buitenland7~~ reorganisatie-planken. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. Duitscliland. België. Italië. sen dat, dan moet het Gouvernement snel en vastberaden handelen. Werkelijk -worden dan nu ook de toe bereidselen voor het leger te landevoort gezet en volgens een telegram uit Konstan- tinopel is de Engelsche-vloot de Dardanellen gepasseerd en de zee van Marmora binnen- geloopen. Tegelijkertijd echter is voor Rusland nu gemakkelijk het voorwendsel gevonden „zoo dit nog niet is geschied", gevolg te geven aan het plan tot bezetting van Konstan- tinopel. De toestand wekt ernstige bezorgdheid. Von Bismarck heeft echter bezworen door zijn bliksem te verpletteren allen, die het wagen mochten den vrede te verstoren dien hijvon Bismarckverleden jaar be loofd heeft te zullen doen bewaren. Maar von Bismarck heeft er denkelijk niet op gerekend, dat op zijn beurt de kolossus aan de Newa hem over het hoofd zou groeien. Prins von Bismarck is jl. Woensdag avond ten 5 uur 40 m. met zijne familie te Berlijn aangekomen. Maandag 18 Februari heeft de huwelijks plechtigheid plaats van twee prinsessen met Duitsche prinsen, waarna een diner wordt gegeven, waarbij, blijkens het programma, de soep door den prins von Pless en de wijn door prins Biron von Koerland den Keizer zal worden aangeboden. Ka het diner volgt de zoogenaamde fakkeldans waarbij de ministersieder met eene bran dende waskaars op een zilveren kandelaar in de hand, door de Witte Zaal 22 rond gangen moeten doen. Twee en twintig Camphausen (de minister van financien) heeft dit zuchtende een tour de force genoemd. Het doodsbericht van Pius IX heeft ner gens meer algemeenen rouw veroorzaakt dan in Ierland. In de meeste steden schorsch- ten de gemeenteraden hun zittingen, de kerken waren met eene diep bedroefde menig te gevuldde magazijnen en winkels waren gesloten. In zeeplaatsenals Drogheta heschen de schepen en stoombooten de vlag halfstok, in één woord, het was een nationale rouw. In Spanje is de rouw algemeen. Het Hof heeft voor een maand den rouw aangeno men de plechtigheden ter nagedachtenis van den H. Vader geschieden ten koste van den Staat; de schouwburgen bleven 3 dagen gesloten en zelfs drie ministerieële bladen der liberale oppositie, verschenen in rouwrand. In Portugal heeft de Kamer gedurende drie dagen ten teeken van rouw geen zitting gehouden. Op de vraag van den heer Owen Lewis in het Lagerhuis of de berichten in de Fall Mall Gazette waar zijn dat de Polen in Turkije, vooral te Konstantinopelontzag lijk lijden, en de Russen hen zonder me- dedoogen vermoorden of naar de galeien zenden, en of de regeering, zoo dit waar is, niets doen kan om het lot dezer onge- lukkigen te verbeterenantwoordde de heer Bourke secretaris voor buitenlandsche zaken, heden in het Lagerhuis, dat de bescherming der Polen in Konstantinopel moeilijk door Engeland uitgeoefend kan worden, doch dat het natuurlijk aan alle noodlijdenden zijne goede diensten kan be wijzen. De Minister Northcote antwoordde op en kele vragen, dat wel 1400 Russische ma trozen naar den Donau gezonden werden, maar dat de Regeering niet wist of zij Bulgarije doorgetrokken waren. Verder zeide de Minister, dat Duitschland niet van het voornemen deed blijken een firman voor zijne vloot aan te vragen en dat op het protest van Engelsche zijde tegen eene be zetting van Konstantinopel geen antwoord van de Russische regeering ontvangen is. Het eskader van het Kanaal is naar Gibraltar gezonden, en de schepen gaan van daar naar Malta. De Heer Emile de Laveleye deelt in een artikel in de Fortnightly Review van Febr. getiteld „Engeland en de oorlog"een merk waardig stuk mede, dat in 1871 in de gehei me archieven der Tuilerien moet gevonden zijn. Het is een plandoor de Regeering van Koning Karei X in 1829 gevormd tot reor ganisatie van Europa, en luidt als volgt: „M. de Polignac stelde gedurende den oor log tussehen Rusland en Turkije het volgende ontwerp voor „1. Bondgenootschap der continentale mo- gendhedon tegen Engeland. Een nauw verbond