BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. België. Italië. GEMENGD NIEUWS. K oning niet naast elkander in de Eeuwige stad kunnen wonen. Zou het rooverkind gaan begrijpen dat het tijd wordt om heen te gaan, of zou men van plan zijn het Yaticaan aan te vallen om het laatste stukje van den Paus in te palmen De Germania zegt: dat de eenvoudigste en rechtvaardigste oplossing zou wezenals Humbert zelf maar heen ging. Uit het testament van Pius IX blijkt, dat Pius 60,000 francs heeft nagelaten aan zijne familie, welk bedrag ongeveer gelijk staat met hetgeen hij van zijne ouders heeft geërfd. De voorlezing van het testament geschiedde in de vertrekken van Kardinaal Simeoni, in tegenwoordigheid van den Kar dinaal-kamerling thans Paus Leo XIII, den apostolischen deken en eenige bloed verwanten des Pausen. De Kardinaal Bilio, Simeoni en Monaco moesten bij testamen taire beschikking de speciaal aan den H. Stoel behoorende bezittingen overnemen en ze aan 's Pausen opvolger overdragen. DE OORLOG. Prins von Bismarck heefc zooveel omtrent den oorlog gepraatdat zijn rede allen schijn heeft door prins Gortschakoff gedicteerd te zijn; ze konten minste niet Russischerwezen. Men begrijpt echter dat de Duitsche Keizer een schuld aan den Czaar heeft af te doen voor zijn onzijdigheid in den oorlog van 1870 71 en royaal kwijt hij zich thans daarvan. De kluizenaar van Varzin, van wiens terugkeer men groote dingen verwachtte, zwijgt en voegt zich op nieuw in 't gelid der huichelaars om vroeg of laat zijn slag te slaan. De Pall Mall Gazette is ontevreden over von Bismarck maar geenzins verrast, want zegt het blad de oorlog begon met Bismarcks goedkeuring en hij heett dien bevorderd zoo veel hij kon. Uit Erzerum wordt bericht, dat daar 3000 gezinnen in de grootste ellende verkeeren. Men achtte een hongersnood in de lente onvermij delijk, de koude was nog altijd zeer hevig. Aan „the Timeswordt nit St. Petersburg van den 20n bericht, dat aangezien de En- gelsche vloot niet naar de Besika-baai terug keert, de Russen Konstantinopel of ten min ste eene der voorsteden, zullen bezetten, zoo dit niet reeds geschied is. De Engelsche vloot heeft Gibraltar verlaten en is naar het Oosten vertrokken. Uit Berlijn wordt geseind, dat de Russen 300,000 man in Rumenië bijeentrekken en dat Oostenrijk daarop eenige aanmerkingen heeft gemaakt. In een telegram uit Pera van 20 dezer aan the Times wordt gemeldNamyk-Pacha gaat op reis naar St. Petersburg, om te trachten bij den Czaar eene wijziging te verkrijgen in de vredesvoorwaarden, die door de Russische gevolmachtigden zijn voorgesteld. Die voor waarden zijn zeer hard. Onder anderen zou er in zijn opgenomen de verdrijving van alle Muzelmannen uit het nieuwe vorstendom Bul garije waarvan de grenslijn tot op slechts eenige mijlen van Konstantinopel zou zijn getrokken. De Politische Correspondenz meldt uit Kon stantinopel dat Server-PachaMinister van Buitenlandsehe Zaken zijn ontslag heeft inge diend, dat door den Sultan is aangenomen. De aftreding van Server-Pacha te midden van de onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland over de door Rusland voorgestelde terugtrekking van de Britsche vloot, maakt een ongunstigen indruk. Binnen Konstantinopel heerscht voortdurend groote noodde Engelsche ambassadeur La- yard heeft op nieuw 1000 pond sterling uit het ondersteuningsfonds ter beschikking gesteld. Officieel wordt uit St. Petersburg gemeld, dat de ontruiming van Erzerum door de Tur ken krachtens de vredesvoorwaarden den 17en begon, terwijl den 21 en de laatste Turksche troepen de stad verlaten zouden. Eene dépêche uit Giurgevo van 21 dezer aan de Golos meldt: Gisteren trokken de Russen onder bevel van generaal Todleben Rustschuk binnen. Is Rusland geheel klaar met Turkije (alles gaat zoo voorzichtiggeheimzinnig en gluipe rig in zijn werkom den Turk zoo 't kon zijn laatste stukje grondgebied in Europa te ontnemen) dan worden de diplomaten naar Baden-Baden geroepen om te komen zeggen, dat hetgeen Rusland met Turkije zwart op wit gezet hebben goed isOfde oorlog begint eerst voorgoed, want de aan stokers van