, het aar zelen van het Parlement om zes millioen toe te staan zal, aan de Britsche natie misschien tienmaal die som kosten. De Londen and China Telegraph van Maan dag, deelt met vette letters gedrukt, het na volgende mede: wij vernemendat per telegraaf het bericht ontvangen isdat de ellendedoor den hongersnood in de Noordelijke provinciën van China veroorzaaktzoo groot isdat men daar geregeld markten houdt, waar kinderen verkocht worden, wier vleesch, nadat zij ge dood zijn, bestemd wordt tot voeding van het volk. Eene kleindochter van Walter Scott, die tot het Katholicisme is overgegaanis nu Overste van een klooster van zusters van den goeden Herder te Edinburg. Op het Kuipersplein te Kaapstad is op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor de Roomsch-Katholieke kerk met school en klooster. De zonderlinge Amerikaansche damedie onlangs haar rijpaard met gouden hoefijzers liet beslaanhoudt thans haar verblijf te Jun- queraaan de Fransch-Spaansche grens. Zij is op hare wandelritten steeds van een revol ver voorzien. De voornaamste hotelhouders te Parijs, hebben in een bijeenkomst beslotenom door een billijk tarief de vreemdelingen tot het bezoeken der tentoonstelling uit te lokken. Uit de Seine te Saint-Denis zijn de lijken opgehaald van een man en eene vrouw, door middel van een zakdoek aan den arm aan elkander vastgebonden. De man scheen om streeks 30 of 35de vrouw tien jaar jonger te zijn. Nadat zij vruchteloos gedurende twee dagen te Saint-Denis ter herkenning tentoon- gelegen hadden, heeft men de lijken naar de „morgue" van Parijs overgebracht. Zij moe ten ongeveer tien dagen in het water gelegen hebben. Het linnen is niet gemerkten uit alles maakt men op, dat men hier met een dubbelen zelfmoord te doen heeft van men- schen, die al het mogelijke gedaan hebben om herkenning te voorkomen. Omtrent het valsch alarm van „brand" in den circus te Calais, dat, gelijk wij reeds gemeld hebben, zulke noodlottige gevolgen heeft gehad, wordt nader bericht, dat het geroep wordt toegeschreven aan zakkenrollers. Twaalf personen zijn, door het onder den voet raken of door een sprong van do hoog te op straat, gedood. Het aantal gekwetsten bedraagt 20. Te Col mar zijn twee wijnkoopers wegens vervalsching van hunne waar elk veroordeeld tot 2 maanden gevangenis, en tot twee boe ten van 1000 en 100 mark. De Oostenrijksche ambassadeur bij het Diiit- sche Hof, graaf Karolyi, organiseerde een luisterrijk bal, waarop ook het Keizerlijk Echt paar en de leden der Keizerlijke familie ver schenen. Graaf de St. Vallier, de nieuwe ambassadeur van Frankrijk, deed bij deze ge legenheid zijn intrede in de officieele wereld. Omtrent laatstgenoemden diplomaat wordt be richt dat hijwogens zijn zwakke gezond heid zeer teruggehouden zal leven. In Woltmershausen, nabij Bremen, heeft den 30 Januari jl. een hoogst treurig ongeluk plaats gehad. Een aantal kinderen vermaak ten zich op het nog zoo broze ijs met schaat senrijden, toen zes, Yan 8 tot 12 jaar ouder door vielen. Een nabij wonende kleermaker sprong onmiddellijk in 't water, om zoo mo gelijk de kinderen te redden. Toen ook hij in de diepte verdween, sprong zijne vrouw hem na, om hem te redden. Daarna deden nog anderen hetzelfdemet dit gevolgdat van 13 personen6 kinderen en 7 volwassenen slechts 5 levend werden geredDrie volwas senen (de kleermaker, zijne vrouw en de groot moeder van een der verdronken kinderen) en 5 kinderen kwamen om Het verdronken ou derpaar laat twee kinderen na van 4 én 2 7» jaar. De gemeenteraad van Turijn heeft