tussehen Rusland en Frankrijk. Een christelijk Koninkrijk te Konstantinopel. „2. Voor FrankrijkBelgië. De Rijnpro vinciën worden tot een Koninkrijk verheven onder een Nederlandschen Prins. „3. Voor Rusland: Moldavië en Wallachijë; een derde gedeelte van Klein-Azië (met 2 millioen inwoners)en zoo noodig meer dans le même sens territorial. „4. Voor Oostenrijk: Servië, en „5. Voor Pruisen: Nederland en het Ko ninkrijk Saksen. „6. Voor Saksen: het land tussehen Rijn en Main. „7. De Koning van Nederland zal geplaatst worden op den Troon van Konstantinopel, met den titel van Koning van Griekenland. „8. De Turken zullen naar Azië en naar Africa worden verdrevenen gesteld worden onder de heerschappij van den pacha van Egypte." Dit ontwerp draagt aan de keerzijde tot op schrift Daar de vrede van Adrianopel gesloten werd vóór het openen der onderhandelingen over dit plan, is het niet aan Rusland aan geboden." Terwijl Rusland telkens nieuwe troepen in het geweer brengt, verdubbelen de werkzaam heden in de Engelsche arsenalen. Nimmer zag men de spreuk meer toegepast: Wilt gjj den vredebereidt u tot den Oorlog. The Standard bevat eene depêche, waaruit blijkt, dat twee gezantschappen te Weenen bericht hebben ontvangen, dat Woensdag 13 Februari twaalf Russische bataljons Konstan tinopel zouden binnenrukken. Het gerucht dat de Oostenrijksche vloot in den Levant zou versterkt zijn geworden, wordt bevestigd. Volgens een bericht van 12 Februari uit Athene loopt het gerucht dat de baschi-bo- zuks Domolo en omliggende plaatsen hebben geplunderd en onder de Christenen «en vree- selijk bloedbad hebben aangericht. De Regeering heeft de buitenlandsche Kabi netten officieel in kennis gesteld met de wreed heden die de Tscherkessen en de basehi- bozuks in Thessalië plegenen tevens met den gevaarlijken toestand van de Turksche provin- ciën in Turkije, waardoor een bezetting van Grieksche troepen bepaald noodzakelijk wordt. In het dorp Makrinitza, nabij Volo, hebben zich 700 opstandelingen verschanst; 4500 Tur ken waaronder 2000 Egyptenarenmaken zich gereed tot den aanval. Een officieus schrijven uit St. Petersburg, opgenomen in de Pol. Corr., bespreekt de quaestie van den afstand van Bessarabië en toont met grooten nadruk aandat een terug treden van Rusland in dit vraagstuk onmogelijk is. De schrijver stelt daarna het geval, dat met Rusland bevriende Mogendheden en Souvereinen het initiatief voor een vredelievende oplossing van die quaestie zouden nemen. Eindelijk wijst hij op het gewicht der vergoeding, welke aan Rumenië voor dien afstandzou worden toegekend, namelijk zijn onafhankelijkheid, de vrije vaart op den Donau, de slechting van de Turksche vestin gen en een handelshaven aan de Zwarte Zee. Aan het Journal des Débats wordt door een correspondent uit Konstantinopel geschre ven: „Zoo even ben ik getuige geweest van een verschrikkelijk schouwspel. Na het slui ten van het bureauging ik met een vriend naar Stambul. Bij het station wachtte ons een deerniswaardig schouwspel. Rondom het stationsgebouw en op den weg, over een uit gestrektheid van 500 k 600 meter, was de grond als het ware bezaaid met vluchtelingen nauwelijks bedekt met eenige lompen. Al die ongelukkigen kropen over den grond, bibbe rend van koude en met niets in de maag als een stukje brood en eenige lepels soep. „Wij hadden eenige honderden kleine pak jes tabak gekocht, die wij terstond ronddeelden en die zoowel door de mannen als door de vrouwen met gretigheid werden aangegrepen. Even na deze distributie kwam een nieuwe trein met vluchtelingen aan. Mijne ooren sui zen nog van die hartverscheurende kreten. Verbeeld u een trein van veertig goederen en beestenwagens. De gesloten wagens zijn overvol. In de open rijtuigen sterven de on gelukkigen van de koude en in de gesloten wagens worden zij verstikt en doodgedrukt. In eiken wagen bevinden zich minstens 80 personen en dikwijls is het getal nog grooter. De aanblik van zulk een trein is niet te be schrijven. Sommigen die boven op de wagens staan, vallen en worden