het vuurtje laten het branden, om ter hunner tjjd daarvan te profiteeren. Aan de Russische bladen wordt geseinddat vijf Engelsche stoomschepen, waarvan een ge laden met steenkolen, een tweede met petro leum, de drie anderen met ballast, ter reede van Odessa zijn aangekomen. Ingevolge de instructien van admiraal Arkas heeft de kom- mandant te Poti de torpedo's uit de haven doen wegnemen en de bakentonnen daarvoor in de plaats gelegd. De gewezen Engelsche overste Valentin Ba ker weerspreektin een aan de dagbladen gericht schrijven, de jongste tijding uit Kon stantinopel, dat hij zijn post in het Turksche leger zou hebben neergelegd. Hij schrijft, dat, toen de Turksche regeering er in bewilligd had de liniën voor Konstantinopel zonder slag of stoot over te gevenhij een kort verlof had aangevraagd, 't welk hem werd toegestaan. Hij zal zijn verlof in Engeland doorbrengen, maar zijn betrekking van luitenant-generaal in het Turksch leger blijft hij behouden. Te Liverpool is uit Galata bericht ontvangen, dat een botsing heeft plaats gehad tusschen de Liverpoolsche stoomboot Amazone en een Turksch oorlogschip. De schade aan den En- gelschman berokkend, moet aanzienlijk zijn. De jacht- en renpaarden van wijlen den markies van Ailesburyindertijd opperstal meester van koningin Victoria, zijn op 11 dezer te Londen, onder den hamer gebracht. Er werden 20 paarden verkocht, die gezamen lijk hebben opgebracht 78704 guldens. De hoogste prijs werd besteed voor het paard Avonturiere, namelijk 11420 gulden. Koningin Victoria heeft aan haar kleindoch ter, de princes Charlotte van Pruisen, bij gelegenheid van haar huwelijk een paar oor. ringen met diamanten en paarlen en een kleed met Honiton-kant geschonken. Bij de uitloting van de aandeelen „Stad Parijs" heett een schoenmaker uit het depar tement Aube, den prijs van 50,000 francs getrokken. Frankrijk heeft in Charles Francois Daubigny die overleden iseen groot kunstenaar verlaren. Na Rousseau en Corat is dit de laatste groote landschapschilder die sterft. Met hem daalt de kunst in dit genre ten grave. La Défense zegtMet den nieuwen Paus zal de Kerk op nieuw hare veroveringen be ginnen. Gij (Duitschland en Rusland zijn in 't bijzonder bedoeld) breidt uwe macht uit; de Kerk zal haar gezag uitstrekken. Waar ligt het tegenwicht tegen het ruwe geweld In het geweten. Deze eeuw zal niet ten einde gaan zonder dat de Kerk triomfeert. Te Firminydepartement Opper-Loireheeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een res tauratiehouder had reeds eenige dagen een zonderlinge lucht in het huis geroken, en vooral als hij in zijn wijnkelder kwam. Zon dag jl.terwijl hij een betaling was gaan doen, zond zijne vrouw hare twee dochters, 16 en 12 jaar oud, naar den kelder om wijn te halen. Nauwelijks waren dé meisjes in den kelder gekomen, of een vreeselijke ontploffing had plaats, terwijl de geheele kelder in een blauwe vlam stond. De bodem van den kel der barstte met vreeselijke kracht open en de bovenverdieping van het huis stortte in. Twee werkliedendie in hun kamer op de eerste verdieping warenwerden omverge worpen. De restaurateur, die juist zijn huis wilde binnentreden, werd met geweldigen kracht tegen een magazijn aan den overkant van de straat geworpen terwijl zijn vrouw onder een kast in de gelagkamer terecht kwam. Toen hij opstond, hoorde hij zijn dochters om hulp roepen, en weldra vond hij haar in beklagenswaardigen toestand, in een gat in den kelder. Met veel moeite werden de meis jes er uitgehaald. Behalve ernstige brand wonden, had de jongste een been gebroken, terwijl de oudste met wonden was bedekt. Een kindje van twee jaar, dat in de keu ken in een wieg lag, werd omgeworpen, doch niet gedeerd. De andere bewoners van het huis zijn met eenige keuzingen en den schrik vrij gekomen. Men schrijft het onheil toe aan een ontploffing van mijngas, dat zich onder het huis had samengehoopt'tgeen zeer goed verklaarbaar is uit de aanwezig heid van steenkolenlagen. Te meer wordt dit waarschijnlijk door de scheuringen van den grond in en bij het huis. Vele voorbeelden zijn hiervoor aan te halen. Zoo verhaalt