NIEUWE Zondag 17 Februari 1878. óe Jaargang Haarlem aan Pius IX. Bedenkelijke teekenen. i\o. 145. Uitgever W. K UPPERS. Een traande natuurlijke tolk der smart welt in ons oog. De Paus, dien wij thans betreurenwas er grooter edelerheiliger Majestatisch weergalmden de jubeltonen. Vlaggen en wimpels speelden klapperend van de torentransen onzer kerken en van ie huizen der Katholieken. Hemelvreugde n Zielsgenot waren te lezen op het blijde gelaat van eiken Katholiek. Geluk en aard- sche zaligheid straalden uit elke woning. De Piusliederen ontstroomden aan de ruime en fiere borst van het kind der Kerk. De breede gewelven onzer kerken in feest tooi gesmukt, gaven de heerlijke lof-, dank en jubelzangen weêr, die onder het heiligst Offer en de vurigste gebeden voor den jubileerenden Paus Pius IX Gode opgedra gen werden. Zóó was het in de Piusda- gen, zoo was het ook in onze Spaarne- -tad gedurende de feesten van „den Paus der Jubileën." Geheel anders is het thans Geen levenademende vreugde heerscht in de straten, geen wapperende vlag of wimpel werpen golvende plooien langs de huizen. Rouw en droefheid zijn de ken- teekenen dezer dagen. Het ernstig gestem de gelaat van den katholiek verraadt den weemoed, de zielesmart waarmee zijn hart overstelpt iswant de Kerk treurt over den dood van haar Hoofd en de Katho liek beweent als een rechtgeaard kind met heete tranen het overlijden van den besten der Yaderen. Was Haarlemsch vreugde en deelneming groot bij gelegenheid van 's Pausen jubel feesten, ais een bewijs van liefde voor den grooten Pius, de liefde verloochende zich niet, maar blonk andermaal schitterend uit bij den plechtigen zieledienst, die Vrijdag ochtend te 11 uren in onze Kathedraal voor Onzen Heiligen Vader, door Z. D. Hoogw. Mgr. P. M. Snickers, Haarlemsch geliefden Kerkvoogd, in tegenwoordigheid der Hoog Eerw. heeren kanunniken en de Eerw. geestelijkheid dezer stad en de naaste omstreken en meerdere autoriteitenmet somberen luister gehouden werd. De Kathedraal in rouw gedrapeerd, in wier koor de zwart omfloersde baar met pauselijk insigniën prijkte, was gevuld met geloovi- gendie voor hunnen geliefden Vader met een traan van dankbaarheideen gebed van liefde kwamen neêrstorten aan den voet van het altaar des Heeren. Daar staan wij dan als arme weezen aan het geopende graf, aan de kille groeve van onzen H. Vader. Als christenenzijne kin ieren rust op ons de verplichting dat graf verheerlijken 1. door tranen van deel- ierningvan rechtmatige droefheid2. door noemen van liefde, bloemen van erkente- jke en dankbare herinnering aan de lessen ons gegeven en 3. door bloemen van vu- r ge gebedenommocht de ziel van den edelen Pius voor Gods aanschijn nog met een vlek besmet wezendezelve des te spoediger het Rijk der eeuwige gelukzalig heid binnen te leiden. R. I. P. Meermalen hebben wij gewezen op de dreigende teekenen, welke zich allerwege op sociaal gebied voordoen. De jammerlijke beginselen van Godver loochening en opstand tegen alle gezag, die, in 't openbaar en in 't verborgen, worden verkondigdvangen aan hun vruch ten, in droevig rijke mate, te dragen. Wind werd er door de apostelen en profeten der moderne wijsheid gezaaid, storm wordt er steeds meer geoogst. In verschillende landen van ons wereld deel heeft het verzet van den zoogenaamden vierden stand tegen hendie het bezit vertegenwoordigeneen hoogtepunt bereikt dat het ergste doet vreezen. Werden de sociaal-democraten niet door vrees voor de bajonetten teruggehouden, wij gelooven, dat men dan reeds de bloedigste revolutiën zou hebben beleefd. En kan het ook wel anders Niet straffeloos toch wordt dagelijks tegen de waarheid van het christendom, op dus- genoemd populairen trantte velde ge trokken, een