NIEUWE iNo. 147. Zondag 24 Februari 1878. 3e Jaargang. Paus LEO XIII. Waarheen! Uitgever W. KUPPERS. De Kardinaal-kamerling, Z. Emin. Mgr. Joachim Pecci is door het Conclaaf tot Paus gekozen, en heeft den naam van Leo XIII aangenomen. Z. H. werd den 2n Maart 1810 te Carpineto, hij Anagni in Italiëuit een landbouwersfamiliewelke zich beroemen mag op vele ledendie zich op elk gebied van het openbare leven on derscheidden zoowel door hunne deugd als door geleerdheid, geboren. Een der voor vaderen van het aanzienlijk geslacht, de stichter van een kloosterorde in Spanje in de 14e eeuw, ontving het zeldzame en verheven voorrecht der canonisatie. Z. H. volbracht zijne studiën in hei Col legio Romano, en werd kardinaal-priester gecreëerd door Pius IX in het consistorie van den 19en December 1853 met den titel van H. Chrysogonus. Gregorius XYI preconiseerde hem op den 27 Januari 1843 tot aartsbisschop van Damiate i. p. i. en benoemde hem op den 16 Januari 1846 tot aartsbisschop-bisschop van Perugia in Umbrië. Pius IX, die hem groote liefde toedroeg, verhief hem op den 4 October U. tot Kardinaal-kamerling der H. Room- sche Kerk. Overigens was hij lid van de congregatiën van het H. Concilie, de H. Inquisitiede Rittende tucht en de re gulieren. Op 27-jarigen leeftijd vertrok hij als Pauselijk Legaat of onder-stadhouder naar Benevento, aan de Napelsche grenzen, waar destijds de rooverjjen in haar vollen bloei waren. Door zijn energie gelukte het hem de orde te herstellen. In 1843 vertrok hij als nuntius naar Brusselwaar hij veel achting genootdoch zijn zwakke gezondheid noodzaakte hem dien post te verlaten. Paus Leo XIII is lang van gestalte heeft een gelaatwaarvan elke trek spreekt van grootheid en adeldom van ziel. Alles geeft hem veel overeenkomst met Consalvi, den beroemden minister van Paus Pius YII. Zijn stem is welluidendzijn optreden is imposant, doch innemend. In zijn omgang moet hij zeer tegemoetkomend, tactvol en beminnelijk zijn. Oprechte vroomheid moet hem kenmerken. Zijn natuur draagt den stempel van hooge zedelijkheid. Hij was een man van uitgebreide wetenschap, er varen in de letteren, en hield zich in zijn vrije uren, nu en dan met de beoefening der dichtkunst bezig. Zijn bijzonder leven wordt door allen als smetteloos geroemd. La Defensehet orgaan van Mgr. Du- panloup, laat zich over den nieuwen Paus aldus uitZijne heilige eigenschappen in godsdienstig en zoowel als in politieleen zin wezen hem aan voor Oppersten leider van de Kerk." Katholieken! danken wij God. Wij heb ben weder een Paus. Deed de boosheid het hemelsch geduld van Pius IX geweld aan, stonden zijn beulen te luisteren aan alle deuren of de Paus haast sterven ging 't mocht hun niet baten, de Kerk legt het weduwekleed af, en met onuitsprekelijke liefde ziet zij op hare kinderen nederdie geen weezen meer zijn. Zij heeft een Opperhoofd verloren, die millioen monden den grootsten man der eeuw noemdenmaar God schonk haar een ander, dat liefde en eerbied vinden zal in de harten zijner kinderen. De dood dacht in Pius IX den Paus ge dood te hebben. De revolutie kan op nieuw naar den dood van den Paus gaan zuchten en snakken, terwijl de Katholieke wereld zingt uit volle borstTe Deum Laudamus, U, o God, loven wij, en de Engelen en Zaligen juichen: Heilig, heilig, heilig is de God der Heerscharen Lang leve Paus LEO XIII Onze huismoeders klagen aanhoudend over de dienstboden. Als men zoo eens in de gelegenheid is om af te luisteren, wat haar soms aan de rustige theetafel tot een levendig gesprek voert, het is negen van de tien of het is over de dienstboden. Hoor maar! De eene klaagt over luiheid en slordigheid, de andere over oneerlijk heid en buurpraatjes maken. De eene heeft eene dienstbode, die den halven dag voor den spiegel staat te koketteeren, die van de andere loopt in het drukst van het werk weg, de straat