men o. a. dat vele jaren geleden een soldaat, be hoorende tot de cavalerie uit het departe ment Opper-Loire, met zijn paard langs den weg reedwaar thans de straat licht waarin bovengenoemd onheil heeft plaats gehad. Ter hoogte waar thans hot huis in quaes- tie staat, barstte de grond plotseling met een hevigen slag open, en er ontstond een gat, zoo diep dat paard en ruiter er geheel in verdwenen. Met bovenmenschelijke pogingen gelukte hetden ruiter er uit te halendoor hem touwen uit de naburige huizen toe te werpen, daar niemand in de nabijheid durf de komen. Dit feit moet bepaald authentiek zijn. Maandag-avond zijn te Berlijn de huwelijken voltrokken van prinses Charlotte (dochter van den Kroonprins van Pruisen) met den erfprins van Saksen-Meiningenen van prinses Elisabeth (dochter van prins Frederik Karei) met den erf-groot-hertog, van Oldenburg. De beide Bruiden hadden een kleed aan van zilverstof, met een sleep van dezelfde stoffaadje, welke kleedij aan de zoomen rijk met zilver was gestikt. Over de gansche sleep waren als myrthenbloemen gestrooidalsook om de hals kraag, die met de schitterendste brillanten uit de juweelen der kroon was versierd. Het collier was mede uit kostbare edelgesteenten gevormd. De Bruiden waren geheel in sluiers gehuld en haar hoofd prijkte met een fraaien krans van myrthen. De Keizerin drukte eigenhandig de beide Bruiden de Kroon der Koninklijke prinsessen van Pruisen op het hoofd. Zij is geheel uit de brillanten der Kroon vervaardigd. Van de Duitsche oorlogschepen zijn er thans vijf in de Turksche wateren. Daarvan zijn er driede dek-korvetten Hertha, Gazelle en Frtia in de Egëische zee gestationneerd, terwijl het adviesschip Pommerania en de kanonneerboot Cornet te Konstantinopel ter beschikking van den Duitschen gezant voor anker liggen. Dezer dagen werden in de gasfabriek te Leipzig in tegenwoordigheid van de politie niet minder dan 150 hammen en 300 worsten van allerlei soortdie allen trichineus waren verbrand. Bij de rechtbank te Berlijn wordt thans een proces gevoerd tegen een monsterden schrijn werkersknecht Gustaaf Herman Thürollonder de volgende beschuldigingen1. dat hij den 6n April des vorigen jaars, de wed. Sabatzky aldaar den schedel verpletterd en den hals heeft afgesnedenvervolgens in haar vertrek alles heeft opengebroken en geld en kostbaar heden medegenomen2. dat hij den 2n Juni den schrijnwerker Lude, te Grunewald, de hersens heeft ingeslagen en hem van zijn hor loge en geld heeft beroofd; 3. dat hij den 17n Juni den besteller Killmer te Berlijn, toen de man op eene bovenwoning eene som van 3000 mark ging bezorgen, op de trap heeft doodgestoken en zich van het goud en de bankbiljetten heeft meester gemaakt. In het openbaar verhoor verklaarde hijdat hij Killmer niet had willen doodenmaar hem slechts een wond had willen toebrengen om hem buiten staat te stellen zich te verdedigen. In de beide andere gevallen verklaarde hij onschuldig te zijn. Sinds eenige dagen wordt het getuigenverhoor Yoortgezet. Te Brugge is een ontzettende brand uitge broken, het paleis van het Provinciaal Bestuur is een prooi der vlammen geworden. Alleen de muren zijn blijven staan. De schade wordt begroot op meer dan een millioen francs. Kostbare kunstschatten alles is verbrand. Vooral betreurt men doeken van Jordaens. Te Antwerpen is van gemeentewege een kraan opgericht, in staat om een gewicht van 120 tons te dragen. Zij is vervaardigd in de fabriek te Seraing. Van de tot dusver bestaande kranen was de grootste berekend voor een gewicht van 40 tons. Een anecdoot uit het leven van Pius IX Eens ontmoette Pius IX in de villa Borghese eenen gendarmdie hem zeide„Ik heb twintig jaren dienst, en men wil mij mijn pen sioen niet geven." „Ik heb er bijna vijf-en- twintig, antwoordde Z. H. glimlachend, en men heeft mij reeds lang op pensioen willen stellendoch ik wil zelf niet." Omtrent de begrafenis van den Pauswelke Woensdag-avond plaats had, wordt nog mede gedeeld, dat daarbij 48 kardinalen, een aan tal prelaten, het corps diplomatiek, kamer- heeren enz. en ongeveer 2000 geloovigendie toegangskaarten hadden weten