in open bare zitting het zwaard van Victor Emmanu el ontvangen, dat prins Amadeus namens ko ning Humbert kwam aanbieden. Men zou gaarne op dat zwaard de namen hebben ge grift van plaatsen, waar Victor Emmanuel veldslagen wonmaar zulke plaatsen bestaan niet. Een nieuwe beleefdheid heeft de Fransche minister Waddington aan de overweldigers van Rome bewezen, door het Fransche schip Cle- ber, dat nog altijd ter beschikking van den H. Vader was, terug te roepen. De Engel sche regeering heeft volgens Decentralisation den H. Vader een oorlogsschip aangeboden te stationneeren in eene haven naar de keuze dos Pausen. Uit Rome wordt gemeld, dat de bloedspu wingen, waaraan Koning Humbert lijdt, zich vertoond hebben na den dood van Victor Em manuel. Zij moeten ontstaan ten gevolge ee- ner levertering, waaraan Humbert lijdt. De hertog van Aostaprins Amadeus, heeft het commando over de militaire divisie van Rome aanvaard en zal, zegt men, eerstdaags zich installeeren in de vertrekken, welke zijn broeder Humbertalvorens Koning te worden, in het Quirinaal bewoonde. Nog wordt van hem gemeld, dat hij in den echt zal treden met de tweede dochter van den hertog van Montpensier, omstreeks danzelfden tijd, dat de prinses van Asturiëzuster van Koning Alfon so zal huwen met een prins uit het huis Ho- henzollern. Op verschillende plaatsen van het schier eiland wordt de bevolking verontrust door moorden en diefstallen. Er waren daar nog niet genoeg dieven en roovers op vrije voeten; die achter de tralies zaten moesten noodzakelijk weer losgelaten worden. Verkiezingen.- De „onafhankelijke" kies- vereeniging Rotterdam hoeft voor de Tweede Kamer candidaat gesteld den heer J. van Stolk Jzn., die werd aanbevolen: lo. als bekwaam man, 2o. als practisch bekend met Indië, en 3o. als onafhankelijk man. In een kiezersvergadering, te Meeden ge houden, is candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Winschoten gesteld de heer D. R. Mansholt, landbouwer te Meeden. De „liberale" kiesvereeniging te Breda acht zich geroepen, zich nog te bemoeien met het nieuwe kiesdistrict Zevenbergen en stelt de „liberale" candidatuur van den heer Armand Sassen. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Am sterdam heeft den heer mr. A. S. van Nierop candidaat geproclameerd voor Amsterdam. De nieuwgevormde „Zevenbergsche Anti-re- volutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje" heeft candidaat gesteld dr. Th. C. L. Wijnmalen te 's Hage. Door de afdeeling Veendam van de kiesver eeniging „de Grondwet" is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ge proclameerd de oud-minister Brocx. Van Katholieke zijde is de Tieev J. Diepe, lid der prov. Staten en wethouder te Tilburg tot candidaat van het kiesdistrict Zevenbergen gesteld. Door de vrijzinnige kiesvereeniging van Bergen-op-Zoom en omstreken Burgerplicht is, voor het kiesdistrict Goes, tot candidaat ge proclameerd de heer J. P. Bredius jr. aldaar. Als een bewijs met hoe weinig zorg in het buitenland de hier te lande bestaande toe- standen worden nagegaankan strekkendat in the Statesman,s Yearbook voor 1878 ons Ministerie aldus wordt vermeldMinister van binnenl. zaken baron Kappeyne van de Coppello, Minister van financiën dr. J. Schmidt, Minis ter van justitie dr. J. T. Cremers, Minister van koloniën dr. T. De DeventerMinister van buitenl. zaken dr. Fransen van de Putte, Minister van Marine kommandant Van Erp Taalman Kip, Minister van oorlog generaal- majoor De Roo van Aldewerelt.. Rotterdam, 7 Februari. Gedurende de maand Januari