tussehen de raderen verpletterd, anderen worden letterlijk dood gedrukt, doch de meesten komen om van koude en honger. Bevroren voeten, handen en ooren zijn niet te tellen. „Gedurende de 5 uren, die wij bij die on gelukkigen doorbrachten, waren wij vaak ge tuigen van hartroerende tooneelen. Vrouwen krankzinnig van smart, wiegden haar doode kinderen in de armenweenende kinderen riepen om vader of moeder te vergeefs: de arme kleinen waren weezen geworden gedu rende de reis. En wat al ellende niet meer! „Ten 11 ure des avonds verlieten wij het station, gelukkig eenige verzachting aange- bacht te hebben in het lot van deze onge lukkige slachtoffers van een wreeden oorlog, met het hart vol droefheid, doch tevens vol afgrijzen en verachting voor hen, die de oor zaak waren van al die onbeschrijfelijke el lende". Meer dan 8000 werklieden zijn thans in het arsenaal te Portsmouth aan den arbeid, ook in uren buiten hun gewonen werktijd, ten einde de voltooiing der in aanbouw zijnde oor logschepen te bespoedigen, en steeds worden nog werkkrachten aangeworven. Volgens de ^New-York Tribune" heeft Han nah de Rothschild, die eenigen tijd geleden met graaf Roseberry in den echt trad maar 37'/, millioen guldens ten huwelijk gebracht. De Sultan heeft koningin Victoria verzocht van het zenden der vloot af te zien. De Ko ningin heeft geantwoord, dat dit niet moge lijk is er bijvoegende, dat die zending eene vredelievende bedoeling heeft. Maarschalk Mac-Mahon en diens Hof zullen voor twee maanden den rouw aannemen we gens het overlijden van den Paus. De bureaux van de Departementen van bestuur zullen gesloten worden op den dag van de begrafenis-plechtigheid van den Paus, ten einde den ambtenaren gelegenheid te geven tot het bijwonen van de H. Misdie in alle kerken zal worden gelezen- De Katholieke Universiteit van Rijssel zal te Rome worden vertegenwoordigd door een talrijke deputatie, die, naar men zegt, niet minder dan twintig leden zal tellen. De Uni versiteit van Toulouse en Angers zullen mede vertegenwoordigd zijn. De Fransche Katholieke hoogescholen zullen te Rome bij de lijkplechtigheden door een groot aantal personen vertegenwoordigd wor den. Die van Rijssel b. v. door niet minder dan twintig. De studenten van de rechtsfaculteit aan de hoogeschool te Toulouse zijn voornemens een krans naar Rome te zenden, om die op de kist van Pius IX neder te leggen. Sedert eenigen tijd is de veiligheids-politie, vooral in de verdachte buitenwijken van Pa rijs, ijverig in de weer om, met het oog op de tentoonstelling de stad te zuiveren Yan alle verdachte personen en bekende booswichten. Binnen weinige dagen had men reeds een honderdtal dieven en vagebonden aangehouden. Te Belfast hebben niet minder dan tien firma's in granen de betalingen gestaakt. Het totaal passief bedraagt plus minus 200,000 pd. st. Nog een stap verder. Le Monde Maconniqu* deelt mede, dat aan al de loges, die op bevel Yan het vorig Kabinet gesloten warenop verzoek van den Raad der orde machtiging is verleendhun localen te heropenen. Volgens VEstafette zullen niet alleen alle kaders van het territoriaal legermaar ook de soldaten der laatste klassen, die in het actieve leger gediend hebben, dit jaar onder de wapenen geroepen worden. De Times ontvangt de volgende depêche uit Berlijn: „Als de nieuwe Paus een gematigd man is, kan men verwachten, dat de Duitsche regeering onderhandelingen opent met den H. Stoel om tot eene overeenkomst te gera ken. Een lokaas, waarin het Conclaaf niet zal bijten. De kardinalen kennen von Bismarck." Over de fabrieken der firma Krupp te Essen, zegt het jaarverslag over '77 het volgende: 't Aantal arbeiders in de staalgieterij is 8500. Daar staan 298 stoomketels en even zoovele atoommachines met gezamenlijk 11000 paarde- kracht en 77 stoomhamers van 2 tot 1000 cen tenaar. Binnen 24 uur kunnen gefabriceerd worden rails voor 2mijl, met inbegrip van radhoepelsassenraderen en veeren, voor een treinen voorts 1500 diverse granaten. Binnen een maand worden 300 kanonnen van verschil lend kaliber