NIEUWE buitenlandT IN o. 144. Donderdag 14 Februari 1878, Jaargi mg. de oorlog. Frankrijk. Duitschland. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. BAAMMSCHI CO IIIIAII. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem15 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers n Dit blad verschijnt twee maal per week. In Kalf formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents por advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. LAATSTE OOGENBLIKKEN VAN PIUSIX. Woensdag-avond vertoonden zicli de eerste ernstige verschijnselen. Na een onrustigen nacht kwamen Donderdag-ochtend benauwdheden en koorts. Het H. Collegiain tijds gewaarschuwd, bezocht den doorluchtigen Lijder, entusschen 87> en 9 uur werden Z. H. de H.H. Sacra menten door Mr. Marinelli toegediend. De dood strijd begon ten 3.40 uur. De kracht ontbreekt ons hier het hartver scheurend schouwspel te beschrijven, zoo zegt de markies De Bavieraredacteur van de Osservatore Romanum dat het Yaticaan gisteren nog getuige van het heilige leven van den Paus, thans van zijn lijden en van de wanhoop zijner getrouwe dienaren, opleverde. De stichtendste woorden van ondersteuning werden door de kardinalen aan het oor van den stervenden Pius gefluisterd, de gebeden volgden elkander op en smeekten den schat der goddelijke barmhartigheid over zijn wel bemind hoofd af. Alle belendende kamers wa ren gevuld met menschen, die weenden en baden. In de zalen voor de Pauselijke ver trekken bevonden zich vrouwen en kinderen van den Bomeinschen adeleveneens knielende en biddende. Maar het noodlottig oogenblik naderde. Ten 57, uur begon kardinaal Bilio de droevige geheimen van den Rozenkrans te bidden. Hij had nauwelijks geëindigd of het gereutel hield op, en een traan schitterde op de voor altijd verduisterde oogen van Pius IX. De grootaalmoezenier sprak de laatste absolutie uit, en de pendule, die naast het bed stond, sloeg langzaam het uur, waarop de groote Paus de ketenen zijner ballingschap verbrak, om naar den hemel te snellen. Het was het uur van de Ave Maria. Treffende gelijktijdig heid. die God heeft gewild, alsof de H. Maagd op haar uur Hem te gemoet kwam, die Haar verheven en onbevlekt verklaard heeft. Welk plechtig, treurig en onbeschrijfelijk oogenblik Kardinaal Bilio toen zijn aandoening beheer- schende, zeide met duidelijke stem: Requiem, aeternam dom eiDomine. Men kon zijne tranen en snikken niet meer wederhouden; ieder gaf zich over aan zijne smart. De kardinalende prelatende gardes de dienaren verdrongen zich om het lijk van den Paus, op wiens lippen de dood, of liever het eeuwig leven den glimlach had gedrukt, die ons 32 jaar lang bekoorde. En allen heb ben godvruchtig de schoone handen gekust, welke ons zoo dikwijls zegenden! In de Britsche arsenalen heerscht ongewone bedrijvigheid. Te Chatham is bevel van de j Admiraliteit ontvangen om het volk te doen overwerkenten einde de in aanbouw zijnde schepen zoo snel mogelijk te voltooien. Da toon van de conservatieve pers is zeer oorlogzuchtig. De Times zegtdat de Re geering met snelheid en kracht behoort te handelen. Engelsche officieren, met verlof in Ameri ka hebben bij telegram bevel ontvangen om onmiddellijk naar hunne corpsen terug te keeren. Men spreekt van een Engelsch-Oostenrijk- schen oorlog tegen de Russisch-Turksche al- I liantie Volgens een besluit van de Turksche regee- I ringmoeten vreemde officieren in dienst van het Turksche leger hun kommando neerleg gen de kolonels Baker en Allix hebben hun ontslag genomen en Turkije verlaten. Eerst genoemde heeft zich naar Londen begeven; de andere vertrok naar Creta. De Oostenrijksche vloot is de Dardanellen binnengestoomd en zal waarschijnlijk op 't oogen blik reeds voor Konstantinopel aangekomen zijn, terwijl de Engelsche vloot zich nog wach ten laat. Het trouwelooze Albion maakt een armzalig figuur. John Builstampvoe tende van kwaadheid, komt te laat. Maarschalk de Mac-Mahon zal zich persoon lijk niet door buitengewone gezanten bij den Paus doen vertegenwoordigen; waarschijnlijk zal hij markies d'Abzac en kolonel de Vaulgre- nant zenden. De Osservatore Romanozal heden avond berichtendat de Congregatie definitief besloten heeft, dat het Conclave te Rome zal worden gehouden. De meerderheid schijnt ook reeds tot een besluit aangaande de keuze van den nieuwen