werden in het kosthuis no. 1 aan de Kipstraat alhier verstrekt 2121 nacht verblijven, of gemiddeld 68 per nacht, maken de ruim 957,00 der beschikbare ruimte. Het aantal middagmalen bedroeg 4918, of ruim 158 per dag. Velzen, 7 Februari. Een knaapje van 10 jarigen leeftijd alhier woonachtig, maakte om naar school te gaandagelijks gebruik van het spoorbootje, bij gebrek aan eene school in zijn gemeente. Maandag jl. is hij overboord geraakt enofschoon men na vele pogingen hem aan land mocht brengenmoest hij het toch met den dood bekoopen. Heemstede, 7 Februari, 't Was gisteren feest voor onze conferentie van den H. Vin- centius a Paulo, 't Was het feest van haar 25 jarig bestaan, 's Morgens hadden de leden zich in de Kerk vereenigd om onder de H. Mis hunnen dank voor de ontvangen weldaden in die 25 jaar te brengen aan Godwien zij ook door het Veni Creator, weer nieuwe gunsten voor de toekomst afsmeekten. Een plechtig lof met feestpreek sloot 's avonds de kerkelijke feestviering. In bezielde taal en met den gloed eener warme overtuiging schetste de Hoog Eerw. Heer deken v. d. Akker de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo, in hare opofferende naasten liefde. Dit lof als ook de vergadering die daarna in 't Gesticht der Eerw. Zusters volgdewerd door eenige afgevaardigden uit Amsterdam en Rotterdam en bijna alle leden der Zuster-con- ferentien uit Haarlem bijgewoond. Ook hier gaf de gevierde feestredenaar van zoo even een opwekkend woord ten beste, en de fees telijke stemming ging in blijde geestdrift over toen Z.H.Ew. een telegram uit Rome voorlas, waarin Z. H. de Paus der feestvierende con ferentie zijn vaderlijken zegen schonk. Een be langrijk verslag van den Secretaris vermeldde de werking der Vereeniging. Na afloop der Vergadering bleven de genoodigden nog eenigen tijd bijeen en de recht broederlijke stemming, die zich onder hen openbaarde, getuigde hoe nauw de banden zijn die de Vereeniging van St. Vincentius aan elkander verbindt. Moge de conferentie van St. Bavo te Berkenrode steeds in ijver en liefde en broederlijkheid toe nemen, opdat aan den wensch van een der sprekers voldaan wordedat ze gekroond wor de met goud en de vruchten van haar arbeid voor de eeuwigheid bewaard blijven. Amsterdam, 7 Februari. Volgens een gematigde berekening en na aftrek van absen- tiën, zet de wethouder van het armwezen, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, alhier, elk jaar ruim 80,000 maal zijn hand- teekening onder stukken en in registers. De heer Driessen bekleedt sedert 1866 die functie en kan dus zeker wel spoedig zijn millioenste handteekening-jubilé vieren. Amsterdam 7 Feb. Het gerechtelijk onder zoek in zake de bekende strafvervolging tegen Cruys en Munzebroek, directeuren der Ned. Suikerraffinaderijis afgeloopen. Naar wij ver nemen heeft de Rechtbank in raadkamer hunne zaak naar hare openbare terechtzitting ver wezen. Op 22 dezer zal de zaak daar worden behandeld. 'S Bosch, 7 Februari. De installatie van Z. D. H. Mgr. H. Godschalk bisschop van 's Boschhad gisteren in de kathedraal St. Jan met buitengewone plechtigheid plaats. Het priesterkoor der kerk was tot dat eindo smaak vol versierd; boven het hoofdaltaar prijkte het bisschoppelijk wapen, hetwelk bestaat uit het familiewapen van den bisschopvereenigd met dat van het bisdom. Tal van geestelijken en geloovigen woonden de plechtigheid bij. In den namiddag bracht de liedertafel Oefening en Uitspanning Z. D. H. eene serenade in zijn paleis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2