NIEUWE No. 146. Donderdag 21 Februari 1878, 3® Jaargang. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Italië. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS! HA1RLMM 101 RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. K UPPERS. DEOORLOG. Een officieele depêche uit Athene deelt mede, dat nabij Demaijoin den Epirus, een gevecht heeft plaats gehad tusschen 3000 opstandelin gen en 600 Turken. De strijd heeft een geheelen dag geduurd. Met achterlating van 60 dooden zijn de Turken teruggeslagen. Een Turksch pantserschipdat bij kaap Matapan door een Grieksche torpedo-boot werd aange vallen, heeft zware schade geleden. Dat Griekenland de tusschenkomst der Mo gendheden heeft ingeroepen heeft zich niet bevestigd. Het Ministerie van Oorlog wendt integendeel al zijne krachten aan, om de steden in staat van verdediging te brengen. Omtrent de sterkte van de Engelsche vloot voor Konstantinopel onder bevel van admiraal Hornbywordt het volgende gemeldHet admiraalschip Alexandra is gepantserd, voert 12 kanonnen en is bemand met 680 officieren en manschappen. De Agir-Cour, mede gepant serd, voert 17 kanonnen en is bemand met 700 man; een gelijke sterkte heeft de macht van het pantserschip Achillesdat 17 kanon nen voert. Van de overige pantservaartuigen voert de Fêmérairt 8 kanonnen en 540 man; de Swiftsure 14 kanonnen en 450 man, de Sultan 12 kanonnen en 630 man. Het eenige niet gepantserd schip is de korvet Nubydat 12 kanonnen en 240 man voert. Voorts be staat het smaldeel nog uit de kanonneerboo- ten TorchFlamingoAntilopeCockatrice en het adviesjacht Salamis, te zamen voerende 13 kanonnen en 360 man. Hornby heeft in het geheel onder zijn bevel 4300 man en 104 kanonnen. De Naleigh en Hofspuralsmede de Nuby bleven in de Besica-baai achter. De Servische regeering moet uit St. Peters- burg den last hebben ontvangen om terstond alle maatregelen te nemen, ten einde het le ger op zoo sterk mogelijken voet te brengen. Nabij Harwich heeft volgens een bericht uit Londeneen hotsing plaats gehad tusschen de stoomboot Ludworth en de packetboot C. M. Palmer. Tien minuten na de aanva ring zonk de Palmer. Veertien personen kwamen bij dit onheil om het leven. De beroemde bekeerling markies Bute heeft een som van 62500 pond millioen gulden) geschonken voor een der vleugels van de universiteit te Glasgow. Bij de herstelling der hiërarchie zullen de Schotsche Katholieken dus al dadelijk in het bezit komen van een Universiteit. Zaterdag-avond is eene groote meeting op Trafalgar Square gehouden, waarop geprotes teerd werd tegen een bezetten van Konstan tinopel door de Russen, tegen de uitbreiding van het gezag van Rusland in de Zwarte-zee of de zeeëngten en tegen de verbrokkeling van Turkije. In de afgeloopen week is te Parijs in pu blieke veiling een viool van „Stradivarins" verkocht voor 21000 francs. Ze droeg het jaartal 1709. In de Salie des dépêches van het bureau van de Figaro is tentoongesteld een prach tig portret van Pius IX, in 1865 door Gail- lait geschilderd. Het is te koop voor 25,000 francs. Voorts een buste van den overleden Paus, in wit marmer, door Pancaldi. Ook dit kunstwerk is te koop. De beeldhouwer wil het voor 5000 francs afstaan. In de omstreken van Parijs zullen aanstaan de week groote militaire oefeningen gehouden worden, waaraan al de troepen te Parijs in garnizoen liggende zullen deelnemen, inge deeld in brigades- en devisiesgewijzen. L' Officiel deelt mededat aan 128 wegens het deelnemen aan de Commune, tot ver schillende straffen veroordeelde personen kwijtschelding, vermindering of verandering van straf is verleend. Z. H. Pius IX. heeft een testament nage laten waarbij amnestie wordt voorgeschreven wegens politieke misdrijven, welke voor 1870 in den Kerkelijken Staat zijn gepleegd. Deze testamentaire beschikking heeft ten doel zijn opvolger te beletten de personen, die deze delicten gepleegd hebben, te vervolgen, in geval het wereldlijk gezag van den Paus mocht worden hersteld. De Osservatoro Romanobevat een artikel, waarin de burgelijke overheid van Rome wordt geprezen wegens de door haartot handhaving van rust en orde, genomen maat regelen. De romeinsche arristocratie heeft eene in schrijving