Paus te zijn gekomen en men kan die ver kiezing spoedig verwachten. In zeer vele steden van Frankrijk heeft men alle openbare feestelijkheden gestaakt, rouw vlaggen uitgestokenklokken geluidgodsdien stige plechtigheden gearrangeerd enz. Op den dag der begrafenis zal in vele plaatsen een doodelijke stilte heerschen. Don Carlos, die sedert den 6n Febr. weder te Parijs vertoeftheeftvolgens den correspondent van de Köln. Ztg. den 7n een conferentie met Koningin Isabella gehad, naar men zegt met het doel om van de Koningin de geheime verklaring te verkrijgen, dat hij de eenige vertegenwoordiger is van de spaan- sche legitimiteit. Die verklaring zou door Don Carlos dringend verlangd zijnals voorwaarde tevens voor de ontvangst van de Koningin door Chambord. „De Carlisten-partij is, vooral in de Spaansche provincie Valencia, weder zeer bedrijvig. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Rome geseind, dat wijlen Z. H. de Paus in zijn testament ook zijn eigen grafschrift heeft vastgesteld als volgt: Qui giace Pio IK, pontifice massimo, nato il 13 maggio 1792, mor to il 7 Febbrajo 1878. Pregate per lui. (Hier rust Pius IX Paus, geboren 13 Mei 1792 gestorven 7 Februari 1878. Bid voor hem.) De laatste datum is natuurlijk eerst na 's Pausen overlijden inge vuld. Boven den grafstoen zalin plaats van het grafelijk geslachtswapen, een eenvoudige urn staan. Over het geheel moet alles zoo eenvou dig mogelijk zijn: het gansche graf mag niet meer dan 2000 lires kosten. De laatste rust plaats van Pius zal zijn, in de Kerk van den H. Laurentius, buiten de stadspoort op den weg naar Tivoli gelegen. Te Maintz heeft een hevige brand gewoed, waarbij de kerk en toren van het St. Rochus- hospitaal, het gehoele dakwerk van laatstge noemd gebouwbenevens vier huizen door de vlammen zijn vernield. Graaf von Beust moet onlangs gezegd heb- ken dat een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland onvermijdelijk was. Toen Koning Humbert het bericht van 's Pausen ziekte en dood kreegstaakte liij onmiddellijk alle recepties en audiëntiesalle openbare feestelijkheden werden verdaagd, de winkels gesloten enz. De liberale bladen in Italië zijn in rouwrand verschenen. Zij ontzien zich niet om in te stemmen met den rouw over het verlies van hemwien zij het leven tot in de laatste uren verbitterd hebben. Volgens Italia is Garribaldi ernstig ziek. De minister Crispi heeft een geduchte flater gemaakt. Des namiddags om 3 ure liet hij het officieele bericht verspreiden, dat Z. H. overleden was; ten 4 ure moest hij dit met een officieel bericht tegenspreken. De Gazetta ufficialehet Italiaansche regee- ringsblad, schrijft over den dood des Pausen de volgende merkwaardige woorden „Aan den rouw der katholieke wereld over den dood van Pius IX paart zich het leedwezen der beschaafde wereld, welk een der grootste figuren onzer eeuw ziet verdwijnen. Het Pausdom van Pius IX zal eene merkwaardige bladzijde beslaan in de geschiedenis van Italië en Europa. Een vrouwdie misbruik maakte van sterken drank zekere G. L.is te Kralingen in het water geloopen en verdronken. Naar men verneemt, is bij de schouwing van het te Arnhem gevonden kinderlijkje ge bleken dat de dood door verworging is ver oorzaakt. De politie doet onderzoek. Te Kampen moet heden een verkiezing van een Raadslid, ter vervanging van een overledeneplaats hebben. Het resultaat daar van kan curieus jzijn, daar tot gisteren geen enkele candidaat was aanbevolen, noch bij advertentienoch bij strooibillet. Kiesver- eenigingen bestaan er daar niet meer. Wegens den zwaren mist, die Zaterdag over het geheele land hingwaren de loco motieven op vele spoorweglijnen den geheelen dag van brandende lantaarns voorzien. Een huisvader te Meppel woonachtig, sedert eenige weken weduwnaar, is plotseling met de Noorderzon vertrokken en heeft zijne vier onverzorgde kleine kinderen hulpeloos achtergelaten. De sterke drank zou ook hier wederom eene treurige rol gespeeld hebben. Te Dirkshorn is een zesjarig knaapje in een sloot gevallen en verdronken. Fabelachtige prijzen worden te Nieuwe- diep voor zeevisch besteed, de vraag blijft nog altijd verre het aanbod overtreffen. Alles wordt dadelijk in manden gepakt en per spoor naar het buitenland verzonden. Maandag-ochtend is tengevolge den dik ken misteen Belgische vischsloep bij 't Yallega