machtig te wor den, tegenwoordig waren. De Unith Cattolica verhaalt, dat de Paus kort voor z-jn dood een kleine operatie moest ondergaan. Toen de chirurgijn daarmede ge reed was, vroeg hij den Paus of de operatie hem veel pijn had gedaan. „Mijn goede man antwoordde de Paus in zijne onveranderlijke luimige stemming, „gij hebt mij aan den hemel meer sterren laten zien dan pater Secchi." La Voce della Verita zegt dat Pius IX aan den Graaf van Chambord heeft nagelaten een beeld van de Heilige Maagd, in mozaïk; aan de douairière Hertogin van Modena een derge lijke beeltenis in Mozaïk; aan Koningin Isa bella een crucifix; aan den ex-Koning van Napels een groepvoorstellende de H. Fami lie aan den Groothertog van Toscane een co- pie van de Heilige Maagd van Raphaël; aan den ex-IIertog van Parma een prachtig mini atuur; aan don Alphonsus van Bourbon een groot paarlemoeren medaillon voorstellende de Opstanding, en ten slotte aan de Prinses van Thurn und Taxis een zilveren kruis, rijk versierd met diamanten en met reliquïen van het ware Kruis. In een der nieuwe wijken van Rome zal een kerk worden gebouwd ter herinnering aan Pius IX. Volgens de laatste berichten heeft de Paus aan de armen van Rome eene som van 100,000 francs nagelaten. De N. R. Ct. verhaaltdattoen de heer Brouwers, Burgemeester van Roermond, een telegram ontving van den minister Kappeyne, waarbij hem ter kennis werd gegeven, dat het besluit van het dagelijksch bestuur betref fende den onderwijzer Van der Kamp tot 1 Juni a. s. geschorst was, hij, „om niet even als eens de Maas- en Roerbode te worden beetgenomen en de dupe te worden van een ondeugenden telegrafist, zich haastte aan den minister te vragen, of het telegram heusch waar was. Het blad voegt er bij, dat „deze naïveteit van den burgemeester waarschijnlijk nog al tot hilariteit zal aanleiding gegeven hebben." 'tls mogelijk, maar dan zal er toch zeker alleen gelachen worden door de liberalen, die de brutaliteit hebben valsche telegrammen over te zenden. Die lieden moesten zich veeleer schamen, want door zulke kwajongensstreken en onbeschaamdheden zullen zij het nog zoo vér brengen, dat een fatsoenlijk mensch niet meer het minste vertrouwen in de telegraaf stellen zal. VHaasb Amsterdam21 Februari. Gisteren is alhier gearresteerd en onder beschuldiging van misbruik van vertrouwen gepleegd te hebben naar de cellulaire gevangenis overgebracht ze kere H.een kantoorbediendereeds vroeger veroordeeld, die eene niet onbelangrijke geld som, door hem in ontvangst genomen bij ver schillende inteekenaren op een ten voordeele eener arme weduwe door den gezagvoerder Meijervan het stoomschip Castoruitgege ven boekwerk, verduisterd en ten eigen bate aangewend had. Arnhem, 21 Februari. Een brutale dief stal had hier eergisteren-nacht plaats. De die ven zijn ingebroken in een bewoond huis, waar zij zich behalve van eenige voorwerpen van waarde, van p. m. f 150 aan geld meester maakte, en alvorens te vertrekken deden zij zich in de keuken te goed. Meerssen, 21 Februari. De plechtige be grafenis heeft heden alhier plaats gehad van den heer P. Regout Het aantal personen, daarbij tegenwoordig bedroeg ruim 3000. Een expres-trein uit Maastricht voerde 2000 per sonen aan. Rotterdam, 21 Februari. Gisteren-avond, ten circa 5 ure, is een matroos van het aan de Boompjes liggende fregatschip Kennemer- land, bij het overstappen op het barkschip Mina, te water geraakt en verdronkenniet tegenstaande alle pogingen tot redding werden aangewend. Het lijk is tot heden nog niet opgeviseht. De Zutfensche Ct. heeft eerst dezer dagen ontdekt, dat er in den Haag een Leidsch hoogleeraar woont, die voor 1' uur collegie 's weeks f 6000 's jaars beurt, dat er hypo theek-bewaarders zijn, die f 18000 's jaars ge nieten, terwijl hun surnumerairs honger lij den, dat er aan het Dep. van Financiën 20 overtollige ambtenaren zijn, dat de vice-pres. en de 14 gewone leden van den Raad van State samen f 78000 salaris trekken. Deze statistiek moet dienen om op trakte- mentsverhooging der mindere ambtenaars aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1878 | | pagina 2