Laatste Berichten. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. De boekbinder V. D. te 's Hageweduw naar en vader van vier kinderen, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeerdeheeft zich Zondag-avond te Scheveningen in zee verdronken; zijn kinderen had hij te voren in het bewaarhuis voor kinderen aan de Veen- laan gebracht. Maandag spoelde zijn lijk op het strand aan. Te Utrecht is een nieuwe verordening in werking getreden tot verwijdering van vage- bondeerende honden. Den tweeden dag na deze hondon-verdelgingswet waren reeds 29 dezer dieren opgevangen, die vijf dagen wor den bewaard voor den eigenaar, die ze kan opeischen en daarna zoo zegt men op gezonden naar het Nederlandsch toevluchts oord voor dieren te 's Hage. Volgens het Utr. Dagblad zal binnen kort eene uitgave van de dichtwerken van Nicolaas Beets het licht zien, zoo laag van prijs, dat zij onder ieders bereik zal vallen. Eene verschrikkelijke zelfmoord door ver giftiging met arsenic of rattenkruit, heeft jl. Zaterdag te Neeritter (Limburg) plaats gehad. De Belgische Rijksontvanger aan het kantoor te Geystingen, gemeente Ophoven, in Belgisch Limburg, kwam jl. Zaterdag-avond in het na burige dorp Neeritter, ten herberge van K. alwaar hij een biefstuk bestelde. Nadat hem dit was toegediend, strooide hij er iets over heen, hetgeen door 3 a 4 in hetzelfde lokaal aanwezige personen gezien werd en at het zelve daarna op. Het spoedig opgevolgd bra ken en de hevige krampen, die bij den onge lukkige ontstondenhet plotseling sterven van zijn hond, die insgelijks van het vleesch had gebruikt, leidden dan ook aanstonds tot de overtuiging, dat hier vergiftiging door middel van arsenic had plaats gehad. Met welke koelbloedigheid deze zelfmoord is gepleegd, laat zich opmaken uit de omstandigheid dat de ontvanger onder het eten den kastelein een bankbiljet van fr. 20 ter hand stelde, er bij voegende, hiervoor insgelijks zijne doodkist te doen vervaardigen. Ook zou bij hem een brief zijn gevondenwaarin hij vrouw en kin deren vaarwel zegt. Geestelijken bijstand, die hem ter plaatse werd aangeboden, zou door hem zijn van de hand gewezen. In den nacht omstreeks drie uren werd hij van Neeritter naar zijne woonplaats Ophoven getranspor teerd en is aldaar omstreeks 5 uren 's och tends, na de hevigste pijnen, overleden. De ongelukkige was 38 jaren oud en laat eene weduwe met twee kleine kinderen achter. Uit welke oorzaak hij deze wanhopige daad heeft verricht, is ons tot heden onbekend. Te Steenwijkerwold is eene vrouwvoor de vijfde maal (haar achtste bevalling) van twee lingen bevallen. Het is zeker vreemd, dat men in de laatste tijden, zoo benard voor Turkjjeniet meer hoorde spreken van de ontplooiing der heilige vaan; maar nog vreemder is de ver klaring, welke de Nordd. Allg. Ztg. aan dat stilzwijgen geeft. Dit blad, gewoonlijk, nog al ernstigbeweert dat de Sultan er van heeft moeten afzien om de Yaan van den Profeet te ontplooienaangezien hij dat palladium niet meer bezit. Een Italiaan zou de groene vlag reeds lang geleden van de ontrouwe wach ters der Moskee gekocht hebben en de kost bare reliek moet zich thans in het museum van Turijn bevinden. Dezer dagen had te Amsterdam het vol gende plaats: Een 16 jarige jongen ging met een valschen sleutel een huis binnen, om er te stelenmeenende dat alle bewoners uit wa ren. Hij ontmoet echter eene oude dienstbode, deze valt, van schrik, verstijfd op den grond, de dief verschrikt nu ook en roept om hulp; daarop vlucht hij naar boven, in een kist, waar hij door de politie werd gevonden. In het Limburgsche worden