te den Helder op het strand geloopen. Het volk is door vletterlieden afgehaald en aan wal gezet. Naar wij vernemenmoet er plan bestaan om een gedeelte van het Alkmaardermeer droog te maken. Vrijdag-avond liep een slagersknecht met een mand met vleesch langs de Heerengracht te Amsterdam, en was genoodzaakt zich even te verwijderen naar een plaats, waar hij zijn vleeschmand onmogelijk kon medenemen. Zonder eenig kwaad vermoeden zette hij zijn mand neer op een bordes en nam haar een oogenblik later weer op den schouder. De slager was al een grachtje verder toen hij eenige beweging in zijn mand meende te be speuren, wat een oogenblik later zich zoo duidelijk herhaalde, dat hij zijn mand van den schouder wierp, om toch eens te zien wat het was. Nog voor zijn mand op den grond stond wipte er met groote snelheid een gele smous hond uit met een stuk vleesch in den bek, waarmee de hond snel als de wind het hazen pad koos. Tableau Te Vlissingen was dezer dagen een vrouw bezig met voor geld de toekomst uit kaarten te voorspellen aan een aantal jonge vrouwen, toen plotseling tot aller schrik de inspecteur van politie binnentrad, die aan het bedrog een einde maakte. Men schrijft uit Oldenzaal aan de „Twent- sche Courant Een man alhier kwam op zekeren avond later dan gewoon te huis. Zijne wederhelft merkte bij zijn binn uitreden dat hij weêr te veel aan vader Bacchus had geofferd en voer heftig tegen hem uit. De man wilde zich nog verontschuldigenmaar zijne vrouw raasde en tierde zóó verschrikkelijkdat hij zijne eigene woorden niet kon verstaan. Hierdoor geraakte ook hij in woede, greep een bezemsteelen hield dien dreigend boven het hoofd zijner eega. Tegelijkertijd sloeg de koekoek in de klok elf. Nu steeg's mans woede ten top en met een: „was doe hlook nog beguDnen"! liet hij den bezemsteel met een hevigen slag op de klok neervallen. Bij het zien van deze zonderlinge zetschoot zij in een lach hij hierdoor aangemoedigdlachte nu insgelijks en de vrede was hersteld maai"ten koste van de klokdie ver brijzeld op den vloer lag. Het Hoofdkomité van het Roode Kruis heeft besloten, wederom f 5000 beschikbaar te stellen voor zieken en gekwetsten te Kon stantinopel. Uit Scheveningen schrijft men, dat daar in 't Kanaal is gevonden het lijk van een jongmensch't welk bijna recht op in het water stond. Door de zorg van de politie is het per brancard naar 's Hage overgebracht. Het schijnt een slechte tijd te wezen voor oneerlijke of slechte liedenen een goede tijd voor de cellulaire gevangenissenwant te AmsterdamUtrecht en Rotterdam zijn ze alle drie overbevolkt. Z. D. H. Mgr. de Bisschop van Haarlem zal, geassisteerd door het Hoogeerwaardig Kapittel en de geestelijkheid van de stad en de naaste omstreken, aanstaanden Vrijdag 's morgens ten half 11in zijne Kathedraal eene plechtige Pontificale Uitvaart houden voor Z. H. Paus Pius IX. Ook de gelezene H. Missen ten half 8,8, half 9 en half 10 zullen voor de zielerust van Z. H. worden opgedragen. Haar lom. Maandag-morgen ten ruim 10 ure is het 3jarig zoontje van den werkman v. Alphenwoonachtig in de Barrovoetesteeg dat eenige oogenblikken door zijne moeder in het woonvertrek alleen was achtergelaten, ter wijl zij in de buurt een boodschap deed, met zijne kleertjes in aanraking gekomen met de gloeiende kachel, die daardoor in brand zijn geraakt met het ongelukkig gevolg, dat hot kind spoedig zulke hevige brandwonden had bekomen, dat het reeds een kwartier daarna had opgehouden te leven; de beide handjes waren als het ware verkoold. De moeder, die nog getracht heeft haar kind te redden heeft daarbij insgelijks eenige brandwonden beko men, die echter niet gevaarlijk zijn. In de afgeloopen maand Januari wer den alhier aangegeven 3 gevallen van maze len en 2 gevallen van typhus. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 11 levenloos aangegeven, bedroeg 85. Aan gebrekkige ont wikkeling stierven 2, aan lichaamszwakte 12 aan kanker 3aan kinkhoest 3 aan ziekten der ademhalingsorganen 10, aan ziekten der spijsverteeringswerktuigen 5 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: bene den 1 jaar 14, van 1—5 jaren 9, van 5—14 jaren 1van 14—20 jaren 4van 20—50 ja ren 13, van 50—65 jaren 12, van 6580 jaren 16, boven 80 jaren 5. Geboren zijn 52 jongens en 63 meisjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1