geopend tot oprichting van een liefdadigheidsgesticht onder den naam van Pius IX. Reeds is voor een aanzienlijke som ingeschreven. Te Rome wordt een adres geteekend aan den nieuwen Paus, het verzoek bevattende aan zijn voorganger den titel te geven van Pius den grooten. Nieuwe aanslagen bedreigen volgens de Monde de Kerk en het Pausschap. Tengevol ge van kort geleden plaats gehad hebbende beraadslagingen zijn door de Italiaansche roovers de volgende besluiten genomen: Zij zullen de vrijheid van het Conclaaf eerbiedi gen, maar zich aanstonds na de verkiezing van den nieuwen Paus meester maken van het Yaticaan, dat tot staatseigendom verklaard zal worden. De Paus zal tot residentie het paleis van Lateranen aangewezen worden. De wijze waarop in de couranten mel ding gemaakt wordt van branden, diefstallen, ongelukken enz. enz., laat somtijds uit het oogpunt van stijl wel wat te wenschen over. Een grappig staaltje daarvan releveert de Standaard uit de Dordsche Ct.die letterlijk het volgende verhaalt: „Dordrecht, 15 Febr. Heden morgen ten circa 11 uur heeft er een schoorsteenbrand plaats gehad in het pand D no. 983in de Y riezenstaat alhierwelken brand werd opge merkt door den heer P. A. Tenenti, die hem heeft gebluscht door den schoorsteen te dek ken en daarna eenige emmers water te ge bruiken." Dat het blusschen van een brandje dorst verwektkan er meê door. Maar zóó Dezer dagen werd een der knechts in de glasblazerij onder de gemeente Vrijenban betrapt, op 't oogenblik dat hij bezig was zich een partij flesschen toe te eigenen. Hij is in hechtenis genomen. Naar wij vernemen bestaat het plan, om een spoorweg van Velzen naar IJmuiden te doen leggen. Te Rotterdam is een commies van het postkantoor in zijne woning gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht onder verdenking van zich te hebben schuldig ge maakt aan ontvreemding van gelden, die in den laatsten tijd gemist werden. Een landbouwer te Pannerden, die een oud pistool had gekocht en dit wilde probeeren, werd door het springen daarvan de rechter hand verbrijzeld. Yolgens het dagblad bereidt de Tweede Kamer zich voor op „harder stoken"; althans aan 't einde van den winter, den 2ln dezer, zal nog worden overgegaan tot het aanbeste den van de levering van turf, steenkolen enz. Te Amsterdam heeft de volgende oplich terij plaatsdie trouwens niet nieuw van vin ding is: Een man, zich voordoende als te zijn Engelsch koopvaardijkapitein, doet groote in- koopen, met last het gekochte den volgenden dag aan een opgegeven plaats te bezorgen. Na het sluiten van den koopontwaart hij eens klaps dat hij geen geld bij zich heeft, en vraagt dan eenige Engelsche ponden ter leen, welke hij bij de ontvangst van het gekochte terug zal geven. Te Venlo is het vijfjarige zoontje van een landbouwer in eene in volle gang zijne dorschmachine geraakt. Het kind word geheel verpletterd. Te Deventer heeft een groot gedeelte van het werkvolk aan de te slechten vesting werken het werk gestaakt. Te Zierikzee werd Zaterdag 11. uit de haven het lijk opgevischt van een bejaard man, schip persknecht van beroepdie waarschijnlijk den vorigen avond in het water was geraakt. Bij een brand te Rouveen in den nacht van 17 Februari bij J. Klomp, bakker en landbouwer aldaar, zijn behalve den inboedel, 4 paarden en 13 stuks rundvee een prooi der vlammen geworden. Slechts met moeite hebben de bewoners hun leren gered. Een kind van twee jaar is te Wijk in het water geraakt en verdronken. Te Zeldam, gem. Ambt-Delden, is de zer dagen overleden de landbouwer Gerrit Roetgerink, in den ouderdom van 100 jaar, 1 maand en 5 dagen. Waarschijnlijk zullen dit jaar de groote militaire manoevres worden gehouden aan de Hollandsehe kusten en zullen daaraan deelne men de korpsen infanterie, in de provinciën Noord- en Zuid-Holland in garnizoen, name lijk, het regiment grenadiers en jagers, het 4e en 7e regiment infanterie. Uit Hilversum wordt gemeld: Gedurende de afgeloopen week hadden hier telkens kleine diefstallen plaats. Zoo werd gepasseerden Zon dag een armenbus (gemetseld in een muur in de kerk) ontvreemd. De politie heeft de ver moedelijke daders, een paar jongens van 14 jaar, in hechtenis genomen. Onze nieuwe