onhoudbare gelijkheid van alle menschen gepredikt en den arbeider voor gehouden, dat hij recht heeft op een lot, in weinig, zoo al in iets onderscheiden van dat van hem, voor wien hij zijn werk verricht. Voegt men daar nu nog bijdat de hartstocht van het vermaak de hoofden verhit en de harten vergiftigt; dat het mis bruik van bedwelmende vochten, van wel ken naam dan ook en uit welke grond stoffen ook vervaardigdonrustwekkend toe neemt dat alzoo de verwildering der maat schappij in 't algemeender lagere klassen niet 't minst, immer verergert, en wij zullen niet vele woorden meer behoeven, om ieder te doen beseffen, dat de ontbin ding van het maatschappelijk geheel nabij schijnt te komen. De liberale heeren kunnen al de ver schijnselen niet ontkennen, zij geven toe, dat de kwaal bestaatdoch het ware ge neesmiddel willen zij niet toepassen. Onderwijs, beschaving en verlichting: zietdaar, de eenige medicijnen, welke zij aan de kranke samenleving verlangen toe te dienen. Laat ons nu eens zien, of dat „heilmid del" allesafdoende is. In Pruisen bestaat leerplicht. Daar moet dus de ontwikkeling der massa weinig te wenschen overlaten. Zou het waar zijn Maar nu is 't een feitdat schier ner gens de onzinnigheden der sociaal-demo craten meer wortel vatten dan juist daar, en dat de volksmenners nergens meer bijval vinden voor hun ophitsingen dan in dat land van de intelligentie. En de vrouwen zijn er bijkans nog er ger dan de mannen. Dezer dagen meldden de dagbladen nog van daarhoe in Berlijn een vergadering van vrouwen uit de volks klasse werd gehouden, waarin tegen God en Zijn gebodtegen Overheid en wetop de gruwelijkste wijze werd uitgevaren. Bestaan van God werd zelfs ontkend en de hoop uitgesproken, dat alle kerken in arbeiders-huisjes mochten veranderd worden. Die uitspattingen van den boozen geest van ongeloof en opstand tegen Godhad mitsdien de leerplicht niet voorkomen. Een ander verhaal trof dezer dagen mede onze aandacht. Het verplaatste ons in Belgiëwaar op dit oogenblik de conser vatieven wel aan het gezag zijn doch waar de liberalen, vooral in de groote steden van waar de predikers van 't socialisme uitgaan, den meesten invloed op het on derwijs hebben. "Wat geschiedde daar nu Evenals in Frankrijk en Duitschland, bezitten de socialisten in België hun eigen bladen, die in heftigheid en in aanvallen tegen de bestaande maatschappelijke orde hun buitenlandsche medestanders in niets toegeven. Met de internationalen zetten deze bladen de arbeiders tot werkstakingen en tevens tot gewapend verzet op, en bij de massa's, eenmaal van de godsdienstige basis afge rukt, vinden die verderfelijke raadgevingen een maar al te gewillig oor. Toen de mijnwerkers in de kolendistric- ten voor eenigen tijd door de gewapende macht moesten gedwongen worden, riep het blad de Mirabeau dreigend uit: „Ha, gij heeren burgers, gij laat de arbeiders dood schietendie het wagen durvenzich tegen uw plunderingen te verzettenWelnu later zal men u den neus in het bloed ste ken en bloed zult gij drinkentot den laatsten droppel." Een ander blad, de Werkerhad de vermetelheid onlangs een onverlaat in be scherming te nemen, die even na het so cialistische „wereldcongres" te Gent bij een bezoek van den Koning in deze stad den Vorst in het gezicht oproerskreten had toe geroepen. Genoemd blad richtte den vol genden open brief aan den Koning: „Weg met den KoningOpen brief aan Z. M. Leopold II. Majesteithet volk haat U niet persoonlijk, maar het haat in U de kaste, welker hoofd en hoogste personifi catie gij zijt; het haat in U de kaste, waar bij het vijf francstuk de heerschappij ypert en die het volk van honger laat sterven; het haat in U het regeeringsstelselin welks naam men in een tijdsverloop