op de Maas de visschen gedood door patronen onder water te doen ontploffen. Deze helsche werktuigen worden uit Luik medegebracht en moeten de vischvangst op de Maas geheel in den grond werken. Te Garijp zakten vijf meisjes door het ijs. Twee flinke jongens snelden ter hulpe toe. Vier meisjes werden door hen gered. Bij de verdere pogingen schoten de jongelingen naar de diepte en verdronken jammerlijk. De omstanders redden nog het vijfde meisje. Onder Leiderdorp zijn bij den veehou der Fruitman weder 37 runderen onteigend en afgemaakt, als verdacht van longziekte. In den laatsten tijd werd bij eenige slagers te Assen voor en na vleesch ontvreemd zonder dat het hun gelukte de daders te be trappen. Yoor eenige dagen had zulks weêr plaats bij de slachters v. O. Men kreeg toen Vermoeden op een paar gehuwde vrouwen, zusters. De politiemot do zaak in kennis gesteldkwam tot de ontdekking dat het ver moeden gegrond was. Zij vond het vermiste stuk vleesch onder de bedstede. De beide huis moeders zullen er wel voor beloond worden. Yolgens de N. Veend. Ct. zou er in het district "VVindschoton ernstig sprake zijn van de candidatuur van den minister Kappeijne van de Coppello. Er is thans een „foulard-baromètre" in den handel gebrachtnl. een zakdoek met blauwen rand; daarop zijn drie heeren afge beeld. De een houdt een parapluie boven het hoofd, die van kleur verandert naar gelang van het weêr. Zij ziet licht rood als het re gent paars en blauw als het weêr verander lijk is, en blauw als het gestadig schoon weêr is. Donderdag wilde de voerman G. Welles, van Gennip op Nijmegen, een zak meel van den Ileumenschen molen afdragen. De man viel door een luik en bleef op de plaats dood. De 29jarige zoon van den landbouwer J. W. te Alphen werd gisteren-middag door een paard zoodanig tegen de borst geslagen, dat hij een half uur later den geest gaf. De Mount Stewardeen stoomboot van Seahamkwam gister-ochtend te Gravesend in botsing met de Hollandvan Rotterdam geladen met vee. De schok' was zoo hevig, dat de Holland kort daarna zonk. De passa giers werden geredbenevens 22 kalveren en 10 schapen. Ook de Mount Steward had aan zienlijke averij bekomen. Op verzoek van de Nederlandsche Re geering aldus meldt men uit Brussel zal haar worden uitgeleverd de dief, die eeni- gen tijd geleden voorwerpen uit het Britisch museurn te Londen heeft gestolen en aan een Brusselschen antiquaar verkocht en uit het Leidsch Museum Egyptische ringen medenam. Bij den jongsten sneeuwstorm geraakte omstreeks de Willemstad een tjalk op eene plaat, waarbij de schipper met zijne vrouw, kinderen en knecht door een sleepboot wer den gered en aan wal gezet, nadat alvorens de schipper alle luiken had dichtgespijkerd. Nochtans werd er een meisje van 5 jaren vermist, dat in der haast aan boord nergens te vinden waszoodat men veronderstelde dat het overboord geslagen en verdronken was. Nadat het weder bedaard wasging de schipper met een hoogaars naar zijn vaar tuig, om te zien hoe het er mede gesteld was. Aan boord komende vernam hij achterin geschreeuw, en bij het openen van het luik vond hij zijn kind in welstand op de trap, roepende om hare ouders. Tijdens de stran ding en de beweging aan boord was het, uit angst, beneden in eene kast gevlucht, zon der daar opgemerkt te worden. Te Nijmegen viel dezer dagen een schip per, in de nieuwe haven naar boord willende gaan, van de loopplank en verdronk. Door het omvallen van een petroleum lamp is te Oirschot eene oude vrouw om het leven gekomen. Toen de buren ter hulpe snelden en hare kamer binnen tradenvon den zij haar reeds