centen hebben verleden week een aardig geval uitgelokt. Te Vught zaten in een herberg een paar werklui en een boertje. Bij de betaling van 't gelag meende de laatste, dat een der werklieden „gouden" munt in zijn beurs had en zeide, dat hij met de beurzen wel wilde „omsteken". De werk man die er eerst niet van wilde hooren en dacht dat 't boertje gekscheerde, gaf op zijn aandringen daaraan toe en de beurzen werden geruild; in die van den boer zat f 6, in die van den werkman waren vier nieuice centen. Ons boertje dacht nog altijd „dat zijn broek nieuw was". Na zijn borrel uitgedronken te hebben, ging hij naar den kastelein en leg de triomfantelijk een dier muntstukken op tafel, zeggende: hou maar af! Toen hem ech ter de kastelein beduidde dat er nog vier cen ten aan zijn gelag te kort kwamentoen eerst erkende hij de waarheid van 't spreekwoord: geen goud al wat blinkt, en wilde hij met geweld zijn eigen beurs terug hebben. Hij klopte echter bij den werkman aan een doo- venmansdeur en kreeg ten slotte nog een pak slaag dat misschien wel tegen zijn f 6 opwoog. (Pr. Nbr. Ct.) Zekere weduwe van R. te Echteld heeft zich in de Waal verdronken. Een twist met hare dochter, bij wie zij inwoonde, schijnt aanleiding te zijn geweest tot dezen zelfmoord. Bij Maastricht op zijn buitengoed Yaes- Hasselt is overleden in den onderdom van 77 jaren de heer Petrus Regout, oud lid van de Eerste Kamer en een der aanzienlijkste industrieelen van ons land. Uit een pakketje, per Oosterspoorweg van Zutphen naar een handelaar te Amster dam gezonden, is de inhoud, bestaande uit gouden oorbellen en andere kostbaarheden ontvreemd. Bij onderzoek bleek in het doosje een gat gemaakt te zijn, waarover een papier was geplakt. Volgens het Pol. Nieuws is een bediende der Associatie-cassa te Amsterdam gevangen genomen, die zich aan misbruik van vertrou wen heeft schuldig gemaakt. Hij zou een be drag van omstreeks f 30,000 hebben verduis terd, waarvan nog slechts een klein gedeelte bij hem gevonden werd. Yolgens het Handels blad bedraagt de ontvreemde som ongeveer tien duizend gulden en gaan met den diefstal valschheden in hoeken gepaard, waardoor de diefstal moest worden bemanteld. De man was eenvoudig kantoorbediende en heeft bekend. Eergisteren-namiddag zijn te Amster dam op den Nieuwendijk twee zakkenrollers op heeterdaad betrapt en in hechtenis ge nomen. Tal van overtredingen van de wet op den kinderarbeid zijn de vorige week, vooral in do diamantslijperijen, te Amsterdam ont dekt. Het is zelfs voorgekomen dat de poli- tie-dienaren de kinderen van onder kasten en werkbanken moesten te voorschijn brengen. Eenige dagen geleden heeft de recht bank te Düsseldorf den molenaar Heinrich Ulrichte Einbungenveroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf, omdat hij onder het door hem gemalen meel gips had gemengd. Eenmaal werd 8.7 percent, een tweede maal 13.7 percent gips in het meel aangetroffen. In de vorige week zijn door eenige jachtliefhebbers in het Elspeterbosch drie prach tige herten, ieder wegende ongeveer honderd kilogrammen, benevens twee reeën en één vos geschoten. Kudden van 40 k 50 herten wor den menigmaal gezien. Haarlem. LI. Zaterdag-avond ten ruim 9 ure heeft op de spoorweglijn nabij den Jans- weg alhier een treurig ongeluk plaats gehad. Bij het rangeeren van eenige wagens, die door een reserve locomotief achter spoortrein 31 moesten worden aangebracht is de wissel wachter Johannes van Dam, in aanraking ge komen met de tender van den locomotief, waardoor hij is gevallen en over de beenen gereden, die zoodanig zijn verwond dat het rechterbeen boven de knie en de toonen van de linkervoet nog denzelfden avond in het Gasthuis, werwaarts hij was overgebracht, zijn afgezet. Naar wij vernemen is de toe stand van den ongelukkige voor het oogen blik naar omstandigheden redelijk wel. Hij is gehuwd, vader van vier kindoren en staat bij een ieder bekend als een oppassend be ambte, reeds sedert jaren in dienst bij de Spoorweg Maatschappij. Hier ter stede is eene vrouw van een werkman bevallen van twee dochters en een zoon. Een meisje overleed na de geboorte. De beide anderen zjjn welvarend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1