vervaardigd. Sinds '47 zijn hier reeds 15000 kanonnen afgeleverd. Aan kolen en coke wordt dagelijks 36000 centenaar ver bruikt. Er branden 21000 gaspitten. Een spoor weg van circa 60 kilometer mot 24 locomotie ven en 700 wagens dienen voor transport tus sehen de werkplaatsen. Er bevinden zich 44 telegraafkantoren in dit reusachtig etablisse ment. De aparte brandweer beschikt over 8 spuiten. Een nieuw schietterrein van 18 kilo meter lengte wordt thans bij Meppen in Han nover ingericht. In de kolen- en ertsmijnen der firma zijn -5300 arbeiders bezig. De mijnen in Noordelijk Spanje leveren jaarlijks 4 millioen centenaars ijzererts, dat met 5 eigen stoom booten bezorgd wordt. 22 winkels voor kruide nierswaren manufacturenmeubelen en schoen werk en slachterijen leveren aan de arbeiders tegen inkoops-prijs. De bakkerij levert dage lijks 195065 kilo brood. Te Fanstermoor in Oldenburg, is onlangs een geheel huis en, wat nog sterker is, met een gedeelte van den grond gestolen. Zoo iets sehijnt onmogelijk, en toch is het geschied. De wed. Lehner bewoonde alleen een huis. Zij werd ziek en in een gesticht opgenomen. Derwaarts bracht men ook hare meubelen. Op een goeden dag was daarop 't gansche huis verdwenen, en hadden de dieven zelfs den grond rondom het huis van al zijn plaggen beroofd. De politie te Hamburg heeft eenige personen, die zich bezig hielden met de vervaardiging van valsche Oostenrijksche bankbiljetten op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Te Berlijn is de koopman H. Prüser tot 100 mark boete veroordeeld; omdat hij eene soort koffie, die hij voor 1V» mark placht te verkoopen, zonder voorkennis van den kooper met Surrogaten had vervalscht. Yan de Duitsche oorlogschepen zijn er thans vijf in de Turksche wateren. Daarvan zijn er drie, de dekkorvetten Hertha, Gazelle en Freia, in de Egëische zee gestationneerd terwijl het adviesschip Pommerania en de ka nonneerboot Comet te Konstantinopel ter be schikking van den Duitschen gezant voor an ker liggen. Het Comité der Pauselijke werken in België, stelt zich voor onmiddellijk nadat de nieuwe Paus gekozen is, eene deputatie naar Rome te zenden, om den opvolger van Pius IX de uitdrukking van de gehoorzaamheid en den eerbied der Katholieke Belgen aan te bieden. Het gerucht gaatdat de stad Brussel zwan ger gaat van het plan tot het sluiten van een leening van 100 millioen francs. De kerkfabriek van de St. Gudule te Brussel heeft besloten een monument ter eere van Pius IX op te richten. Nauw had zij daartoe het plan geopperd, of zij ontving reeds aan zienlijke sommen. De Politie van Selaete heeft eene belang rijke aanhouding gedaan. Zekere Timmerman, werkman bij den spoorweg aldaarhad vóór eenige dagen te Wachtebeke verscheidene valsche tweefrankstukken in eene herberg uit gegeven. Bij huiszoeking heeft nu de Politie de voorwerpen in beslag genomen, waarmede T. die valsche stukken vervaardigde. De man heeft de misdaad ook reeds bekend. Nauwelijks was de Paus overleden, toen, zegt menzich een adjudant van koning Hum- bert aan het Yaticaan vertoonde, om den kardinaal-kamerling het rouwbeklag des Ko- nings te betuigen. Yerder bracht dezelfde bode voorstellen met betrekking tot een overeen stemming voor den dienst der openbare veilig heid en verzekeringen van den goeden wil en den ijver van het gouvernement. Men wees den bode beleefd af. Geen van des Pausen broeders heeft hem overleefdde laatst overleden familie-leden zijn graaf Gabriele Mastai, de oudste broeder van den Paus, en zijn neef, Luige Mastai, den zoon van graaf Gabriele. Yan laatstgenoemde is nog een zoon in levennl. graaf Ercole thans woonachtig te Milaan. Hij heeft twee zonen; de een bevindt zich te Sinigaglia en de ander ontvaDgt zijn opleiding aan de militaire school te St Cyr. Voorts heeft hij twee dochters, de een is leekezuster in het klooster van Tor de Spechhi, de andere is gehuwd met gene raal Marco de Fabri de Tano. Behalve deze achterneven, die allen don naam Mastai dra-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2