stervende. Gezicht en hals waren met brandwonden bedekt. Dinsdag-avond vond men in het vaar water de Grouw een schip drijvende zonder schipper. Na ingesteld onderzoek vond men spoedig een lijk, dat bleek te zijn een schip per van Warga, die waarschijnlijk bij het voortduwen van het schip in het water is geraakt. In de nabijheid stond ten minste de boom van het schip in het water. Over de Hudson rivier te Poughkeepsie wordt eene reusachtige spoorwegbrug gebouwd. De pijlers zullen 242 voet hoogte hebben; de geheele lengte der brug zal meer dan eene mijl bedragen. Het metselwerk wordt geschat op eene uitgave van 15 millioen franks. De ze brug zal het grootste werk van dien aard zijn van geheel Amerika. De Bredasche confiseurs hebben plan eene stoom-ijsfabriek op te richten, omdat men daar in geen twee jaren ijs heeft gezien, om de kelders te vullen. Een Zendeling der Mormonen bevindt zich te Amsterdam, om prosilieten te maken. Deze brave man heeft reeds een drietal be keerlingen gemaakt, die niet in do gracht maar in een groote kuip gedoopt zijn. Te Arnhem is achter eenen boom het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, van het mannelijk geslacht. In de fabriek van waskaarsen aan de Ruysdaelkade te Amsterdam is een man geval len en onmiddellijk dood gebleven. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. De groepen der nationale kleederdrach ten, die bestemd zijn voor de internationale tentoonstelling te Parijs, zullen uit vier-en- twintig stuks bestaan. Het eiland Marken is vertegenwoordigd door een moeder met haar kind op de schoot, terwijl haar man, met zijn eene been op de tafel gezeten, een pijpje aan steekt. Er zijn verder Sclieveningerseen Zandvoortsche vrouw; een groep uit Vollendam; een Hinlooper groep; een Nunspeeter groep; wees meisjes uit 's-Hage en Amsterdam, een evang.- luth. van 's-Gravenhage klopt aan de deur van het gesticht, terwijl haar vriendinnetje eenAmster- damsch weesmeisje, haar vergezelt; dan volgen de Zeeuwen in Goesche en Walcherschc kleeder dracht; daarna komt een eiermarkt in Noord- Brabant met figuren uit de omstreken van Breda en van den kant tusschen Maas en Waal; eindelijk een Friesche dame, die een bezoek ontvangt van het Haagsche weesmeis je. De vervaardigers zijn, gelijk men weet, de hh. Herman F. C. Ten Kate en P. Stor tenbeker. Koppen en handen zijn vervaardigd door den heer E. Lacomblé te Delft. In 1877 werden in het St. Elizabets- of Groote Gasthuis alhier verpleegd 102 mannen, 92 vrouwen en 43 kraamvrouwen, totaal 237; overleden zijn 20 mannen en 10 vrouwen. Op den 1 Januari 1878 bleven in behandeling 13 mannen, 11 vrouwen en 3 kraamvrouwen. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. 5 Wed. H v. d. W te Zandvoort. u. s. f 1,50 of boete ot een dag subs. gev. straf c. e. 6 A P te Heemstede, drie boeten van f 1 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. 7 H v. d. H te Schooten. u. s. negen boeten van f 1.50 of een dag subs. gev. straf c. e. 8 B W te Yelsen. u s. bij verstek twee boeten van 4 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 9 R K te Yelsen. u. s. vier boeten van f 1,50 of een dag subs, gev .straf voor iedere boete c. e. 10 M A ff te Zandvoort. u. s. tien boeten van 1 of een dag subs. gev. straf voor ieder» boete c. e. 11 G N te Velsen. u. s. bij verstek zeven boeten van 2 of een dag subs. gev. straf voor elk» boete c. e. 12 P J H te Schooten. u. s. bij verstek vier boe ten van f 1,50 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 13 E de R Wed. B W te Schooten. u. s. vijf boe ten van f 1,50 of een dag subs. gev. straf