op, met glacé-handschoe nen aan. Doch niet de dienstboden hebben het alleen gedaan. Hoor slechts de werkbazen de heeren over hunne bedienden. Met al leen klagen zij over dronkenschap, onge- zeggelijkheid en luiheid, doch de onbe kwaamste werkluiontzien zich niet 's Zon dags als deftige heeren naast hunne patroons in de voornaamste cafés plaats te nemen. En dat doen zij alsof het zoo behoort, Het is opvallend, hoe nauwkeurig zulke stum pers de manieren en kleeding der gegoeden weet na te bootsen. Met een airmet eene houding, die een degehjk ontwikkeld en beschaafd man hen haast benijden zou, ziet men die heeren en evenzoo die dames in schouwburgen en openbare uitspannings oorden de eerste plaats innemen. Slechts als men te dicht bij komt ziet men hunne nagemaakte pauwenvederen. Dan hoort men ze ongelukkigerwijze het woordje fransch wat zij een heer afgeluisterd hebben, ver keerd zeggen, tot groot vermaak der om standers. Doch zij zijn niet uit het veld geslagen. O hezij lachen mee. Men moet er zich over bedroevendat zulke domme, onontwikkelde, oppervlakkige wezens, zulk eene pretentie durven hebbenen dat zoo vele ongeschikte, gansch onervaren lui zoo flink door de wereld komen. Wel een be wijs dat onze maatschappij niet denkt, dat zij oppervlakkig is. 't Is maar al te waar, onze maatschappij wil bedrogen worden. Het opgesmukte klatergoud wordt tegen woordig door een brutaal koopman even goed als het echte aan den man gebracht. De wereld is altijd blind geweest, maar nooit meer dan tegenwoordig wordt de brutale domheid gerespecteerden de dege lijkheid naar den achtergrond geschoven. En waarin anders is dit te zoeken dan in de koortsachtige haast waarmee maar vooruit t geroepen wordt. Yroeger was eene dienstbode eene dienstbode en een knecht eon knecht en weezoo een van beiden het waagde zich aan oneerbiedigheid jegens huismoeder of meester schuldig te maken. Thans zeggen zij„Waarom zijn die „rijken beter dan wijzijn zij van beter „stof, waarom mogen wij ons niet kleeden „zooals zij. Hebben wij hun geld niet, wij „zullen toch doen wat wij kunnen, en hen „niet uit den weg loopen." Goddank dat dit nog niet algemeen is. Men vindt ze nog, dienstboden, die braaf en trouw zijn, werklui, die hun vak ver staan en matig hunne verdienste in den kring van het huisgezin aanwenden. Men vindt ze nog degelijke burgervaders, die hunne kinderen flink laten leeren wat zij noodig hebben, die toezien dat zij tot flinke ontwikkelde menschen opgroeien, doch pal- staan, zoo dezen op plaatsen willen komen, waar hunne jeugd en hun fatsoen, hun ver bieden te komen. Men ziet ze nog, man nen van wetenschap en kennisschitterend in faam en degelijkheid, die het sluw be werkte klatergoud als valsch gewrocht en de waanwijze schijngeleerdheid als zinloos gebazel durven brandmerken. Doch een man van verstand kan geene tien middel matigheden overschreeuwen. Hij wordt uit gelachen en bespot. Met een hunner durft zich verstouten den man iets te wederleg gen. Zij hebben niet geleerd met oordeel en grond te spreken. Zij verstaan zich alleen op schelden en napraten. Worden zij in het nauw gebrachtzij bekennen niet ridderlijk hun ongelijk, neen dan leveren zij repliek mijnheerwaarin zij zoo aardig om de kaars weten heen te springen, dat de degelijke man wanhopen moet het ooit met hen tot een einde te brengen, en bij gevolg zwijgt. Dat isintusschen juist wat zij wenschen. Zij wenschen ongestoord ge lijk de muggen in het zonlicht te dansen. Wel moet men zeggen dat er iets kranks in onze maatschappij is die van dienstbo den dames van gezelschap en van bedien den en werklui heeren-slenteraars kweekt. Hoe verbazend groot is het getal der zoo genaamde dames, die zich te goed achtend voor dienstbode, thuis armoê lijden, om maar ongestoord aan hun toilet werkzaam te kunnen zjjn en 's avonds dansles te kun nen nemen. Hoe