van nauwelijks 10 jaren driemaal het proletariaat deed neêrschietenomdat het brood eischte; het haat in U den aanvoer der des legers, dat op het volk te Epine, .Seraing en Wasmes vuur gaf en de aarde met dooden, onze broeders, bedekte; het haat in U de almacht en de tirannie der grootende onrechtvaardigheid der wetten, de ongelijkheid onder de burgersde weelde van de eene en de diepe ellende Yan de andere zijde;het volk haat inU, in één woord, het geheele maatschappelij ke systeem." En toen schoenmaker van Thienen riep „Weg met den Koning!" riep het geheele volk door zijn mond„Weg met de gan- sche bezittende klasse Zoo de socialisten in België hun leer stellingen nog niet in de practijk hebben pogen toe te passen, komt dit hier van daandat zij bevreesd zijn voor een bui tenlandsche interventie, daar Pruisen on getwijfeld iedere ernstige socialistische be weging tot voorwendsel zou nemen om een leger over de grenzen te zenden. Zij nemen dus vooralsnog een betrekke lijke terughouding in acht, en terwijl zij zich bij hun geestverwanten in de naburige landen aansluitentrachten zij langs den weg van petitie en geheime opruiing hun partij te versterken en tevens hun gewicht in de schaal te leggen. Tot zulke uitersten is men in België reeds gekomen, en nog erger wordt door de volksbeheerschers daar te landein ver- eeniging met de agitateurs in andere Rij ken voorbereid. Meer en meer worden we aan de sociale revolutie te gemoet gevoerd. Het grofste ongeloof en de meest bar- baarsche roofzucht en regeeringloosheid zul len met der haast, op meer dan één punt van Europa hun rampzalige triumfen vieren. Zal ook Nederland in die ellende deelen God behoede ons daarvoorZijn Genade wende die bezoeking van ons af! Toch moeten wij op onze hoede wezen. De vijand der maatschappelijke orde woedt ook binnen onze landpalen. Ook op onzen bodem heerschen ongeloof en stijgende on tevredenheid. Onderwijs alleen zal die kwade invloeden niet kunnen keerenhoe hoog goed onder wijs ook mag worden geschat. Het onderwijs moet echter door den gods dienst geheiligd worden. Zonder geloof geen volkszegen, geen volkswelvaart. Daarom, langs wettigen weg, en met eerlijke middelengestreden voor een volks onderwijs dat eerbied voor God en de Goddelijke ordonnantiënook met betrek king tot de maatschappelijke verhoudingen en instellingen, in de harten der kinderen van ons volk stortD. M. BUITENLAND3CH OVERZICHT. Buiten twijfel is het, dat Rusland niet slechts Groot-Brittanniëmaar ook Oosten rijk braveert; en als Frankrijk niet gevoelt, dat ook met zijne rechten gespeeld wordt, is de nationale eer van de Franschen ont aard van hetgeen zij vroeger beteekende. Feitelijk past Rusland de theorie toe, dat de Oostersche quaestie een onderwerp is, welks regeling haar en Turkije alleen aan gaat en zij maakt gebruik van de positie van de Russische legers en van den uitge- putten toestand van de Porte om aan dezen eisch klem bij te zetten. Engeland kan dat niet dulden, zegt the Standard. Europa kan dat niet lijdelijk toezien. Een gemeen schappelijk Europeesch optreden moet zich verzetten tegen zulk een ongehoord ver toon van geweld en bedrog. Het Engelsche gouvernement heeft aan Rusland zekere grenzen gesteld, die het zonder verwaarloozing van zijn belangen, niet kan laten overschrijden. Doen de Rus- HAARIMStflE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem15 Cents. Buiten Haarlem franco por post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "W O ENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Wat schok doortrilt der wereld aadren Wat alp valt ons op 't harte neer! De Koning-Paus, de beste van de Vaad'ren, De Groote Pius is niet meer 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1