voor elke boete c. e. Met verbeurd verklaring van al de in beslag ge nomen maten en gewichten. Commissariaat van Politie te Haarlem Aldaar is gedeponeerd: Een defecte gonden oorbel; Een vrouwenzak, waarin eene portemonnaie met geld; Eene por- temonnaie waarin twee oorknopjes; Een paar glacé handschoenen; Een paar kinderhandschoe nen; Een kinder overschoen; Eenwitbeenen potloodhouder; Een R. C. Kerkboek; Een opstellenboekEen kinder-prentenboekje; Een blauw kinderwantjeTwee zwarte morré boezelaarsEen paardendekEen metalen schol, Een blauwe duif, Een| ring, waaraan 3 sleuteltjes, en eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. ALMANAK DER WEEK. Februari, Sprokkelmaand, 28 dagen. J Boutellier en E M v. Muijen; J W D Leu ven en M P OomenM Doll en G M Yerbuis G J v. d. Boogaard en J H C Gijsbers; P J Koppen en G E Koehorst. Getrouwd. J Bakker en E Wernik; J M Rusch en M J Spaan; D Boerkool en A Kerkman; H J B Harren en E Steenkist; F J Wehrle en A J Blankwater. BevaUen. J Kottman geb. Schornagel, z. C M v. Gaart geb. v. Koersel, z. J Swaab geb. Werij, d. A Baruch geb. Arps, d. M E Broekhuizen geb. Yos. d. C Franse geb. Willemse, z. J S Slukhorst geb. Tijssenz. A Ott geb. Yroomz. W Jacques geb. de Jong, z. AM Engele geb. v. Spil, d. C Wijkhuizen geb. Geelhoedt, d. A C v. Duijn geb. Stoel, z. J Hartman geb. Aargen, z. A W Schouten geb. v. El, z. S M Kuijten geb. Rijbroek, d. W A Brinkman geb. Geesink; z. MM de Nobel geb. v. d. Bijl, z. M Weerets geb. Teeuwen, d. M de Nijs geb. Tucks, d. A M Terstal geb. v. d. Pol, d. A Terpoorten geb. Toepoel, z. en d. Cv. d. Berg geb. Barthelz. G M Reves geb. Geijtenbeek, d. Sl N v. Geen geb. Haremaker, d. A Kuvener geb. v. Buuringen, z. MA v. d. Berg geb. Grundemand. G M Bongaards geb. Koelhof, z. F K Weners geb. Mertens, d. S MdeLoorgeb. Snellens d. Overleden. J de Nijs 61 j. Minnebroedersteeg; S W v. d. Sijs 64 j. Wed. C Blomhert, Spaarne; MAC Bongard 4 m. d. Brouwersvaart; FA Hemmel- mann 35 j. TwijnderslaanP v. Yelsen 76 j. Burgwal; W v. Dokkum 71 j. Scheepmakers- dijk; II Vermeulen 3 i. z. Valkesteeg; Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk ge slacht van P J Frijhoff, Lange Bagijnestraat G Stemler 13 d. d. Koudonhorn; C J Arendsen 68 j. Ridderstraat; C Kessens 52 j. Echtg. v. H Passcliior, Spaarnwouderstraat; II K L Snoek 4 m. z. Papetorenvest; AP Prinsen Geerligs 19 m. d. N. Groenmarkt; M A v. d. Sleijden 80 j. Wed. Jhr. L J Quarles van Ufford Groote Houtstraat; P de Bruin 24 j. Krocht; Een levenloos aangegeven kind van het mannelijk ge slacht van A J Visser, KI. Houtweg; H C Kru- seman 21 j. z. Raamsiugel;J W Versteeg 15 j. d. Turfmarkt; G J Brussé 2 j. d. Lange Poellaan; A v. Vliet 5 m. z. Z. B. Spaarne in een schip; M L A v. Rosendael 8 m. d. Koningstraat. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM Zitting van 6 Februari 1878. 1 K M en P B te Zaandam, moedw. mish. de 2e bovendien opzettelijke verbreking van afsluiting de le bij verstek 15 dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag sub», cell. gev. straf de 2e 1 boete en f 5 boete of een en twee dagen subs, gev. straf en ieder in de helft der kosten. 2 C R te Ilpendam. moedw. mish. twee maanden cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell. fev. straf c. e. de S en B R beiden te Yelsen. moedw. mish. ieder drie dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten. 4 D G te Zaandam, moedw. mish. bij verstek 21 dagen cell. gev. straf c. e. 5 J H te Driehuyzen gekwalificeerden diefstal met oordeel des onderscheids twee jaren gevangen zetting in een verbeterhuis c. e. 6 P M te Zaandam, bedriegelijke oplichting na vroegere veroordeeliug tot langer dan een jaar gev. straf bij verstek 183 dagen cell. gev. straf vier geldboeten vau f 25 of een dag sub» cell, gev. straf voor iedere boete c. e. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Terechtzitting van 6 Februari 1878. 1 J M v. E te Haarlem, overtreding der wet op de ijk der maten en gewichten bij verstek twee boeten elk van f 1,50 of een dag subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 2 T v. B te Haarlem, u. s. vier boeten van f 1,50 of een dag subs. ger. straf c. e. 3 J W P L te Haarlem, u. s. tien boeten van 1 of 1 dag subs. gev. straf voor iedere boete o. e. 4 P v. A te Beverwijk, u. s. bij verstek twee boeten van 5 of een dag sub», gev. straf c. e. Zondag 10 H. Scholastics, f 543. Yictoria, ko ningin van Engelandhuwt met prins Albert van Saksen-Coburg, 1840 Maandag 11 H Titu», f 67 Napoleon I dwingt Blücher door vijf gevechten tot den terugtocht, 1814. Dinsdag 12 H. H. 26 Japansche Martelaars. Po- niatocoskyex- koning van Polen sterft, 1798. Woensdag 13 Van den dag. De Hertog van Berry wordt te Parijs door Louvel vermoord. 1820. Donderdag 14 Gedachtenis van het H. Sacrament. James Cook wordt op de Sandwichs- eilanden vermoord, 1779. Vrijdag 15 H. H. Taustinus met gezellen f 121. Einde van den zevenjarigen oorlog, Zaterdag 16 Van den dag. H. Simon Stilites. Algemeene volkswapening in Pruisen, ROME, 8 Februari, 'g Pausen dood is door den kardinaal-vicaris officieel afgekon digd. Tevens is bepaald dat de begrafenis in de St. Pieterskerk zal plaats hebben. LONDEN8 Februari. In het Lagerhuis gaf Bourke in antwoord aan Gourly te ken nen, dat Rusland voornemens was tijdens den wapenstilstand de torpedo's aan de Donau-monden weg te ruimen en over de Donau-scheepvaart slechts een toezicht te houden. In antwoord op vragen van Montagu zeide Northcotedat hem niets bekend was van een Russisch-Turksch of- een defensief verbond, dat de Regeering geene mede- deelingen van Zweden en Denemarken ontving ten aanzien van plannen van Rus land en Pruisen omtrent de Oostzee, en ook niets wist omtrent eene voorgenomen landing van Deensche troepen in Slees wijk. ST. PETERSBURG, 8 Februari. Offi cieel wordt uit Adrianopel gemelddat vol gens de vredesvoorwaarden Turkije de blok kade in de Zwarte zee opheft, waardoor de vrijheid van den handel weder hersteld wordt. De Turken ontruimen Sulina Rut- schuk, Silistria en Widdin, terwijl de Russen de versperring van den Donau-mond op ruimen, zoodat de vaart op den Donau weder vrij wordt. De volgende zeekusten worden aan de Russen overgegevenvan de Russische grens tot en met Baltchik; Bur gos en Midia worden door de Russen be zet; aan de zee van Marmora van Bujuk- Tschekmedje tot en met Scharkioi, en aan de Aegeïsche zee van Urscha tot Makri. Het verkeer op de Turksche spoor wegen wordt voor den handel opengesteld. De invoer van handelswaren, met uitzon dering van ammunitie, is in de havens geoorloofd. De Turksche Regeering nam maatregelen tot het herstel van het tele- graphisch verkeer tusschen Konstantinopel en Odessa; ook van Russische zijde wordt daarvoor zorg gedragen. ROME, 7 Februari. Er is besloten het Conclave onmiddellijk in het Yaticaan te doen bijeenroepen. De Paus heeft instruc- tiën nagelaten, die heden door den kamer ling, in tegenwoordigheid der kardinalen zullen worden ontzegeld en voorgelezen. De voorbereidende werkzaamheden tot het houden van het Conclave zijn reeds aan gevangen. De buitenland sche kardinalen worden verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 3