schrikwekkend groot wordt niet het getal der zoogenaamde heeren, die in plaats van Yader's nederig beroep te volgen op de hoogere burgerschool alle wetenschappen half in hun hoofd moeten verzamelenzich leeren schamen voor hunne nederige ouders en volstrekt geene andere betrekking zouden willen aannemen dan van kantoorbediende, ambtenaar enz., doch vol strekt geen onteerenden lichamelijken arbeid. Vooruit moet de wereld, al hooger en hoo- ger! Werkelijk men moet eerbied hebben voor dien geesthet tegenbeeld Yan doo- delijken rust, van slaperigheid, zoo maar het degelijke niet even hard op zij geduwd als het oppervlakkige en halve aangekweekt werdt. Zoolang de ernst van den godsdienst, van de eerlijkheid en van de goede trouw stel selmatig verdrongen worden door de schijn- glans van het ongeloof, van de halfheid en de kwade trouwzoolang zal het klim men dalen, het vooruit achteruit zijn! BUITEN LANDSCH OVERZICHT. Bijna onmiddellijk na het bijeenkomen van het conclaaf hebben de Kardinalen hun taak volbracht. De acht-en-zestigjarige Kar dinaal-kamerling Joachim Pecci, die den naam heeft aangenomen van Leo XIII (de laatste Paus Leo, Hannibal della Genga, werd in 1823 gekozen) is tot opvolger van Pius IX door de goddelijke Voorzienigheid op den stoel Yan den Heiligen Petrus ge plaatst. Een telegram aan de Köln. Zt. van den 20n 's namiddags luidt De teerling is geworpen. Ongeveer 200 personen bevonden zich op het St. Petrus plein, toen op de loggia tegenover den hoofdingang een geestelijke met schitterend kruis verscheengevolgd door een kardinaal in violet gewaad en door vele geestelijken. De kardinaal las eenige woorden voordie men op een afstand niet kon hoorenwaarop de aan de trappen geplaatste personen met hun doeken wuifden en riepen: „LeveLeo XIIIOok de geestelijken op het balcon zwaaiden met hun doeken. Spoedig ver zamelde zich daarna op het plein een ont zaglijke volksmenigte, die bereid was den nieuwen Paus met geestdrift te be groeten, als hij op de loggia zou verschij nen. Zij wachtte echter te vergeefsLeo XIII verscheen slechts voor eenige honderden in de kerk. In het Oosten gaan de zaken minder spoedig vooruit. The Morning Post noemt von Bismarck's rede in den Rijksdag op recht Russisch-gezind, en beschouwt daar entegen die van Auersperg als een bewijs dat Oostenrijk die zal bestrijden, en dat in den eventueelen Europeeschen oorlog Engeland en Oostenrijk bondgenooten zul len zijn. De betrekkelijke zwakte van het Russische leger maakt Europa sterk op het congreso. a. moeten de garde-troepen veel geleden hebben. Zij zijn tot op '/4 hunner oorspronkelijke sterkte gereduceerd. Overi gens is het merkwaardigRusland te hoo ren gewagen van de schadevergoeding welke het Rumenië biedt. Die „schadeloos stelling" wordt aangeboden uit grondgebied vanTurkije. Hier geldt de spreuk het is goed riemen snijden van een ander mans leêr. Er moet volgens de offleieuse „Ag. Russe nog geen sprake zijn van het afloopen der definitieve vredes-onderhandelingen met Turkije en zelfs in de laatste dagen zijn de Turksche gevolmachtigden minder rek baar geworden. De Morning Post" wil weten, dat de door Rusland gevraagde concessie voor het niet bezetten van Gallipoli bestaat in de toestemming van Engelsche zijde, dat Rus land de forten aan den Bosphorus bezet, of dat Engeland belooft dat de Engelsche vloot niet in de Zwarte Zee zal komen. In een Kabinetsraad van de Italiaansche regeering moet koning Humbert verklaard hebbendat hij in de laatste dagen tot de overtuiging was gekomendat Paus en HAARIMSCHÏ COERAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco por post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In kalf formaat 'S ¥'0 ENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels80 Cents. Elke regel meer5 Grooto letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 1